Arama

Bilgisayar CD'yi okumuyor, yardım eder misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Şubat 2015 Gösterim: 284.218 Cevap: 185
by_Tet - avatarı
by_Tet
Ziyaretçi
1 Mart 2009       Mesaj #1
by_Tet - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar içinde veri bulunduğundan emin olduğum cdlerin içindeki dosyalar görünmüyor. Buna xp cdsi de dahil. acaba ne yapmalıyım. bi ara hatırlıyorum bi kod yazmıştım olmuştum. Temizle filan demeyin lütfen. çünkü cdyi okuyor dvd-rom. Ama göstermiyor işte. Bi bakarmısınız????
EN İYİ CEVABI tHeBruTaLiTyOfHeLL verdi
1. Önce Başlat'ı sonra Çalıştır'ı tıklatın.
2. Aç kutusuna regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
Sponsorlu Bağlantılar
3. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını genişletin:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CD Burning\Drives
4. Dosya menüsünde Ver'i tıklatın.
5. Dosya adı kutusuna sürücü anahtarlarının yedek kopyası yazın ve Kaydet'i tıklatın.

Not Bu kayıt defteri alt anahtarını, kaydettiğiniz sürücü anahtarlarının yedek kopyası.reg dosyasını çift tıklatarak geri yükleyebilirsiniz.
6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde, Drives altındaki Volume{GUID} klasörünü tıklatın; burada GUID, 32 karakter uzunluğunda onaltılık bir genel benzersiz tanımlayıcıdır.

Not Bilgisayarınızda birden çok CD-ROM sürücüsü varsa, her sürücü için ek bir Volume{GUID} klasörü listelenir.
7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sağ bölmesinde, Drive Type öğesini çift tıklatın.
8. Sürücü türüne bağlı olarak, Değer verisi kutusuna 1 veya 2 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Sürücü CD-R ise sürücü türü 1, sürücü CD-RW ise sürücü türü 2 olmalıdır.
9. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
10. Önce Başlat'ı sonra Bilgisayarım'ı tıklatın.
11. Taşınabilir Depolama Aygıtı altında, CD-R veya CD-RW sürücüsünü sağ tıklatın ve açılan kısayol menüsünden Özellikler'i tıklatın.
12. Kayıt sekmesi görüntüleniyorsa, Windows sürücüyü bir kayıt yapılabilen aygıt olarak tanımlamıştır.
13. İptal'i tıklatın.

Not Bilgisayarınızda birden çok CD-ROM, DVD-ROM veya CD-RW sürücüsü varsa ve Kayıt sekmesi görüntülenmiyorsa, Windows kayıt defterinde yanlış bir sürücü "kayıt yapılabilen" olarak yapılandırılmış olabilir. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin:a. 1. ile 9. adımlar arasını yineleyip, yukarıdaki değerini değiştirmiş olduğunuz Volume{GUID} klasörünün Drive Type değerini düzenleyin.
b. Değer verisi kutusuna 3 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Sürücü türü değeri olarak 3 kullanılması, sürücünün standart bir CD-ROM olduğunu ve yazdırılabilir olmadığını gösterir.
c. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde, sonraki Volume{GUID} klasörünü tıklatın.
d. 7. ve 8. adımları izleyip, Değer verisi girdisini sürücü türüne bağlı olarak 1 veya 2 olarak değiştirin.
e. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın ve 10 ile 12. adımlar arasını yineleyip CD-R veya CD-RW sürücüsünün Özellikler iletişim kutusunda Kayıt sekmesinin görüntülendiğini doğrulayın.

Bunları Deneyin Olmazsa Alternatif Çözüm Vereceğiz.

tHeBruTaLiTyOfHeLL - avatarı
tHeBruTaLiTyOfHeLL
Ziyaretçi
1 Mart 2009       Mesaj #2
Ziyaretçi
Diğer CD'leri Denedin mi ? Çalışıyorsa Sorun Yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar
O CD'yi Okumayan Başka PC'de Denedin mi ? Bide Kod Yazmışsın Ne Kodu ? Buraya Yazsan Araştırıp Yardımcı Oluruz.

Şuan CD-Rom mu Var DVD-Rom mu Var ? Onuda Açıklasaydın.

by_Tet - avatarı
by_Tet
Ziyaretçi
1 Mart 2009       Mesaj #3
by_Tet - avatarı
Ziyaretçi
BİLGİSAYARIMIN MODELİ:
Packard Bell EasyNOTE --5055-->Bundan emin değilim

CD/DVD OKUYUCUM:
DVD-RW

İŞLETİM SİSTEMİ FALAN FİLAN:
WinXp ServicePack2

Açıklamalar:
Kodu unuttum bilseydim zaten sormazdım. Başka cdler dediniz; kopyalanmış dvdler cdler neredeyse hepsi. WinXp cd sini de okumuyor. Daha birçok orjinal cdleri --genellikle dvdleri-- okumuyor. Ne yapmalıyım? WinXp cd sini okumuyor derken içini göstermiyor. Kurulum yapabiliyorum nası oluyorsa. Onun haricinde kodu da ms-dos --daha doğrusu cmd-- de yazmıştım. Lütfen yardım ediniz...
tHeBruTaLiTyOfHeLL
Ziyaretçi
1 Mart 2009       Mesaj #4
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
1. Önce Başlat'ı sonra Çalıştır'ı tıklatın.
2. Aç kutusuna regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
3. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını genişletin:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CD Burning\Drives
4. Dosya menüsünde Ver'i tıklatın.
5. Dosya adı kutusuna sürücü anahtarlarının yedek kopyası yazın ve Kaydet'i tıklatın.

Not Bu kayıt defteri alt anahtarını, kaydettiğiniz sürücü anahtarlarının yedek kopyası.reg dosyasını çift tıklatarak geri yükleyebilirsiniz.
6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde, Drives altındaki Volume{GUID} klasörünü tıklatın; burada GUID, 32 karakter uzunluğunda onaltılık bir genel benzersiz tanımlayıcıdır.

Not Bilgisayarınızda birden çok CD-ROM sürücüsü varsa, her sürücü için ek bir Volume{GUID} klasörü listelenir.
7. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sağ bölmesinde, Drive Type öğesini çift tıklatın.
8. Sürücü türüne bağlı olarak, Değer verisi kutusuna 1 veya 2 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Sürücü CD-R ise sürücü türü 1, sürücü CD-RW ise sürücü türü 2 olmalıdır.
9. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
10. Önce Başlat'ı sonra Bilgisayarım'ı tıklatın.
11. Taşınabilir Depolama Aygıtı altında, CD-R veya CD-RW sürücüsünü sağ tıklatın ve açılan kısayol menüsünden Özellikler'i tıklatın.
12. Kayıt sekmesi görüntüleniyorsa, Windows sürücüyü bir kayıt yapılabilen aygıt olarak tanımlamıştır.
13. İptal'i tıklatın.

Not Bilgisayarınızda birden çok CD-ROM, DVD-ROM veya CD-RW sürücüsü varsa ve Kayıt sekmesi görüntülenmiyorsa, Windows kayıt defterinde yanlış bir sürücü "kayıt yapılabilen" olarak yapılandırılmış olabilir. Bu sorunu gidermek için aşağıdaki adımları izleyin:a. 1. ile 9. adımlar arasını yineleyip, yukarıdaki değerini değiştirmiş olduğunuz Volume{GUID} klasörünün Drive Type değerini düzenleyin.
b. Değer verisi kutusuna 3 yazın ve Tamam'ı tıklatın.

Sürücü türü değeri olarak 3 kullanılması, sürücünün standart bir CD-ROM olduğunu ve yazdırılabilir olmadığını gösterir.
c. Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde, sonraki Volume{GUID} klasörünü tıklatın.
d. 7. ve 8. adımları izleyip, Değer verisi girdisini sürücü türüne bağlı olarak 1 veya 2 olarak değiştirin.
e. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın ve 10 ile 12. adımlar arasını yineleyip CD-R veya CD-RW sürücüsünün Özellikler iletişim kutusunda Kayıt sekmesinin görüntülendiğini doğrulayın.

Bunları Deneyin Olmazsa Alternatif Çözüm Vereceğiz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Eylül 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu söylediklerinizin hepsini yaptım ama yine olmadı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BNMDE CD sürücü cd okumuyor cd yi koyduğum halde neden böyle olabilir ?
memoli - avatarı
memoli
Ziyaretçi
8 Ekim 2009       Mesaj #7
memoli - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

bilgisayarım cd okumuyor ne yapmalıyım

bilgisayarima yeni format attim ama simci cd koyuyorum okumuyor neden boyle yapiyor ama cd cekebiliyorum yani doldura biliyorum ama benim baska cd leri kopyalamak icin koydugumda cdyi okumuyor bana yardimci olabilirseniz sevinirim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Kasım 2009       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cd bılgısayar görmuyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Kasım 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
örneğin cdye kaydetcen cdyi tktın belgeye tıklayıp gönder dedin açılan sayfada belgen yoksa noro ya gir oradan bişeyler ypılıyo ve cdideki diğer belgeler gözüküyo masaüstünden al belgeyi oraya koy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2009       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sürücüm dvd cd rw tak çıkar tak çıkar yaptıktan sonra cd okuyo yazdırıyoken % 50 de hata veriyo