Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Nisan 2013  Gösterim: 54.086  Cevap: 10

Türk Kalp Vakfı'nın tarihçesi nedir?

deletex7
23 Mart 2009 20:32       Mesaj #1
deletex7 - avatarı
Ziyaretçi
Değerli yöneticiler:
Daha önce bütün konuları okudum.Çok güzledi.TKV hakkında bir araştırma yapmanızı istiyorum. Lütfen hata olmasın,kısa olmasını ve ilköğretime uygun olmasını rica ediyorum.Msn Happy
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Türk Kalp Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu BağlantılarTürk Kalp Vakfı (TKV), merkezi İstanbul'da olan bir sivil toplum kuruluşu'dur.
Tkvlogo
Vakfın logosu


1975 yılında faaliyete başlayan Türk Kalp Vakfı'nın kurucuları, şu isimlerden oluşmaktadır: Ahmet F. Ekmekçioğlu, Doğan Gündüz, Doç. Dr. Edip Kürklü, Dr. M. Ali Işığıgür (em. amiral), Dr. Müh. H. Tahsin Önalp, İbrahim Bodur, İzzet İşman, Mehmet Emin Karamehmet, Necmettin Bayramoğlu, Nezih Demirkent, Süha Dağdeviren.
TKV, ABD ve İtalya'dan sonra dünyada üçüncü kalp vakfı olma özelliğini taşır. Vakıf, toplanan yardım, bağış ve kendi olanaklarıyla sağlık ve tedavi - tanı hizmetleri yapmaktadır.
Türk Kalp Vakfı, her yıl "Edip Kürklü ödülü", "İyi kalpli ol" ödülü gibi ödüller dağıtmakta, semt ve okullarda kalp sağlığı taramaları yapmaktadır. Vakfın Yönetim Kurulu başkanı Çetin Yıldırımakın'dır.
Kalp sağlığı konusunda gönüllü çalışmalarda bulunan Türk Kalp Vakfı'nın (TKV) internet sitesinde, vakıfla ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Türk Kalp Vakfı'nın sağlık servisleri, tıbbi kadrosu, anlaşmalı kurumları, sponsorları, haberlerini, aktivitelerini, adres ve telefonlarını öğrenebilirsiniz. Sitede, Türk Kalp Vakfı'na bağışta bulunmak isteyenler için banka hesap numarası da bulunuyor.

Son düzenleyen Keten Prenses; 23 Mart 2009 20:37 Sebep: ödev kelimesi silindi


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
23 Mart 2009 20:46       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Türk Kalp Vakfı'nın Dünü Bugünü Türkiye’nin en seçkin doktor, sağlık personeli ve uzmanları ile kaliteli ve güvenilir hizmet veren Türk kalp Vakfı, 1975 yılında kuruldu. Bugün, 34 yılı geride bırakan Vakfın, yeniden yapılanma çalışmaları da hızla devam ediyor.
Kuruluşundan bu yana sadece halkımızdan sağlanan yardım, bağış ve kendi emekleriyle elde ettiği imkanlarla, uzay teknolojisinin birleştirdiği iki bloklu örnek tesisi meydana getiren Türk Kalp Vakfı, yeni birimleri ve mevcut olan tüm tıbbi cihazlarını yeni ve son teknolojiyle takviye etti. Bunun yanında, mevcut kadrolarını da güçlendirerek dünyanın ve özellikle Türkiye’nin rekor seviyede en fazla ölüme sebep olan Kalp ve Damar hastalıkları konusunda aralıksız hizmet sunuyor.
Türkiye’de bir ilk...
Türk Kalp Vakfı iki bloklu tesisi ve güçlü kadrosuyla Kalp ve Damar hastalıkları tedavisi ve Genel Sağlık Kontrolü (check-up) ile İstanbul’da ilk defa oluşturulan Nöro Kardiyoloji Merkezini de bünyesinde hayata geçirdi. Merkez, dünyada, ABD ve İtalya’dan sonra üçüncüsü, Türkiye’de Türk Kalp Vakfı bünyesinde kuruldu. Nörokardiyoloji Merkezi olarak hizmet veren bu birim, Kalp ve Damar hastalıkları konusunda teşhis karmaşıklığını da ortadan kaldırıyor. Psikosomatik, psikolojik pek çok problemin karışıklık ve yanlışlığa yol açılmadan teşhis, tedavi ve yönlendirilmesi konusunda da gerekli ve yararlı hizmet verecek. Bu Merkez, dünyada ilk defa I. Nörokardiyoloji Uluslararası Sempozyumu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi.
Keza, Nörokardiyoloji Derneği, Türk Kalp Vakfı, bünyesi içinde kuruldu. Türk Kalp Vakfı ve Nörokardiyoloji Derneği birlikte, Parkinson Uluslarararası Sempozyumu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi.
En saygın STK...
Vakıf, ayrıca Türkiye’nin en saygın ve örnek alınan Sivil Toplum Örgütlerinin arasında yer almakta, sosyal etkinlikleriyle de Kalp ve Damar Hastalıklarından ölümlerin asgariye indirilmesi yolunda insanlarımızı uyarma, bilinçlendirme ve motive etme görevini de başarıyla yerine getirmektedir.

Tam teşekküllü kalp sağlığı hizmeti...
Şişli Sağlık Merkezimiz Kardiyolog ve uzman doktorlar, vasıflı hemşire ve sağlık personeli ile kalp sağlığı alanında tüm hizmetler, son taknoloji ile hastalara sunuluyor. Türk Kalp Vakfı Laboratuvarı yeni yapılanma sonrasında, son teknolojik ve tam otomatik sistemler ile donatılarak ve İstanbul’un en kaliteli ve sağlıklı laboratuvarı konumuna getirildi. Bu özel bölümde, son otoanalizör cihazla biokimyasal testler ile tahlil ve araştırmalar kısa sürede tamamlanmakta ve hastalara teşhis kolaylığı sağlanabiliyor.
Merkezimiz, Eforlu (Son Sistem Treadmil testi), Dopplerli ve renkli Ekokardiyografi cihazları, monitör, holter tansiyon (yirmidört saatlik kalp atımlarının ve tansiyonun takibi) tek ve üç kanallı elektrokardiyografi cihazları, monitör ile kısa süreli ritm takibi, tüm müracaatları süratle karşılayabilecek kapasitede kompüterize laboratuvar (Check-up Merkezi) ve röntgen seksiyonları ve de son sistem Nükleer Tıp Merkezi ile donatılmıştır.
Sağlıklı Beslenme, Diyet ve Kilo Merkezimiz, ünlü diyetisyen Doktor Sumru Özbay Yönetiminde, Türkiye’nin en ciddi ve bilimsel merkezi olarak hizmet vermektedir.
Randevu tespiti ile tüm hizmetlerin verildiği bekleme salonlarımız, sağlık birimlerimiz, hastalarımıza modern tıbbın gerektirdiği en hijyenik ve sağlıklı hizmeti verecek şekilde organize edilmiştir. TÜRK KALP VAKFI ŞİŞLİ SAĞLIK MERKEZİ, Pazar hariç her gün saat 09.00-18.00 arasında hizmet sunuyor.
Gençlerin kalp sağlığı sorumluluğumuzdur...
Uzman doktor, hemşire ve hastabakıcılardan oluşan gezici sağlık ekiplerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı ile okullarda, belediye ve muhtarlarla işbirliği halinde İstanbul’un çeşitli semtlerinde, hastanın ayağına kadar giderek kalp sağlığı muayene, teşhis, tedavi ve kontrollerini aralıksız sürdürüyor. Bu ekipler, bugüne kadar, 55 bin kişiye hizmet vermiştir.
Türk Kalp Vakfı Sağlık Ekibi, gerekli bulduğu hastaları, daha detaylı muayeneden geçirmek üzere vakıf sağlık merkezine göndererek, tedavinin başlaması için ilk adımı atar. Okullarda ve bölgelerinde, sağlık kontrolü ve hizmeti isteyen okul yöneticileri ve belediyelerle muhtarların, programa alınmak üzere vakfımıza başvurmaları yeterlidir.
Kalp hastalıklarının özellikle 6-12 yaş grubu çocuklar için taşıdığı yüksek riskin bilinciyle Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapan Türk Kalp Vakfı kurulduğu günden başlayarak ilkokullarda kalp ve damar sağlığı taramaları yürütmektedir.
Her yıl binlerce, öğrenci tarama ve kontrolden geçirilmekte, hasta veya hasta olma olasılığı yüksek olanlar tedaviye alınmakta, okul idareleri ve aileler bu konuda uyarılmaktadır. Bugüne kadar 500 bin'den fazla öğrenci kontrolden geçirilmiş, kalp hastası veya kalp romatizması olanlar tespit edilmiş ve gereken yapılmıştır.
Türk Kalp Vakfı, 32. yaşına girerken başarılı geçmişinden edindiği deneyimleri, yardım ve bağışlardan aldığı güçle, kalp ve damar sağlığına yönelik hizmetler için kullanılacaktır.

Türkiye’de bir ilk: KALP HAFTALARI
Türk Kalp Vakfı, Türkiye’de büyük sağlık ve ağır ekonomik kayıplara sebep olan Kalp ve Damar Hastalıkları ile mücadelenin en etkili ve ekonomik yolunun, halkımızı bu hastalığa karşı uyarmak, bilinçlendirmek ve motive etmekten geçtiği inancına dayanarak, Türkiye’nin gündemine KALP HAFTALARI’nı ve Dünya Kalp Günü etkinliklerini getirerek, bir ilke imza atmıştır.
Kalp Haftaları organizasyonu her yıl Nisan ayının ikinci haftasında yurt çapında bir haftalık spor, sanat, kültür, halkla bütünleşme, bilimsel toplantılar şeklinde, hiç kesintiye uğramadan gerçekleştirilir. Türk Kalp Vakfı tarafından, Kalp Haftaları, 18 yıldır kesintisiz ve düzenli olarak organize edilmektedir. Önümüzdeki yıl, 19.’su düzenlenecek olan Kalp Haftası programı için de çalışmalarına başlamıştır.
Türk Kalp Vakfı, Avrupa Kalp Birliği’ne 1995’te resmen üye olan ve Dünya Kalp Federasyonu Yönetim Kurulu daveti ve kararıyla, Dünya Kalp Federasyonuna kabul edilmiştir. Vakfın, dünya gündemine getirilmesinde rol oynadığı, Dünya Kalp Günü’nü de bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de 16 yıldır eylül ayının son haftasında organize edilmektedir. Hafta boyunca, çeşitli etkinlikler gerçekleştirilerek, sportif yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlemektedir.

Vakfın kapısı, yolu sağlıktan geçen herkese açıktır...
Türk Kalp Vakfı İstanbul Sağlık Merkezi, seçkin uzman kardiyolog doktorlarının koordinasyonundaki çalışmalarına, T.C. Emekli Sandığı’na bağlı emeklilerden sonra SSK ve Bağ-Kur’u bunun yanı sıra özel sigortalara bağlı olanların muayene ve tedavilerini de eklemiş bulunmaktadır.
Ayrıca, pek çok resmi ve özel kuruluş, sigorta, banka, şirket, fabrika ve saygın kurum ve işletmelerle yapılan indirimli sözleşmelerle her kesime hizmet sunulmaktadır.
Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur hastaları çok rahat ve en iyi şartlar altında, beklemeden muayenelerini ve tedavilerini yaptırma olanağını bulmaktadırlar.
Sponsorlarına vergi muafiyeti sağlar...
İsminde Türk olan ve Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti imtiyazı tanınan Türk Kalp Vakfı’na yapılan bağışlar karşılığında alınan makbuzlar vergiden düşülebilmektedir.
Türk Kalp Vakfı’nın konumu, gelişimi ve 18 yıla varan Çetin Yıldırımakın Başkanlığındaki kaliteli, güçlü ve diğer Sağlık Kuruluşlarına göre daha ucuz çalışmalarının özeti saygıyla bilgilerinize sunulur.


TÜRK KALP VAKFI KURUCULARI
 • AHMET F.EKMEKÇİOĞLU
 • DOĞAN GÜNDÜZ
 • DOÇ.DR.EDİP KÜRKLÜ
 • DR.M.ALİ IŞIĞIGÜR (EM.AMİRAL)
 • DR.MÜH.H.TAHSİN ÖNALP
 • İBRAHİM BODUR
 • İZZET İŞMAN
 • MEHMET EMİN KARAMEHMET
 • NECMETTİN BAYRAMOĞLU
 • NEZİH DEMİRKENT
 • SÜHA DAĞDEVİREN

TÜRK KALP VAKFI BAŞKANLARI
 • NEZİH DEMİRKENT
 • PROF.DR.CEM’İ DEMİROĞLU
 • SUAT AKTULGA (EM.ORG)
 • AVNİ AKYOL
 • H.TAHSİN ÖNALP

Türk Kalp Vakfı'nın internet adresi: TÜRK KALP VAKFI


çeşitli kaynaklardan derlenerek yazılmıştır.. sadece sizin için umarım yardımcı olurMsn Happy
Misafir
10 Mart 2010 19:16       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı 2006-2007 FAALİYET RAPORUA- GİRİŞTürkiye Kalp ve Sağlık Vakfı (TKSV)’nın kuruluş amacı başta kalp olmak üzere
insan sağlığına yönelik her türlü tıbbi hizmet ve yardımlarda bulunmak,
bu alanda dünyada meydan gelen her türlü tıbbi gelişmeyi, bilimsel yayınları
ve teknolojiyi izleyerek ülkemizde de güncel olarak halkın hizmetine sunmaktır.Vakfımızın amaçları doğrultusunda 2005 yılında “ilkini” gerçekleştirdiğimiz Kardiyoloji ve Kardiyovasküler
Cerrahide Yenilikler Kongresi’nin 2006 yılında “ikincisini” başarıyla yapmış bulunuyoruz. 2007 yılında da
3.sü ise iki büyük uluslararası kongreyi içine alarak sadece ulusal değil, uluslararası bir başarı şeklinde
gerçekleşmiştir. Böylece Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı olarak Türkiye’de kardiyoloji ve kardiyovasküler
cerrahi ve Kalp Damar hastalıkları alanında önemli “bir eğitim platformu” yaratılmış ve böylece
kardiyologlar, kalp Damar cerrahisi uzmanları, iç hastalıkları uzmanları ve pratisyen hekimler için son
derece yararlı ve interaktif bir mezuniyet sonrası eğitim olanağı sağlanmıştır. 2008 Kasım ayında da V. si
gerçekleşecek Bu önemli bir kamu hizmetidir.Ayrıca TKSV’ nin amaçları doğrultusunda kalp hastalarının tanı ve tedavisinin yapılabildiği, ve sağlık
alanındaki yeniliklerin halka sunulabildiği için bir uygulama alanı olarak İzmir’de bir kardiyoloji dal merkezi
(Özel TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi ) kurulmuştur.

Burada Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur mensupları ile kamuda çalışmakta olan devlet memurları ve
yakınlarına hiçbir fark alınmaksızın tanı ve tedavi olanaklarıyla önemli bir kamu hizmeti verilmeye
başlanmıştır. Böylece kamuya ait önemli bir yükün hiçbir ek fark almadan son derece kaliteli bir şekilde
paylaşılması söz konusu olmuştur.Ek olarak, hiçbir sosyal güvencesi olmayan (yeşil kart ya da fakirlik ilmühaberi olan) hastalara da benzer
hizmetin TKSV tarafından masrafları karşılanarak verileceği basın yoluyla ilan edilmiştir.Bakılan yeşil kartlı hastaların belgeleri (Bkz Ek 1). Ek 1.a) Çevre muhtarlıklara da bu konuda bilgilendirme
yapılarak hiçbir sosyal güvencesi olmayan hastalara da ücretsiz kalp sağlığı hizmeti verilmiştir.

Bunlara ek olarak da, Vakfımızı kurarken “bilimsel sonuçların ve gerçeklerin en iyi şekilde uygulandığı bir
merkezin oluşturulması” şeklinde ancak gelecekte yapılabilecek “ileri amaçlar” olarak düşündüğümüz
kamuya yararlı “Vakfımıza ait hastane” projesinde arsa temini gibi önemli bir aşama hemen bu yıl
halledilmiştir.Kamuya yararlı bu önemli projemiz böylece düşündüğümüzden hızlı biçimde ilerlemektedir.


2006–2007 Faaliyet Raporu’nda TKSV’nin finansal durumu ile kuruluştan bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz
faaliyetler sunulacaktır.

B – KAMU YARARINA YAPILAN FALİYETLERI. TÜSAV KARDİYOLOJİ DAL MERKEZİÖzel TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi, TÜRKİYE KALP ve SAĞLIK VAKFI tarafından 05.11.2006 tarihinde kurulmuştur. ( Ek 2, 3, 4, 5 )

TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi’ni kurarken temel amaç; koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerini, mükemmel sağlık bakım kalitesi ile etkin, ekonomik bir biçimde topluma sunmak olmuştur. Bu hizmetin sunulmasında, ilk yarı yılda hasta ile güvenilir, eğitici, nitelikli ve sürekli iletişim içinde olmak bu merkezde TÜSAV ekibi için vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Yapılan tüm işlerde; hasta güvenliği, bilgilendirme, eşit düzeyde yaklaşım, mahremiyetin korunması, uygunluk, hastalardan beklenen geri bildirim ile gelişme sağlamak, alanında öncü uygulamalar ve üstün nitelikli ekip çalışmasını birleştirerek hastalara en uygun hizmeti sunulmakta ve yarar sağlanmaktadır.Dal Merkezi’nde yukarıda bahsedilen yenilikçi anlayış ile bağdaşacak şekilde her biri çağın ileri teknolojileri ile donatılmış tanıya yönelik birçok tıbbi alet bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Elektrokardiyografi (EKG), Transtorasik Renkli Doppler Ekokardiyografi, Eforlu EKG (Stres EKG-Treadmill) ve 24 saat EKG ( Holter ) kaydıdır. Ek olarak son derece yüksek teknolojili ikinci bir transözefagiyal ekokardiyografi aleti (TEE) satın alınarak hastaların yemek borusundan girilerek kalbinin görüntülenmesi gibi önemli bir kardiyolojik tanısal hizmet de başlatılmıştır.Çağdaş donanımı, kaliteli doktor kadrosu ve çalışanları ile kuruluşundan itibaren 2007 yılında çok çeşitli şikayetlerle gelen hastalara, uygun tetkikler yapıldıktan sonra gerekli tedaviler verilmiş ve bu tedavilerin uygulanmasında gerekli titizlik gösterilerek tedavide devamlılık sağlanmıştır. Kardiyolojik yönden yapılan işlemler arasında B-M Mode Doppler, Renkli Doppler Ekokardiyografi, Ambulatuar Kan Basıncı Monitörizasyonu (Holter TA), Non-invazif kan basıncı, SaO2, Isı ve Elektrokardiyografik Monitörizasyon en sık yapılan işlemlerdendir.

Biyokimya laboratuarında , rutin biyokimya, hemogram, sedimentasyon, tam idrar analizi testleri yapılmaktadır.(Ek 6)Günde 40 taneden fazla hasta ile Ayda 700’ ü aşkın hastaya tanı ve tedavi hizmeti uygulanmaktadır.

TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi’nin kuruluş amaçlarından biri de hasta haklarını her zaman ön planda tutan bir çalışma prensibine sahip ve ekonomik olanakları göz edilmeksizin merkezin kapısını çalan her hastaya aynı düzeyde hizmet vermek idi. Bu amaca uygun olarak hemen hemen her sigorta kurumu ile anlaşma imzalanmış ve yürürlüğe konmuştur. SSK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, Merkez Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi Sigorta, Koç Allianz halen anlaşmalı olduğumuz sigorta kurumlarıdır. Böylece T.C Sağlık Bakanlığı’nın ya da devlet üniversite hastanelerinin önemli bir kamu görevi olan kalp hastalarının muayene, tanı ve tedavi işleri paylaşılmış bir başka ifade ile “kamu yükünü hafifletici bir faaliyet üstlenilmiştir”15 Haziran 2007’den itibaren ise tüm sosyal güvence sistemleri aynı çatı altında toplanması sağlandığından emekli sandığı hastalarının yanı sıra SSK ve BAĞ-KUR hastalarının da Özel TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi’ne de kalp sorunları ile ilgili olarak doğrudan başvurarak muayene, tadı ve tedavisi mümkün olabilmeye başlamıştır. Bu hastaların resmi reçeteleri de Özel TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi’nde yazılabilmektedir. Ayrıca SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR hastalarının ilaç gereksinim raporlarının ve istirahat raporları ile işe yeniden başlama raporlarının yazılabilmesi de mümkün olabilmiştir. Böylece yukarıda anlatıldığı gibi ancak devlete ait bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilebilecek muayene, tanı, tedavi, resmi rapor ve yazışma işleri TKSV’ye ait Özel TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi’nde gerçekleşebilmekte, bir başka ifadeyle DOĞRUDAN DOĞRUYA KAMUYA YARARLI, DEVLETİN VE KAMUNUN YÜKÜNÜ HAFİFLETİCİ BİR GÖREV YAPILMAKTADIR.Ayrıca ülkemizde hiçbir sağlık güvencesine sahip olmayan hastalar için de bir çalışma başlatılmıştır. Buna göre TÜSAV olarak artık her ay fakir olduğu belirlenen en az 10 hastaya (yeşil kart sahibi, fakirlik ilmühaberi olan hastalara) ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir. Böylece TÜSAV bünyesinde Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı kuruluş amacını gerçekleştirmiş olmakta ve tüm halka eşit koşullarda hizmet verilmesini sağlamaktadır. Bu hizmetler basın yoluyla da kamuya duyurulmuştur (Ek1ve Ek1 a) hizmette devamlılığın ancak bu şekilde sağlanabileceğine inanılmaktadır. Dolayısıyla yeşil kart sahipleri TÜSAV’a başvurdukları takdirde her zaman güler yüz ve yüksek hizmet kalitesi ile hizmet almaları sağlanmıştır.

T.C Sağlık Bakanlığı’nca düzenlenen Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan özel sağlık kuruluşları hakkında yönetmeliği (09/03/2000 tarih ve 23988 sayılı) göre vakıfların ancak hastane ve tıp merkezini işletmesine olanak sağladığı için vakfın Özel TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi’ni işletme ruhsatı G.K.D.C Sağlık Ltd. Şti. ile özel bir sözleşme yapılarak bu şirket adına düzenlenmiştir. Buna göre Özel TÜSAV Kardiyoloji Dal Merkezi G.K.D.C Sağlık Ltd. Şti. tarafından cüzi bir kira karşılığında işletilerek iktisadi İşletmesi’ne devredilmesi sağlanmıştır .(Ek 8) Böylece TKSV’ye devamlı bir gelir kaynağı yaratılmıştır. Bu uygulama modeli Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne sunulmuş ve vakfımıza devamlı bir gelir kaynağı olan bir işletmenin bağlanmış olmasından dolayı takdirle karşılanmıştır.TABLO: AYLARA GÖRE KAMU YARARINA BAKILAN HASTA SAYISI TANI VE TEDAVİ KALP HASTASI ( Ek.8 a)IV. TKSV KARDİYOVASKÜLER TIP SEMİNERLERİTürkiye Kalp ve Sağlık Vakfı (TKSV), “Kardiyovasküler Tıp Seminerleri” tıpta sürekli eğitim kapsamında planladığı interaktif ödüllü toplantılarının ilkini 6 Nisan 2007 tarihinde İzmir Crowne Plaza’da yaklaşık 120 kişilik bir katılım ile gerçekleştirmiştir. Bu toplantıya sadece İzmir’deki üniversite ve çeşitli eğitim hastanelerinden değil, Manisa, Aydın ve Denizli gibi çevre illerden de kardiyolog ve kalp damar cerrahisi uzmanları katılmışlardır. Düzenlenen Kardiyovasküler Tıp Seminerleri’nin öncelikli amacı kalp ve damar hastalıkları konusunda kardiyoloji, kalp damar cerrahisi ve iç hastalıkları alanlarında çalışmakta olan ya da eğitim almakta olan tüm hekimlerimize yenilikleri aktarabilmektir. Bu bilgileri aktarırken eğitimin başarısını yükseltebilmek amacıyla da interaktif eğitim modelinin temel özelliklerinden olan tuş takımı ile tüm seminer boyunca soru-cevap çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca ödüllendirme yöntemi ile hem jürinin hem de tüm katılanların tüm seminer boyunca canlı olarak eğitime katılmaları ve verilen bilgilerin tam olarak öğrenilmesi sağlanmıştır. Son derece tartışmalı ve katılımın yüksek olduğu bu keyifli bilimsel ortam, tüm katılımcılar tarafından Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı’nın eğitim konusunda büyük bir başarısı olarak yorumlanmıştır. Kardiyovasküler Tıp alanındaki bu başarı bu konuda çalışan diğer kuruluş ve derneklere de örnek olmuştur.

I. Kardiyovasküler Tıp Semineri’nin programı, duyurusu ve davetiyesi ile posteri (ek 9) a,b,c,d olarak sunulmuştur.

Seminerde Prof. Dr. Talat TAVLI, Prof. Dr. Ömer KOZAN, Prof. Dr. Azem AKILLI, Prof. Dr. Mustafa AKIN, Prof. Dr. Kadir BİBEROĞLU jüri üyesi olarak katılmışlardır ve seminere katılım ve verilen doğru cevaplar doğrultusunda interaktif ödüllü seminerin 1.si, 2.si, ve 3.sünü seçmişlerdir. Ödüller, 1. olan doktora 750YTL, 2. olan doktora 500 YTL ve 3. olan doktora 250YTL olarak verilmiştir.İlk Kardiyovasküler Tıp Semineri Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Oto’nun “Kalp Yetmezliği Günceli” konuşması ile seminere başlanmıştır. Konuşma sırasında sorulan sorular ile seminere katılım en üst seviyeye taşınmıştır. Hemen sonrasında Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Prof.Dr. Oktay Ergene’nin hazırlamış olduğu “Kardiyovasküler Hastalıklarda Kilo Düşürücü Diyet Uygulamaları: Gerçekten Etkili Oluyor mu?” konuşması ile devam eden seminerin sonunda sayın jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda konuşmacıların sormuş olduğu sorulara verilen doğru cevap sayısı ve seminere katılımı göz önüne alınarak 1. Dr. Veli KALA 2. Ozan KINAY 3. Dr. Ali SAKLAMAZ, ödülleri almayı hak etmişlerdir.Kardiyovasküler Tıp Seminerlerinin 2.si de 1 Haziran 2007 tarihinde Ankara Hilton Oteli’nde 100’den fazla katılımcı ile benzer bir başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kez Ankara’daki çeşitli üniversite ve eğitim hastanelerinden gelen hekim, katılımcı ve jüri üyeleriyle yapılan II. Kardiyovasküler Tıp Semineri’ndeki konuşma konuları, program, derece alanlar hekimlerin isimleri ise a,b,c,d’ de sunulmuştur. (Ek 10)


II. KARDİYOLOJİDE VE KARDİYOVASKÜLER CERRAHİDE YENİLİKLER KONGRELERİVakfımız kurulur kurulmaz, 2004 yılından itibaren ilkini 2005 yılında gerçekleştirdiğimiz bu kongrede Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi alanlarındaki öncü bilimsel çalışmaları desteklemek ve ülkemize taşıyabilmek için her yıl sonbahar mevsiminde bir ‘’yenilikler kongresi” düzenleme amaçlanmıştır. 2005 yılında gerçekleştirdiğimiz bu kongrede en yeni bilgileri meslektaşlarımızla paylaşacağımız bir bilimsel toplantı geleneği başlatılmıştır.

Bu toplantılarda her düzeyden kardiyovasküler tıp alanı ile ilgili hekime bilimsel ve dostça ortamda verilen eğitim, konunun önemli bir görevi olan tıpta mezuniyet sonrası eğitim sorumluluğunun paylaşılmasının güzel bir örneğidir. Böylece dolaylı olarak Türk halkının kalp ve Damar hastalıklarının olumsuz ile ilgili önemli bir görev üstlenmiş olmaktadır.Gerçekten de bugün hekimlerin mezuniyetten sonra veya uzmanlık eğitimlerini aldıktan sonra belli aralarla bilgilerini tazeledikleri takdirde bilgilerinin zaman içinde anlayacağı fikrinden hareketle tıpta mezuniyet zorunluluk haline getirilmiştir. ABD ve AB de bu sorumlukla ilgili sivil toplum örgütlerince üstlenilmektedir.TKSV nin bu anlamdaki çabaları özellikle AB de Avrupa Uzmanlar Birliği (UEMS) ve Avrupa Kardiyoloji Derneği ortak kuruluşu olan EBAC ile sürdürülen işbirliği ile yürütülmektedir. 2007 yılı eğitim programları için hem TTB hem de EBAC puanı almıştır.I. Kardiyolojide ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi (2005)Bu kongre 29 Eylül – 02 Ekim 2005 tarihleri arasında Bodrum İber Otel’de gerçekleştirilmiştir.Texas Heart Institute’den Kardiyolog Dr. David Paniagua ile Kalp Cerrahı Dr. William Cohn’un ve University of Cincinatti’den Kalp Cerrahı Dr. Randall Wolf’un atrial fibrilasyon ve minimal invaziv cerrahide adeta bir yenilikler kursu vermiştir.Avrupa Kalp Cerrahisinin önde gelen isimlerinden Dr. Claudio Muneretto ve Dr. Tayfun Aybek robot cerrahisi konusunda yenilikleri sunarken, Dr. Andreas Mari, Dr. Peter Sever ve Dr. Gerry Coghlan kardiyoloji alanındaki yenilikleri sunmuşlardır. Ayrıca kalp cerrahisinde mesleki başarıları ile sör unvanı almış Prof. Magdhi Yacoub’un katılımı da kongreye çok büyük bir bilimsel katkı sağlamıştır.Düzenlenen kursların da kongreye büyük bilimsel güç kazandırdığı göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Dr. Süheyla Özkutlu’nun düzenleyip uyguladığı “Fetal Eko Kursu” ile Dr. Afksendiyos Kalangos, Dr. Gilda Carusa ve Dr. Caner Salih’in düzenlediği “Koyun Kalpleri ve Doğumsal Kalp Anomalili Spesmenler” üzerinde yapılacak “Uygulamalı Anatomi Kursu”nun hem kardiyologlar hem de kalp cerrahları için çok yararlı olmuş, bu konuda kurslara katılarak eğitim almış doktorlardan çok olumlu geri bildirimler alınmıştır.Tartışmalı poster özetlerinin Medline ve Index Medicus’ta yer alan Heart Surgery Forum dergisinin Eylül ayı ek sayısı olarak yayınlanması sağlanmıştır.Gönderilen bildirilerin bilimsel düzeyi oldukça yüksek olduğundan Bildiri Değerlendirme ve Ödül Komitesi’nin işini kolaylaştırmak amacıyla en iyi üç postere verilen Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Bilim Ödüllerine yeni mansiyon ödülleri de eklenmiş, ödül sayısı 10’a çıkartılmıştır.Açılış töreninden önce yer alan “Ödül Kazanan Bildiriler Oturumu”nda daha önceden seçtikleri ilk 10 bildirinin sunumunu izledikten sonra, Bildiri Değerlendirme ve Ödül Komitesi ödül sıralamasını belirlemiş ve ödül sahipleri düzenlenen yemekte ödüllerini almışlardır.II. Kardiyolojide ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi (2006)

Yeniliklerle dolu ve yüksek bilimsel düzeyi ile çok başarılı geçen ilk kongreden sonra II. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresinin 20–24 Eylül 2006 tarihleri arasında İber Otel Bodrum'da yine başarı ile düzenlenmiştir. Alınan geri bildirimler ülkemizde kardiyoloji ve kardiyovasküler cerrahi alanlarında TKSV’nin çıta yükseltici çabalarının daha da güçlendirmiş ve Türkiye’de olduğu gibi uluslararası hizmet yarışını da hızlandırmış oldu.

Bu başarı ve kaydedile ilerleme, yeni hedefler belirlemek ve hizmet çıtasının daha da yükseltilmesi konusunda Vakfa çok önemli bir sorumluluk yüklemiştir. Bu bağlamda kardiyovasküler cerrahların önemli bir beklentisi olan insanlar üzerinde canlı olarak uygulanan ''Kardiyovasküler Cerrahlar için Vasküler Doppler Kursunun'' 2006 kongresinde bir yenilik olarak yer almıştır. Ayrıca Ekokardiyografi Kursu da programın yeni bir aktivitesi olmuştur.

2. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi’nde perfüzyonistler kursunun Almanya Perfüzyonistler Derneği ile ortak bir çalışma şeklinde yapılmış olması gibi yeni eklenen yoğun bakım, kardiyoloji hemşireliği ile ameliyathane hemşireliği oturumlarına da Avrupa Kardiyoloji Derneğinin hemşirelik çalışma grubu ile ortak oturumlar halinde programda yer verilmiştir.

2006’da da konularında deneyimli ve başarılarını uluslararası alanda kanıtlamış yabancı doktorların katılımları artarak kongreye renk katmıştır. Gene 2005 yılında bu kongrede başlatılan yurtdışındaki başarılı Türk hekimlerinin 2006 yılında da bilimsel katkıları sürmüştür.

2005 yılında, 1. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi’nde çok beğenilen ve yoğun katılım nedeni ile herkesi ağırlayamadığımız, Prof. Gilda Caruso'nun bu kez de Fallot Tetrolojili spesimenler üzerinde verdiği Kardiyak Morfoloji Kursu bazı değişiklikler ile yine programda yer almıştır.

Ayrıca kardiyoloji uzmanları için koyun kalpleri üzerinde canlı olarak yine Prof. Annalisa Angelini'nin verdiği "İleri Mitral Kapak Anatomi kursu’’ ve “AVSD’li spesimenler üzerinde vereceği kursları’’ da kongrede yer alan eğitim fırsatlarından olmuştur.

Yeni, özgün ve güncel konuların ustalar tarafından tartışıldığı 2. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi’nde, genç katılımcıların, kendi bilimsel yararlanımlarına ek olarak sözlü sunum ve elektronik posterlerle de toplantıya renk katmaları da bireysel kazanımların yanı sıra geleceğin bilim dünyasına da katkıda bulunulmasını sağlamıştır. 2006 kongresinde sadece tartışmalı posterlere değil sözlü sunumlara da yer verilmiştir. Ülkemizde ilk kez elektronik poster teknolojisinin uygulandığı bu yılki kongrede katılımcıların konuya uyumu ve başarısı Avrupalı meslektaşlarını kıskandıracak ölçüde olmuştur.

Artık bir gelenek haline gelen tüm bildiri özetlerinin Medline ve Index Medicus'ta yer alan Heart Surgery Forum dergisinin Eylül ayı ek sayısı olarak yine yayınlanmıştır. Buna ek olarak kardiyoloji uzmanlarının akademik çalışmalarına destek olmak amacı ile kardiyoloji ile ilgili bildirilerini de ''Clinical Cardiology'' dergisinde yayınlanmasını sağlanmıştır.

2005 yılında 1. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi’nde olduğu gibi gönderilen bildiri özetleri "Bildiri Değerlendirme ve Ödül komitesi" tarafından değerlendirilmiş, en iyi ilk on bildiriye Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Bildiri Ödülleri verilmiştir.

Program yalnızca kalp cerrahları ve kalp hastalıkları uzmanlarının değil fakat hastalarımızı çoğu kez ilk gören, izleyen ve uygulamada esas yükü çeken iç hastalıkları uzmanlarını da kapsayacak şekilde planlanmıştır. Bu amaçla Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin ''Council for Cardiology Practice'' birimi ile işbirliği yapılarak Avrupalı doktorların deneyimini serbest çalışan Türk doktorları ile paylaşmaları da hedeflenmiştir.

III. Kardiyolojide ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi (2007)Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı tarafından düzenlenen III. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi de 28 Kasım–2 Aralık 2007 tarihleri arasında Sungate Port Royal Otel'inde Antalya'da düzenlenmiştir. (Ek.11)

III. Kardiyoloji & Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi'nde de açılıştan başlayarak keyifli ve yüksek bilimsel düzeyli bir program sunulmuştur. III. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi Programının iki büyük yeniliği olmuştur: ISCP 2007 Kongresi (International Society of Cardiovascular Pharmacotherapy) ve ISMICS 2007 Winterworkshop'ı (International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery) Türkiye'de TKSV’nin bir projesi olan 2007 kongresinin içinde gerçekleştirilmiştir. Böylece III. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresine kayıt yaptıran bir doktora bu iki çok önemli uluslararası kongreyi de izleme olanağı sağlanmıştır.International Society of Cardiovascular Pharmacotherapy (ISCP) 2007 yıllık kongresi bilimsel programının kardiyologlar kadar, iç hastalıkları uzmanları ve ilaç bilimiyle uğraşan farmakolog ve eczacılar açısından da ilgi odağı haline geleceğine inanılmaktadır. ISCP'nin konularında uzman konuşmacıları, kardiyovasküler ilaç tedavisi konusundaki gelişmeleri 3 gün süreyle bir salonda sunlmuştur.Bilimsel programa, Kardiyovasküler Cerrahi uzmanı doktorlarımıza hizmet için eklenen International Society for Minimally Invasive Cardiothoracic Surgery (ISMICS)' in “winter-workshop” çalışma toplantısı Türkiye'de ve bu bölgede ilk kez gerçekleşmiştir. Kardiyovasküler ve torasik alandaki minimal invaziv cerrahi girişimlerin uluslararası derneği olan ISMICS, Dünya'nın bu kesiminde yer alan ülkelerdeki doktorların yakınlarına gelerek yeni teknolojik gelişmeleri sunabilmek amacıyla 2007 “Winter-workshop”larını 3. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi içinde gerçekleşmişlerdir.Önceki kongremizdeki gibi, konusunda uzman ve dünyaca ünlü doktorlar konuşmacı olarak davet edilmiştir. Ama 2007 kongresinde, belki bundan daha önemli olarak çeşitli ülkelerden katılımcı olarak kongreye gelecek yabancı kardiyolog ve kardiyovasküler cerrahi uzmanı doktorlarıyla Akdeniz ortamında önemli dostluklar ve bilimsel işbirliği olanakları elde edilmiştir.Önemli ilgi odağı olan kongre bünyesinde gerçekleşen kurslar daha da geliştirilmiş olarak yine konularında dünya çapında ün yapmış kişilerce düzenlenmiştir. Yine Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahi alanında uluslararası dergilerde yayınlanacak sözlü sunum ve posterler için doktorlarımızın bildirileri kabul edilmiştir. En iyi bildiri özeti yarışması geçen yıllarda olduğu gibi artan para ödülleriyle süreceği, böylece GENÇ ve DİNAMİK doktorların 3. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresi için bildiri özeti gönderme hazırlıkları artırılmakta ve zevkli bir rekabet ortamı ile bilimsel üreticilik desteklenmiştir.III. BASIN YOLUYLA KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMA VE TANI TEDAVİ KONULARIYLA HALK EĞİTİMİa)- TRT FM RADYO PROGRAMIBilindiği gibi Kalp ve Damar Hastalıkları bir numaralı öldürücü olma özelliğini korumakta ve yılda yaklaşık 200 bin insanımız kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerle kaybedilmektedir. Kalp ve Damar hastalıklarına neden olan risk faktörlerinin ortadan kaldırılması mümkündür. Böylece bu hastalıklar önlenebilme özelliğine sahiptir. Halkın eğitimi ve Kalp ve Damar Hastalıklarına yol açan risk faktörleri konusunda bilgilendirilmeleri bu anlamda çok önemlidir. Sağlık Bakanlığı konuyu ciddi şekilde ele almış ve bu hastalıklarla savaşa birinci öncelik vermiştir. İşte bu bağlamda TKSV bir çok önemli ihtiyaçların bazılarında yardım etmek üzere TRT kuruluşu ile işbirlik içinde bir dizi program uygulanmıştır. onüç haftalık ilk uygulamamızın çok başarılı olması nedeniyle TRT kurumu isteği üzerine 6 aylık ikinci bir işbirliği imzalanmıştır. (Ek 12)TKSV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öztekin Oto ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Oto’nun yardımları ile gerçekleşen bir ödüllü radyo programı yarışması da düzenlenmiştir. TRT-FM’de haftanın her günü saat 12.00’de başlayan ve 240 dakika süren “Bizbize” adlı radyo programının içerisinde, her hafta Cuma günü olmak üzere TKSV işbirliğiyle gerçekleşen, kardiyolojik sağlık konulu bir yarışma düzenlenmektedir. Prof. Dr. Öztekin Oto ve Prof. Dr. Ali Oto, sunucular tarafından program sırasında sorulan yarışma sorularının doğru cevaplarını vererek halkı kalp ve damar rahatsızlıkları ve tedavileri konusunda bilinçlendirmektedirler. Doğru cevapları bilerek yarışmayı kazanan dinleyiciye TKSV tarafından bir sağlık seti, özel çantası içerisinde gönderilmektedir. Bu sağlık çantasının içeriği aşağıda belirtildiği gibidir:

Sağlık seti içerik listesi:1 Adet Otomatik Dijital Tansiyon Aleti (Braun marka) - 90 YTL+KDV

1 Adet Roche Marka Şeker Ölçme Aleti - 35 YTL+KDV

1 Adet Termofor - 5.90 YTL+KDV

1 Adet Dijital Otomatik Derece - 5 YTL+KDV

50 Adet Gazlı Bez - 5YTL+KDV

1 Adet Betadine Solüsyon - 5.90 YTL+KDV

1 Kutu Yara Bandı - 3.50 YTL+KDV

1 Adet Otomatik (pilli) Diş Fırçası - 12 YTL+KDV

Bu malzemeleri taşıyan özel çantaBugüne kadar sağlık paketi gönderilen kişiler:Hatice Erbil (20 Nisan) Adres: Özerli Mah. Cami Sk. No:28 Dörtyol/Hatay

Kemal Engin (27 Nisan) Adres: Kartaltepe Mah. Bitişik Sk. 4/4 Bakırköy/İstanbul

Ali Öksüz (4 Mayıs) Adres: Konaklı Kasabası, Salon 2000 Alanya

Yasemin Bilgin (4 Mayıs) Adres: Beril Sitesi 432 Sk. No: 18 Ümitköy/Ankara

Serdar Güneş (4 Mayıs) Adres: Atatürk Blv. Yazgan Sitesi C Blok No:12 Eskişehir

Hatice Okuyucu (11 Mayıs) Adres: Sağlık Sk. 77/10 Mithatpaşa/Ankara

Birgül Kıyak (1 Haziran) Adres: Balta Limanı Sağlık Ocağı Sarıyer/İstanbul

İlknur Aydoğdu( 01 Haziran ) Adres: Cumhuriyet mah. Adnan Menderes Çankırı

Naime Yüksel (11 Haziran) Adres: İncirdere Belediyesi, Akçakaya Mh. Kayseri

Esma Ateş (11 Haziran) Adres: Yeşilyurt Mh.Bahar Cd. Alkan Sk. No:5 Bingöl

Fatma Çevik (26 Haziran) Adres: Taştepe Mh. 1D Blok K:4 No:11 Isparta

Ayşe Keskin (26 Haziran) Adres: Konya

Zeki Doğan (26 Haziran) Adres: Uşak

Güngör Ayhan (29 Haziran) Denizli

Saniye Yerli ( 27 ağustos) Çankırı

Nuran Özdemir ( 27 Ağustos) Konya

Sami özer ( 19 Temmuz) Eskişehir

Koray Sever ( 17 Temmuz) İstanbul

Erdoğan Köktürk ( 13 Ağustos) İzmir

Aysun Buruk ( 25 Ağustos) Eskişehir

Deniz Aksoy ( 09 Temmuz) İzmir

Sadiye Yüksel ( 09 Temmuz) Kayseri

Şevket Tatarcıoğlu ( 21 Temmuz) Selçuk

Fatma Tuna ( 31 Ağustos) Yalova

Murat Genç ( 21 Eylül)İzmir

Nejla Akıncı ( 14 Eylül) Afyon

Dilber Bayırcı ( 5 Ekim ) Aydın

Demet Yiğit ( 2 Kasım) Ankara

Hüseyin Biberci ( 12 Ekim) Balıkesir

Betül Yiğit ( 28 Eylül) Ş. Urfa

Serdar Demirtaş ( 28 Eylül) VanGülgün Mısırkıoğlu ( 25 Ekim) Zonguldak

Murat Topkaya ( 21 Aralık) Kırıkkale

Gükhan Bayındır( 14 Aralık) İzmir

Pervin Şençiçek (28 Aralık) Ş. Urfa

Hayrettin Mertol ( 28 Aralık) Samsun)

Özgün çetin ( 7 Aralık) Derince

Gönül Şaşmaz ( Denizli)

Hacer Karaman ( 9 Kasım ) Adana

Mevsim Görür ( 23 Kasım ) Konya

Gülderen Akyol ( 16 Kasım ) İstanbul

Zeki Yıldız ( 25 Ocak) Eskişehir

Beyhan Topçu ( 01 Şubat) Çankırı

Yüksel Ayan ( 11 Ocak) Kocaeli

Cem Coşkun ( 4 Ocak) İstanbul

Zehra Sendal ( 30 Kasım) Ş. Urfa

Zeynep Uzun ( 18 Ocak) İzmir

Ebru Şanlı ( 11 Ocak) İzmir

Yaşar Gökçen ( 4 Ocak) Van

Mustafa kaçar ( 1 Şubat ) Muğla

Sevim Alparslan ( 25 Ocak) Mardin
Misafir
1 Nisan 2010 09:39       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

turk kalp vakfi nedir

lütfen bir bilgi vernn Msn Grin
Daisy-BT
1 Nisan 2010 09:44       Mesaj #6
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfen bir bilgi vernn Msn Grin


Alttaki mesajları okuyun.


Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Türk Kalp Vakfı

Vikipedi, özgür ansiklopediTürk Kalp Vakfı (TKV), merkezi İstanbul'da olan bir sivil toplum kuruluşu'dur.
Tkvlogo
Vakfın logosu


1975 yılında faaliyete başlayan Türk Kalp Vakfı'nın kurucuları, şu isimlerden oluşmaktadır: Ahmet F. Ekmekçioğlu, Doğan Gündüz, Doç. Dr. Edip Kürklü, Dr. M. Ali Işığıgür (em. amiral), Dr. Müh. H. Tahsin Önalp, İbrahim Bodur, İzzet İşman, Mehmet Emin Karamehmet, Necmettin Bayramoğlu, Nezih Demirkent, Süha Dağdeviren.
TKV, ABD ve İtalya'dan sonra dünyada üçüncü kalp vakfı olma özelliğini taşır. Vakıf, toplanan yardım, bağış ve kendi olanaklarıyla sağlık ve tedavi - tanı hizmetleri yapmaktadır.
Türk Kalp Vakfı, her yıl "Edip Kürklü ödülü", "İyi kalpli ol" ödülü gibi ödüller dağıtmakta, semt ve okullarda kalp sağlığı taramaları yapmaktadır. Vakfın Yönetim Kurulu başkanı Çetin Yıldırımakın'dır.
Kalp sağlığı konusunda gönüllü çalışmalarda bulunan Türk Kalp Vakfı'nın (TKV) internet sitesinde, vakıfla ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Türk Kalp Vakfı'nın sağlık servisleri, tıbbi kadrosu, anlaşmalı kurumları, sponsorları, haberlerini, aktivitelerini, adres ve telefonlarını öğrenebilirsiniz. Sitede, Türk Kalp Vakfı'na bağışta bulunmak isteyenler için banka hesap numarası da bulunuyor.
Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

Türk Kalp Vakfı'nın Dünü Bugünü Türkiye’nin en seçkin doktor, sağlık personeli ve uzmanları ile kaliteli ve güvenilir hizmet veren Türk kalp Vakfı, 1975 yılında kuruldu. Bugün, 34 yılı geride bırakan Vakfın, yeniden yapılanma çalışmaları da hızla devam ediyor.
Kuruluşundan bu yana sadece halkımızdan sağlanan yardım, bağış ve kendi emekleriyle elde ettiği imkanlarla, uzay teknolojisinin birleştirdiği iki bloklu örnek tesisi meydana getiren Türk Kalp Vakfı, yeni birimleri ve mevcut olan tüm tıbbi cihazlarını yeni ve son teknolojiyle takviye etti. Bunun yanında, mevcut kadrolarını da güçlendirerek dünyanın ve özellikle Türkiye’nin rekor seviyede en fazla ölüme sebep olan Kalp ve Damar hastalıkları konusunda aralıksız hizmet sunuyor.
Türkiye’de bir ilk...
Türk Kalp Vakfı iki bloklu tesisi ve güçlü kadrosuyla Kalp ve Damar hastalıkları tedavisi ve Genel Sağlık Kontrolü (check-up) ile İstanbul’da ilk defa oluşturulan Nöro Kardiyoloji Merkezini de bünyesinde hayata geçirdi. Merkez, dünyada, ABD ve İtalya’dan sonra üçüncüsü, Türkiye’de Türk Kalp Vakfı bünyesinde kuruldu. Nörokardiyoloji Merkezi olarak hizmet veren bu birim, Kalp ve Damar hastalıkları konusunda teşhis karmaşıklığını da ortadan kaldırıyor. Psikosomatik, psikolojik pek çok problemin karışıklık ve yanlışlığa yol açılmadan teşhis, tedavi ve yönlendirilmesi konusunda da gerekli ve yararlı hizmet verecek. Bu Merkez, dünyada ilk defa I. Nörokardiyoloji Uluslararası Sempozyumu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi.
Keza, Nörokardiyoloji Derneği, Türk Kalp Vakfı, bünyesi içinde kuruldu. Türk Kalp Vakfı ve Nörokardiyoloji Derneği birlikte, Parkinson Uluslarararası Sempozyumu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi.
En saygın STK...
Vakıf, ayrıca Türkiye’nin en saygın ve örnek alınan Sivil Toplum Örgütlerinin arasında yer almakta, sosyal etkinlikleriyle de Kalp ve Damar Hastalıklarından ölümlerin asgariye indirilmesi yolunda insanlarımızı uyarma, bilinçlendirme ve motive etme görevini de başarıyla yerine getirmektedir.

Tam teşekküllü kalp sağlığı hizmeti...
Şişli Sağlık Merkezimiz Kardiyolog ve uzman doktorlar, vasıflı hemşire ve sağlık personeli ile kalp sağlığı alanında tüm hizmetler, son taknoloji ile hastalara sunuluyor. Türk Kalp Vakfı Laboratuvarı yeni yapılanma sonrasında, son teknolojik ve tam otomatik sistemler ile donatılarak ve İstanbul’un en kaliteli ve sağlıklı laboratuvarı konumuna getirildi. Bu özel bölümde, son otoanalizör cihazla biokimyasal testler ile tahlil ve araştırmalar kısa sürede tamamlanmakta ve hastalara teşhis kolaylığı sağlanabiliyor.
Merkezimiz, Eforlu (Son Sistem Treadmil testi), Dopplerli ve renkli Ekokardiyografi cihazları, monitör, holter tansiyon (yirmidört saatlik kalp atımlarının ve tansiyonun takibi) tek ve üç kanallı elektrokardiyografi cihazları, monitör ile kısa süreli ritm takibi, tüm müracaatları süratle karşılayabilecek kapasitede kompüterize laboratuvar (Check-up Merkezi) ve röntgen seksiyonları ve de son sistem Nükleer Tıp Merkezi ile donatılmıştır.
Sağlıklı Beslenme, Diyet ve Kilo Merkezimiz, ünlü diyetisyen Doktor Sumru Özbay Yönetiminde, Türkiye’nin en ciddi ve bilimsel merkezi olarak hizmet vermektedir.
Randevu tespiti ile tüm hizmetlerin verildiği bekleme salonlarımız, sağlık birimlerimiz, hastalarımıza modern tıbbın gerektirdiği en hijyenik ve sağlıklı hizmeti verecek şekilde organize edilmiştir. TÜRK KALP VAKFI ŞİŞLİ SAĞLIK MERKEZİ, Pazar hariç her gün saat 09.00-18.00 arasında hizmet sunuyor.
Gençlerin kalp sağlığı sorumluluğumuzdur...
Uzman doktor, hemşire ve hastabakıcılardan oluşan gezici sağlık ekiplerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı ile okullarda, belediye ve muhtarlarla işbirliği halinde İstanbul’un çeşitli semtlerinde, hastanın ayağına kadar giderek kalp sağlığı muayene, teşhis, tedavi ve kontrollerini aralıksız sürdürüyor. Bu ekipler, bugüne kadar, 55 bin kişiye hizmet vermiştir.
Türk Kalp Vakfı Sağlık Ekibi, gerekli bulduğu hastaları, daha detaylı muayeneden geçirmek üzere vakıf sağlık merkezine göndererek, tedavinin başlaması için ilk adımı atar. Okullarda ve bölgelerinde, sağlık kontrolü ve hizmeti isteyen okul yöneticileri ve belediyelerle muhtarların, programa alınmak üzere vakfımıza başvurmaları yeterlidir.
Kalp hastalıklarının özellikle 6-12 yaş grubu çocuklar için taşıdığı yüksek riskin bilinciyle Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapan Türk Kalp Vakfı kurulduğu günden başlayarak ilkokullarda kalp ve damar sağlığı taramaları yürütmektedir.
Her yıl binlerce, öğrenci tarama ve kontrolden geçirilmekte, hasta veya hasta olma olasılığı yüksek olanlar tedaviye alınmakta, okul idareleri ve aileler bu konuda uyarılmaktadır. Bugüne kadar 500 bin'den fazla öğrenci kontrolden geçirilmiş, kalp hastası veya kalp romatizması olanlar tespit edilmiş ve gereken yapılmıştır.
Türk Kalp Vakfı, 32. yaşına girerken başarılı geçmişinden edindiği deneyimleri, yardım ve bağışlardan aldığı güçle, kalp ve damar sağlığına yönelik hizmetler için kullanılacaktır.

Türkiye’de bir ilk: KALP HAFTALARI
Türk Kalp Vakfı, Türkiye’de büyük sağlık ve ağır ekonomik kayıplara sebep olan Kalp ve Damar Hastalıkları ile mücadelenin en etkili ve ekonomik yolunun, halkımızı bu hastalığa karşı uyarmak, bilinçlendirmek ve motive etmekten geçtiği inancına dayanarak, Türkiye’nin gündemine KALP HAFTALARI’nı ve Dünya Kalp Günü etkinliklerini getirerek, bir ilke imza atmıştır.
Kalp Haftaları organizasyonu her yıl Nisan ayının ikinci haftasında yurt çapında bir haftalık spor, sanat, kültür, halkla bütünleşme, bilimsel toplantılar şeklinde, hiç kesintiye uğramadan gerçekleştirilir. Türk Kalp Vakfı tarafından, Kalp Haftaları, 18 yıldır kesintisiz ve düzenli olarak organize edilmektedir. Önümüzdeki yıl, 19.’su düzenlenecek olan Kalp Haftası programı için de çalışmalarına başlamıştır.
Türk Kalp Vakfı, Avrupa Kalp Birliği’ne 1995’te resmen üye olan ve Dünya Kalp Federasyonu Yönetim Kurulu daveti ve kararıyla, Dünya Kalp Federasyonuna kabul edilmiştir. Vakfın, dünya gündemine getirilmesinde rol oynadığı, Dünya Kalp Günü’nü de bütün dünyada olduğu gibi, ülkemizde de 16 yıldır eylül ayının son haftasında organize edilmektedir. Hafta boyunca, çeşitli etkinlikler gerçekleştirilerek, sportif yarışmalar ve bilimsel toplantılar düzenlemektedir.

Vakfın kapısı, yolu sağlıktan geçen herkese açıktır...
Türk Kalp Vakfı İstanbul Sağlık Merkezi, seçkin uzman kardiyolog doktorlarının koordinasyonundaki çalışmalarına, T.C. Emekli Sandığı’na bağlı emeklilerden sonra SSK ve Bağ-Kur’u bunun yanı sıra özel sigortalara bağlı olanların muayene ve tedavilerini de eklemiş bulunmaktadır.
Ayrıca, pek çok resmi ve özel kuruluş, sigorta, banka, şirket, fabrika ve saygın kurum ve işletmelerle yapılan indirimli sözleşmelerle her kesime hizmet sunulmaktadır.
Emekli Sandığı, SSK ve Bağkur hastaları çok rahat ve en iyi şartlar altında, beklemeden muayenelerini ve tedavilerini yaptırma olanağını bulmaktadırlar.
Sponsorlarına vergi muafiyeti sağlar...
İsminde Türk olan ve Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti imtiyazı tanınan Türk Kalp Vakfı’na yapılan bağışlar karşılığında alınan makbuzlar vergiden düşülebilmektedir.
Türk Kalp Vakfı’nın konumu, gelişimi ve 18 yıla varan Çetin Yıldırımakın Başkanlığındaki kaliteli, güçlü ve diğer Sağlık Kuruluşlarına göre daha ucuz çalışmalarının özeti saygıyla bilgilerinize sunulur.


TÜRK KALP VAKFI KURUCULARI

 • AHMET F.EKMEKÇİOĞLU
 • DOĞAN GÜNDÜZ
 • DOÇ.DR.EDİP KÜRKLÜ
 • DR.M.ALİ IŞIĞIGÜR (EM.AMİRAL)
 • DR.MÜH.H.TAHSİN ÖNALP
 • İBRAHİM BODUR
 • İZZET İŞMAN
 • MEHMET EMİN KARAMEHMET
 • NECMETTİN BAYRAMOĞLU
 • NEZİH DEMİRKENT
 • SÜHA DAĞDEVİREN

TÜRK KALP VAKFI BAŞKANLARI
 • NEZİH DEMİRKENT
 • PROF.DR.CEM’İ DEMİROĞLU
 • SUAT AKTULGA (EM.ORG)
 • AVNİ AKYOL
 • H.TAHSİN ÖNALP

Türk Kalp Vakfı'nın internet adresi: TÜRK KALP VAKFI


çeşitli kaynaklardan derlenerek yazılmıştır.. sadece sizin için umarım yardımcı olurMsn Happy

Misafir
10 Mayıs 2010 21:12       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
türk böbrek vakfı hakkında neler söylenebilir? (kısaca)
10 Mayıs 2010 21:33       Mesaj #8
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

türk böbrek vakfı hakkında neler söylenebilir? (kısaca)

Türk Böbrek Vakfı

30 mayıs 1985 tarihinde kurulmuştur.
vakfın faaliyetleri;

böbrek hastalıklarının teşhis ve tedavisine ilişkin incelemeler, araştırmalar ve uygulamalar yapmak,

böbrek nakli ile tedavi olanaklarım geliştirmek üzere kamuoyu yaratarak halkı bağışa özendirmek,

hemodiyaliz tedavisine ilişkin cihazlar sağlamak, gereksinme duyan hastanelere bağışlamak ve olanakları bulunduğunda poliklinik ve klinikler kurmak, işletmek ve yardımcı tesislerle tedavi yelpazesini genişletmek,

uyarıcı yayınlar ve toplantılarla böbrek hastalıklarında koruyucu hekimliğe yardımcı olmak,

tedavi amaçlı organ nakli merkezleri kurmak ve işletmek. organ nakli yapabilmek için tam teşekküllü hastaneler kurmak ve işletmek. bu ünitelerde diğer bütün branşlarda koruyucu hekimlik ve teşhis, tedavi ve ameliyatlar yapmak,

böbrek hastalıklarının teşhis ve tedavisi ile gerekli görüntüleme merkezi, laboratuvarlar ve benzeri çağdaş tesisleri kurmak ve işletmek,

organ bağışçılarına ilişkin bilgilerin saklandığı bilgi işlem merkezleri kurmak ve gereğinde gereksinme duyan hasta ve hastanelere hizmet sunmak.

Ayrıca Bakınız=)
Türk Böbrek Vakfı'nın tarihçesi nedir?
Misafir
7 Nisan 2011 18:01       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk Kalp Vakfı (TKV), merkezi İstanbul'da olan bir sivil toplum kuruluşu'dur.

Vakfın logosu


1975 yılında faaliyete başlayan Türk Kalp Vakfı'nın kurucuları, şu isimlerden oluşmaktadır: Ahmet F. Ekmekçioğlu, Doğan Gündüz, Doç. Dr. Edip Kürklü, Dr. M. Ali Işığıgür (em. amiral), Dr. Müh. H. Tahsin Önalp, İbrahim Bodur, İzzet İşman, Mehmet Emin Karamehmet, Necmettin Bayramoğlu, Nezih Demirkent, Süha Dağdeviren.
TKV, ABD ve İtalya'dan sonra dünyada üçüncü kalp vakfı olma özelliğini taşır. Vakıf, toplanan yardım, bağış ve kendi olanaklarıyla sağlık ve tedavi - tanı hizmetleri yapmaktadır.
Türk Kalp Vakfı, her yıl "Edip Kürklü ödülü", "İyi kalpli ol" ödülü gibi ödüller dağıtmakta, semt ve okullarda kalp sağlığı taramaları yapmaktadır. Vakfın Yönetim Kurulu başkanı Çetin Yıldırımakın'dır.
Kalp sağlığı konusunda gönüllü çalışmalarda bulunan Türk Kalp Vakfı'nın (TKV) internet sitesinde, vakıfla ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz. Türk Kalp Vakfı'nın sağlık servisleri, tıbbi kadrosu, anlaşmalı kurumları, sponsorları, haberlerini, aktivitelerini, adres ve telefonlarını öğrenebilirsiniz. Sitede, Türk Kalp Vakfı'na bağışta bulunmak isteyenler için banka hesap numarası da bulunuyor.
Misafir
15 Mayıs 2011 22:58       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Lütfen TÜRK KALP VAKFI'nın amacınıda sitenize ekleyin.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç