Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Mart 2010  Gösterim: 10.659  Cevap: 3

Tuz Gölü'nün Türkiye ekonomisine katkısı nedir?

bjkforza
7 Nisan 2009 15:49       Mesaj #1
bjkforza - avatarı
Ziyaretçi
tuz gölünün türkiye ekonomisine katkıları nelerdir?
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
Tuz Gölü`nün altın madeninden farksız olduğunu ortaya koyuldu. Her geçen gün kirletilen Tuz Gölü`nün Türk ekonomisine yılda 425 milyon dolar katkı sağladığı belirlendi. Türkiye`nin en büyük tuz rezervi olmasına rağmen Konya ve çevresindeki şehirlerin atıklarıyla her gün biraz daha alarm veren Tuz Gölü, bu vefasızlığa rağmen Türkiye`ye yılda yaklaşık yarım milyar dolar katkı sağlıyor. Yapılan araştırmaya göre Tuz Gölü Havzası, çevresinde sazlıklar, mantar ve yabani bitkiler yetişmesini sağlamakla kalmayıp, arıcılık, hayvancılık ve tarıma imkan tanıyarak Türk ekonomisine yılda 425 milyon 871 bin dolar kazandırıyor. Tuz Gölü Havzası`nın kirletilmesi ekolojik kaybın yanı sıra, ciddi bir ekonomik kaybı da beraberinde getiriyor. Doğa Derneği Üyesi Esra Başak`ın, çevre bilimleri alanında master yaptığı Hollanda Wageningen Üniversitesi`nin desteğiyle gerçekleştirdiği araştırma, havzanın altın madeninden farksız olduğunu ortaya koydu. Başak, bölgede üç ay kalarak yaptığı araştırmayla, havzanın tüm ekonomik değerlerin hesabını yaptı ve ortaya kayda değer bir tablo çıktı. Başak, çalışmasını Tuz Gölü Havzası`nın korunması tedbirlerini görüşmek için düzenlenen Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu toplantısında da dile getirdi. İşte Tuz Gölü Havzası`nın ekonomiye katkıları: nHavza çevresinde en verimli iş, hayvancılık. Havza etrafında yapılan hayvancılıktan yılda 182 milyon dolar gelir elde ediliyor. Havzada 290 bin hektar az bulunan doğal bozkır alanı var. 52 bin hektar alanda sulu tarım yapılıyor ve 130 milyon dolar gelir elde ediliyor. Kuru tarım geliri ise 25 milyon dolar. nTuz Gölü`nün kirli su deposu olarak kullanılması bile, yılda 55 milyon dolar kazandırıyor. nTuz üretiminden yılda 15 milyon dolar, sodyum sülfat elde edilmesinden ise 2 milyon dolar gelir sağlanıyor. nMantar, doğal bitkiler ve bal üretiminden 1,5 milyon dolar, Şereflikoçhisar(ayrıca Şereflikoçhisar`da tuzlu çamurdan yapılan çömlekler 36 bin dolar) ve Eşmekaya`da kesilen sazlıklar da 6 bin dolar gelir sağlıyor. Bunlar küçük gelirler de olsa bölge insanı için hayati kaynaklar oluşturuyor.

kaynak

Sponsorlu Bağlantılar


Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
7 Nisan 2009 16:10       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
Tuz Gölü'nü de kararttık


tuz

Türkiye'nin tuz gereksiniminin yüzde 70'ini sağlayan Tuz Gölü 30 yıldır evsel ve sanayi atıklarla kirleniyor. Gölü kurtaracak proje ise Devlet Planlama Teşkilatı engeline takılıyor

ANKARA/KONYA - Türkiye'nin tuz gereksiniminin yaklaşık yüzde 70'ini karşılayan Tuz Gölü, başta Konya olmak üzere, çevresindeki Cihanbeyli, Kulu, Şereflikoçhisar, Aksaray, Eskil, Altınekin'in evsel ve sanayi atıklarıyla tarım ilaçlarının çöplüğüne dönüşmüş durumda. Ayrıca, çevresinde yer alan bu il ve ilçelere bağlı 28 belde ve 56 köy ile birçok mezranın atıkları da direkt ya da dolaylı olarak göle karışıyor.
Beyşehir Gölü'nden başlayarak 185 kilometrelik ana tahliye kanalına akıtılan Konya'nın kanalizasyonu Tuz Gölü'ne ulaşıyor. Ayrıca tarımsal ve endüstriyel atık suları da Uluırmak, İnsuyu, Peçeneközü dereleri ile Tuz Gölü'ne bırakılıyor. Kontrolsüz yapılan tarımsal sulamalar ve ruhsatsız kuyular nedeniyle de gölün yeraltı su seviyesi son yıllarda çok azaldı. Yeraltı su dengesinin bozulması ve topraklarındaki aşırı sulamadan kaynaklanan tuzlanma nedeniyle çoraklaşma da tarımsal verimliliği düşürüyor. Bunun yanında tarımsal ilaçların aşırı ve yanlış kullanımı da gölde ve yeraltı sularında kirlilik yaratıyor. Göl çevresinde TEKEL tarafından işletilen üç tuzla var. Kirlilik her biri yıllık ortalama 500 biner tonla 1.5 milyon ton tuz üreten Şereflikoçhisar'daki Kaldırım ve Kayacık ile Cihanbeyli'deki Yavşan tuzlalarını tehdit ediyor.

kaynak
Misafir
17 Mart 2010 22:09       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

tuzun ekonomiye katkisi

tuzun ülkemize olan ekonomik katkısı


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç