Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 2 Ekim 2015  Gösterim: 111.554  Cevap: 74

Askerde nasıl kalabilirim?

abdullah gök
3 Nisan 2009 18:02       Mesaj #1
abdullah gök - avatarı
Ziyaretçi
BEN ŞU AN KISA DÖNEM ASKERLİK YAPMAKDAYIM.ASKERDE KALMAK İSTİYORUM.BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ.
Sponsorlu Bağlantılar


3 Nisan 2009 18:57       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı

Halk arasında askerde teskere bırakmak söylemiyle adlandırılan kalma eylemi düşündüğünüz kadar kolay bir mevzu değildir.

Öyle olsaydı şayet bu ülkede milyonlarca işşiz genç var,bir kısmı bıraksa yılda ikinci bir ordu kadar personeli istihdam etmeniz gerekir.

Askerde iken çvş rütbesine haiz olur iseniz,atış,spor ve eğitimdeki başarılarınız üstleriniz tarafından (Bölük/Batarya Astsubayı+Bölük/Batarya Komutanı) değerlendirmeye tabii tutulur ve uzmn,astsb alımları döneminde Silahlı Kuvvetler silah altında olupta standart sınavlara girmek isteyen personel kategorisine tabii olursanız işlemleriniz başlatılır.

Ben kalmak istiyorum kalırım şeklinde bir uygulama yoktur.

Her sene rutin olarak yapılan Uzmn ve Astsubaylık sınavlarına her Türk gencinin katılabildiği gibi silahlı kuvvetler bünyesinde silah altında görev yaparken bu hakkınızın korunması amacıyla sizler gibi düşünen arkadaşlarada belirli bir kontenjan verilir.

Bu kontenjanın dışarıda normal olarak hayatını sürdüren arkadaşlar kullanamazlar.

Yalnız bu şartlardan istifade edebilmeniz için,dışarıda sınava girecek arkadaşlardan istenilen kritetlere hazi olmanız bunun yanında yukarıda belirttiğim vazifelerden başınızdaki rütbeli personelin kullanmış olduğu kannat notunun yüksek olması amacınıza direk etki eden maddelerdir.

Askerde teskere bırakarak uzmn olmak yürürlüktedir yalnız sandığınız gibi binlerce kişiyi kapsamaz..

Yüzde 2-3 gibi küçük bir oran dahilinde olup her sene Tsk nın talep ve ihtiyacına göre bu rakam değişkenlik gösterebilir.

Askerde teskere bırakıp Astsubay olamazsınız.

Askerde teskere bırakıp subayda olamazsınız.

Yıllarca Harp Okulu ve Askeri Lise okuyan insanlar ile 12 ayda aynı şartlarda görev yapmak ve onlardan olabilmek takdir edersinizki hem dengeler açısından,hem sistemin sürekliliği hemde yürütme olarak uygun bir hareket biçimi değildir.

Uzmn olduğunuz takdirde gene sınavlar ile Astsubaylığa yükselme şansınız vardır.

Lakin bu oranda yüzde 2 yi geçmez,formalitedir..

Çok kaliteli bir personel olmanız son 5 seneninizin sicil ortalaması 100 olması gereken ve hiç bir şekilde ceza,cürüm,takip,disiplin suçu işlememiş olmanız gerekmektedir.

Uzmanlıktan Astsubaylığa,Astsubaylıktan Subaylığa geçmek kolay şeyler değilidir..

Muhazzaf kategorisinde yer alan subay ve astsubalık farklı meziyetler ve aşamalar gerektirdiği gibi 13 yaşında başlayan ve yıllar alan bir eğitimn sürecidir.

Sadece bilgi,okul durumu ve başarı aranmaz.

Sistem hakkında ortaokul sonunda başlayan yorucu bir okadarda meşekatli bir yolculuğun ve eğitimin neticesinde muhazzaf personel olursunuz.

Asteğmenlik olayı 2008 itibari ile bitecektir.

Asteğmenliliğin son ayında teğmen rütbesine ulaşıp ben kalmak istiyorum veya resimler gösterip bakın ben teğmendim kal dediler ama kalmadım tarzı söylemlere...

Veya askerde çok ısrar ettiler bölük komutanım olsun tabur komutanım olsun kal ahmet,mehmet seni uzman yapalım,hatta astsubay yapalım seni sevdik gitme dediler ama ben istemedim tipi söylemlere kesinikle inanmayınız.

Dışarıdaki gençler nasıl bu sınavlara girip ter dökerler ise sizde silah altında iken çalışır ve bu sunavlara Tsk nın belirlediği sınav yerlerinde girersiniz.
Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=177595

Tek farkı kontenjanınınızın dışarıdan giren bi insana nazaran bir nebze daha yüksek olmasıdır ki bu farkı askerde iken çok çalışarak,hiç vukuat işlemeyerek ve her eğitimde bir numara olarak,attığınızı vurarak,koşularda en önde gelerek yüzlerce asker arasında ilk üçe girerek sağlarsınız..

Azmederseniz herşey olur.

Türk genci zoru başarır,imkansız sadece biraz zaman alır.

Ama askere gideyim..uzman olarak kalayım,sonra astsubay olayım sonra subay sonra oradan giderim derseniz Türkiyede bir tane örneği olduğunu belirtebilirim..

Onunda nasıl basamakları çıkyığını neden çıkarıldığının sizin takdririnize bırakırım.

Saygılarımla.kaynak


Misafir
30 Ağustos 2009 12:40       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
seni askerdeyken cok fazla ezdiler heralde he baksana için kan ağlıyo be kardesim bi küfretmediğin kalmış yok oyle olmaz yok boyle olmaz ne cok biliyomuşsun sen oyle
Misafir
8 Ekim 2009 21:55       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

askerde teskere bırakmak


Öncelikle Selamlarımı Sunuyorum. Ben 18 yaşında bir gencim Lise Öğrenimimde iki yıl sınıf tekrarı yaparak Açık Öğrenim Okulundan Devam Ediyorum . Ben Açık Lise'den mezun olduğum sürece Asker de Asker olabilirmiyim, Sicilimde herhan gibi bir pürüz yok. Fiziken de Çok iyiyim. Veya Açık Öğrenimden Asker olma Lüksüm Varmı.Saygılarımla..
Misafir
9 Aralık 2009 10:46       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BEN LİSE SONDAYIM ACABA LİSE MEZUNLARI ASKERDE KALABİLİRMİ.BEN ASKERDE KALMAK İSTİYORUM BİLGİSAYARLI MUHASEBE OKUDUM VEDE ASTSUBAY OLARAK KALMAK İSTİYORUM. ACİL CEVAP ATARSANIZ SEVİNİRİM...
Misafir
9 Ocak 2010 13:36       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akerde uzman olarak kalabılme ımkanım varmıdır bunun ıcın benı bılgılendırırmısınız tessekkur ederım.
Misafir
21 Mart 2010 16:11       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm ben lıse 1deyım askerde uzman olarak kalabılırmıyım ıyı gunler
1987
26 Mart 2010 15:45       Mesaj #8
1987 - avatarı
Ziyaretçi
ben muhasebe bölümünü bitirdim askerde kendi isteğimle uzman çavuş olalarak kalabilirmiyim sizden cevap bekliyecem
Misafir
9 Nisan 2010 10:49       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben dışardan liseyi okuyorum askerde kala bilirmiyin lütfen cevap yazın
misafir
4 Haziran 2010 12:04       Mesaj #10
misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm benim lisede öğrenim hayatım sona erdi lise 1 de kaldım üst üste bu durumda askerde rütbeli kalabilirmiyim cvp için tşkrDaha fazla sonuç:
Askerde nasıl kalabilirim?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç