Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Haziran 2015  Gösterim: 26.863  Cevap: 18

Aşırı tüylenmenin sebebi nedir, nasıl tedavi edilir?

ceylin
10 Mart 2009 14:55       Mesaj #1
ceylin - avatarı
Ziyaretçi
karın cene ve sırt bolgemde tüylenme var horman testlerı yapıldı ama bırsey bulunamadı bunun nedenı ne olabılır aılemde boyle bır sorun yok tsk cvb beklıtorum
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Aşırı Tüylenme

Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler, yumurtalıklar, tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı Tüylenme; yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında hormonal bir düzensizliği de gösterir.


Normal Kıl Büyümesi
Her kıl derinin altında folikül adı verilen kökten büyür ve kıl derinin üzerinde kalan kısmı alınsa da kökü durduğu sürece büyümeye devam eder. İnsan vücudunda doğduğunda yaklaşık 50 milyon kıl kökü bulunur. Erişkinlerde iki tip kıl vardır, bunlardan birincisi birçok kadının yüzünde, göğüslerinde ve sırtında bulunan ince, renksiz ve kısa olan kıllardır. İkinci tür ise hem kadın hem de erkeklerin başında, koltuk altında ve genital (cinsel) bölgelerinde bulunan sert uzun ve koyu renkli kıllardır. Ön kol (dirseklerin altı) ve bacakların dizden aşağısındaki kılların sayısı kişilerin hormonal durumundan bağımsızdır ve bu bölgelerde aşırı kıllanma hastalık değildir.


Yüzde ve Vücutta Aşırı Tüylenmenin Nedenleri
Genellikle aşırı tüylenme kandaki androjenlerin (erkeklik hormonları) artmasına bağlıdır. Androjenler erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadında bulunan hormonlardır. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesine neden olur.

Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan durumlar şunlar:


Menopoz: Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder. Buna bağlı olarak kıllanma görülebilir.
Genetik: Annesinde veya büyükannesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.


İlaç Yan Etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.


Polikistik Over Hastalığı: Bu hastalıkta yumurtalıklarda birçok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtlama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

Yumurtalık Tümörleri: Nadir olarak görülen ve androjen salgılayan tümörler de aşırı tüylenmeye neden olur.

Adrenal (Böbreküstü Bezi) Bozuklukları: Androjenler böbreküstü bezinde de üretilir. Böbreküstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.


Aşırı Kıllanmanın Nedeninin Belirlenmesi
Yapılan hormon testleriyle kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenir. Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerle yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.


Aşırı Tüylenmenin Tedavisi
Kozmetik tedavi: Tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, traş vb. gibi yöntemlerle geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklemesi uygun olur.

Tıbbi Tedavi: Aşırı tüylenmenin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. Bu haplardaki östrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır. Diğer bir ilaç olan Spiranolakton androjenlerin ciltteki etkisini engeller. Böbrek üstü bezlerinin hastalıklarına bağlı aşırı tüylenmenin tedavisinde kortizon kullanılır. Son yıllarda GnRH analoglarıyla yeni tüy çıkması engellenir. Önceden çıkan tüyler hormon tedavisiyle dökülmez, tedavinin bitiminden sonra epilasyon uygulanarak yok edilebilir. Hormon tedavisine başlandıktan ortalama bir - iki yıl sonra ilacın dozu azaltılarak, tüylenmenin tekrarlanıp tekrarlamadığı tespit edilir ve gerekirse ilaca daha uzun süre devam edilir.


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
29 Eylül 2009 14:33       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim yüzümde kıl değilde tüylenme bazende iri kıllar çıkıyor annem seker hastasıbacaklarımda göğüslerde tektük iri kıllar var nedenini öğrenebilirmiym
Misafir
17 Ekim 2009 16:57       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende bütün vücudumda aşırı tüylenme var her tarafımda var tüysüz bir yerim yok ne yapmalıyım piskolojim çok bozuk 25 yaşındayım hormon tahlilleri yaptırdım temiz çıktı nasıl kurtulabilirim
Misafir
8 Şubat 2010 03:49       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sen anca epilasyon ile kurtulursun lazer epilasyon
Let
19 Mayıs 2010 21:15       Mesaj #6
Let - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar 18 yaşındayım ve bir takıntım var daha doğrusu sorun.Göğüslerimdeki ve bacaklarımdaki kıllar çok fazla bunun için bir çözüm var mı?Bitkisel ilaçlar,kremler var tüy dökücü deil azaltıcı faydası olur mu?

Arkadaşlar gerçekten bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirm. Çok fena bi şey...:Msn Thinking
jaws
19 Mayıs 2010 21:29       Mesaj #7
jaws - avatarı
Ziyaretçi
Aşırı tüylenmenin nedenleri

Uzun, kalın ve sert tüyler yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacaklarda görülüyorsa hormon dengesizliği söz konusu olabilir. Tüylenme genetik veya menopozdan da kaynaklanabilir

Kıllanma sorunum var. Ne yapmalıyım?

İstenmeyen tüyler bütün kadınların ortak sorunudur. Adet kanamalarının başlamasıyla genç bir kızın vücudunda hormonlara bağlı ve kadına özgü değişiklikler olur. Sağlıklı bir hormonal yapı için beyindeki merkezler, yumurtalıklar, tiroid ve böbrek üstü bezlerinin uyum içinde çalışması gerekir. Aşırı tüylenme yüz, göğüs, karın, sırt, kol ve bacakların üst kısmında uzun, kalın ve sert tüylerin çıkmasıdır. Bu durum kozmetik bir problemin yanında bir hormonal düzensizliği de gösterir. Aşırı tüylenme sıklıkla kandaki androjen (erkeklik hormonu) artışına bağlıdır. Androjen erkeklerde daha yüksek düzeylerde olmak üzere, hem erkek hem de kadınlarda bulunan hormondur. Androjenler ince, zayıf ve kısa olan tüylerin sert, uzun kıllara dönüşmesinden olur. Androjen düzeylerinin yükselmesine ve bunun sonucu olarak da tüylenmeye neden olan bu durumları şöyle sıralayabiliriz:

* Menopoz: Bu dönemde yumurtalıklardan östrojen (kadınlık hormonu) sentezi azaldığı halde androjen sentezi devam eder, buna bağlı olarak kıllanma görülebilir.

* Genetik: Annesinde veya büyükannesinde aşırı tüylenme olan kişilerde aynı hastalığın görülme olasılığı fazladır.

* İlacın etkileri: Erkeklik hormonları veya androjenlik özellikler gösteren ilaçlar alan kişilerde aşırı tüylenme görülebilir.

* Polikistik over hastalığı: Bu hastalıkta yumurtalıklarda birçok kist oluşur ve erkeklik hormonları fazla üretilir. Hastalarda aşırı tüylenme, düzensiz yumurtalama, adet düzensizlikleri, kısırlık ve şişmanlık görülür.

* Yumurtalık tümörleri: Nadir görülen ve androjen salgılayan tümörler de aşırı tüylenmeye neden olur.

* Böbrek üstü (adrenal) bezleri: Androjenler böbrek üstü bezinde üretilir. Bu böbrek üstü bezlerin büyümesi fazla androjen üretilmesine ve aşırı tüylenmeye neden olur.

* Aşırı kıllanmanın nedeninin belirlenmesi: Yapılan hormon testleri ile kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenir. Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemeler ile yumurtalık veya böbrek üstü bezlerindeki tümörler tespit edilebilir.
jaws
19 Mayıs 2010 21:30       Mesaj #8
jaws - avatarı
Ziyaretçi
Aşırı Tüylenme Nedenleri ve Tedavisi

Cilt güzelliğini bozan birçok faktörden biride kadınların vücudunda görülen aşırı tüylenme.Tüylenmenin nedenleri araştırılırken öncelikle hormon testleri yapılıp kandaki androjen ve diğer hormonların seviyeleri belirlenmelidir.Ayrıca yapılan ultrason incelemesi ve özel radyolojik incelemelerlede varsa yumurtalıklarda veya böbrek üstündeki tümörler tespit edilir.Vücundaki tüyler artan insan mutlaka bir doktora gitmelidir.

Kıllar derinin altında ‘folikül’adı verilen kökten büyür ve kıl derinin üzerinden alınmasına rağmen kök alınmadığı için büyümeye devam ederler.Erişkinlerde 2 tip kıl bulunuyor.Bunlardan birincisi kadının yüzünde,göğüslerinde bulunan ince renksiz tüyler.İkincisi ise hem kadın hem erkekte bulunan kafa,koltuk altı ve cinsel organda görülen sert koyu renkli tüyler.Ön kol ve bacakta diz kapağının altındaki bölümde büyüyen kılların sayısı hormonal durumdan bağımsızdır.

Yüzde ve vücuttaki tüylenme ise kandaki androjenlerin (erkeklik hormonu)artmasıyla ortaya çıkar.Bunun sonucunda kısa renksiz tüyler kalın ve koyu renkli tüylere dönüşürler.

Menepoz ise tüylenmede rol oynayan etkenlerden.Kadınların menepoz dönemlerinde yumurtalıklardan östrojen(kadınlık hormonu)sentezi azaldığı halde andrejen sentezi devam eder.Bu da kıllanmaya yol açabilir.

Genetik olarak düşünürsek annesinde aşırı tüylenme olan kişilerde görülme olasılığı yüksektir.

İlaçlarında yan etkileri olması sonucunda tüylenmede artış görülebilir.

Polikistik over hastalığıda tüylenmeye sebep olmaktadır.Bu hastalıkta yumurtalıklarda kist oluşup,erkek hormonlarının fazla salgılanmasına sebep olur.Aşırı tüylenmenin dışında,düzensiz yumurtlama,adet düzensizlikleri,kısırlık ve şişmanlık görülür.

Androjen salgılayan tümörler aşırı tüylenmeye sebep olurlar.

Bu tüylenmelerin tedavisinde en çok doğum kontrol hapları kullanılır.Bu haplardaki östrojenler karaciğerde androjenlere bağlanarak onların etkisini azaltır.Diğer bir ilaç olan ‘Spiranolakton’ androjenlerin ciltteki etkisini engeller.Böbrek üstü bezlerin hastalıklarına bağlı olarak oluşan aşrı tüylenmede ise kortizon kullanılır.Son yıllarda GnRH analogları denilen bir grup ilaç ile yumurtalıklardan androjen salınımı engellenerek aşırı tüylenme tedavi ediliyor.Hormon tedavileri ile de yeniden tüy çıkması engelleniyor.

Önceden çıkan tüyler hormon tedavisi ile dökülmez.Tedavisinin sonrasında yapılan epilasyon ile kıllar yok edilir.Hormon tedavisine başlandıktan 1-2 yıl sonra ilacın dozu azaltılır.Tüylenmede tekrar söz konusu ise ilaca kesilmeden devam edilir.
Misafir
28 Kasım 2010 17:06       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben de tüm vücudumda bir sürü siyah renkte ve siyah kıllar var moralimi çok bozuyorlar bunun için ne yapabilirim?? evde yapabileceğim şeyler önerirmisiniz....
Misafir
17 Nisan 2011 22:52       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm kizlar .. bendede asiri tüylenme problemi var 6 aydir bir alet deniyorum evde yani lasere benseyen birsey ,yapmadan önce orayi tiras ediyorsun ondan sonra makineyi üzerine basiyorun ... kilari sayiflatiyor ,sayif kilarida döküyor ,zaten kilari uzadigi zaman dokunursan kendisi dökülüyor,tabiki bu demek degildir ki tedavi ozaman bitiyor tedaviyi devam edecek olsada kil olmasada ,bende suan kilar sayifladi bazilarida döküldü koarimdakiler hic kalmadi bacaklarimida suan daha yeni baladim cok iyi bir etki yapti,tabiki önce doktorunuzu bir sorun hormon sorununuzmu var yoksa baska birseyden mi kaynaklaniyor ...benimki genetik misCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç