Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 6 Nisan 2009  Gösterim: 37.658  Cevap: 3

Elektrik Veavien Anahtar montajını nasıl yapabilirim?

dadashiko
5 Nisan 2009 00:01       Mesaj #1
dadashiko - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar yeniyim aranızda
size bir sorum olacak Elektrik Veavien Anahtar Montajını nasıl yapabilirim
elektrik anahtarına hangi ucları baglayacam resimde yükledim
Sponsorlu Bağlantılar
şemaları inceledim ama anahtarda nasıl baglayacam anahtarın üzerinde şekiller var hangisi nereye gelecek

yardımlarınızı bekliyorumresim4c


5 Nisan 2009 00:29       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Alıntı

Veavien Anahtar
vavien2812941662 buyuk

Görüntüsü Tekli Anahtar ı anımsatsada görev işleyişi farklıdır. Bu anahtar çeşidi 1 lambayı 2 ayrı noktadan komuta etmek için kullanılır.

Örneğin işyerinizin depoya merdivenle iniyorsunuz. İnerken anahtara bastığınızda depo ışığı yanar kapatmak için tekrar yukarı cıkıp anatra tekrar basmanız gerekir. Ancak deponun 2.ci kapısından cıkmanız gerekse ısıgı söndürmenız için tekrar merdivenden yukarı cıkmanız gerekecekti. Oysaki deponun 2.ci kapısından çıkacaksınız.

İşte burda devreye bu anahtar çeşidi giriyor. Hem yukardan açıp hemde aşağıdan komuta etmenizi sağlıyor

Sıva Altı Tekli Anahtar
kardelen beyaz
anahtarsemasi
Resimdede görüldüğü üzere tesisatta anahtar hattı için 2 kablo bulunur. Biri Elektrik (faz) diğeri toprak(nötr).

Tekli anahtarların montajında pek bir zorluk yoktur. 2 kablonun gireceği 2 klemens bulunur. Bunlara kablolar yerleştirilerek klemensler sıkılır. Anahtar elektrik montajı bitmiştir. Şimdi prizi duvardaki kasaya yerleştirerek kenarındaki tırnakların vidaları sıkılır ve duvara sabitlenir.

Komütatör Montajı
41577 buyuk
Diğer adıyla İkili(çiftli) Anahtar


Bu anahtarlar 2 farklı Lamba yada elektrikle çalışan 2 farklı cihazları komuta etmek için kullanılır. Tekli anahtardan mantık olarak pek farklı olmamakla beraber 2 tekli anahtarın bir noktada toplanmış halide diyebiliriz.

Temelde 3 klemenslidir. Yani tesisatın bu anahtara göre daha önceden döşenmiş bir faz 2 tanede hedeflenen noktaya(lamba vb) giden kablo olmalıdır. Şayet duvardaki tesisatınızda 2 kablo (tekli anahtar için) var ise bunu komütatörde kullanamazsınız.

komitatorsemasi
Yukardaki şemada gördüğünz gibi 2 farklı yere bir elektriği ulaştırıyoruz. Bu tip anahtarlada montajda kısmen yanlışlıklar yapılabilir.Bunu önlemenin yolu anahtarı tanımaktan geçer . Bu anahtarda kabloların tutturulacağı 3 klemensten bahsetmiştik. İşte püf noktası anahtarın arkasında bulunan yanyana bulunan klemensler hedef lenen bölgeye giden hatların takılacağı noktalardır. Tek kalan klemens ise ana elekriğin bağlanması gereken klemenstir. Böylelikle anahtarın birine basıldığında elekrik ordan hedef bölgeye geçer.

Bu tür anahtarlarda sıva içinde nötr ler direk hedefe önceden cekilmişlerdir. Resimdeki montaj klavuzunda anahtara gelen hatlar hedef(misal lambadan dönen) hattın uclarıdır.kompetankedidadashiko
5 Nisan 2009 00:34       Mesaj #3
dadashiko - avatarı
Ziyaretçi
teşekkür ederim arkadaşım bunları inceledim
sizden istegim anahtarın hangi yerine kabloları takacam
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç