Arama

Baş ağrısı için öneriniz nedir?

Güncelleme: 30 Aralık 2011 Gösterim: 3.511 Cevap: 7
Canan Dağgül - avatarı
Canan Dağgül
Ziyaretçi
26 Haziran 2009       Mesaj #1
Canan Dağgül - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,

Sponsorlu Bağlantılar
28 yaşında bir bayanım. 4-5 yıldır baş ağrısı çekiyorum, nerdeyse ağrısız günüm yok gibi. Çoğu zaman normal seyrediyor bazen şiddetleniyor bir kaç gün sürebiliyor. Yaklaşık8-9 ay önce kronik nezle-allerjik rinit ve sinüzit teşhisi konuldu. O zamandan beri ilaç tedavisi görüyorum. Burnumda septum deviasyonu ve burun etlerinde şişme olduğu tespit edildi. Özellikle geceleri ve gündüzünde çoğu zamanında burnum tıkanıyor nefes alıp vermede zorlanıyorum ve aşırı derecede başım ağrıyor. Bu ağrılara zaman zaman ateşde eşlik ediyor. En son ıkı gün önce birden bire gelen bir baş ağrısıyla ateş ten dolayı acile kaldırıldım iğne yapıp geri gönderdiler karanlık bi odada dinlensin sinüziti olguğu için bu şikayetler devam edecektir dendi. Temmuz 27 de burun ameliyatı olacağım ama baş ağrılarım geçmek bilmiyor, sürekli yorgunluk ve halsizlik hissediyorum, algılama sorunu yaşadığım zamanlar da oluyor.İlerleyen sinüzitlerde ihtihabın beyne kadar yayılıp ciddi sorunlar olabileceğini okudum bir internet sitesinde. Beyin kaynaklı bir problemim olup olmadığı konusunda endişeliyim. Detaylı muayene için doktora gidicem ama nerden başlamalıyım bilmiyorum. Bir nöroloji uzmanına mı yoksa bir beyin cerrahına mı gitmeliyim. Bu konuda bir ön bilgi sunarsanız sevinirim.Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2009       Mesaj #2
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Canan Dağgül adlı kullanıcıdan alıntı

Merhaba,

Sponsorlu Bağlantılar
28 yaşında bir bayanım. 4-5 yıldır baş ağrısı çekiyorum, nerdeyse ağrısız günüm yok gibi. Çoğu zaman normal seyrediyor bazen şiddetleniyor bir kaç gün sürebiliyor. Yaklaşık8-9 ay önce kronik nezle-allerjik rinit ve sinüzit teşhisi konuldu. O zamandan beri ilaç tedavisi görüyorum. Burnumda septum deviasyonu ve burun etlerinde şişme olduğu tespit edildi. Özellikle geceleri ve gündüzünde çoğu zamanında burnum tıkanıyor nefes alıp vermede zorlanıyorum ve aşırı derecede başım ağrıyor. Bu ağrılara zaman zaman ateşde eşlik ediyor. En son ıkı gün önce birden bire gelen bir baş ağrısıyla ateş ten dolayı acile kaldırıldım iğne yapıp geri gönderdiler karanlık bi odada dinlensin sinüziti olguğu için bu şikayetler devam edecektir dendi. Temmuz 27 de burun ameliyatı olacağım ama baş ağrılarım geçmek bilmiyor, sürekli yorgunluk ve halsizlik hissediyorum, algılama sorunu yaşadığım zamanlar da oluyor.İlerleyen sinüzitlerde ihtihabın beyne kadar yayılıp ciddi sorunlar olabileceğini okudum bir internet sitesinde. Beyin kaynaklı bir problemim olup olmadığı konusunda endişeliyim. Detaylı muayene için doktora gidicem ama nerden başlamalıyım bilmiyorum. Bir nöroloji uzmanına mı yoksa bir beyin cerrahına mı gitmeliyim. Bu konuda bir ön bilgi sunarsanız sevinirim.Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle Geçmiş Olsun Bir Nüroloji Uzmanına Görünün En İyisini İşin Ustası Bilir Acil Şifalar Dileriz MsxTeam ...
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
Serap5 - avatarı
Serap5
Ziyaretçi
29 Temmuz 2009       Mesaj #3
Serap5 - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba benim bnaşım çok ağrıyor . Patlayacak gibi

Nolur yardım edin ne yapabilirim. ?

Neiçebilirim ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Temmuz 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Serap5 adlı kullanıcıdan alıntı

Merhaba benim bnaşım çok ağrıyor . Patlayacak gibi

Nolur yardım edin ne yapabilirim. ?

Neiçebilirim ?

Biz size asla bilgimizin dışında bir durum için şunu için rahatlarsınız;diyemeyiz.En güzel tanı ve tavsiye doktor tarafından verilir.Lütfen doktora başvurunuz.Geçmiş olsun.
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
29 Temmuz 2009       Mesaj #5
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Çok geçmiş olsun, bir doktora başvurmanızda fayda var.

Başınız ağrımaya başladığında hemen bir ağrı kesici alanlardansanız, biraz daha dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü aldığınız ilaç başınızın ağrısını geçiriyor olabilir ancak ya yan etkileri ne olacak ? Ne de olsa kullanılan ilaçların kimyasal bir yönü var. Acaba çözümü ilk önce doğa da aramak daha mı doğru olur. Geçmezse doktor kontrolünde ilaç kullana- bilirsiniz. Aşağıdaki bitkilerin özellikle baş ağrısına çok iyi geldiği söyleniyor. İsterseniz siz de bir deneyin ve şaşırtıcı sonuçlarını gözlemleyin. Tercih size kalmış.

Anason tohumları, yakılarak dumanı solunursa, baş ağrısını giderir.

Ardıcın rendelenmiş meyveleri, sirke içine konulup bekletildikten sonra bir bezle alınıp üzerine sarılırsa, baş ağrılarını giderir.

Ihlamur çayı çiçeklerinden elde edilen ıhlamur ruhu, baş ağrısını keser.

Karabiber tarçınla karıştırılarak kullanılırsa, baş ağrısını giderici etki yapar. Ihlamurla kaynatılınca da sancı kesici etkisi vardır.

Limon suyu, 1 su bardağı kahve içine sıkılıp içilirse, baş ağrısına etkili olur.

Muzun içindeki magnezyum, baş ağrısı ve kramplara karşı faydalıdır.

Nane çayı ve üzerlik otu, baş ağrılarını dindirir.

kaynak : takvim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Temmuz 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Oncelikle gunluk yasamimizdaki sinir ve stresde bas agrilarina sebep olabiliyor.Agrilariniz dayanilmayacak hale geldiginde eczanelerde recetesiz satilan ve herkes tarafindan bilinen agrikesici lerden alabilirsiniz 4-6 saat ara ile ayrica sessiz ortamlarda bulunun ve dinlenin.Gecmis olsun...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
başım ağrıyor ne yapmalıyım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Aralık 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Baş ağrısı sanırım günümüzde herkesin şikayet ettiği bir konu… Biliyorsunuz, önce ensenizden başlayıp kafanızın alt kısmına doğru ilerleyen ve gözlerinize kadar yayılan bilen bir ağrı bu! Özellikle masa başında çalışanlar için kaçınılmaz bir eziyet halini alabiliyor baş ağrıları. Peki baş ağrısına ne iyi gelir? Hemen ağrı kesici haplar demeyin, bir düşünün…

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısıdır. Krizler bazen üç gün, üç gece devam eder. Migren günümüzde başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde her 100 kişiden 16'sında migren olduğu tahmin ediliyor.

Kadınlarda erkeklerden daha fazladır.

baş ağrısı eziyet

Öte yandan, migrenin nedenleri tam olarak bilinmiyor. Beyindeki uyarıları ileten kimyasal maddelerde bazı değişikliklere bağlı olduğu düşünülüyor ancak bu değişikliklerin neden oluştuğu konusunda araştırmalar halen devam ediyor.

Migren ve baş ağrısı üzerinde yapılan çalışmalarda çıkan sonuçlar, orta dereceli ayrobik egzersizlerin baş ağrısı yoğunluğunu, sıklığını ve süresini azaltabileceğini göstermiştir. Bu sevindirici bir haber, çünkü zaten genel sağlığınız için hafta 3 kez egzersiz yapmanız gerekli. Egzersiz yapan kişilerin beyninde endorfin ve diğer kimyasalların artması sonucunda migren ataklarının azalabildiği ve nedenlerinin zamanla indirgenebileceği öngörülmüştür. Endorfin, vücutta ağrı mekanizmasını azaltabilen kimyasal olarak bilinmektedir.

baş sırt ağrısı için egzersizler

Kafatasından omuzlara kadar uzanan kaslar genelde sertleşebilip kasıldığından baş ağrılarına sebebiyet verebiliyorlar. Baş ağrısının nedenleri her ne olursa olsun, bu kasları gevşettiğinizde bir rahatlama söz konusu olabilir sizin için. Bu kaslar kasıldığı zaman kafanızın arkasından başlayıp üzerine doğru çıkan sinirlerde şişme meydana gelebilir. Bunun sonucunda baş ağrısı kaçınılmaz olabilir. Sizi rahatlatabilecek egzersizlere beraber bir göz atalım, denemekte fayda olabilir...

Dilinizi Dışarı Çıkarın

BAŞ AĞRISI YOGA HAREKETLERİ

Bu 30 saniyelik yoga egzersizinin adı sanskiritçede aslan yüz anlamına gelen simhasana. Yüz kaslarınızda, boyun, çene ve şakaklarda biriken gerilimi rahatlatmak için birebir… kan dolaşımını düzenleyeceği de kesin. Söz veremem ama yüzünüzdeki ince çizgileri ve kırışıklıkları bile silebilir! Şaka yapıyorum, böle bir şey yapamaz tabii…

Çene Kaslarınızı Rahatlatın

baş ağrısına ne iyi gelir

Dudaklarınızı hafif aralayarak yumuşatın, burnunuzdan derin nefesler alıp ağzınızdan verin ve nefes aldığınızda karnınızın şiştiğini hissedin. Buna diyafram defesi de diyebilirsiniz. Hafifçe kafanızdaki kasları geri çekip bırakın. Sanki kulaklarınızı oynatmaya çalışıyormuşçasına...

Çömelin

baş ağrısı nasıl geçer

Basit bir çömelme hareketi omurganızı uzatarak sırtınızda bulunan sinirleri rahatlatabilir. Tai Chi ustalarının sabah kalktıklarında yaptıkları bu harekete kobranın yükselişi de derler. Çenenizi göğüslerinize değdirerek çömelin ve yavaşça kalkarken önce bacaklarınız düzelsin, sonra beliniz, sırtınız ve en sonda çene ve kafanız düzelsin. Böylece omurganız sanki bir kırbaç gibi dalgalansın. Çok rahatlayacaksınız…

Göğüslerinizi Şişirin ve Gerinin

göğüs kası

Kalkık omuzlar, içine kapanmış göğüs, düşmüş bir kafa… vücudunuzda birçok probleme neden olabilir. Günlük stresinize daha çok ekler ve depresyona girmenize yardımcı olur. İleride baş ağrısına, bel ve sırt ağrılarını da ekleyecektir. Postürünüzü sık sık düzeltin ve göğsünüzü şişirerek omuzlarınızı indirip gerinin. Stresinizi alıp daha iyi konsantre olmanızı sağlar.

Vücudunuzu Twist Edin

BAŞ AĞRISI NASIL GİDERİLİR

Twist hareketi, iç organlarınızı sıkıştırarak onların toksik maddeleri atmalarına yardımcı olabilir. Aynı zamanda omurganızın etrafındaki kaslara masaj gibi gelir. Bunu masanızdan kalkmadan da gün içinde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayaklara Masaj

başağrısı nasıl geçer ayaka masajı

Bu küçük hareket aynı zamanda refleksoloji masajı da sayılabilir çünkü ayağınızın altında bulunan bazı noktalara baskı uyguladığınızda sizi rahatlatacak stresinizi ve gerginliğinizi alacaktır. Ayakkabılarınızı çıkarıp ayaklarınızın altına golf topu gibi ufak bir nesne yerleştirip ayağınızı üzerinde gezindirin. Daha etkili bir masaj için ayağınızın sığabileceği bir kutuya meşe / bilye doldurup ayanızı ile üzerlerine basın.

Şiddetli baş ağrılarınız olsa bile, kendi kendinize migren tanısı koyamazsınız. Tüm bu sorunların migrenden kaynaklandığından emin olmak için, doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuz sizi dinleyip muayene ettikten sonra ya migren olduğunuzu söyleyecek ya da emin olmak için bazı testler yaptırmanızı isteyecektir. Aklınızda bulunsun!