Arama

Bulumia nevrosa hastasıyım, bundan nasıl kurtulabilirim?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Mayıs 2014 Gösterim: 2.906 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi qünler ben yediğimi kilo yapmasın diye kusan biriyim bu durumdan hiç memnun deilim artık bıktım fakat piskolojim okadar buna odaklandıki bundan vazqeçemiyorum her istifra yapışımda da başımda şiddetli bir ağrı meydana qeliyo beyin ve qöz damarlarımın bundan zarar qörmesinden çok korkuyorum sizcede böyle bi tehlike söz konusumudur öğrenmek istiyorum..kısacası felç ve kör olmaktan korkuyorum 3 yılır bu aptal zihniyete kapıldım kurtulamıyorum çok üzqünüm yardım ederseniz sewinirim..Msn Sad
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

iyi qünler ben yediğimi kilo yapmasın diye kusan biriyim bu durumdan hiç memnun değilim artık bıktım fakat piskolojim okadar buna odaklandıki bundan vazqeçemiyorum her istifra yapışımda da başımda şiddetli bir ağrı meydana qeliyo beyin ve qöz damarlarımın bundan zarar qörmesinden çok korkuyorum sizcede böyle bi tehlike söz konusumudur öğrenmek istiyorum..kısacası felç ve kör olmaktan korkuyorum 3 yılır bu aptal zihniyete kapıldım kurtulamıyorum çok üzqünüm yardım ederseniz sewinirim..:(

Alıntı

Tıbbi Yardım Ne zaman alınmalı?

Sponsorlu Bağlantılar
Aşırı derecede kilo kaybı varsa ya da aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemli olabilir. İnkar etmek yeme bozukluklarının bir belirtisidir, dolayısıyla kişi çoğunlukla bir aile bireyinin ya da arkadaşının ısrarı sonucu doktora gitmeyi kabul eder. Eğer aile bireylerinden birinde ya da bir arkadaşınızda yeme bozukluğundan kuşkulanıyorsanız, bir doktora görünmesi konusunda ısrar etmelisiniz, beklemekle zaman kaybetmeyin ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemeyin.

Tedavi

Genel olarak kabul edilen bir gerçek yeme bozukluklarının tedavisinde, psikoterapist, doktor, yeme uzmanı ve hemşire gibi farklı alandan çeşitli klinisyenlerin tedaviye katılmasıdır.

Çoğu hastada yeme bozukluğunun yanısıra aynı zamanda tedavi edilmesi gereken depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik sorunlarda mevcuttur.

Yeme bozukluğu, hem fiziksel hem de ruhsal olarak insanı tahrip eder, dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan insanların hemen doktora başvurması gerekir. Erken teşhis ve önlem almak kişinin daha çabuk iyileşmesini önemli ölçüde etkiler. Erken zamanlarda teşhis edilmeyen ve geç kalınan durumlarda yeme bozukluğu kronik bir hale gelebilir ve hastanın yaşamını tehdit edebilir.

En etkili tedavi yöntemi bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık almaktır. Tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir, çünkü tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın özel sorunlarına, ihtiyaçlarına hitap etmelidir.

Psikolojik terapi hastanın hem yeme bozukluğuna hem de hastalığın altında yatan kişisel ve kültürel psikolojik etkenlere eğilmelidir. Hastanın hem kendisiyle hem de yiyeceklerle barış içinde ve sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayacağını öğrenmesi gerekir.

^ Profesyonel yardım almalısınız.

EgeliAnil - avatarı
EgeliAnil
Ziyaretçi
23 Eylül 2009       Mesaj #2
EgeliAnil - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle Çok Çok Geçmiş Olsun Diyorum.Umarım En Yakın Zamanda O Hastalıktan Kurtulur Saglıklı Ve Mutlu Bir Hayat Sürersiniz Msn Happy Buradan Biz Ne Söylesek Size Boş Gelecektir.Siz En Yakın Zamanda Konuyla İlgili Bir Doktora- Psikolog Gidin Ve Onlarla Görüşmeye Başlayıp Tedavi Olun.Tekrardan Geçmiş Olsun..
Sponsorlu Bağlantılar
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
23 Eylül 2009       Mesaj #3
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

iyi qünler ben yediğimi kilo yapmasın diye kusan biriyim bu durumdan hiç memnun değilim artık bıktım fakat piskolojim okadar buna odaklandıki bundan vazqeçemiyorum her istifra yapışımda da başımda şiddetli bir ağrı meydana qeliyo beyin ve qöz damarlarımın bundan zarar qörmesinden çok korkuyorum sizcede böyle bi tehlike söz konusumudur öğrenmek istiyorum..kısacası felç ve kör olmaktan korkuyorum 3 yılır bu aptal zihniyete kapıldım kurtulamıyorum çok üzqünüm yardım ederseniz sewinirim..Msn Sad

Alıntı

Tıbbi Yardım Ne zaman alınmalı?

Aşırı derecede kilo kaybı varsa ya da aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemli olabilir. İnkar etmek yeme bozukluklarının bir belirtisidir, dolayısıyla kişi çoğunlukla bir aile bireyinin ya da arkadaşının ısrarı sonucu doktora gitmeyi kabul eder. Eğer aile bireylerinden birinde ya da bir arkadaşınızda yeme bozukluğundan kuşkulanıyorsanız, bir doktora görünmesi konusunda ısrar etmelisiniz, beklemekle zaman kaybetmeyin ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemeyin.

Tedavi

Genel olarak kabul edilen bir gerçek yeme bozukluklarının tedavisinde, psikoterapist, doktor, yeme uzmanı ve hemşire gibi farklı alandan çeşitli klinisyenlerin tedaviye katılmasıdır.

Çoğu hastada yeme bozukluğunun yanısıra aynı zamanda tedavi edilmesi gereken depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik sorunlarda mevcuttur.

Yeme bozukluğu, hem fiziksel hem de ruhsal olarak insanı tahrip eder, dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan insanların hemen doktora başvurması gerekir. Erken teşhis ve önlem almak kişinin daha çabuk iyileşmesini önemli ölçüde etkiler. Erken zamanlarda teşhis edilmeyen ve geç kalınan durumlarda yeme bozukluğu kronik bir hale gelebilir ve hastanın yaşamını tehdit edebilir.

En etkili tedavi yöntemi bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık almaktır. Tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir, çünkü tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın özel sorunlarına, ihtiyaçlarına hitap etmelidir.

Psikolojik terapi hastanın hem yeme bozukluğuna hem de hastalığın altında yatan kişisel ve kültürel psikolojik etkenlere eğilmelidir. Hastanın hem kendisiyle hem de yiyeceklerle barış içinde ve sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayacağını öğrenmesi gerekir.

^ Profesyonel yardım almalısınız.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Mayıs 2014       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende bulimia hastasıyım sorunun farkındayım yoruldum bıktım ama durmak istemiyorum vazgeçemiyorum kimseye anlatamıyorum sadece 4-5 ayda 13 kilo verdim 15 yaşındayım eskiden beğenilmeyen kilolu bi kızdım şimdi okulumdaki erkekler tarafından fazlasıyla ilgi görüyorum ama sadece kendimden nefret ediyorum