Arama

Birinci yıl dolmadan nasıl tek celsede boşanabilirim?

Güncelleme: 5 Şubat 2016 Gösterim: 16.089 Cevap: 8
beyhanc - avatarı
beyhanc
Ziyaretçi
23 Temmuz 2009       Mesaj #1
beyhanc - avatarı
Ziyaretçi
İyi günler,30.07.2009 tarihinde boşanma davam var.Yaşım 55 ve 2.evliliğim.8 aylık evlilik sürem var.Eşim alkol bağimlısı olup bundan da her hangi bir bilgim olmadan evlendim.Tekrar birlikte olmam mümkün değildir. Mevzuat l yılını doldurmayan evlilik sonlanması uzatılabiliyormuş. O gün tek celsede boşanmam için ne yapmalıyım?Önerinize çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür ediyorum.
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
23 Temmuz 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
beyhanc adlı kullanıcıdan alıntı

İyi günler,30.07.2009 tarihinde boşanma davam var.Yaşım 55 ve 2.evliliğim.8 aylık evlilik sürem var.Eşim alkol bağimlısı olup bundan da her hangi bir bilgim olmadan evlendim.Tekrar birlikte olmam mümkün değildir. Mevzuat l yılını doldurmayan evlilik sonlanması uzatılabiliyormuş. O gün tek celsede boşanmam için ne yapmalıyım?Önerinize çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür ediyorum.

Alıntı

Davanın ne kadar süreceği hakkında tek ve kesin bir yanıtı olmamakla, süreç mahkemelerin iş yoğunluğuna ve dosyadaki delil durumuna göre değişmekle birlikte, genel olarak anlaşmalı boşanma davaları tek celsede; çekişmeli boşanma davaları ise en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir. Büyük şehirlerde .iş yoğunlu daha çok olduğundan dava süresi 18 ayı bulabilmektedir. Mahkeme boşanma davasında kararını verdikten sonra karar temyiz edilirse en az 12-15 ay arası da temyiz aşaması sürmektedir. Eşinizi ikna ederseniz ve mal mülk nafaka tazminat konularında fikirbirliğine varırsanız anlaşmalı boşanmayla tek celsede boşanabilirsiniz. Ancak bunun için en az 1 yıldır evli olma şartı var. Çok yeni evli iseniz bu yol size uygun olmaz. O zaman çekişmeli boşanma yoluyla boşanabilirsiniz. Ayrıca açacağınız boşanma davasında tanıklarınızla eşinizin eşit veya daha fazla kusurlu olduğunu olaylarınıza şahit tanıklarınızla ispatlamanız gerekmektedir.

.

Sponsorlu Bağlantılar

kaynak
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Temmuz 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Sanırım benim bildiğim kadarıyla karşı tarafında boşanmayı istemesi gerekiyor tek celsede boşanmak için.Tabi yine de siz iyice avukatınıza sorabilirsiniz.Belli nedenler varsa bunları ıspatlarsanız belki tek celsede boşanabilirsiniz.

buradan da en iyi şekilde bilgi alabilirsiniz.
tıklayınız
ozti - avatarı
ozti
Ziyaretçi
23 Temmuz 2009       Mesaj #4
ozti - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

Ek'teki dosya'yı inceleyebilirsiniz..
Eklenmiş Dosyalar
Dosya Türü: doc ANLASMALI-BOSANMA-DAVALARI.doc (37.0 KB, 294 gösterim)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Temmuz 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben eşimden 1 celsede boşandım ve mahkeme günü bize 1 ay sonra imza atmaya gelin dediler ben gittim imzayı attım o atmaya gitmedi ve gitmeyeceğini söylüyo atsa ne olur atmasa ne olur bir bilginiz var mı bir de adrese tebligat yollasam ne olur tebligat bir tür haber kağıdımı oluyor yoksa bu tebligat gidince imzayı atıyo bitiyomu adliyeye gitmesine gerek kalıyomu arkadaşlar ne olur yardım edin bana ne olur allah rızası için bişey yazın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kararı tebellüğ etmesini sağlayın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Eylül 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2 yıllık evlıgım var esım evı terk ettı evlendıgınde de dul geldı bunu bılmıyodum hemen hamıle olduğu anlasıldı bosanmak ıstıyom karsı taraf benım dava acmamı ıstıyo sıgortam evım arabam yok yuklu tazmınat alcakmış nasıl alabılır alırmı evım var ama babanı uzerıne ısım var ama sıgortam yok resmı deıl yanı dugunde takılan takıları ıstıyoo para ceyrek falan alabılırmı kızımı gostermıyo anne ne ypabılırım 1.5 yasında kız babaya duser dıyolar dogrumu maddı acıdan karsı taraf kotu askarı ucretle ıkı cocuk bakıyo yaslı annesını bakıyo ustelık koyde oturuyo bırde esımle cocugumu bakmaya calışıyo ınatla gostermıyo aldığımız seylerı gerı cevırıyooo cocuk ıcın bende devam etmek ıstemıyom ama cocugumu gostermesı sartıyla bosanırım bı de tazmınat alacaklarını soluyooo acıkcası onu vermeye durumum yokk nasıl yapabılırm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ekim 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
evleneli bir hafta oldu hemen boşanma mümkün mü 1yıl dolmadan boşanabilirmiyim?
hzmhzm - avatarı
hzmhzm
Ziyaretçi
5 Şubat 2016       Mesaj #9
hzmhzm - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

evleneli bir hafta oldu hemen boşanma mümkün mü 1yıl dolmadan boşanabilirmiyim?

Anlaşmalı Boşanma gerçekleştirebilmeniz için en az 1 yıllık evli olmanız gerekir. Bir yıldan daha kısa süredir evli olduğunuz için anlaşmalı boşanamazsınız. Fakat çekişmeli boşanma davası açabilirsiniz. Çekişmeli boşanma davası ortalama 4 6 celse sürecektir.

Diğer yandan evliliğin iptali davası açılabilir. Fakat evliliğin iptali için haklı sebeplere ihtiyacınız vardır.