Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Mayıs 2015  Gösterim: 10.412  Cevap: 3

Müzik ve doğadaki sesler hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
9 Ekim 2009 09:01       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
müzikle doğaki sesler
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Müzik ve doğadaki sesler derken ne öğrenmek istediğinizi açıklamadığınız için ben önce genel bir yanıt vereceğim.

Müzik sesin biçim ve biçem (stil) bulmuş halidir. Sözlük anlamını verirsek de:
Sponsorlu Bağlantılar
1 . Birtakım duygu ve düşünceleri belli kurallar çerçevesinde uyumlu seslerle anlatma sanatı, musiki:
"Müzik eğitimi."- .
2 . Bu biçimde düzenlenmiş seslerden oluşan eserlerin okunması veya çalınması:
"Bu akşam güzel bir müzik dinledik."-

Müzik ve doğadaki sesler arasındaki ilişkiler için de kulağa güzel gelen her sesin düzenlenmiş ya da düzenlenmemiş de olsa müzik gibi dinlenebileceğini söyleyebiliriz. Elle ya da ayakla tutulan tempolar, hayvan sesleri, rüzgar ve gökgürültüsü sesi vb. zaman zaman müzik gibi dinlenebilir.

Müzik yapımcıları, eserlerinde doğa ve özellikle kuş ötüşlerini çoğunlukla doğal halleriyle kullanmaktadırlar.Kayda alınan bazı hayvan seslerinin, o hayvanların eğitiminde kullanıldığını da biliyoruz. Örnek olarak kanarya ve bülbül CD'lerini verebilirim, hatta kurbağa, yılan, at gibi hayvan sesleri de müzikal yapımlarda doğal ya da değiştirilmiş halleriyle kullanılmaktadır. Enstrümanlarla da doğa seslerine yakın sesler elde edilip kullanılmaktadır.

Doğadaki sesler, modern tıpta tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Bu amaçla doğal yaşamdaki bazı sesler CD'lere alınıp uzmanların öngördüğü kişilere verilmektedir.

Konuyla ilgili bir siteden aldığım yazıyı da aşağıya ekliyorum.

Kent yaşamının yarattığı stresi azaltmak için, piknik alanları, deniz ya da göl kenarı gibi yerlerde doğayla birkaç saat geçirmek, etkili bir yöntem olarak gösteriliyor. Yoğun iş temposu gibi nedenlerle doğayla buluşma fırsatı olmayanların yardımına ise doğanın seslerini ev ve iş yerlerine taşıyan CD'ler yetişiyor. Bu CD'lerde, tropikal ormanlar, yağmur ormanları, dağlar, okyanus kıyısı ile bataklık gibi yerlerde, ayrıca yağmur yağarken ve gök gürültülü fırtına sırasında yapılmış ses kayıtları yer alıyor. Hayvan seslerini dinlemekten hoşlananlar için de kuş cıvıltıları, balina ve yunus gibi hayvanların deniz altında yapılmış ses kayıtlarının yer aldığı CD'ler de bulunuyor. Bazı CD'lerde, bu doğa seslerine, rahatlatıcı enstrümantal müzikler eşlik ediyor.
Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Adnan Atılgan, özellikle büyük kentlerde yaşayanların, yoğun trafik, araç klaksonları, endüstri bölgelerinden çıkan gürültüler, televizyon ve müzik aletlerinden çıkan yüksek sesler ile bazı iş yerlerinden kaynaklanan gürültünün yarattığı kirliliğe maruz kaldıklarını, ayrıca, iş hayatının da önemli bir stres kaynağı olduğunu söyledi. Teknolojik gürültüler ve yüksek boyutlara ulaşan stresin, ruh sağlığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Dr. Atılgan, şöyle devam etti:
''Seslerin insan ruhunda dinlendirici etki yaptığı geçmişten beri bilinmekte. Örneğin müzik, hem geçmişte hem de günümüzde ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta. Biz de bu yöntemi hastanemizde uyguluyoruz ve kurduğumuz merkezi sistemle hastalarımıza ney ve enstrümantal müzik dinletiyoruz. Doğal seslerin verdiği rahatlama da gürültü kirliliği ve aşırı stresin yarattığı etkiyi azaltır ve ruhsal dengesiyi sağlamaya yardımcı olur. Hatta iş yerlerinde dinlendirici doğa seslerinin dinlenmesi, yaratıcılığın artmasını ve verimi yükselmesini sağlayabilir.'' (Kaynak: Doguakdenizden.com)Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
14 Ocak 2014 18:46       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben ses nasıl oluşur demiyorum doğada ses nasıl oluşur ya lütfen düzgün bir cevap veren yok muuuuuuuuuuuu
-Joker-H%u0130-
4 Mayıs 2015 21:41       Mesaj #4
-Joker-H%u0130- - avatarı
Ziyaretçi
Ses, bir nesnenin yada bir kütlenin titremesinden oluşur / meydana gelir .
Doğada ses de aynı şekilde olmak zorundadır yani bir nesne titremek zorunda ki ses oluşabilsin kardeşim ...


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç