Arama

Kulak tıkanıklığı neden olur, nasıl tedavi edilir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Ekim 2016 Gösterim: 66.768 Cevap: 32
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Aralık 2011       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kulaklarım tıkanıyor acayip.yutkunumu yutkunuyom az bişey oluyo.basıc yapıyom hiç olmuyo.kbb a gittim zarı inceledi antibiotik verdi sonra sudafed denilen ilacı verdi.doktor sıvı birikintisi var dedi ama ALLAH HAYIRLISI ALLAH büyüktür .mucize olur açılır.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ocak 2012       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kulağık tıkalı ve nezleyim annem nezleden olduğunu söylüyor ama ben çok rahatsız oluyorum napabilirim bir öneriniz var mı
Sponsorlu Bağlantılar
buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
23 Ocak 2012       Mesaj #23
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer;
Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer kulak tıkanması - kulak tıkanıklığı hakkında - kulak tıaknıklığı nedir - kulak rahatsızlıkları - kulak tıkanması sebepleri - kulak tıkanıklığı tedavisi
Kulak tıkanıklığı nedir?


Kulak tıkanıklığı çok ciddiye alınması gereken bir bulgudur. Halk arasında kulağım tıkandı canım geçer, denir ancak bunun altında ani bir işitme kaybı olabilir. Kulak tıkanıklığının bir kaç nedeni vardır. Bir tanesi, dış kulak yolunda kir kulağı tıkar. Orta kulakta enfeksiyon ya da kulak zarında delik, iç kulakta neden belli olmayan işitme kayıpları ortaya çıkabilir. Bunların tümünde ani işitme kaybı olarak değerlendirmek gerekir.


Halk arasında kir vardı, banyoya ya da denize girdim ve kulağım tıkandır derler. Bu çok bilinen bir şeydir. Kir vardır, banyoda, havuzda ya da denizde şişer kulağı tamamiyle tıkar ve dolayısıyla ciddi bir işitme kaybı ortaya çıkar. Bu işitme kaybını ayırmak çok kolaydır. çünkü hastanın sesi o kulaktan gelir. Orta kulakta problem olabilir. Bu daha çok ağrılıdır, ateşlidir ya da kulak zarı deliktir. Dışarıdan herhangi bir alet sokmak da olabilir. Ya da orta kulaktaki enfeksiyonun delinmesine bağlı, onun boşaltılmasına bağlı ortaya çıkabilir. Ya da kronik enfeksiyonlara bağlı ortaya çıkabilir.


Doktorların en çok ciddiye aldığı iç kulak tipi işitme kayıplarıdır. Buna ani işitme kaybı denir Ani işitme kaybı acil bir işitme kaybıdır. Dolayısıyla ilk 24 saatte mutlaka müdahale gereken hastalık tablosudur. Bir anlamda kalpte nasıl enfarktüs geçiriyorsa iç kulakta da enfarktüs geçiriyor gibi değerlendirmek gerekiyor. Bunu iç kulağın enfarktüsü gibi değerlendirip hemen hastaneye yatırıp, 24 saat içinde ona uygun damar genişletici ve diğer ilaçları verip bir an önce düzeltmek gerekiyor.


Bir de östaki borusunun tıkanıklığına bağlı işitme kayıpları ortaya çıkabilmektedir. Bu daha çok uçak yolculuğunda herkesin başına gelen bir şeydir. Uçak inerken kulak çıtır çıtır ses çıkartmaya başlar sonra tıkanır. Bu östaki borusunun orta kulağa hava göndermemesine bağlıdır. Orta kulaktaki hava hapsolur ve orta kulakta vakum yapar. Bu bir işitme kaybıdır. Herkesin başına gelmiştir. Bunu açmak için zorlamamak gerekir. Sakin sakin yutkunmakla bir süre sonra kulak açılacaktır.
Kulak Tıkanıklığı Tehlikeli Midir

Kulak tıkanıklığı kendi kendine geçebilir. Ama bazı durumlarda derhal doktora gidilmesi gerekmektedir. Kulak tıkanıklığı yani işitme kaybı kendi kendine düzelmiyorsa bu çok da uzun değildir. Yani bazen iki üç saat içinde düzelmiyorsa mutlaka bir doktora müracat etmek gerekir.


