Arama

Kulak tıkanıklığı neden olur, nasıl tedavi edilir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Ekim 2016 Gösterim: 68.998 Cevap: 32
kulak - avatarı
kulak
Ziyaretçi
16 Haziran 2010       Mesaj #11
kulak - avatarı
Ziyaretçi
Ya arkadaslar benimde kulağım tıkanıyor.Ne zaman kulağımı temizlesem tıkanıyor.Ve kulağım sanki duymuyor gibi oluyor ama duyuyor ve kulağımı kulak memesinden tutup az aşağı cekince kulağım açılıyor.Bu Nedir Lütfen Cevap VERİN ???
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ağustos 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kulak temizleme işlemi y
yapılmadan evvel doktor ne tür ilaç verir
Sponsorlu Bağlantılar
shadowdancer - avatarı
shadowdancer
Ziyaretçi
4 Ağustos 2010       Mesaj #13
shadowdancer - avatarı
Ziyaretçi
Kulak tıkanmasının en sık görülen sebebi orta kulağı boğaza birleştiren östaki kanalının tıkanmasıdır. Genellikle alerji, sinüzit veya grip hastalıkları sırasında ortaya çıkar. Gün boyunca ayakta iken östaki kanalından boğazımızın arkasına doğru rahat akış sağlanır. Ayrıca çiğneme ve yutkunma östaki kanalı etrafındaki kasları hareket ettirerek, orta kulağa östaki kanalından hava giriş-çıkışını sağlar.

Ancak, uykuya daldığınızda östaki kanalı rahat boşalamaz. Ayrıca gece yeterince yutkunmadığınız için, fazla hava girişi de olmaz. Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanıldığı için, negatif basınç oluşur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir. Gecenin bir yarısında kulak ağrısı ile uyanabilirsiniz. Dış kulak yolu enfeksiyonları, uçak yolculuğu ve tüplü dalış gibi atmosferik değişiklikler, saç kılının tıraştan sonra dış kulak yoluna düşmesi, diş, dil, çene gibi kulakla ilişkisi olmayıp, kulakta hissedilen ağrılar da kulak tıkanıklığını tetikleyebilir.

kulak tıkanıklığı olduğunda sizin alacağınız önlemler şunlardır:

1) Dik oturun.

2) Saç kurutma makinesi kullanın: 10 cm. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.

3) Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın: Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. nDış kulak yoluna vücut ısısında yağ damlatılabilir: Vücut ısısındaki suya bebek yağı veya normal zeytinyağı ekleyip, birkaç damla kulağınıza damlatın. tıkanıklık veya ağrının azaldığını göreceksiniz. Bu, asla zarı delik olan kulağa uygulanmamalıdır.

4) Sakız çiğneyin: Östaki kanalının açılması için oldukça faydalıdır.

5) Esneyin: Yine östaki kanalını açarak etki gösterir.

6) Burnunuzu tutun: Uçakta 10 bin metrede uçarken kulaklarınız tıkanırsa, burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, derin bir nefes alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfleyin. Açılma sesi duyacaksınız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak tıkanıklığı da ortadan kalkar. Uçak alçalırken uyumayın.

7) Burnunuz tıkalı ve genize doğru akıntı varsa ve her uçağa binişte ağrı oluyorsa, uçağa binmeden 1 saat önce akıntıları azaltan ilâçlardan veya burun damlalarından kullanabilirsiniz.

Geçmiş Olsun...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2010       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaslar benm kulağım tıkanıyor ama gribim Msn Sad neden olabilir shodowdancerin dedine göre 6.yı denedm acılmadı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2011       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benimde hem sağ hem sol kulağımda sorun var yolculuktada bulunmadım ama basınç hissediyorum.Burnumu tutup soluk veriyorum yine açılmıyor sakız çiğniyorum yine açılmıyor.En kısa zamanda doktora gideceğim ama doktordan başka bir çözümünüz varsa görüşlerinizi istiyorum.
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
11 Şubat 2011       Mesaj #16
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Benimde özellikle uçakta bazen iniş sonrası bile kapalı kalıyor uzun süre. Duyma azalıyor. Açılma da güç oluyor. Bu sorun nasıl hallolur?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Temmuz 2011       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Burnunu kapatıp burnundan nefes vererek yaptım açıldı ama böle rüzgar sesi gibi bişiduydum uyudum geçti biraz ama çok hızlı nefes verirsen tehlikeli olur gibi gelio zar patlar valla allah korusun
Teamoore - avatarı
Teamoore
Ziyaretçi
25 Temmuz 2011       Mesaj #18
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Burnu kapatarak bazı yöntemlerle o sıkıntıyı geçirmek sağlıklı mıdır?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2011       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yüksek bir yere çıktığımızda neden kulağımız tıkanır???
embesil - avatarı
embesil
Ziyaretçi
29 Kasım 2011       Mesaj #20
embesil - avatarı
Ziyaretçi
2 gündür kulağım tıkalı ve ne yapsam geçmiyor ne yapmamı tavsiye edersiniz ? Msn Thinking