Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Eylül 2012  Gösterim: 47.913  Cevap: 37

Mezun olduğum bölüme göre formasyon almam mümkün olur mu?

ayyıldızz
7 Ağustos 2009 01:32       Mesaj #1
ayyıldızz - avatarı
Ziyaretçi
anadolu üniversitesi iktisat fakültesi kamu yönetimi bölümü mezunuyum formasyon alabilir miyim? hangi üniversiteler formasyon veriyor
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
işletme mezunuyum.formasyon alabılıyormuyum,alırsam öğretmen olarak atanabilirmiyim
Sponsorlu Bağlantılar


fadedliver
7 Ağustos 2009 19:34       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ayyıldızz adlı kullanıcıdan alıntı

anadolu üniversitesi iktisat fakültesi kamu yönetimi bölümü mezunuyum formasyon alabilir miyim? hangi üniversiteler formasyon veriyor

Aşağıdaki açıklamalar hem resmi hem de özel okullarda görev yapmayı düşünen adaylara yöneliktir. Zira 119 sayılı kararın kapsamı "Bu Esaslar, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile
mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin hükümleri kapsar." şeklinde belirlenmiştir.


ÖĞRENİM DURUMU

119 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre, öğretmenler, karara ekli çizelgede belirtilen alanlar itibarıyla ve bu alanların karşısında gösterilen yüksek öğretim programlarından en az lisans mezunu olanlar arasından seçilmektedir.

Karara ekli çizelgede yer almayan bir bölüm mezununun bugün itibariyle öğretmen olarak atanması mümkün değildir.

ÇİZELGEDE YER ALAN İİBF, SBF BÖLÜMLERİ

119 sayılı Karara ekli çizelgede yer alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi bölümleri ile Hukuk fakültesi mezunlarının atanabileceği öğretmenlik alanları aşağıda gösterilmiştir.

Mahallî İdareler Grubu
1. Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği
2. Büro Yönetimi Öğretmenliği
3. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Msn Star
4. Kamu Yönetimi Msn Star
5. Şehir ve Bölge Planlaması Msn Star
6. Çevre Mühendisliği Msn Star

Muhasebe Grubu
1. Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği
2. İşletme Öğretmenliği
Adalet Meslek Liseleri

Meslek Dersleri
1. Hukuk Fakültesi Msn Star
2. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Msn Star
3. Kamu Yönetimi Msn Star

Tapu ve Kadastro Meslek Liseleri
Meslek Dersleri

1. Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Msn Star
2. Harita MühendisliğiMsn Star
3. Şehir ve Bölge Planlama Msn Star
4. Hukuk Fakültesi Msn Star

Yanında Msn Star işareti bulunan bölüm mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlamış olması gerekmektedir.

İŞLETME, MALİYE VE İKTİSAT MEZUNLARI BAŞVURU YAPAMIYOR?

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere İşletme, maliye ve iktisat bölümü mezunlarının öğretmen olma hakları bulunmamaktadır.

KAMU YÖNETİMİ VE HUKUK MEZUNLARI BAŞVURABİLİR ANCAK

Tabloda yer aldığı üzere; Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Hukuk Fakültesi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunlarının öğretmen olma hakları vardır. Ancak bu bölüm mezunlarının yanında Msn Star işareti bulunduğun için, bu bölüm mezunlarının öğretmen olabilmesi için Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programını tamamlamış olması gerekmektedir.

ÖNCELİK VAR MI?

Kararın 7. maddesine göre orta öğretim alan öğretmenliklerine yapılacak atamalarda öncelik bulunmamaktadır. Dolasıyla bir kamu yönetimi bölümü mezununun tezsiz yüksek lisans programını tamamlaması halinde Muhasebe ve Finansman Öğretmenliği bölümü mezunu ile eşit şartlarda Mahallî İdareler Grubu öğretmenliğine atanması söz konusudur.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMINI KİM AÇIYOR?

Kararın 15. maddesinde yeterli açıklama bulunmaktadır. 15. madde şu şekildedir:

"Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programına Alınacaklar
Madde 15 - Bakanlık ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile düzenlenen alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans ya da pedagojik formasyon programlarına, ek çizelgede yer verilen yüksek öğretim programlarının hangilerinden mezun olanların alınacağı öğretmen ihtiyacı çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda Kurulca (Talim ve Terbiye Kurulu) belirlenir"

KAÇ KONTEJAN AÇILIYOR?

ATAMA DÖNEMİ KONTENJAN
2006-1 Muhasebe grubu:20
2006-2 Muhasebe grubu:60
2007-1 Muhasebe grubu:10
2007-2 -
2007-3 -
2008-1 -

DAHA ÖNCEKİLERİN HAKLARI

119 sayılı karar ihtiyaçlara göre sürekli olarak değişmektedir. Değişim genel olarak öğretmenlik bölümü mezunlarının kapsamdan çıkarılması yönündedir: Ancak, kararın Geçici Madde 16. maddesinde önemli bir hüküm yer almaktadır. Bu hüküm şu şekildedir: "(Ek:17/09/2007 tarihli ve 155 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı) Bu Kararın yürürlüğe girmesi ile öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlara devam eden veya bu programlardan mezun olanların atanmalarına devam edilir."

Bu hükme göre önceki yıllarda öğretmen olabileceği belirtilen ve yukarıda yer verildiği üzere pedagojik formasyon veya tezsiz yüksek lisans belgesi olanların açılacak öğretmenlik atamalarına başvuru hakları bulunmaktadır.
kaynak
Misafir
18 Eylül 2009 11:16       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
açıköğretim fakültesi türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için pedagojik formasyonda kolaylık var mı
Misafir tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
LOGA
3 Aralık 2009 13:09       Mesaj #5
LOGA - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,

Anlayamadığım birşey var teknik liselerde muhasebe derslerine giren öğretmenler işletme, iktisat bölümü mezunları değiller mi ?arzuavatar
Misafir
21 Şubat 2010 19:55       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb sıtenın uzmanı varsa sorularımıza cevap verırse ıyı olcak sıte işlevini görecektır arkadaşların bır kaçı sormuş ya ben de şöyle deyım AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ BÖLÜMÜ OKUYORUM OKUL BITINCE formasyon alınca ingilizce öğretmenı olabılecekmıyım okulumun eğitim dılı ingilizce ondan dolayı ingilizce öğretmenliğini dedim yardımcı olurmusunz
Misafir
23 Mart 2010 19:28       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
GIDA MÜHENDİSLİĞİ İÇİNDE FORMASYON HAKKI VARMIŞ.HANGİ ÜNİVERSİTELER VERİYOR BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ
ferhat Sayıcı
20 Nisan 2010 13:50       Mesaj #8
ferhat Sayıcı - avatarı
Ziyaretçi
1999-2000 girişli2003-2004 mezunuyum okulun 2,5yılı yani5dönem pedogojik formasyon aldım.Yökten gelen kararla 3.sınıfın ikinci dönemi pedogojik formasyon derslerini kestiler.Kalan 1.5 dönemi tezsiz yüksek lisanasla tamamlaya bilirmiyim?
Misafir
14 Mayıs 2010 14:56       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben fen edebiyat öğrencisiyim
not ortalamam çok iyi ama malesef baş belası bir hocamız var sınıfta 55 kişiden 5 kişi şartlı geçti. sınıfca hatta bölüm olarak merak ediyoruz biz formasyon alamayacak mıyız. o hocanın iki dersini alttan bıraktım. baazıları formasyonu dersleri verdikten sonra alttan alır gibi alaabileceğimizi söylüyolar doğru mu? lütfen çok acil cevap yazın
misafir
28 Mayıs 2010 13:53       Mesaj #10
misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba.iletişim fakültesi mezunuyum not ortalamam iyi.fakat formasyon alabiliyormuyum ve hangi üniversiteler formasyon veriyor.bilginiz varmıCevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç