Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Aralık 2010  Gösterim: 25.995  Cevap: 6

Bilgisayarım mavi ekran ve 0x000007b hatası veriyor, nasıl çözüm bulabilirim?

Ziyaretci2001
15 Şubat 2009 14:47       Mesaj #1
Ziyaretci2001 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar öncelikle hepnize iyi günler dilerim.
pc im de mavi ekran hataları var.STOPMsn Sad0x0000007E) gibi
Ne kadar format atarsam atayım düzelmiyor donanımlarımdan şüpheleniyorum.
Mavi ekran Hatalarından nasıl kurtulurum.
Birde Pc de program açmaya çalıstıgım zaman 0x000007b hatası veriyor programlar.
Sistemim
IntelMsn Rainbow PentiumMsn Rainbow 4 CPU 2.26GHz
768 mb ram
Anakart Adı: FUJITSU SIEMENS D1675
Ses kartı adıMsn ConfusedigmaTel STAC9758/59 @ SiS 7012 Audio Device PCI(Ankartta kendinden var)
Ekran kartı: ATI Radeon 9600 XT (RV360)
Sorun Hangi parçada olabilir.Anakartı değiştirmeyi düşünüyorum.
Şimdiden Teşekkür ederim herkese.
EN İYİ CEVABI Hi-LaL verdi
Birçok bilgisayar kullanıcısı hatalarla karşılaşır.İşte bunlardan bir kaçı...

Windows Hata Kodları:
Sponsorlu Bağlantılar

Stop 0x0000000A ya da IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL
Kernel modlarından biri ya da bir donanım sürücüsü bir bellek konumuna yetkisiz olarak erişmeye çalıştı. Genellikle uyumsuz donanım ya da yazılım sebebiyle ortaya çıkar.
Sorunlu aygıt ileti içerisinde genellikle görünür ve sorun teşhisinde kullanılır.
Eğer sürücü problemiyse kaldırmak ya da sürücü değiştirmek sorunu giderebilir. Kur sırasında ortaya çıkarsa uyumsuz sürücü, sistemdeki bir hizmet, virüs ve yedekleme programlarından şüphelenmek gerek.


Stop 0x000001E ya da KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Windows, genellikle hatalı sürücü ya da donanım aygıtlarının neden olduğu geçersiz bellek ve erişim ihlalleri sonucu oluşan, geçerli olmayan yada bilinmeyen işlemci yönergeleri buldu. Hatalı aygıt ya da sürücü iletide görünür.
Eğer bir aygıt ya da yazılım yüklemesinden sonra oluşursa bunları devre dışı bırakmayı deneyin.

Stop 0x0000024 ya da NTFS_FILE_SYSTEM
NTFS dosya sistemindeki bir problemden kaynaklanır. Aynı hata iletisi 0x23 ile FAT32 içinde vardır. En olası neden, diskteki ya da disk denetimcisindeki donanım yetersizliğidir. Sistemdeki tüm disklerin fiziksel bağlantılarını ( kablolarını ) kontrol edin ve “chkdsk.exe” yi çalıştırarak diski kontrol ettirin.

Stop 0x000003F ya da NO_MORE_SYSTEM_PTES
Sık karşılaşılmayan bu ileti, sisteminizde sayfa tablosu girdileri ( PTEs) kalmadığında ortaya çıkar. Denetimden çıkmış yedekleme programı ya da hatalı aygıt sürücüsü sebep olmuş olabilir. “ How to troubleshoot ‘STOP 0x000003F’ and ‘STOP 0x00000D8’ Error Messages in Windows 2000” başlıklı ve Q256004 numaralı makaleye başvurabilirsiniz.

Stop 0x000002E ya da DATA_BUS_ERROR
Başarısız ya da hatası fiziksel bellek ( RAM ve video bağdaştırıcılarındaki bellekler ) bu iletiye sebep olurlar. Hatanın nedeni bozuk sabit disk ya da ana kartta olabilir.

Stop 0x0000050 ya da PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
İstisna hatalardan biridir. Bir donanım sürücüsünün ya da sistem hizmet programının, bellekte olmayan bir veriyi istemesinden kaynaklanır. Hatalı bir fiziksel bellek ya da uyumsuz bir yazılım, özellikle de uzaktan denetim programları ve anti virüs yazılımları bu hatayı verdirebilir. Eğer bir sürücü ya da yazılım yüklemesinden sonra ortaya çıkarsa Güvenli Mod ile yazılım ya da donanımı kaldırmayı deneyin.

Stop 0x0000077 ya da KERNEL_STACK_INPAGE_ERROR
Sistem, sanal bellekten çekirdek verilerini ( sayfa dosyası ) okumaya kalkıştı ve belirtilen bellek adresinde verileri bulamadı. Hatalı bellek, hatalı çalışan sabit disk, doğru yapılandırılmamış disk denetimcisi ve kablo, bozuk veriler ve virüsler sebep olabilir.

Stop 0x0000079 ya da MISMATCHED_HAL
Bu hata çoğunlukla ACPI makinelerinde, ACPI BIOS ayarları beklenmedik şekilde değiştirildiğinde ortaya çıkar. Bu ileti Windows XP donanım katmanıyla ( HAL )
Windows XP sistem dosyaları arasındaki uyuşmazlık olarak tanımlanır. ACPI özelliklerini devre dışı bırakmak ya da yeniden etkinleştirmek için BIOS’ta değişiklikler yaptıktan sonra Windows XP’yi yeniden yükleyin. Ayrıntılar için “ How to troubleshoot Windows 2000 Hardware Abstraction Layer Issues” başlıklı ve Q237556 numaralı makaleyi okuyabilirsiniz.

Stop 0x000007A ya da KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR

0x77 ile aynı özelliklere sahiptir. Ek olarak SCSI aygıtlarındaki sorunlar ve bad sectorlerden de kaynaklanabilir.

Stop 0x000007B ya da INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
Windows XP’nin başlangıç işlemleri sırasında, sistem bölümünün ya da önyükleme biriminin yerini belirleyemediği anlamına gelir. Genellikle diskler yeniden bölümlendiğinde, yeni bir disk eklendiğinde, ya da bir disk denetleyecisini güncelleştirdikten sonra ortaya çıkabilir. Windows XP’ yi CD-Rom dan başlatın kurtarma konsoluna bağlanın ve Windows yüklemelerini bulmak, Boot.ini dosyasını onarmak için Bootcfg komutunu kullanın.


Stop 0x000007F ya da UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
Bu hatanın en yaygın nedeni donanım yetersizliğidir. Hatalı bellek yongaları, uyuşmayan bellek modülleri, doğru çalışmayan bir CPU ya da soğutucu pervana ya da güç kaynağındaki bozukluklar gibi aşırı ısınmaya neden olan sorunlar bu Dur iletisini verirler. Özellikle “Overclocking” yapılmış sistemler de ortaya çıkması olasıdır. İletinin içinde bu hatanın hemen arkasından gelecek parametreler “General Causes of Stop 0x000007F Errors” başlıklı ve Q137539 numaralı makalede açıklandığı gibi hatanın özel nedenini tanımlar.

Stop 0x000009F ya da DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
Bekleme ya da Hazırda Bekletme ( Hibernation ) moduna geçerken ya da bu modlardan çıkarken bir sürücünün tutarsız ya da geçersiz güç durumunda olmasıdır. Sadece sabit diskler yüzünden değil antivirüs yazılımları, yedekleme hizmet programları ve uzaktan denetim programları gibi programların yükledikleri dosya sistemi süzme sürücüleri de neden olabilir. Dur iletisinde genellikle hatalı sürücü görünür. Bu sürücüyü devre dışı bırakarak sorun çözülebilir.

Stop 0x00000C2 ya da BAD_POOL_CALLER
Çekirdek Modu işlemi ya da sürücüsü geçersi bir bellek ayrımı gerçekleştirmeye kalkıştığında ortaya çıkar. Sorun genellikle ileti içindeki yönergelerle birlikte sürücü ya da yazılımdaki hataya kadar izlenebilir. Bu hataya zaman zaman bir donanım da sorun olabilir.

Stop 0x00000D1 ya da DRIVER_IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL
Bu en yaygın dur hatalarından biridir. Bir sürücünün doğru olmayan bir bellek adresine erişmeye kalkıştığında ortaya çıkar. İmzasız sürücüleri denetleyin ve özellikle yakın zamanda yüklenmiş ya da güncelleştirilmiş anti virüs programlarından, hizmet programlarından ve hatalı bir dosya sistemi süzgeç sürücüsü yükleyebilen yedekleme programlarından şüphelenin.

Stop 0x00000D8 ya da DRIVER_USED_EXCESSIVE_PTES
İyi yazılmamış bir donanım sürücüsü, bilgisayarınızın büyük miktarlarda çekirdek belleği istemesine neden oluyorsa, sayfa tablosu girdileriniz ( PTEs )
bitebilir ve bu hata iletisini görebilirsiniz. Denetimden çıkmış yedekleme programı ya da hatalı aygıt sürücüsü sebep olmuş olabilir. “ How to troubleshoot ‘STOP 0x000003F’ and ‘STOP 0x00000D8’ Error Messages in Windows 2000” başlıklı ve Q256004 numaralı makaleye başvurabilirsiniz.

Stop 0x00000C2 ya da THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER

Yeni bir video bağdaştırıcısı yükledikten ya da video donanımını beklerken sistemin çok uzun süre ( haftalar, aylar J ) beklemesine neden olan bir video sürücüsü ( kötü yazılmış ) güncelleştirmesi yaptıktan sonra görebileceğiniz bu hatayı video kartı değiştirerek ya da sürücü değiştirerek çözebilirsiniz.

Stop 0x00000ED ya da UNMOUNTABLE_BOOT_VOLUME

Windows XP önyükleme içeren birimine erişme sorunu yaşıyor. Upgrade esnasında görecek olursanız kablolarınızı ve disk denetimcisi için uyumlu sürücüleriniz olduğundan emin olun. ATA–66 ya da ATA–100 sürücüleri kullanıyorsanız, standart 40-bağlantılı IDE kablosu değil 80-bağlantılı IDE kablosu kullandığınızdan emin olunuz. Bazı durumlarda ilk restart arkasından kendini düzeltebilir. Dur 0x7b hataları için sorun giderme önerilerine de bakın J .


Stop 0x00000F2 ya da HARDWARE_INTERRUPT_STORM

Sinir bozucu ve sıkıntılı bir sorun giderme yaşatacak bir iletidir. Windows XP çekirdeği, bir aygıt kesme isteğini bırakmakta başarısız olunca, “bir kesme isteği fırtınası” tespit eder. Genellikle kötü yazılmış aygıt sürücüleri sebep olur. İletinin sürücü kısmındaki sürücü bilgilerinde listelenen dosya adının, hangi sürücü ile ilişkili olduğunu belirleyin. Daha sonra “ “Güvenli Mod” içinden bu IRQ çakışmasına sahip aygıtları kaldırın. Gerekirse IRQ değerlerini elle veriniz.

Stop 0x000021A ya da STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERNINATED
Bu ileti Windows XP’ deki bir güvenlik sorununa işaret eder ( Winlogon yada Client Server Runtime Subsystem ( Csrss.exe ) gibi kullanıcı modu alt sistemleri ayarlamıştır.). Bu sorunun en yaygın nedeni, diğer satıcıların programıdır ve çözüm de genellikle bu programı kaldırmaktır. Bu hata ayrıca, bir yedek kümesinin ya da sistem izninin hatalı olarak değiştirilerek Sistem hesabının, sistem dosyaları ve klasörlerine erişimi engellendiğinde ortaya çıkabilir.

Stop 0x0000221 ya da STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH
Dosya ya da disk bozulması sorunları ( hasarlı sayfa dosyası dâhil ) ve hatalı sabit sürücüler bu tür Dur hatalarının en yaygın sebebidir. Dur iletisi genelde simgesel hata adının sonunda ya da kendi başına bir satırda hasarlı dosya adını içerir. Bu dosyayı Windows Xp CD sinden, kurtarma konsolunu kullanarak geri yükleme olanağınız olabilir. En Son İyi Yapılandırmayı geri yüklemekte sorunu çözebilir.

Saygılar smile gz
Son düzenleyen SEDEPH; 15 Şubat 2009 17:02


SEDEPH
15 Şubat 2009 23:09       Mesaj #2
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilim ancak sitemizin PC/ İnternet Teknik Destek linki ucundaki sayfayı inceleyip orada arama yaparsanız belki yardımcı olabilecek bir bilgiye ulaşabilirsiniz.
Hi-LaL
15 Şubat 2009 23:13       Mesaj #3
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Genellikle sistemin yeniden kurulumundan sonra eksik (veya hatalı) yüklenmiş donanım sürücülerinden kaynaklanan bu hatanın daha farklı sebepleri de olabilir. Bu konu ile ilgili aşağıda yer alan Microsoft'un bilgi notlarını gözden geçiriniz...


ALıntı........Bilgisayarınızı Windows XP'ye yükselttikten sonra, aşağıdaki DUR hata iletisini alabilirsiniz:
DUR: 0x0000007E (0xC0000005, 0x804E518E, 0xFC938104, 0xFC937E04)
SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Neden

Bu sorun, bir sistem iş parçacığının oluşturduğu özel durumu hata işleyicisi yakalayamazsa oluşabilir. Bu durum, aşağıdaki koşullardan biri veya daha fazlası doğru olduğunda oluşabilir: • Bu sorun Windows Kur sırasında ilk yeniden başlatma sonrasında veya Kur tamamlandıktan sonra oluşuyorsa, bilgisayarda Windows'u çalıştırmak için yeterli sabit disk alanı olmayabilir. • Bu sorun Windows Kur sırasında ilk yeniden başlatma sonrasında veya Kur tamamlandıktan sonra oluşuyorsa, bilgisayar BIOS'u Windows ile uyumlu olmayabilir. • Uyumlu olmayan video bağdaştırıcı sürücüleri. • Bozuk RAM. • Bozuk bir aygıt sürücüsü veya sistem hizmeti. • Bu sorun Win32k.sys dosyasıyla ilişkiliyse, sorunun nedeni üçüncü tarafa ait bir uzaktan denetim programı olabilir.
Çözüm:


Bu sorunu gidermek için, aşağıdaki yöntemleri kullanın. Yöntem 1: Yeterli sabit disk alanınız olduğunu doğrulama

Yeterli sabit disk alanınız olduğunu doğrulayın. Windows yüklemesi sırasında kullanılabilir olan yeterli sabit disk alanı olmamasıyla ilişkili sorunlar için, sabit diskinizde disk alanı boşaltmalısınız. Gerekli olmayan geçici dosyaları, Internet önbelleği dosyalarını, program yedekleme dosyalarını ve disk taramaları sonucunda kaydedilen dosya parçalarını içeren .chk dosyaları silin. Yükleme için daha fazla alan içeren başka bir sabit disk de kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Bilgisayar BIOS'unu güncelleştirme

Bilgisayarınızın BIOS düzeltmesinin güncel olduğunu doğrulayın. Bilgisayar üreticisine başvurup en son BIOS güncelleştirmesini edinin. Önbellekleme veya gölgeleme gibi BIOS bellek seçeneklerini geçici olarak devre dışı bırakmanız gerekebilir.

Bilgisayar donanımı üreticilerine başvurma hakkında bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki uygun makale numarasını tıklatın: 65416 (Hardware and software vendor contact information) Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, A-K

60781 (Hardware and software vendor contact information) Üçüncü Taraf Donanım ve Yazılım Satıcıları İletişim Listesi, L-P (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

60782 (Hardware and software vendor contact information) Üçüncü Taraf Donanım ve Yazılım Satıcıları İletişim Listesi, Q-Z (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Yöntem 3: Aygıt sürücülerini devre dışı bırakma veya güncelleştirme

Microsoft Donanım Uyumluluk Listesi'ne (HCL) bakıp, bilgisayarınızdaki PCI aygıtlarının Windows XP ile uyumlu olup olmadıklarını belirleyin.

En son Windows XP donanım uyumluluk listesini edinme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 314062 (The latest Windows XP Hardware Compatibility List) En son Windows XP Donanım Uyumluluk Listesi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Video bağdaştırıcı sürücülerini en son sürümlerine güncelleştirin. DUR hata iletisinde bir sürücünün adı listeleniyorsa, bu sürücüyü devre dışı bırakın veya kaldırın. Yakın zamanda eklediğiniz tüm sürücü veya hizmetleri devre dışı bırakın veya kaldırın. Başlangıç sırasında hata oluşuyor ve sistem bölümü NTFS dosya sistemini kullanıyorsa, hataya neden olan sürücüyü Güvenli modu kullanarak yeniden adlandırabilir veya silebilirsiniz. Sürücü, Güvenli modda sistem başlatma işleminin parçası olarak kullanılıyorsa, dosyayı kullanmak için bilgisayarı Kurtarma Konsolu yardımıyla başlatmalısınız.

Sorun Win32k.sys dosyasıyla ilişkiliyse, sorunun nedeni üçüncü tarafa ait bir uzaktan denetim programı olabilir. Hizmeti kaldırmak için, Kurtarma Konsolu'nu kullanarak bilgisayarı başlatın ve sonra belirtilen sistem hizmet dosyasını silin.

Yöntem 4: İmzasız sürücüleri kaldırma
Windows'u Güvenli modda başlatamıyorsanız, Microsoft tarafından dijital olarak imzalanmamış tüm sürücüleri kaldırın.

Bunu yapma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 316434 (How to perform advanced clean-boot troubleshooting in Windows XP) NASIL YAPILIR: Windows XP'de Gelişmiş Temiz Önyükleme Sorun Gidermesi Gerçekleştirmek
Yöntem 5: Tüm üçüncü taraf sürücüleri kaldırma

Nadiren de olsa, hangi üçüncü taraf sürücünün soruna neden olduğunu belirleyemeyebilirsiniz. Bu sorunu gidermek için, Windows\System32\Drivers klasöründeki tüm üçüncü taraf sürücü dosyalarını farklı bir konuma taşıyın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin: 1. Kurtarma Konsolu'nu kullanarak bilgisayarı başlatın veya paralel bir Windows yüklemesi gerçekleştirdiyseniz bilgisayarı farklı bir Windows yüklemesinden başlatın. 2. Windows\System32\Drivers klasöründeki Windows XP için oluşturulma tarihi 13/08/2001'den farklı olan tüm dosyaları taşıyın. Bilgisayarın düzgün çalışması için üçüncü tarafa ait bir IDE veya SCSI denetleyici sürücüsü gerekiyorsa, bu sürücü dosyalarını belirleyip Windows\System32\Drivers klasöründe bırakmalısınız. 3. Bilgisayarı yeniden başlatın. 4. Windows Kur programına devam edin. Windows'un başlatılmasını engelleyen bir hizmeti devre dışı bırakma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 310602 (How to Disable a Service or Device that Prevents Windows from Starting) Windows'un başlatılmasını engelleyen bir hizmet veya aygıt nasıl devre dışı bırakılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)Daha fazla bilgi

Aşağıdaki koşullar doğruysa, tüm yüklü sürücüler Windows XP sürücüleri olduğu için sorunun nedeni Windows XP ile uyumlu olmayan bir donanım olabilir: • DUR 0x7E hatasını, bilgisayarı ilk başlattığınızda alıyorsunuz. • DUR 0x7E hatasını, Kur programını çalıştırdıktan sonra alıyorsunuz. • Windows'un yüklenmesi sırasında üçüncü taraf sürücüleri yüklemediniz.
Hi-LaL tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Ziyaretci2001
16 Temmuz 2010 19:53       Mesaj #5
Ziyaretci2001 - avatarı
Ziyaretçi
Mrb ben Ziyaretci2001 Sorunum 256 mb lık bir ramden kaynaklanıyordu cıkardım düzeldi.
Misafir
11 Aralık 2010 10:13       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aynı sorun bende de var naıl çözerim acaba
ener
11 Aralık 2010 10:43       Mesaj #7
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

aynı sorun bende de var naıl çözerim acaba

Genellikle sistemin yeniden kurulumundan sonra eksik (veya hatalı) yüklenmiş donanım sürücülerinden kaynaklanan bu hatanın daha farklı sebepleri de olabilir. Bu konu ile ilgili aşağıda yer alan Microsoft'un bilgi notlarını gözden geçiriniz...


ALıntı........Bilgisayarınızı Windows XP'ye yükselttikten sonra, aşağıdaki DUR hata iletisini alabilirsiniz:
DUR: 0x0000007E (0xC0000005, 0x804E518E, 0xFC938104, 0xFC937E04)
SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED

Neden

Bu sorun, bir sistem iş parçacığının oluşturduğu özel durumu hata işleyicisi yakalayamazsa oluşabilir. Bu durum, aşağıdaki koşullardan biri veya daha fazlası doğru olduğunda oluşabilir: • Bu sorun Windows Kur sırasında ilk yeniden başlatma sonrasında veya Kur tamamlandıktan sonra oluşuyorsa, bilgisayarda Windows'u çalıştırmak için yeterli sabit disk alanı olmayabilir. • Bu sorun Windows Kur sırasında ilk yeniden başlatma sonrasında veya Kur tamamlandıktan sonra oluşuyorsa, bilgisayar BIOS'u Windows ile uyumlu olmayabilir. • Uyumlu olmayan video bağdaştırıcı sürücüleri. • Bozuk RAM. • Bozuk bir aygıt sürücüsü veya sistem hizmeti. • Bu sorun Win32k.sys dosyasıyla ilişkiliyse, sorunun nedeni üçüncü tarafa ait bir uzaktan denetim programı olabilir.
Çözüm:


Bu sorunu gidermek için, aşağıdaki yöntemleri kullanın. Yöntem 1: Yeterli sabit disk alanınız olduğunu doğrulama

Yeterli sabit disk alanınız olduğunu doğrulayın. Windows yüklemesi sırasında kullanılabilir olan yeterli sabit disk alanı olmamasıyla ilişkili sorunlar için, sabit diskinizde disk alanı boşaltmalısınız. Gerekli olmayan geçici dosyaları, Internet önbelleği dosyalarını, program yedekleme dosyalarını ve disk taramaları sonucunda kaydedilen dosya parçalarını içeren .chk dosyaları silin. Yükleme için daha fazla alan içeren başka bir sabit disk de kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Bilgisayar BIOS'unu güncelleştirme

Bilgisayarınızın BIOS düzeltmesinin güncel olduğunu doğrulayın. Bilgisayar üreticisine başvurup en son BIOS güncelleştirmesini edinin. Önbellekleme veya gölgeleme gibi BIOS bellek seçeneklerini geçici olarak devre dışı bırakmanız gerekebilir.

Bilgisayar donanımı üreticilerine başvurma hakkında bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki uygun makale numarasını tıklatın: 65416 (Hardware and software vendor contact information) Donanım ve yazılım satıcıları iletişim bilgileri, A-K

60781 (Hardware and software vendor contact information) Üçüncü Taraf Donanım ve Yazılım Satıcıları İletişim Listesi, L-P (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)

60782 (Hardware and software vendor contact information) Üçüncü Taraf Donanım ve Yazılım Satıcıları İletişim Listesi, Q-Z (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Yöntem 3: Aygıt sürücülerini devre dışı bırakma veya güncelleştirme

Microsoft Donanım Uyumluluk Listesi'ne (HCL) bakıp, bilgisayarınızdaki PCI aygıtlarının Windows XP ile uyumlu olup olmadıklarını belirleyin.

En son Windows XP donanım uyumluluk listesini edinme hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 314062 (The latest Windows XP Hardware Compatibility List) En son Windows XP Donanım Uyumluluk Listesi (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)
Video bağdaştırıcı sürücülerini en son sürümlerine güncelleştirin. DUR hata iletisinde bir sürücünün adı listeleniyorsa, bu sürücüyü devre dışı bırakın veya kaldırın. Yakın zamanda eklediğiniz tüm sürücü veya hizmetleri devre dışı bırakın veya kaldırın. Başlangıç sırasında hata oluşuyor ve sistem bölümü NTFS dosya sistemini kullanıyorsa, hataya neden olan sürücüyü Güvenli modu kullanarak yeniden adlandırabilir veya silebilirsiniz. Sürücü, Güvenli modda sistem başlatma işleminin parçası olarak kullanılıyorsa, dosyayı kullanmak için bilgisayarı Kurtarma Konsolu yardımıyla başlatmalısınız.

Sorun Win32k.sys dosyasıyla ilişkiliyse, sorunun nedeni üçüncü tarafa ait bir uzaktan denetim programı olabilir. Hizmeti kaldırmak için, Kurtarma Konsolu'nu kullanarak bilgisayarı başlatın ve sonra belirtilen sistem hizmet dosyasını silin.

Yöntem 4: İmzasız sürücüleri kaldırma
Windows'u Güvenli modda başlatamıyorsanız, Microsoft tarafından dijital olarak imzalanmamış tüm sürücüleri kaldırın.

Bunu yapma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 316434 (How to perform advanced clean-boot troubleshooting in Windows XP) NASIL YAPILIR: Windows XP'de Gelişmiş Temiz Önyükleme Sorun Gidermesi Gerçekleştirmek
Yöntem 5: Tüm üçüncü taraf sürücüleri kaldırma

Nadiren de olsa, hangi üçüncü taraf sürücünün soruna neden olduğunu belirleyemeyebilirsiniz. Bu sorunu gidermek için, Windows\System32\Drivers klasöründeki tüm üçüncü taraf sürücü dosyalarını farklı bir konuma taşıyın. Bunu yapmak için şu adımları izleyin: 1. Kurtarma Konsolu'nu kullanarak bilgisayarı başlatın veya paralel bir Windows yüklemesi gerçekleştirdiyseniz bilgisayarı farklı bir Windows yüklemesinden başlatın. 2. Windows\System32\Drivers klasöründeki Windows XP için oluşturulma tarihi 13/08/2001'den farklı olan tüm dosyaları taşıyın. Bilgisayarın düzgün çalışması için üçüncü tarafa ait bir IDE veya SCSI denetleyici sürücüsü gerekiyorsa, bu sürücü dosyalarını belirleyip Windows\System32\Drivers klasöründe bırakmalısınız. 3. Bilgisayarı yeniden başlatın. 4. Windows Kur programına devam edin. Windows'un başlatılmasını engelleyen bir hizmeti devre dışı bırakma hakkında ek bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın: 310602 (How to Disable a Service or Device that Prevents Windows from Starting) Windows'un başlatılmasını engelleyen bir hizmet veya aygıt nasıl devre dışı bırakılır (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir.)Daha fazla bilgi

Aşağıdaki koşullar doğruysa, tüm yüklü sürücüler Windows XP sürücüleri olduğu için sorunun nedeni Windows XP ile uyumlu olmayan bir donanım olabilir: • DUR 0x7E hatasını, bilgisayarı ilk başlattığınızda alıyorsunuz. • DUR 0x7E hatasını, Kur programını çalıştırdıktan sonra alıyorsunuz. • Windows'un yüklenmesi sırasında üçüncü taraf sürücüleri yüklemediniz.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç