Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Eylül 2012  Gösterim: 12.578  Cevap: 18

Yeni ÖSS sisteminde kız meslek liselerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

mervenur245
14 Şubat 2009 14:57       Mesaj #1
mervenur245 - avatarı
Ziyaretçi
Yeni öss sisteminde kız meslek liselerinin awantajları we dez awantajları nelerdir?
EN İYİ CEVABI kyle verdi
Arkadaşlar kendi bölümüzde ilerleyecekseniz avantajınız var çünkü ek puan alıyorsunuz.
Ancak başka bir bölüme gidecekseniz düz liselerden daha soru çözmelisiniz.
Sponsorlu Bağlantılar


MeLL
14 Şubat 2009 20:05       Mesaj #2
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
mervenur245 adlı kullanıcıdan alıntı

Yeni öss sisteminde kız meslek liselerinin awantajları we dez awantajları nelerdir?Kafanızda bu konuyla ilgili fikirler oluşabilmesi için aşağıdaki haberi okumanızı isterim.Buyrun:

ÖSS'DE SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ
Milyonlarca öğrenci ve ÖSS adaylarını ilgilendiren karar... Meslek liseli öğrencilere müjdeli haber...

2009 ÖSS değişikliğini anlatan Özcan, sınav başarısını yüzde 21 etkileyen ortaöğretim başarı puanını aşağıya çekerek katsayı engelini azaltacaklarını söyledi.
2009 yılı Öğrenci Seçme Sınavı'na girecek yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği değişikliği YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan SABAH'a açıkladı. Üniversite yerleştirme puanında yüzde 21 katkısı olan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) aşağı çekilerek katsayının etkisi azaltılacak.
YÖK Genel Kurulu 2009 ve 2010 yılında yapılacak ÖSS değişikliği için perşembe günü karar verecek. Son toplantıda 2010 yılında yapılacak yeni sınav sistemiyle ilgili öneriyi tartışmaya açan YÖK, yarın yapılacak toplantıda da 2009 yılında yapılacak değişikliği belirleyecek. Toplantı öncesi SABAH'a konuşan Özcan 2009 yılı ÖSS'de yapmak istedikleri değişikliği şöyle anlattı:

YÜZDE 5'E İNEBİLİR
"Yüzde 21 katkısı olan ortaöğretim başarı puanını değiştireceğiz. Bunu aşağı çekmek istiyoruz. Çünkü bu puan hesaplanırken çocuğun sınıftaki başarısı, diğer öğrencilerin başarısı, okulun başarısı gibi çocuğun başarısının dışındaki bir çok etken hesaplanıy o r . Onları çıkarmak istiyoruz. Bunu yaparsak çocuğun kendi başarısı ortaya çıkacak. Eğer başarılıysa, alıp puanı istediği yere gidecek." AOBP'nin ne kadar aşağı çekileceğine YÖK üyeleri karar verecek. Özcan, "Üniversiteye yerleştirmede ortaöğretimin yüzde 21 olan katkısını Kurul'daki duruma göre aşağı çekeceğiz. 10-15 hatta 5 olabilir. Ben 2'ye inmesini isterim, hatta sıfıra, ancak kanun olduğu için kaldıramayız" dedi. AOBP'nin aşağı çekilmesi alanları dışında programları tercih eden öğrenciler için uygulanan düşük katsayı sistemini değiştirmeyecek. AOBP'nin ÖSS'ye yüzde 21 katkısı yüzde 10'a çekildiği takdirde (0.3), (0.8) çarpanları yine kullanılacak, ancak AOBP katkı oranı aşağı çekildiği için etkisi azalacak. Puanlar birbirine yaklaşacak.

MESLEK LİSELİ YAŞADI
Uğur Dershaneleri ÖSS Kooridanatörü Turgay Polat, AOBP'nın aşağı çekilmesinin başarılı öğrencilerin katsayı problemine takılmadan istediği bölüme girmesinin önünü açacağını söyledi.
Polat şu örneği verdi: "Bir genel lise, bir meslek lisesinden iki öğrenci düşünelim. İkisinin de ÖSS puanı 300, AOBP'si 100 tam puan olsun. Bu iki öğrenci de bilgisayar mühendisliği tercih ettiğinde normal lise öğrencisinin yerleştirme puanı (0.8 katsayı ile çarpıldığı için) 380, meslek liseli öğrencinin yerleştirme puanı ise (0.3 katsayı ile çarpıldığı için) 330 oluyor. Arada 50 puanlık bir fark oluşuyor. Ortaöğretim başarı puanının katkısı yüzde 21'den yüzde 10'a düşürülürse normal liseli öğrenci 330, meslek liseli öğrenci ise 315 puan alır ve arasındaki puan farkı 15'e düşer."
Misafir
28 Ağustos 2009 21:39       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya byle olrsa bz zor grerz üniversiteye
Misafir
13 Kasım 2009 10:20       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
biz ticaret meslek lisesinde okuyoruz. belirtilen şartlar düşünüldügünde üniversiteye girmek daha kolay ama nette verilen taban puanları yetersiz. konuyu biraz daha acar mısınız.
Misafir
18 Kasım 2009 11:27       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu sınav sisitemi hepten kafamı karıştrdı yha ben meslek lisesinden yeni mezun oldum çocuk gelişi okudum ama yen anaokulu öğretmenliği istiyorum bunun için sınavda hangi dersin blümünü çzmek gerek bana acil sylerimsiniz
Misafir
16 Ocak 2010 13:14       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çocuk gelişimi ve eğitimi okuyorm ama özel eğitim öğretmenliği istiyorum sözelden hangi üniwersiteler alıyorrrrr.....
Misafir
17 Ocak 2010 17:03       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar meslek liselerinin dezavantajı yok çaışırsak düz liselileride geçeriz bn van erciş kız meslktym ve düz lise .anadolu liseleriniinden daha fazla avantajımız var bizim alan derslerimiz ağır olduğu için avantajlıyız...canınızı sıkmayınnnnnnnnn...
Misafir
17 Ocak 2010 17:35       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende meslek lisesinde okuyorum bu sistem üniversiteye girmeyi kolaylaştıracak ama puanlar yüksek olcak diye düşünüyorum
Misafir
31 Ocak 2010 17:03       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
biz meslek lıselerı ögrencileri sınava gırerken duz liselere sekiz fark atmalıymısız yanı bızım avantajlarımız hıcmı yok
Misafir
29 Temmuz 2010 18:00       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben meslek lisesine kayıt olmak üzereyim daha kayıt olmadan düz lieye girmek idtiyorum ama 1 sene dershaneye gittim ve 401 puan aldım düz liseye gidersem bu masraflar boşa gitmezmi sizce ona karar veremedimCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç