Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 5 Mayıs 2014  Gösterim: 14.809  Cevap: 15

Kur'an'ın yol göstericiliği hakkında bilgi verir misiniz?

Cobrax
26 Şubat 2009 13:38       Mesaj #1
Cobrax - avatarı
Ziyaretçi
kuranın yol göstericiliği ile ilgili bilgi istiyorumMsn Dunno
Sponsorlu Bağlantılar


26 Şubat 2009 14:15       Mesaj #2
The Unique - avatarı
Üye
26 Şubat 2009 17:06       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Rahmet ve Yol Gösterici Olarak Kuran-ı Kerim Bu, kendisinde şüphe olmayan, muttakiler için yol gösterici olan bir kitaptır." (Bakara Suresi, 2)

Kuran, Allah (cc)'ın sözüdür. Allah (cc), kullarına Kendisini tanıtmak, yaratılış amaçlarını, dünya hayatının konumunu, imtihanın özelliklerini ve insanlardan neler istediğini onlara bildirmek, ahireti müjdelemek ve güzel ahlakı tarif etmek gibi birçok hikmet üzerine Kuran'ı indirmiştir. Cebrail vasıtasıyla Hz. Muhammed (sav)'e vahyedilen Kuran, son kitap olması itibariyle, kıyamete kadar geçerli olacak olan ve insan elinin müdahele edemeyeceği bir kitaptır. Allah (cc), Kuran'ın korunma altında olduğunu bir ayette şöyle haber vermektedir:

"Hiç şüphesiz, zikri (Kur'an'ı) Biz indirdik Biz; onun koruyucuları da gerçekten Biziz. " (Hicr Suresi, 9)

Kuran'ın eşsiz üslubu ve içerdiği üstün hikmet, onun Allah (cc)'ın sözü olduğunun kesin bir delilidir. Bunların yanı sıra, Kuran'ın Allah (cc) Katından indirildiğini ispatlayan pek çok mucizevi özelliği de vardır. Bu özelliklerden biri, 20. ve 21. yüzyıl teknolojisiyle eriştiğimiz bazı bilimsel gerçeklerin 1400 yıl önce Kuran'da bildirilmiş olmasıdır. Kuran'ın indirildiği dönemde bilimsel olarak saptanması mümkün olmayan bu bilgiler günümüz insanına Kuran'ın Allah (cc) sözü olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.

Kuran'ın bir diğer önemli özelliği ise, (tahrif edilmiş Tevrat ve İncil'in aksine) içinde hiçbir çelişki bulunmamasıdır ve bu da Kuran'ın Allah (cc) sözü olduğunun bir başka ispatıdır, Allah (cc) bu gerçeği insanlara şöyle hatırlatmaktadır:

"Onlar hâlâ Kur'an'ı iyice düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkasının Katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar (çelişkiler, ihtilaflar) bulacaklardı." (Nisa Suresi, 82)

Kuran insanlar için yol göstericidir. Aynı zamanda doğru ile yanlışı birbirinden ayıran mutlak doğru bir ölçüdür ki, bu nedenle Kuran'ın bir ismi de "Furkan", yani "ayırt eden"dir:

"... Doğruyu yanlıştan ayıran (Furkan)ı da indirdi. Gerçek şu ki, Allah'ın ayetlerini inkar edenler için şiddetli bir azab vardır…" (Al-i İmran Suresi, 4)

Kuran; insanlara öğüt veren, sonsuz ahiret hayatları için onları uyaran bir kitaptır:

"İşte bu (Kur'an) uyarılıp korkutulsunlar, gerçekten O'nun yalnızca bir tek İlah olduğunu bilsinler ve temiz akıl sahipleri iyice öğüt alıp düşünsünler diye bir bildirip-duyurma (bir belağ)dır. " (İbrahim Suresi, 52)

Kuran, Allah (cc)'ın indirdiği son ve kıyamete kadar geçerli olacak tek hak kitaptır. Allah (cc)'ın bundan önce indirmiş olduğu Tevrat ve İncil de indirildikleri dönemlerde hak kitap olmalarına rağmen, sonraları insan eliyle ekleme ve çıkarma yapılarak değiştirildiği için, şu anda geçerli olma özelliklerini kaybetmişlerdir. Allah (cc), Kendi Katında İslam'ı tek geçerli din olarak kabul ettiğini de bir ayette şöyle bildirmiştir:

"Kim İslam'dan başka bir din ararsa asla ondan kabul edilmez. O, ahirette de kayba uğrayanlardandır." (Al-i İmran Suresi, 85)
Misafir
10 Aralık 2009 16:25       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuranın yol gösrericiliği?
Misafir
21 Mart 2011 16:59       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuranın yol göstericiliği ile ayetler
Misafir
23 Mart 2011 20:31       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yol göstericiliği hakkında kompozisyon ?
Misafir
5 Mayıs 2011 09:52       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YOL GÖSTERİCİLİĞİYLE İLGİLİ AYETLER
Misafir
26 Aralık 2011 14:35       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kur-an'ın yol göstericiliği Lütfen Arqadaslar Admin...!!
Punkgirl~
26 Aralık 2011 14:52       Mesaj #9
Punkgirl~ - avatarı
Ziyaretçi
“Bu kitabı sana her şey için bir açıklama olarak indirdik” ve Şüphesiz ki bu Kur’an en doğru yola iletir” (Nahl 89) buyurulmuştur.
Misafir
9 Şubat 2012 19:33       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kuranın açıklayıcılığı ve yol göstericiliği???Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç