Arama

Tüketici canlılar hakkında bilgi var mı?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Haziran 2013 Gösterim: 27.807 Cevap: 6
keten prensess - avatarı
keten prensess
Ziyaretçi
13 Nisan 2009       Mesaj #1
keten prensess - avatarı
Ziyaretçi
tüketici canlıları açıklar mısınız lütfenn
EN İYİ CEVABI Keten Prenses verdi
TÜKETİCİ CANLILAR

Sponsorlu Bağlantılar
Bunlara heterotrof canlılar da denir. Tüketiciler diğer canlıları besin olarak kullanır. Bazı tüketiciler yalnızca üretici canlılarla beslenir. Bunlara otçul (otobur) canlılar denir. Örneğin; inek ve tavşan. Bazı tüketiciler diğer tüketicileri yiyerek beslenir. Bunlara etçil (etobur) canlılar denir. Örneğin; tilki ve atmaca. Bazı tüketiciler ise hem üreticileri hem de diğer tüketici canlıları yiyerek beslenir. Bunlara hepçil canlılar denir. Örneğin; ayı, insan.

kaynak

Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2009       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
TÜKETİCİ CANLILAR

Sponsorlu Bağlantılar
Bunlara heterotrof canlılar da denir. Tüketiciler diğer canlıları besin olarak kullanır. Bazı tüketiciler yalnızca üretici canlılarla beslenir. Bunlara otçul (otobur) canlılar denir. Örneğin; inek ve tavşan. Bazı tüketiciler diğer tüketicileri yiyerek beslenir. Bunlara etçil (etobur) canlılar denir. Örneğin; tilki ve atmaca. Bazı tüketiciler ise hem üreticileri hem de diğer tüketici canlıları yiyerek beslenir. Bunlara hepçil canlılar denir. Örneğin; ayı, insan.

kaynak

Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2009       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Canlılar Arasında Beslenme İlişkileri Var mı?

Bütün canlılar hayatlarını sürdürmek için yaşamak zorundadırlar.Yeşil bitkiler kendi besinlerini yaparlar.
Üreticiler diğer canlıların doğrudan kullanamadıkları ışık enerjisini tüm canlıların kullanabildiği kimyasal enerjiye dönüştürür.
İnsanlar , hayvanlar, mantarlar ve bazı bakteriler dışbeslektir. Bu canlılar besinlerini üreticilerden sağlayıp artıklarını çevreye verirler.

Canlıların Gerekli Besinleri Nelerdir?

Dışbeslek bakterilerde besinlerin ilk önce bakteriyi saran zardan geçerek içeri girmesi gerekir. Yüksek yapılı bakterilerde de beslenme olayı buna benzer.Topraktan alınan ham besisuyu kökün iç derisiyle emilir, odun damarlarla yaprağa iletilir, yaprakta fotosentez sonucunda meydana gelen besinlerle karışır, sonra bitkinin her yanına dağılır, depo organlarında toplanır veya gerektiğinde buradan alınarak harcanır.
Bitkilerin ürettikleri oksijenin bir kısmı insan, bitki ve hayvanların solunumunda bir kısmı da yanmada kullanılır.
Hayvanlar otobur ve etobur olarak iki şekilde beslenirler. Otobur beslenmede yeşil bitkilerle, etobur beslenmedeyse etle beslenilir. İnsanlar ve bazı hayvanlar hem ot hem de et tüketirler.
Madde ve enerjinin üreticilerden tüketicilere iletilmesine besin zinciri denir.

Canlıları Beslenme İlişkilerine Göre Gruplayabilir miyiz?

Canlıları üreticiler,tüketiciler ve ayrıştırıcılar olarak gruplayabiliriz.

Ayrıştırıcılar

Bu grup mantarlar ve grup halinde yaşayan bakterilerden oluşup bitki ve hayvan ölülerindeki organik maddeleri ayrıştırır. Böylece üreticilerin gereksinim duydukları su ortaya çıkar. Onlar alır ve kullanırlar.

Üreticiler


Bu gruptaki canlılar yeşil bitkiler ile yeşil-mavi alglerdir. Yeşil bitkiler güneş enerjisini doğrudan kullanabilen tek canlılardır. Üretici canlılar doğadaki en önemli gruptur.

Tüketiciler

Bu gruptaki canlılar otçul, etçil ve hepçil canlılardır. Tüketici canlılar besinlerini dışardan elde ederler.(dışbeslek)Besin zincirinin ilk halkasında üreticiler sonra otçul tüketiciler sonra da etçil tüketiciler vardır.
Besin zincirini yazacak olursak
Üreticiler= 1. derece tüketiciler = 2. derece tüketiciler

PARAZİTLİK
ORTAK YAŞAM SİMBİYOSİS


Tüketicilerin bazıları birbirleriyle ilişki içindedir.Simbiyotik ilişki en az iki farklı tür tüketicinin beslenme, barınma , korunma gibi yönlerden birbirleriyle ilişki içinde olması demektir.

Yararlı Birliktelik


Bu birliktelikte bir canlı yarar görürken diğeri zarar görmez. Kılavuz balığı ve köpek balığını ele alalım.Kılavuz balığı köpek balığının yiyecek artıkları ile beslenir.Köpekbalığının etrafını temizler.İki canlı da birbirinden yararlanır.


Zararlı Birliktelik

Bu birliktelikte bir canlı yarar görürken diğeri zarar görür. Parazitler gibi. Konak hücrede konakladıkları zaman konakladıkları hücrenin sahibi bundan zarar görür.

kaynak
Quo vadis?
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2009       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Canlıların Doğayla Etkileşimleri

A. CANLILARDA BESLENME ŞEKİLLERİ

Hücredeki besinlerin metabolizmada kullanılmasına beslenme denir. Bütün canlılarda ortak olarak gerçekleşir. Beslenme sırasında kullanılan su ve mineralleri bütün canlılar dışarıdan hazır olarak alırlar. Organik yapıda olan protein, yağ, vitamin ve şekerlerin karşılanması canlılarda farklı şekillerde gerçekleşmektedir.


1. Üretici Beslenme (Ototrofluk)

Organik besin ihtiyacını fotosentez yaparak karşılamadır. Hücrelerinde taşıdıkları klorofiller yardımıyla güneş enerjisini emerek organik besin yapılmasında kullanırlar.

Ürettikleri besinin bir kısmını yaşam olaylarında kullanırken bir kısmını da yedek olarak depolarlar. Yeşil bitkiler, öglena, mavi yeşil alg ve bazı bakteriler bu gruba girerler.


2. Tüketici Beslenme (Heterotrofluk)


Organik besin ihtiyacını dışarıdan hazır alarak karşılanmasıdır. Beslenme de kullandıkları kaynağa göre dört alt grubu bulunur.

a. Otçul beslenme : Besin ihtiyacını bitkisel besinlerden karşılarlar. Bitkilerin kök, gövde, yaprak, meyve ve tohumlarında depolanmış olan besinleri kullanırlar. Ağız ve sindirim kanalları otların sindirimini sağlayacak şekilde farklılaşmıştır. Ağızlarında azı dişlerin sayısı fazla olup yüzeyleri de genişlemiştir. Sindirim kanalları otların selülozunu parçalayabilmek için etçillere oranla daha uzun yapıdadır. At, inek, keçi, koyun, serçe, çekirge, kelebek, ağaç kakan bu gruba girer.

b. Etçil beslenme : Besin ihtiyacını hayvansal kaynaklardan karşılarlar. Hayvansal organizmaların vücudunda depolanmış olan besinleri kullanırlar. Ağız ve sindirim kanalları etlerin parçalanmasını sağlayacak şekilde farklılaşmıştır.

Ağızlarında köpek ve kesici dişleri gelişmiş yapıdadır. Sindirim kanalları otçullara göre daha kısa uzunluktadır. Aslan, şahin, yılan, köpek balığı, kurbağa, akrep, bit, kurt, tilki, kartal, timsah bu gruba girer.

c. Hem otçul hem etçil beslenme : Besin kaynağı olarak hayvansal ya da bitkisel kökenli organizmaları kullanırlar. Ağız ve sindirim kanalları hem etçil hem otçul beslenecek şekilde farklılaşmıştır. İnsan, ayı, kaplumbağa, evcil kedi ve köpek, karga, tavuk, fare ve bazı balıklar bu gruba girer.

d. Çürükçül beslenme (Saprofitlik) : Besin ihtiyacını ölmüş canlıların vücutları ve sindirim atıklarını kullanarak karşılarlar. Ağız ve sindirim kanalları yoktur. Besinleri vücut dışında çürüterek sindirir ve emerler.

Çürükçül beslenen canlılar çoğunlukla toprak yüzeyinde ve içinde bulunurlar. Çürütme faaliyeti sonucu çevrede bulunan canlı kalıntılarını ayrıştırarak toprağa karıştırırlar. Böylece doğal temizlik sağlanır. Toprağın mineral oranının artmasını sağlar. Bakterilerin büyük bir kısmı, küf mantarları, şapkalı mantarlar ve maya mantarları bu gruba girer.B. FARKLI YAŞAMA ŞEKLİNE SAHİP CANLILAR

Bazı canlılar tek başlarına besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için başka canlılarla birlikte yaşarlar. Bu şekilde iki farklı tür arasında beslenme yönüyle bir alış veriş etkileşimi gerçekleşir.

Canlılar arası beslenme etkileşiminin faydalı olup olmamasına göre üç farklı tipi bulunur.1. Mutualizm

Beraber yaşayan iki canlının birbirinden karşılıklı olarak faydalanmasıdır. Mutalist yaşayan canlılar arasında karşılıklı madde değişimi yapılır. İkisi birbirine bağlı olup ayrılmaları durumunda her ikisi de zarar görür.


İnsanlarla, bağırsaklarında yaşayan vitamin üreten bakteriler arasındaki ilişki

Otçul memelilerle selüloz sindirici bakteriler arasındaki ilişki

Yaban arıları ile çiçekler arasındaki ilişki

Mantarlarla su yosunları arasındaki ilişki

Baklagillerle azot bakterileri arasındaki ilişki2. Kommensalizm

Beraber yaşayan iki canlıdan birinin yarar gördüğü, diğerinin etkilenmediği yaşama şeklidir. Buradaki beraberlikte konak canlı etkilenmezken konuk, canlı konaktan besin alır. Ayrılmaları durumunda konuğun yaşamı olumsuz etkilenir.


Köpek balıklarıyla vantuz(echeneis) balıkları arasındaki ilişki


3. Parazit Yaşama

Beraber yaşayan canlıların birinin yarar, diğerinin zarar gördüğü beraberliktir. Konuk canlının beslenme ve sindirim yapıları gelişmediği için, tek başına yaşayamaz ve konak bir canlının vücudunu beslenmede kullanır.


Parazit canlı vücut içinde ve organlarda bulunuyorsa iç parazitlik; vücut dışında bulunuyorsa dış parazitlik gerçekleşir. Bit, pire, sivrisinek, yara mantarı, klorofilsiz bitkiler dış; tenya, bağırsak solucanı ve mikroplar iç parazitliğe örnektir.C. BESİN ZİNCİRİ

Canlılar arası ilişkinin temelinde beslenme bulunur. Canlı organizmalar organik besin ihtiyaçlarını karşılamak için kendisine uygun olan diğer organizmaların vücudunu kaynak olarak kullanırlar.

Üretici ve tüketici canlılar arasında bir zincirin halkaları şeklindeki beslenme ilişkisine besin zinciri denir. Bütün canlıların kullandığı enerjinin temel kaynağı güneş enerjisi olup besin zinciri bu enerjinin canlıdan canlıya aktarılmasını sağlar.

Besin zincirleri fotosentez yapılmasıyla başlar ve artıkların çürütülmesiyle biter.

Besin zincirinin başında üreticiler bulunurken, diğer halkalarında tüketici özellikteki canlılar bulunur.

1. halka - Üreticiler


2. halka - Otçullar


3. halka - Etçiller


4. halka - Yırtıcılar


5. halka - Çürükçüller

(Fotosentezle organik besin üretirler, güneş enerjisini ilk olarak kullanırlar.)

(Üreticilerin depoladığı enerjiyi birinci derece tüketici olarak kullanırlar.)


(Üreticilerin depoladığı enerjiyi ikinci derece tüketici olarak kullanırlar.)


(Üreticilerin depoladığı enerjiyi üçüncü derece tüketici olarak kullanırlar.)


(Ölen canlıları ve kalıntılarını ayrıştırarak beslenirler. Artan besin ve enerjinin fazlası, toprakta birikerek fosil yakıtların oluşmasına neden olur.)D. ENERJİ PİRAMİDİ

Besin zincirinin her bir halkasındaki canlıların birey sayılarının karşılaştırılmasıyla enerji piramidi oluşur. Bu nedenle enerji piramidinin ilk katında üreticiler ve son katında yırtıcı canlılar bulunur. Çürükçüller herbir katla ilişki halindedir.


Güneşten alınan ışık enerjisi 1. kattan yukarıya doğru besinler içerisinde aktarılmaktadır.


Enerji piramidinde, aşağıdan yukarıya doğru her kattaki;

– Canlı sayısı azalır,

– Tür sayısı azalır,

– Toplam besin ve enerji miktarı azalır,

– Vücutta biriken artık oranı artar,

şeklinde değişmeler görülür.

Enerji piramidin her bir katındaki besin ve enerjinin bir kısmı canlının yaşamında kullanılırken depo edilen miktarı sonraki katlara aktarılır.


Besin Zinciri ve Enerji Piramidinin Bozulması

Doğal ortamlardaki aşırı değerdeki olumsuz değişme ve gelişmeler ekosistemlerdeki canlı yaşamını ve düzenini bozar. Salgın hastalıklar, aşırı avlanmalar, iklim şartlarının değişmesi, kuraklıklar, don, sel, deprem, fırtına, kimyasal - biyolojik ve nükleer kirlenmeler besin zincirinin işleyişini bozar

kaynak
Quo vadis?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Nisan 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bunlara heterotrof canlılar da denir. Tüketiciler diğer canlıları besin olarak kullanır. Bazı tüketiciler yalnızca üretici canlılarla beslenir. Bunlara otçul (otobur) canlılar denir. Örneğin; inek ve tavşan. Bazı tüketiciler diğer tüketicileri yiyerek beslenir. Bunlara etçil (etobur) canlılar denir. Örneğin; tilki ve atmaca. Bazı tüketiciler ise hem üreticileri hem de diğer tüketici canlıları yiyerek beslenir. Bunlara hepçil canlılar denir. Örneğin; ayı, insan

Kaynak: Tüketici canlılar hakkında bilgi var mı?
sündüz - avatarı
sündüz
Ziyaretçi
27 Haziran 2013       Mesaj #6
sündüz - avatarı
Ziyaretçi
tüketiciler ve ayrıştırıcı canlılara örnek verebilirmisiniz
Kara Melek - avatarı
Kara Melek
Ziyaretçi
27 Haziran 2013       Mesaj #7
Kara Melek - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
sündüz adlı kullanıcıdan alıntı

tüketiciler ve ayrıştırıcı canlılara örnek verebilirmisiniz

Tüketiciler:
Tüketici canlılara, heterotrof canlılar da denir Tüketiciler diğer canlıları besin olarak kullanır Bazı tüketiciler yalnızca üretici canlılarla beslenir Bunlara otçul (otobur) canlılar denir Örneğin; inek ve tavşan
Bazı tüketiciler diğer tüketicileri yiyerek beslenir Bunlara etçil (etobur) canlılar denir Örneğin; tilki ve atmaca
Bazı tüketiciler ise hem üreticileri hem de diğer tüketici canlıları yiyerek beslenir Bunlara hepçil canlılar denir Örneğin; ayı, insan

Ayrıştırıcılar:
Ölen bitki ve hayvan artıklarını parçalayarak, besinlerin tekrar ekosisteme dönmesini sağlayan bakteri ve
mantarlardır Bunlar dış ortama salgıladıkları enzimlerle, organik artıkları parçalayarak diğer canlıların tekrar kullanabileceği hale getirirler.

Kaynak

Benzer Konular

16 Nisan 2015 / Misafir Soru-Cevap
9 Şubat 2010 / Misafir Soru-Cevap
17 Ekim 2014 / Misafir Cevaplanmış
27 Haziran 2011 / Ziyaretçi Taslak Konular
6 Mayıs 2015 / Misafir Cevaplanmış