Arama

Türk simyacılar kimlerdir? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Eylül 2013 Gösterim: 64.932 Cevap: 41
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Aralık 2011       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk simyacıları ve islam simyacılarının kimya bilimine sagladıgı katlılar nelerdir acil ...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Şubat 2012       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İbni sina ilk türk simyacıdır. Ölümsüzlüğü bulup düşürdüğüne dair efsaneler bile vardır...
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Nisan 2012       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Dönemin en önemli ismi kuşkusuz 1493 doğumlu Paracelsus’dur. Maceralı bir hayat yaşadıktan sonra 1541 yılında hayata gözlerini yuman Paracelsus, kariyerine önce doktor olarak başlamış, birçok maceradan sonra şifacılığı ile ün kazanmıştır. Doktor olmasına rağmen, simyanın tıptan ayrılamayacağını söylemiş ve doğa ve insan üzerine çalışmıştır. Macrocosmos ve microcosmos üzerine düşünce sistemini kuran Paracelsus, tuz, kükürt, cıva ile ruh, can, beden ilişkisini de savunmuştur. Ezoterik düşüncenin ifadelerini iyi bir biçimde ortaya koyan Paracelsus , Rose-Croix örgütünü de büyük ölçüde etkilemiştir. On yedinci yüzyılda simya ile ilgili çalışmaların büyük bölümü Rose-Croix tarafından yapılmıştır. İngiltere’de de Robert Fludd bu düşünceyi sistematize etmiştir. On yedinci yüzyıl sonundan itibaren ise okült bilimlere olan ilgi yavaş yavaş azalmış, materyalizm ön plana geçmiştir. Eski öğretiyi savunan örgütlerin varlığını sürdürmesine rağmen simya artık popülerliğini yitirmiştir. Günümüzde simya artık mistik/ezoterik anlamı ile sürmektedir. Ezoterik düşünceler çağlara göre farklı şekillerde ortaya çıkabilir, simya da bunun özel bir türüdür. Zamanın doldurmuş ancak ezoterik içeriği ve sembolizmi ile yaşayan, tarihçilerin ilgisini çeken bir düşüncedir.

Kaynak: Türk simyacılar kimlerdir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Eylül 2012       Mesaj #34
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana 10 tane simyacı lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Eylül 2012       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
simyacıların amaçları felsefe taşını bulmak ölümsüzlük iksirini bulmak ve sonsuz zenginliktir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Eylül 2012       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende bilmiyorum kim yah banada sölesenize
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2012       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana acilen simya'ya ve kimya'ya katkıda bulunan bilim adamları kıimlerını araştırmam gerekiyo ve bulamıyorum aciilen cvp yazarmısın nızzzzzzzz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Eylül 2012       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Türk ve islam simyacılarının dünya bilimine sağladıgı katkılar nelerdir ? acil yardım lütfen..

lan amısına koyım türk ve islam simyacıların kimya bilimine katkısı neeee
ugurcicek - avatarı
ugurcicek
Ziyaretçi
26 Eylül 2012       Mesaj #39
ugurcicek - avatarı
Ziyaretçi
simya ile uğraşmış Türk bilimadamı mevcut değil, ancak simya ile ilgilenen İslam bilimadamları var

Ebubekir el-Razi
Cabir İbn Hayyan
İbn Haldun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Eylül 2012       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cok az bilgi varr ama Msn SadMsn SadMsn SadMsn SadMsn SadMsn SadMsn Sad