Basit bir kulak kiri beklenebilir. Ancak iki üç saate geçmeyen bir ani işitme kaybı ise mutlaka bir an önce müdahale etmek gerekir. Dolayısıyla bu konuda çok dikkatli davranılması gerekir. Banyodan sonra kulağı tıkanıyorsa, daha önce de olmuşsa zaman zaman tıkanıp açılıyorsa bu kulak kiridir. Bunda çok acil davranmaya gerek yoktur. Ancak hiçbir sebep yokken aniden kulağı tamamen duymamaya başlıyorsa ve kendi sesini sağlam kulaktan duyuyorsa bu ani işitme kaybına işaret eder ve mutlaka kişinin bir doktora müracat etmesi gerekiyor. Bir darbe varsa yani kişinin kulağına herhangi bir yabancı cisim sokulmuşsa bir kanama olmuşsa doktora başvurulması gerekir. Bir uçak yolculuğundan sonra kanamayla beraber işitme kaybı varsa doktora başvurulması gerekiyor. Bir dalış da kulakta kanama olmuşsa işitme kaybı ortaya çıkmışsa doktora müracat edilmesi gerekiyor. Bir ateşlenme, ağrı işitme kaybı ortaya çıkıyorsa, doktora başvurulması gerekiyor. Ve bunların dışında asıl sinsi işitme kayıpları vardır. Çocuklar bunu pek ayıramazlar. Östaki borusu çalışmayan çocuklarda yani geniz eti olan çocuklarda sessiz sessiz işitme kaybı başlar. Ve bu çocuklar okulda başarısız olur. Eğer anneler babalar çocuğun televizyonun sesini çok açtığını fark ediyorsa seslendiklerinde duymuyorsa okuldaki başarı oranı düşüyorsa bunun altında sinsi zamklı kulak vardır. Mutlaka doktora başvurulması gerekir.
Dalış sırasında Kulak Tıkanmaması İçin Ne Yapmalı

Denize dalan dalgıçlar ve dalmayı sevenler için kulak tıkanıklığı sorununa karşı alınabilecek basit önlemlerden bahsetmek istedik. Dalış için her şeyin normal olması gerekir. Daha önce uygun bir muayene yapılmışsa, dalış için sertifika alınmışsa, dalışa engel bir hal yoksa kişi dalabilir.


Ancak kişi nezleliyken asla dalmaması gerekir. Çünkü dalışta bir süre sonra varsalva ile östaki borusu açılıp eşitlenmesi gerekir orta kulak havasını. Kişi nezleli iken bunu uygulaması mümkün değildir. Dolayısıyla dışarıdan çok kolay basınç alacaktır. Ve bu orta kulak ve dış kulak yolunda, özellikle kulak zarında problemler yaratır. Ve kulak zarının delinmesine sebep olacaktır. Öncelikle burnun açık olması gerekir. Mekanik olarak burunda tıkanıklığa sebep olan şeyler varsa bunlar ortadan kaldırılmalıdır. Yani alerji varsa alerji tedavi edilmeli, burun kıkırdağında eğrilik varsa o düzeltilmeli, kronik sinizüte bağlı kolipler varsa onlar düzeltilmeli, onlar tedavi edilmedilir. Burun ve geniz kısmının tamamen açık olması gerekir. Nezle varsa ve kişi mutlaka dalmak istiyorsa bir kaç saat önceden alınacak nezle ilaçları, uygun burun damlası, bir de çok zorlamadan dalış gerçekleştirilebilinir. Kişi daldı, eşitlenme için hamlesini yaptı ve kulağını eşitleyemiyor ise asla zorlamamalıdır. Çünkü bu orta ve dış kulakta ciddi bir basınç yaratacaktır ve geri dönüşü olmayan bir takım problemler ortaya çıkaracaktır. Kural olarak açamıyorsa, nezlesi varsa, daldığında kulağını açamıyorsa ve kulak tıkanıklığı başlıyorsa dalışa son vermeli yavaş yavaş yukarı çıkmalı şartlar uygun hale getirildikten sonra dalış denemesi yapılmalıdır.
Uçak Yolculuğunda Kulak Tıkanmaması İçin Ne Yapmalı

Uçakta kulak tıkanmaması için bazı önlemler alabilirsiniz. İşte size bazı basit önberiler. Uçakta kulak tıkanırsa öncelikle kişinin nezle olup olmadığı önemlidir.


Eğer kişi nezleli ise bir tane nezle ilacı yani burun akıntısını azaltıcı ilaçlar olabilir. Mutlaka bir burun damlası hemen uygulanması gerekir. Ama bunun dışında kişi nezle değilse burnunda tıkanıklık yoksa uçakta tıkanıyorsa bu kabin basıncı değerine bağlı olabilir. Yani uçaktaki ortama bağlı olabilir. Bu durumda panik olmamak gerekir. Çok minik hareketlerle kulağın açılması gerekir. varsalva denilen manevrayı yumuşatmamız gerekir. Ağzı kapatıp burnu kapatıp var güçle kulağı hava gönderilmemelidir. Yapılması gereken şey çok basittir. Ağız kapalı, burun kapalı şekilde tükürük yutulmalıdır. Yapılacak maksimum basınç bu olmalıdır. Bunun dışında basınç uygulanırsa genizdeki yani burnun arkasındaki bakterilerin tümü orta kulağa gönderilir. Ve kulak tıkanıklığına ilave olarak orta kulak enfeksiyonunun oluşmasına sebep olunur. Nezleliyse kişi nezle tedbirlerini almalı, burun damlasını damlatmalı, nezle ilacı varsa onu almalı, asla inişte uyumamaya çalışmalıdır. Eğer çocuksa biberon verilip onun biberonla minik minik yutmasını sağlanıp bu arada östaki borusunun açılması sağlanır. Kişinin kendisinin başına geliyorsa yapması gereken şey oturup ağzını kapayıp, burnunu eliyle kapayıp tükürüğünü yutmalıdır. Bu yeteri kadar basınç uygulayacaktır ve östaki borusunun açık olmasını sağlayacaktır.
In science we trust.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ocak 2012       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bence bir doktora görün çünkü 12 saat kulak tıkanıklığı bazı zamanlar cerrahi bir müdaleeye gerek bırakabiliyor

Yardımcı olduysam sevindim Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2013       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim kulağım 6 aydır tıkalı, çok garip ne olursa olsun herşey benim kulağıma oldu sanıyorum. ÇItır çıtır sesler geliyor yutkunurken acaba benim kulağım kirden mi böyle oluyor (korkudan kualğımı bile yıkayamıyorum acil bir cevap kulağımı 6 defa temizlettirdim ev yolu bir çözüm önerin bana lütfen )
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ocak 2013       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benimde iki gündür tıkalı sol kulağım bir kere daha böyle olmuştu sonra kendi kendine geçmişti grip olduğum için olabilir mi doktora gitmeli miyim ?
ademgm - avatarı
ademgm
Ziyaretçi
21 Ocak 2013       Mesaj #27
ademgm - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Kulak tıkanıklığı nasıl açılır?

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ağustos 2014       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Aynı durum bende de var kulağım tıkal gibi ama sesleri duyuyorum ama öbür kulağıma göre az...sen hastaneye gittin mi ne dediler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Eylül 2015       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
kulak adlı kullanıcıdan alıntı

Ya arkadaslar benimde kulağım tıkanıyor.Ne zaman kulağımı temizlesem tıkanıyor.Ve kulağım sanki duymuyor gibi oluyor ama duyuyor ve kulağımı kulak memesinden tutup az aşağı cekince kulağım açılıyor.Bu Nedir Lütfen Cevap VERİN ???

banada aynısı oldu ama yarın hastaneye gidicem ne dio bakalım sonra sana msj atarım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2016       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BASINÇTAN DOLAYI

Benzer Konular

7 Ağustos 2015 / özlem adıgüzel Soru-Cevap
3 Haziran 2017 / Misafir Soru-Cevap
5 Nisan 2015 / esenozkan Soru-Cevap
8 Ekim 2009 / sudis Soru-Cevap