Arama

Yankı ile ilgili deneyler nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Aralık 2011 Gösterim: 6.413 Cevap: 7
[A]Lex[A]rzu - avatarı
[A]Lex[A]rzu
Ziyaretçi
19 Mayıs 2009       Mesaj #1
[A]Lex[A]rzu - avatarı
Ziyaretçi
bana sesin yankısı ile ilgili deney lazım Msn Grin
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Aynalar, görüntüleri aksettirirler ve ışığı geriye gönderirler. Duvarlar da sesleri geriye gönderirler. Yüksek bir duvarın veya büyük bir kayalığın biraz uzağında durup, bağıracak olursanız, bir kaç saniye sonra geriye dönen sesinizi duyarsınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Bir ses dalgası bir duvara veya yüksek ve geniş bir kaya yüzeyine rastlarsa, kaynağına doğru geri döner. İşte yankı böyle oluşur. Eğer çıkartılan ses kısaysa ve ses dalgaları, aksettirici yüzeye normal olarak ulaşırsa, yankı net duyulur. Sesin izleri kulakta 1/10 saniye kadar kalır. Sesin hava içindeki sürati, saniyede 340 metre olduğundan, yankı olabilmesi için ses kaynağıyla aksettirici yüzeyin arasındaki uzaklığın en az 17 metre olması gerekir.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
19 Mayıs 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Aynalar, görüntüleri aksettirirler ve ışığı geriye gönderirler. Duvarlar da sesleri geriye gönderirler. Yüksek bir duvarın veya büyük bir kayalığın biraz uzağında durup, bağıracak olursanız, bir kaç saniye sonra geriye dönen sesinizi duyarsınız.

Sponsorlu Bağlantılar
Bir ses dalgası bir duvara veya yüksek ve geniş bir kaya yüzeyine rastlarsa, kaynağına doğru geri döner. İşte yankı böyle oluşur. Eğer çıkartılan ses kısaysa ve ses dalgaları, aksettirici yüzeye normal olarak ulaşırsa, yankı net duyulur. Sesin izleri kulakta 1/10 saniye kadar kalır. Sesin hava içindeki sürati, saniyede 340 metre olduğundan, yankı olabilmesi için ses kaynağıyla aksettirici yüzeyin arasındaki uzaklığın en az 17 metre olması gerekir.
yankıı - avatarı
yankıı
Ziyaretçi
20 Mayıs 2009       Mesaj #3
yankıı - avatarı
Ziyaretçi
iyide ben bu deneyi sınıfın içnde yapacağım Msn Confused
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Mart 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ses ile ilgili deneyler

slm ben bekir hafta sonu kursum var ve öğretmenim ses ile ilgili değişik kolay ve güzel bir denet bulanlar bulsun burada yapsın dedi bende yapmak istiyorum bana ilginç kolay ve güzel bir deney gönderirmisiniz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Nisan 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sınıfta yapacağım bir deney gerek :p
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Nisan 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yanlı ile ilgili daha çok soru cevap istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mayıs 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AkadaşLaR Ben BiR Deney ARıyoRum YaRın Sunum VaR Şimdiden ÇoK TeşeKKüRLeR... Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana ses ile ilgili deney lazım yaa Msn Sad