Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Şubat 2015  Gösterim: 144.903  Cevap: 14

Türkiye'nin kıvrımlı, kırıklı ve volkanik dağları gösteren harita var mı?

Ziyaretsebebim
13 Nisan 2009 16:38       Mesaj #1
Ziyaretsebebim - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar TURKİYENİN KIVRIMLI KIRIKLI VE VOLKANİK BÖLGELERİNi gösteren haritayı bulabnilirmisiniz ? yıılık ödevim acil lazım
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
*Türkiye’deki dağlar orojenik hareketlerle ve volkanik olaylar sonucu oluşmuştur.* Daglar

1) OROJENİK HAREKETLERLE MEYDANA GELEN DAĞLAR:
Sponsorlu Bağlantılar
(Oro-Dağ, Jenez-Oluşum => Orojenez > Dağ oluşum hareketleri ).

Sıra dağlar genellikle derin denizlerde biriken tortulların, yan basınç oluşturan kıta hareketleri (tektonizma)sonucu, kıvrılarak veya kırılarak yükselmesi ile oluşmuştur.

a-Kıvrım Dağları:

Bu dağlar esnek tabakaların kıvrılarak yükselmesi sonucunda oluşmuşlardır. Türkiye’deki kıvrım dağlarını Alp-Himalaya kıvrım sistemi içinde düşünüyoruz.

Türkiye’nin bulunduğu yerde Tethis Jeosenklinali vardı. Bu deniz küçülerek 3. zaman ortalarına kadar varlığını devam ettirmiştir. Bu jeosenklinal, etraftan dış kuvvetlerin getirdiği materyallerle dolmuş ve kalın tortul tabakalar oluşturmuş, daha sonra bu tortul tabakalar kıvrılarak yükselmiş, böylece Alp-Himalaya kıvrım sistemi oluşmuştur. Ülkemizdeki Kuzey Anadolu Dağları ve Toroslarda, bu kuşak içersinde olup, kalker tabakalarının kıvrılmasıyla meydana gelmiştir.

Kuzey Anadolu Dağları ve Toroslar, Van gölünün kuzeyinde birleşirler. Bunlar oluşumlarını 3. zaman sonlarında, bugünkü şekillerini de 4. zaman başlarında Anadolu’nun toptan yükselmesiyle kazanmışlardır.

b-Kırık Dağları:

Kıvrılma özelliğini kaybetmiş olan sert tabakalar kırılmaya uğrarlar. Böylece fay hatları oluşur. Fay hatları boyunca, bazı kısımlar çökerken, bazı kısımlarda, yüksekte kalırlar. Çöken kısımlara GRABEN, yükselen kısımlara HORST denir. Bunlara örnek Ege’deki Horst-Graben hattı örnek verilebilir. Kazdağı, Yunt Dağı, Bozdağlar, Aydın Dağları ve Menteşe Dağları horstlara örnektir.

2) VOLKANİK DAĞLAR

Volkanik dağlar, yerin derinliklerinde bulunan kızgın, erimiş ve basınç altındaki magmanın yeryüzüne çıkmasıyla oluşur. Ülkemizdeki volkanik faaliyetler III. Zamanda yoğun olarak görülmüştür. Bu faaliyetler sonucu kırıklar boyunca magma yeryüzüne akmış ve volkanik araziyi oluşturmuştur. Volkanik dağları şu şekilde sıralayabiliriz.Keten Prenses tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
22 Aralık 2009 12:30       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ege bölgesindeki dağlar nelerdir
Misafir
25 Mayıs 2010 22:48       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen isimlerinide yazsanız olmaz mı böyle wermişsiniz olmaz
Misafir
27 Kasım 2010 19:12       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sıradağlara örnekler
Misafir
8 Aralık 2010 17:22       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sıradağlara örnekler verin lütfffffffeeeeeeeeennnnnnnnnnnnn
Misafir
23 Aralık 2010 17:28       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ağrı dağı bolu dağı cudi dağı dilbek dağı erciyes dağı giresun dağı hakkari dağları ılıgaz dağı karaca dağı mercan dağı nemrut dağı otluk beyi dağı sıra dağı şerafettin dağı tekir dağları uludağı volkanik dağı yıldız dağı ve palan döken dağııııııııııııııııııı Msn GrinDD yazın yazın bolbollll
Misafir
30 Aralık 2010 21:32       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yhaaa şu volkanların isimli haritası var mı????
Misafir
4 Haziran 2011 16:12       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
YA BUNU BİZİM HOCAMIZ SORMUŞTU YAPAMADIM BİLDİĞİM HALDE Msn Sad
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç