Arama

Hangi malzemeler ile nasıl maket bot veya maket yapabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Mayıs 2014 Gösterim: 30.453 Cevap: 33
berkceyhan - avatarı
berkceyhan
Ziyaretçi
16 Mayıs 2009       Mesaj #1
berkceyhan - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben Teknoloji Tasarım dersinden bir ödev aldım ve bu ödevin konusu çalışan maket bot veya maket tekne yapmak.Bunun için oyuncak uzaktan kumandalı arabamın motorunu kullanmayı planlıyorum.Bu botun uzunluğu 80 cm, enini 30 cm ve de yüksekliği 20 cm yapacak şekilde dayanıklı olan bir şey yapmak istiyorum.Bunun için çok masraf yapmadan hangi malzemelere ihtiyacım vardır ve nasıl bu botu yapacağım?Bilgilendirirseniz çok sevinirim.Sürem 2 hafta.Şimdiden teşekkürler.
EN İYİ CEVABI The Unique verdi
Maket yapmak için piyasada satılan çeşitli malzemeler vardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Beyaz Maket Kartonu: Çeşitli kalınlıklara ve uzunluklara sahiptir. İçi süngerli maket kartonlarının kesimi daha kolaydır.

Gri Mukavva: Ucuz bir malzemedir. İncedir. Kesmesi biraz zordur. Ancak temiz kullanıldığında iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Oyun Hamuru: Bazı formları kartonlarla elde etmek zor olur. Böyle durumlarda oyun hamuru çok işe yarar.

Strafor: Straforu hem düzlemsel formlarda hem de organik formlarda kullanabilirsiniz. Straforu zımparalayarak istediğiniz farklı formları elde edebilirsiniz.

Maket Bıçağı ve Makas: Kesim işlemlerinde kullanmanız gerekecektir.

Uhu, pirit, silikon tabancası ve silikon: Bu malzemeler yapıştırma işlemlerinde işinize yarayacaktır.

Fon kartonları: Renkli fon kartonlarını maketinize renk vermek için kullanabilirsiniz. Kullanacağınız mukavvanın üzerine yapıştırarak hem renkli karton elde etmiş olursunuz, hem de maket yaparken çeşitli sebeplerle kirlenen kartondaki görüntüyü gizlemiş olursunuz.

Bunlar en temel maket malzemeleridir. Bunların dışında yaratıcılığınızı kullanarak farklı materyallerden de model üretebilirsiniz.

Nasıl Maket Yapılır?

1-) Öncelikle ortamınızı hazırlayın. Maket yapmak kirli bir iş olduğu için, geniş masalar ve uygun bir ortam belirlemelisiniz. Kesim yapacaksanız duralit kullanarak masaya zarar gelmesini engellemelisiniz.

2-) Elinize tasarımınızın çizimlerini alın. Ölçüleri belirlenmiş olan tasarımınzdaki çizimlere bakarak karton üzerine parçaları o ölçülere göre çizin.

3-) Parçaları çizdikten sonra, maket bıçağı veya makas yardımıyla kesmeye başlayın.

4-) Parçalar oluştuktan sonra boyanması gereken yerler varsa boyayın veya fon kartonlarıyla üzerine yapıştırın.

5-) Son olarak parçaları daha önceden tasarımınızda belirlediğiniz yerlerinden birleştirin.

İşte maketiniz hazır…

The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2009       Mesaj #2
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Maket yapmak için piyasada satılan çeşitli malzemeler vardır.

Sponsorlu Bağlantılar
Beyaz Maket Kartonu: Çeşitli kalınlıklara ve uzunluklara sahiptir. İçi süngerli maket kartonlarının kesimi daha kolaydır.

Gri Mukavva: Ucuz bir malzemedir. İncedir. Kesmesi biraz zordur. Ancak temiz kullanıldığında iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Oyun Hamuru: Bazı formları kartonlarla elde etmek zor olur. Böyle durumlarda oyun hamuru çok işe yarar.

Strafor: Straforu hem düzlemsel formlarda hem de organik formlarda kullanabilirsiniz. Straforu zımparalayarak istediğiniz farklı formları elde edebilirsiniz.

Maket Bıçağı ve Makas: Kesim işlemlerinde kullanmanız gerekecektir.

Uhu, pirit, silikon tabancası ve silikon: Bu malzemeler yapıştırma işlemlerinde işinize yarayacaktır.

Fon kartonları: Renkli fon kartonlarını maketinize renk vermek için kullanabilirsiniz. Kullanacağınız mukavvanın üzerine yapıştırarak hem renkli karton elde etmiş olursunuz, hem de maket yaparken çeşitli sebeplerle kirlenen kartondaki görüntüyü gizlemiş olursunuz.

Bunlar en temel maket malzemeleridir. Bunların dışında yaratıcılığınızı kullanarak farklı materyallerden de model üretebilirsiniz.

Nasıl Maket Yapılır?

1-) Öncelikle ortamınızı hazırlayın. Maket yapmak kirli bir iş olduğu için, geniş masalar ve uygun bir ortam belirlemelisiniz. Kesim yapacaksanız duralit kullanarak masaya zarar gelmesini engellemelisiniz.

2-) Elinize tasarımınızın çizimlerini alın. Ölçüleri belirlenmiş olan tasarımınzdaki çizimlere bakarak karton üzerine parçaları o ölçülere göre çizin.

3-) Parçaları çizdikten sonra, maket bıçağı veya makas yardımıyla kesmeye başlayın.

4-) Parçalar oluştuktan sonra boyanması gereken yerler varsa boyayın veya fon kartonlarıyla üzerine yapıştırın.

5-) Son olarak parçaları daha önceden tasarımınızda belirlediğiniz yerlerinden birleştirin.

İşte maketiniz hazır…

Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
berkceyhan - avatarı
berkceyhan
Ziyaretçi
17 Mayıs 2009       Mesaj #3
berkceyhan - avatarı
Ziyaretçi
Teşekkür ederim ama ben biraz amatörüm Msn Grin .Yine de çok teşekkürler.
emokıss - avatarı
emokıss
Ziyaretçi
31 Ekim 2009       Mesaj #4
emokıss - avatarı
Ziyaretçi
performans ödevim var da saat yapmam gerekio!!güzel bir saati nasıl yapabilirim resimlerle aşama aşama gösterirmisiniz?Msn Thinking
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Aralık 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim adım şevval.benim öğretmenim bana bir ödev verdi ve bir sergi açacakmış bizlerdende bir spor dalı seçip o spor dalının maketini yapacakmışız.bende buz pateni yapmak istiyorum ve onun maket yapma malzemelerini bulup yapacağım.bana yardım edermisiniz???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Aralık 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya öğretmen bizden şeker,su veşeker molekülü yapmamızı istedi.oyun hamuru istemiyo hangi malzemeler ile yapabilirim.lütfen yardım edin son gün pzt.şimdiden tşkler.....
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

saat maketi nasil yapilir

bende teknoloji tasarım dersi için bir çalışan maket saati yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim sürem 1 hafta
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
saat yapmak isteyen arkadaşlar bu linke giriniz Msn Wink http://www.teknolojidersi.com/2009/03/12/saat-yapalım/
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mart 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

kartondan maket ev nasil yapilir

karton ev nasıl yapılır
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi