Arama

Fransa'ya iltica sürecinde ne yapılması gerektiği hakkında fikir verebilir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Eylül 2015 Gösterim: 29.910 Cevap: 17
batuhan15 - avatarı
batuhan15
Ziyaretçi
1 Mayıs 2009       Mesaj #1
batuhan15 - avatarı
Ziyaretçi
Ben ailemle birlikte 4 ay önce resmi yollardan şengen vizesi alarak fransaya giriş yaptım.Bir çoğunuz bilir.
Bir ay önce kendi isteğimizle Fransız mercilerine iltica talebinde bulunduk.[4 Kişi]
1. randevu da parmak izi vs vs. prosudürler uygulandı.
1 sonraki randevumuz 1 hafta içinde olucak.

Bu konu hakkında deneyimi ve bilgisi olan kişilerin, bizim durumumuzda olan bir aile'ye ne yapmamız, nasıl bir yol izlememiz hakkında gerekli bilgileri yazarmısınız?

Teşekkürler şimdiden...
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
İltica etmek için hangi şartlar gerekmektedir?
Bir kişi alttaki şartların bulunmasıyla iltica edebilir:
Sponsorlu Bağlantılar
- Varlığı ispatlanmış korkudan,
- Devlet tarafından takip altına alınmış,
- Din, ırk, milliyet, belli bir sosyal gruba üyelik ya da politik düşüncesinden dolayı,
- Kendi ülkesinde bulunamayan,
- Ya da kendi ülkesinin korumasına sığınamayan,
- İltica’ya ihraç ve son verme sebeplerin bulunmaması,
- Ve bu tüm hallerin inandırıcı olmasını sağlamak.
İltica edebilmek için yukarıda sayılan tüm hallerin kesinlikle var olması gerekiyor. Yani yukarıda yazılmış olanların sadece bir kaç tanesinin bulunması ilticanın kabulü için yeterli sayılmamaktadır.

İltica nedenlerinin olmadığını bile bile sadece Avrupa’da kalabilmek için iltica etmenin bir getirisi var mı?

İltica dilekçesi vermek için o kişinin ya kendi ülkesinde gerçekten takip ediliyor olması gerekmekte, ya da kendi ülkesine geçerli sebeplerden dolayı geri gönderilemiyor olması gerekmekte (‘subsidiärer Schutz’). Şayet bu sebepler bulunmadığı halde sırf oturma izni almak için dilekçeye başvurulursa, sadece bu kişi için zahmetli olmasından yana umutsuz bir durumdur.

Evlenerek illegal kalan (yani iltica davası negatif sonuçlanmış) bu kişilerin durumunda bir değişme olur mu?

Bu durumda bu kişilerin illegal kaldıkları ülkede ikametgâhlarını resmileştirmek çok zor. Dolayısıyla ilk başvurunuzu kendi ülkenizde yapmak mecburiyetinde olduğunuzdan dolayı devlet daireleri zorluk çıkaracaktır, fakat Art. 8 EMRK (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) özel ve aile hayatını korumakta. Bu maddeden dolayı bir kişinin hapis edilerek sınır dışı edilmesi yabancılar polisi için o kadar da kolay olmayabilir.
Fakat sadece ikametgâh edinmek için yapılan sahte evlilikler kesinlikle yasaktır. Bunun getirebileceği sonuçlar sadece oturum yasağı ile kalmamakta, ayrıca mahkeme tarafından takip edilmektedir.

En son iltica yasasını değiştiren kanun

Bu yasayla birlikte artık ilticacılar ilk mercide bulunan davalarının (‘Zulassungsverfahren’) sonuçlanana kadar belli bölgelerde kalmaları gerekmektedir. Böylelikle ilticacılara haber verme zorunluluğu da getirilmiştir. Bakım kurumlarında (‘Betreuungsstätte’) yaşayanlar sadece iki gün bu kurumlardan uzak kalabilecek, kurumlarda yaşamayanlar ise 48 saat ara ile polis karakollarında haber vermek zorunda kalacaklar. Yukarıda belirttiğim bu dava sonuçlanana kadar haber verme durumu sürdürülecek.
Şayet bir kişi ilk mercide iltica dilekçesi kabul görülmemiş ise, kendi ülkesinde geçerli sebeplerden dolayı geri gönderilebiliniyorsa ve oturum yasağı karar verilmiş ise bu karara karşı İltica Mahkemesine (‘Asylgerichtshof’) itiraz edebilir. İltica mahkemeleri 1.7.2008’den itibaren görevine başlamıştır. Bu mahkemenin kurulmasıyla İdari Yüksek Mahkemelere, prensip kararları hariç (şimdiye kadar böyle bir durum olmadı), itiraz hakkı kaldırılmıştır, böylelikle son merci olarak Anayasa Mahkemesine itirazlar yapılmaktadır. Anayasa Mahkemesi bu yeni duruma yapılan itirazların sadece % 1 pozitif karara bağlamıştır.
Asylgericht mahkemesinin öncüsü UBAS (Bağımsız Birleşik İltica Senatosu) zamanında, yani 1.7.2008’den önce, vermiş olduğu kararlara karşı yapılan itirazların Anayasa Mahkemesince % 30 - % 33’ünü pozitif cevaplandırıyordu. Böylelikle ikinci merci olan Asylgericht bunun bilincinde ve korkmaksızın vermiş olduğu kararların kalitesini düşürüyor. Bu durumdan dolayı Asylgerichtshof’un vermiş olduğu kararların tahminen % 40 - % 50’si hatalı sanılmaktadır.

Yeni Hareket Gazetesi
sitesinden alınmıştır.

Son düzenleyen SEDEPH; 1 Mayıs 2009 12:36
parateme - avatarı
parateme
Ziyaretçi
4 Eylül 2009       Mesaj #2
parateme - avatarı
Ziyaretçi
selam ben fransada oturma izni olan birisi ile evlenip orada iltica etmek istiyorum üniversite diplomam var ve yaklaşık 20 ila 30 euro ile gideceğim eşimin orada çalışma izni var bana çıkabilecek problem olurmu eğeraskeri personel olduğum için istifa edeip normal yollardan gidemiyorum bu yüzden fransaya gidip şengen vizesi alıp orada baş vurmayı planlıyoruz eğer yardımcı olabilirseniz yada olabilecek bir yer gösterirseniz çok sevineceğim...
Sponsorlu Bağlantılar
parateme - avatarı
parateme
Ziyaretçi
4 Eylül 2009       Mesaj #3
parateme - avatarı
Ziyaretçi
selam ben fransada oturma izni olan birisi ile evlenip orada iltica etmek istiyorum üniversite diplomam var ve yaklaşık 20 ila 30 euro ile gideceğim eşimin orada çalışma izni var bana çıkabilecek problem olurmu eğeraskeri personel olduğum için istifa edeip normal yollardan gidemiyorum bu yüzden fransaya gidip şengen vizesi alıp orada baş vurmayı planlıyoruz eğer yardımcı olabilirseniz yada olabilecek bir yer gösterirseniz çok sevineceğim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb benim amcamin olu tr de 2 kisiyi oldurdu bunun icin karsi aile evlerimizi yikti babami dovduler elimde rapor var ve internet ve gazete haberleri var elimde bu iltica hakinda bi ise yararmi ve dtp uyelik belgem var 1994 te dayim olduruldu jitem tarafindan gazete haberi var bunun uzerine biseyler alabilirmiyim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Kasım 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fransaya kacak giris yaptim iltica konusunda nasil bir yol izlemem gerekir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Şubat 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Fransada ilticam var bu sure zarfinda fransiz vatandasi birisiyle evlilik yaptim evlilik surem 4 ay oldu irticami geri cekip turkiyeden vize basvurusu yapip tekrar geri gelebilir miyim? Bu sure zarfinda hangi yolu izleyecegim bilgileriniz icin sdiden tesekkur edeeim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Ekim 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar ben fransaya kacak geliyordum yakalandim macaristanda orada iltica etmek zorunda kaldim parmak izimi aldilar bilgisayara 6 ay hapis yatirdila beni ondan sonra acik kampa git dediler mahkeme var buyuk mahkeme ona gireceksin ama ben hapisden ciktigim gibi kampa gitmeden direk fransaya geldim burada 6 aydan beri kacak duruyorum iltica yapsam sorun olurmu parmak izim var tekrar gonderirlermi macaristana gecerli sebebimde yok iltica yapmak icin.yardimci olursaniz sevinirim tesekurler
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
18 Ekim 2011       Mesaj #8
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
İltica etmek için hangi şartlar gerekmektedir?
Bir kişi alttaki şartların bulunmasıyla iltica edebilir:
- Varlığı ispatlanmış korkudan,
- Devlet tarafından takip altına alınmış,
- Din, ırk, milliyet, belli bir sosyal gruba üyelik ya da politik düşüncesinden dolayı,
- Kendi ülkesinde bulunamayan,
- Ya da kendi ülkesinin korumasına sığınamayan,
- İltica’ya ihraç ve son verme sebeplerin bulunmaması,
- Ve bu tüm hallerin inandırıcı olmasını sağlamak.
İltica edebilmek için yukarıda sayılan tüm hallerin kesinlikle var olması gerekiyor. Yani yukarıda yazılmış olanların sadece bir kaç tanesinin bulunması ilticanın kabulü için yeterli sayılmamaktadır.

İltica nedenlerinin olmadığını bile bile sadece Avrupa’da kalabilmek için iltica etmenin bir getirisi var mı?

İltica dilekçesi vermek için o kişinin ya kendi ülkesinde gerçekten takip ediliyor olması gerekmekte, ya da kendi ülkesine geçerli sebeplerden dolayı geri gönderilemiyor olması gerekmekte (‘subsidiärer Schutz’). Şayet bu sebepler bulunmadığı halde sırf oturma izni almak için dilekçeye başvurulursa, sadece bu kişi için zahmetli olmasından yana umutsuz bir durumdur.

Evlenerek illegal kalan (yani iltica davası negatif sonuçlanmış) bu kişilerin durumunda bir değişme olur mu?

Bu durumda bu kişilerin illegal kaldıkları ülkede ikametgâhlarını resmileştirmek çok zor. Dolayısıyla ilk başvurunuzu kendi ülkenizde yapmak mecburiyetinde olduğunuzdan dolayı devlet daireleri zorluk çıkaracaktır, fakat Art. 8 EMRK (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) özel ve aile hayatını korumakta. Bu maddeden dolayı bir kişinin hapis edilerek sınır dışı edilmesi yabancılar polisi için o kadar da kolay olmayabilir.
Fakat sadece ikametgâh edinmek için yapılan sahte evlilikler kesinlikle yasaktır. Bunun getirebileceği sonuçlar sadece oturum yasağı ile kalmamakta, ayrıca mahkeme tarafından takip edilmektedir.

En son iltica yasasını değiştiren kanun

Bu yasayla birlikte artık ilticacılar ilk mercide bulunan davalarının (‘Zulassungsverfahren’) sonuçlanana kadar belli bölgelerde kalmaları gerekmektedir. Böylelikle ilticacılara haber verme zorunluluğu da getirilmiştir. Bakım kurumlarında (‘Betreuungsstätte’) yaşayanlar sadece iki gün bu kurumlardan uzak kalabilecek, kurumlarda yaşamayanlar ise 48 saat ara ile polis karakollarında haber vermek zorunda kalacaklar. Yukarıda belirttiğim bu dava sonuçlanana kadar haber verme durumu sürdürülecek.
Şayet bir kişi ilk mercide iltica dilekçesi kabul görülmemiş ise, kendi ülkesinde geçerli sebeplerden dolayı geri gönderilebiliniyorsa ve oturum yasağı karar verilmiş ise bu karara karşı İltica Mahkemesine (‘Asylgerichtshof’) itiraz edebilir. İltica mahkemeleri 1.7.2008’den itibaren görevine başlamıştır. Bu mahkemenin kurulmasıyla İdari Yüksek Mahkemelere, prensip kararları hariç (şimdiye kadar böyle bir durum olmadı), itiraz hakkı kaldırılmıştır, böylelikle son merci olarak Anayasa Mahkemesine itirazlar yapılmaktadır. Anayasa Mahkemesi bu yeni duruma yapılan itirazların sadece % 1 pozitif karara bağlamıştır.
Asylgericht mahkemesinin öncüsü UBAS (Bağımsız Birleşik İltica Senatosu) zamanında, yani 1.7.2008’den önce, vermiş olduğu kararlara karşı yapılan itirazların Anayasa Mahkemesince % 30 - % 33’ünü pozitif cevaplandırıyordu. Böylelikle ikinci merci olan Asylgericht bunun bilincinde ve korkmaksızın vermiş olduğu kararların kalitesini düşürüyor. Bu durumdan dolayı Asylgerichtshof’un vermiş olduğu kararların tahminen % 40 - % 50’si hatalı sanılmaktadır.

Yeni Hareket Gazetesi
sitesinden alınmıştır.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Şubat 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
fransaya kacak giris yaptim iltica konusunda nasil bir yol izlemem gerekir

iltica-surecinde-ne-yapilmasi-gerektigi-hakkinda-fikir-verebilir-misiniz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mart 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
10 yil oldu almanyaya gelip fransaya gectim sengen vizesiyle hicbir kagit basvurusu yapmadim nasil basvuru yapmam gerek yardim edin lutfen