Arama

Sosyal örgütler nelerdir, neler yaparlar? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 9 Nisan 2013 Gösterim: 55.810 Cevap: 40
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sosyal örgütlere örnek verir misiniz????
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Akut gibi gönüllü insanların kurduğu kurumlar .
Sponsorlu Bağlantılar
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #33
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

örgütler neler

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sosyal örgütlere örnek verir misiniz????

Mesleki ve Bilimsel Orgutler
  • TOBB (National Union of Chamber of Commerce) |
    Milletlerarası Ticaret Odasi (MTO) |
    KOSGEB Ankara Egitim Merkezi
  • EBSO (Aegean Region Chamber of Industry)
  • Bulletin Board for Exporters'n Importers
  • Ege Bolgesi Kalkınma Ajansı
  • Izmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
  • Turkish Export Promotion Center (Ihracati Gelistirme Etud Merkezi) , Ankara
  • Ankara Sanayi Odasi
  • Ankara Ticaret Odasi
  • Istanbul Sanayi Odasi (ISO)
  • Istanbul Kuyumcu Esnaf Sanatkarlar Odasi (ISO)
  • Istanbul Bilumum Madeni Esya Sanatkarlari Odaları Birligi
  • Bursa Ticaret ve Sanayi Odasi
  • Ege Ciftciler Dernegi -Soke (in US)
  • Istanbul Mineral And Metals Exporters' Association
  • Turkiye Ilac ve Eczacilik Agi (Ege U.)
  • Ankara Eczaci Odasi Ilac Fiyat Listesi
  • Ankara Eczacilar Odasi
  • Afyon Eczacilar Odasi
  • Aksaray Eczacilar Odasi
  • Antalya Eczacilar Odasi
  • Antalya NETWORK Computer Pazarlama ve Hizmetleri
  • Aydin Eczacilar Odasi
  • Balikesir Eczacilar Odasi
  • Canakkale Eczacilar Odasi
  • Edirne Eczacilar Odasi
  • Eskisehir Eczacilar Odasi
  • Gaziantep Eczacilar Odasi
  • Isparta Eczacilar Odasi
  • Kastamonu Eczacilar Odasi
  • Kayseri Eczacilar Odasi
  • Kocaeli Eczacilar Odasi
  • Konya Eczacilar Odasi
  • Kutahya Eczacilar Odasi
  • Malatya Eczacilar Odasi
  • Manisa Eczacilar Odasi
  • Mugla Eczacilar Odasi
  • Sakarya Eczacilar Odasi
  • Sanliurfa Eczacilar Odasi
  • Trabzon Eczacilar Odasi
  • Van Eczacilar Odasi
  • Zonguldak Eczacilar Odasi
  • Ege Ihracatcilar Birligi
  • Turkish Hospitality Union
  • Ege Sogutma Sanayicileri ve Isadamlari Dernegi
  • Ege Giyim Sanayicileri Dernegi
  • Turkiye Giyim Sanayicileri Dernegi
  • Belcika-Turkiye Ticaret ve Sanayi Odasi (Belgium-Turkey Chamber of Commerce )
  • MUSIAD -- Mustakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi
  • BUSIAD -- Bursa Sanayici ve Is Adamlari Dernegi
  • GESIAD -- Gebze Sanayici ve Is Adamlari Dernegi
  • BUTTIM -- Bursa Tekstil Ihacatcilari Merkezi - Kuruluyor
  • Bursa MUSIAD -- Bursa Mustakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi
  • Bugiad - Bursa genc Is Adamlari Dernegi
  • Müsiad Kayseri Şubesi
  • Gebze Sanayi ve Isadamlari Dernegi
  • Turkiye Elektrik Sanayicleri Dernegi
  • Turkiye Sigorta ve Reisurans Sirketleri Birligi
  • Denizli Tekstil ve Konfeksiyon Ihracatcilar Birligi
  • SADER - Saglik Gerecleri Ureticiler ve Temsilcileri Dernegi , Ankara
  • Reklamcilar Dernegi
  • Casod- Cagdas Sinema Oyunculari Dernegi
  • Ses-Sam: Turkiye Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birligi
  • Soder: Sinema Oyunculari Dernegi
  • TISSAD - Turkiye Internet Servis Saglayicilari Dernegi
  • ITKIB- Istanbul Textil ve Konfeksiyon Ihratcilar Birligi
  • Itkib - US Mirror
  • ICEP - Uluslarasi Kultur Degisimi Programi
  • ITO - Istanbul Ticaret Odasi , Istanbul
  • Izmir Ataturk Organize Sanayi Bolgesi
  • Antalya Sanayici ve Isadamlari Dernegi , Antalya
  • Akdeniz Ihracatci Birlikleri
  • Ege Ihracatci Birlikleri
  • Ege Sanayicileri ve Isadamlari Dernegi (ESIAD) , Izmir
  • Türkiye Barmenler Dernegi
  • Turktrade -- Foreign Trade Association of Turkey
  • TSE - Turk Standartlari Enstitusu
  • RCA-UIC - Turkish Contractors Association - Union of International Contractors
  • Otomobil Sanayi Dernegi
  • Turkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konferedasyonu
  • Turkiye Barolar Birligi
  • Turkuaz Bilişim Hizmetleri-ANKARA
  • Izmir Barosu
  • Birlesik Esnaf ve Sanatkarlar A.S. - Izmir
  • Usak Sanayi ve Ticaret Odasi / Usak Chamber of Commerce & Industry
  • Iskenderun Ticaret ve Sanayi Odasi (Iskenderun Chamber of Commerce)
  • Gaziantep Ticaret Odasi
  • Gaziantep Sanayi Odasi
  • ATSO - Antalya Ticaret Sanayi Odasi
  • TABA - Turkish American Businessmen's Assocciation
  • Ege Çiftçiler Derneği
  • Turkiye Turing ve Otomobil Kurumu
  • Turkiye Soforler ve Otomobilciler Federasyonu
  • Uludag Ihracatci Birlikleri
  • Çimento Müstahsilleri ışverenleri Sendikası
  • Antalya IhracatçıBirlikleri
  • TÜRMOB - Türkiye Muhasebiciler, Mali Müşavirler Odalar Birliği - ( union of public accountants)
  • Turkiye Anesteziyoloji Reanimasyon Dernegi -TARD
  • Dis Ticaret Meslek Memurlari Dernegi
  • Edirne Ticaret Borsasi
  • Isparta Ticaret Borsasi
  • Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasi
  • BSA -- Business Software Alliance - Turkey
  • BSK -- Balikadamlari Spor Klubu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Nisan 2011       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hiçbir yerde bulamadım lütfen söyleyin offfff
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar sosyal örgütlere örnekler istiyorum nolur yardım edin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2011       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bizde aradık ama bulamadık lütfen düzgün bir site önerin lüfeeeeeereeen Msn Happy
deaamy - avatarı
deaamy
Ziyaretçi
23 Mayıs 2011       Mesaj #37
deaamy - avatarı
Ziyaretçi
Sosyal örgütler nelerdir?
bloom22 - avatarı
bloom22
Kayıtlı Üye
17 Mart 2012       Mesaj #38
bloom22 - avatarı
Kayıtlı Üye
Hepimiz bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Toplu yaşamanın bir sonucu olarak ihtiyaçlar ve bazı sorunlar yaşanabilir. ihtiyaç ve sorunların ortaya çıkmasının nedenlerinden bazıları toplumların ekonomik, kültürel, sosyal yapılarıdır. Sosyal problemlerden bazıları şunlardır:
  • İşsizlik
  • Yaşlı, kimsesiz, bakıma muhtaç insanlar
  • Okuryazar oranının düşüklüğü
  • Doğal çevrenin yok olması ve çevre kirliliği
  • Bakıma muhtaç ya da kimsesiz çocuklar
  • Doğal afetlerden sonra yardıma ihtiyacı olan insanlar
Sosyal problemlerin çözümlenmesinde devlet bazı resmî kurumları görevlendirmiştir. Kamu hizmetlerini yürütmek amacıyla devlet tarafından kurulan kurumlara resmî kurum denir. Resmî kurumların giderleri devlet tarafından karşılanır. Bu kurumların yetkileri ve güçleri de yasa ile belirlenmektedir.
Resmî kurumların yanı sıra sosyal örgütler de sosyal problemleri çözmeye yönelik çalışmalar yaparlar. Sosyal örgüt, toplumla ilgili amaç ya da işi gerçekleştirmek için bir araya gelmiş kurumların, kişilerin oluşturduğu birliktir. Sosyal örgütlerde gönüllülük esastır ve gelirleri vatandaşların bağışlarından oluşur.
Sosyal örgüt ve kurumlar toplum için çalışırlar. Farklı alanlarda hizmet ederler. Bazıları eğitim, bazıları çevre konularında çalışmalar yaparlar. Sosyal örgütlerden birkaçının çalışma alanlarını, amaçlarını inceleyelim:
Türkiye Kızılay Derneği
Savaş alanlarında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayırım gözetmeden yardım etme arzusundan doğan Kızılay, taraf olduğumuz bütün savaşlarda bu doğrultuda çok başarılı hizmetler vermiştir. Cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanlarında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik’in, dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş; Türk olsun, düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiştir. Ülkemizde, sağlık ve sosyal yardım alanlarında birçok hizmete öncülük etmiş ve uluslararası insancıl yardım faaliyetlerine de katılmıştır.
Kızılay etkin bir şekilde katıldığı Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizin içinde bulunduğu pek çok sorunun çözümü için bütün imkânlarını seferber etmişti.
Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, art arda girdiği savaşlardan yorgun düşmüş ulusumuz, açlık, kuraklık ve salgın hastalıklarla karşı karşıyaydı. Kızılay bir yandan bu sorunlarla uğraşırken, diğer yandan da esir ve göçmenlerin giyecek, yiyecek, barınma ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamış, imkânları oranında da meydana gelen afetlerin yaralarını sarmaya çalışmıştır.
Mevcut sorunların yanı sıra hızla gelişen ve değişen toplumumuzda, doğal olarak yeni istek ve ihtiyaçlar da belirlemeye başlamıştı. Kızılay bu gelişmelerin gerisinde kalmamış, sağlık ve sosyal alanlardaki sorunların çözümü doğrultusunda amaçların ufkunu ve faaliyet alanlarını sürekli genişletmiştir.

Kızılayının zamanla yöneldiği faaliyet ve hizmet alanları şunlardır:
  • Afete Hazırlık ve Müdahale
  • Savaş durumunda
  • Doğal afetlerde
  • Olağan dönemlerde
  • Nakdi ve ayni yardım hizmetleri
  • Sağlık ve Sosyal Yardım Hizmetleri
  • Tıp merkezleri
  • Psiko-Sosyal destek hizmetleri
  • ilk yardım kursları
  • Gençlik ve Gönüllülük hizmetleri
  • Gençlik kampları
  • Burslar
  • Yurtlar
  • Gönüllülük hizmetleri
  • Kan Hizmetleri
  • Uluslararası ilişkiler
Kızılayın amacı;
  • Savaşta felakete uğrayanları koruyan, 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin taraf bulunduğu uluslararası anlaşmaların kendisine yüklediği hizmetleri görmek, bunların yerine getirilmesine yardımcı olmak,
  • Barışta yurt içinde ve yurt dışında meydana gelen her türlü afet ve felaketlere karşı tüzük dahilinde üzerine düşen hizmetleri yerine getirmek,
  • İnsaniyetçi hukuk ilkelerine bağlı kalmak, sağlık ve sosyal dayanışmayı desteklemek, sosyal refahın geliştirilmesine yardımcı olmak,
  • Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Dernekleri Federasyonu ve bu federasyona dahil ulusal kuruluşlarla amaç ve iş birliği yapmaktır.
Kızılayın Görevleri
  • Kızılay, savaşta ve barışta amacının gerektirdiği hizmetlerle kanunların yüklediği görevleri yapar.
  • Savaşta veya hükümetin ilan ettiği olağanüstü hâllerde; Kızılay, hükümetin gösterdiği lüzum ve ihtiyaca göre cephede ve cephe gerisinde Türk Milleti ve Silahlı Kuvvetlerine amacına uygun yardımlarda bulunur.
  • Savaş görevlerini yerine getirecek araç ve gereçlerle ilaçları sürekli kontrol altında bulundurur, bozulma ve eksilmeye mahal bırakmadan gerekenleri elden çıkarır, yerine tazelerini, yenilerini koymak suretiyle stok seviyesini korumaya çalışır.
  • Silahlı Kuvvetlerde görülecek bulaşıcı hastalıklara karşı açılacak mücadeleye katılır.
  • Tehlikeli bölgelerde bulunan çocukların ve korunmaları gerekenlerin hükümetin göstereceği yerlere taşınmalarına ve yerleştirmelerine yardım eder.
  • Hükümetin isteği üzerine göstereceği yerlerde hastaneler açar.
  • Hemşireler, gönüllü hemşireler ve hasta bakıcılar, ilk yardım ve acil bakım, laboratuvar, radyoloji ve gereksinim duyulacak diğer branşlarda sağlık meslek elemanı yetiştirir. Dispanserler, sağlık merkezleri ve hastaneler, amaçlarına uygun eğitim öğretim merkez ve kurumları, rehabilitasyon merkezleri açar ve yönetir.
  • Kan yardımı ile kan türevlerini sağlayacak teşkilatı kurar, yönetir ve teşkilatın yurt düzeyinde gelişmesi için gereken önlemleri alır.
  • Salgın hastalıklara, halk sağlığını ilgilendiren benzer afetlere ve çocuk ölümlerine karşı mücadeleye katılır ve yardım eder.
  • Barışta ve savaşta görevlerini yerine getirebilmek için gereken araç ve gereçleri hazırlar.
  • Yoksullara yardımda bulunur.
  • Muhtaç hastalara tedavi yardımı yapar; güçsüz ve fiziksel özürlülere noksan veya arızalı organlarının fonksiyonlarını tamamlayıcı, destekleyici veya rehabilite edici nitelikte araç temin etmeye çalışır.
TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma) Vakfı
  • Kaybolan geleceği kurtarmak, açlık ve yoksulluğu gidererek “J” ‘PHJ^ ^ topraktan gelen toplumsal barışı sağlamak için:
  • Erozyon, çoraklaşma, çölleşme, kirlilik, hatalı tarım teknikleri ve amaç dışı arazi kullanımını önlemek,
  • Doğal varlıkların tahribine yönelik ulusal ve uluslararası her türlü idari, siyasi ve ekonomik baskılara karşı mücadele etmek ve sorunlara çözüm önermek,
  • Doğal varlıkların korunmasına yönelik politikaların hükümetlerce üretilmesini, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını, uygulanmasını ve uluslararası anlaşmalara uyulmasını sağlayacak bilinçli ve etkin kamuoyu oluşturmak,
  • Biyolojik çeşitlilik, toprak, su ve diğer doğal kaynakların korunması, verimli kılınması ve sürdürülebilir yönetimini gerçekleştirmeyi amaçlamıştır.
Türk Eğitim Vakfı
1967 yılından bu yana hizmet veren vakıf, eğitime gönül vermiş aydın kişiler ve iş adamlarının katkılarıyla kurulmuştur.Vakfın amacı, maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere burs vermek, okul, öğrenci yurdu ve merkezleri açmak, eğitim ve öğretim alanında araştırmalar yapmak, millî eğitime destek olmaktır.
LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı)
LÖSEV’in ilk amacı, lösemili ve kan hastası çocukların eğitim ve sağlık başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmaktır.Vakfın diğer önemli amacı ise kan hastalıkları konusunda ulusal düzeydetedavi, eğitim ve araştırma kurumları kurmak ve işletmektir. LÖSEV, gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde; lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır.
Türk Kalp Vakfı
Bir grup hayırseverin 1975 yılında kalp sağlığını geliştirme düşüncesi ile kurduğu bir vakıftır. Vakıf, sağlık sigortasından mahrum olan insanlara ucuz veya ücretsiz kalp muayeneleri yapmaktadır.
Eğitim Gönüllüleri Vakfı
Vakfın kuruluş nedeni, devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda ^| bulunmaktır. Buradan yola çıkarak oluşturdukları donanımlı eğitim ortamlarına kendi isteği ile gelen 7-16 yaş grubu çocukları gönüllüleri ile eğitmektedirler.
Çocukları geleceğe hazırlar. Bağışçılarının katkılarıyla sürdürdüğü bu faaliyetler hakkında kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirir. Eğitim Gönüllüleri Vakfının misyonu şudur:
Çocuklarımızın; cumhuriyet temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, öz güven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı, düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunacak okul dışı eğitim programları oluşturmak ve uygulamaktır.
İlkyar (İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı)
Özellikle köy çocuklarına okuma heyecanı ve eğitimini daha ileri düzeyde sürdürme motivasyonu kazandırmak, eğitimlerine katkıda bulunmak ve bu faaliyetin her aşamasını, hiçbir politik kaygı taşımadan ve insanların eşit olduğu ilkesinden yola çıkarak uygulamak, Köylere kitap yardımı yapmak, Öğretmenler için programlar düzenlemek.
AKUT (Arama Kurturma Derneği)
Başlangıçta temel hedefi dağ ve diğer doğa koşullarında doğru ve etkin arama ve kurtarma faaliyetleri düzenlemekti. 1997 yılı Ocak ayında deprem eğitimini, haziran ayında ise ilk sel eğitimini almaya başlayan AKUT, böylece talep edildiği takdirde doğal afetlerde de ilgili resmî kurumlara yardımcı olabilir hâle geldi.
AKUT, gönüllü çalışanlarıyla yardıma ihtiyacı olan kişilere en kısa sürede ulaşmak, yardım için gereken en uygun koşulları sağlamak, kazazedenin temel ilk yardım desteğini sağlamak ve can kaybını en aza indirmeyi amaçlamıştır.
ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)
Ülkemizin doğal ve kültürel mirasını korumak amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi korumak için “kent, havza, bölge, ülke” ölçeğinde projeler geliştirmektedir.
DHKD (Doğal Hayatı Koruma Derneği)
DHKD’nin amacı Türkiye’nin olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal yaşam alanlarının değerinin farkına varılması, koruma altına alınmasıdır. DHKD bu koruma projeleri yürütmekte, ilgili yasaların uygulanabilmesi için lobi faaliyetleri sürdürmektedir. Kamuoyu, yerel ve merkezî yöneticiler ve şirketlerle iş birliği yapmaktadır.
Genel olarak sosyal örgütlere bunları örnek verebiliriz. ayrıca:
Mesleki ve Bilimsel Orgutler
Hayat fırtına demek değil, fırtınanın altında dans öğrenmektir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Nisan 2012       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sosyal örgütler nelerdir?
Son düzenleyen Efulim; 5 Nisan 2012 20:30 Sebep: Sayfa düzeni.
serap deniz - avatarı
serap deniz
Ziyaretçi
30 Mart 2013       Mesaj #40
serap deniz - avatarı
Ziyaretçi
sosyal örgütlere örnek