Arama

Finlandiya'nın giyim özellikleri nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Mayıs 2014 Gösterim: 23.015 Cevap: 33
güzellik - avatarı
güzellik
Ziyaretçi
18 Kasım 2009       Mesaj #1
güzellik - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar iinlandiyanın giyim tarzını söyleyin nolur
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
ya lütfen finlandiyanın giyinme ve yeme içme özelliklerini bulunnnnnnnnnnnnnnnnnn
Sponsorlu Bağlantılar
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
18 Kasım 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
güzellik adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar iinlandiyanın giyim tarzını söyleyin nolur

HELSİNKİ
Helsinki’nin yeşil parkları, kanalları, rahatlatıcı deniz havası, canlı Pazar meydanı, ilginç kültürel etkinlikleri ve bir çok açık hava kafesiyle şehir ziyaret edilecek keyifli bir yerdir. Finlandiya’nın başkenti ülkenin kültürel, finansal ve ekonomik merkezidir. Şehrin merkezi geçmişin ve şimdinin hatıraları ile dolu küçük bir yerdir ve yürüyerek gezmek en iyisidir. Şehirin bu küçük bölgesinde yüksek binalar yoktur ve Pazar Meydanın etrafı 19.yy mimarisiyle çevrilidir.
Sponsorlu Bağlantılar
Denizin şehri Helsinki çok sayıda yarımada ve Finlandiya körfezi boyunca Baltık sahiline çıkıntı yapan adalar üzerine inşa edilmiştir. Cadde ve bulvarlar koylar boyunca virajlıdır, feribotlar adalara seferler düzenler ve köprülere her yerde rastlayabilirsiniz. Helsinki, piknik yapmak ve ailenizle zaman geçireceğiniz mükemmel bir yer olan Finlandiya körfezindeki Suomenlinna adasına feribotla bağlıdır. Baltık feribotları İsveç, Estonya ve Almanya’dan Helsinki, Turku, Vaasa ve Pietarsaari’ye hareket ederler. Feribotlar sayesinde deniz yolu ile ulaşım çok daha kolay ve zevklidir.
Çoğu ziyaretçi yazları gelir ama kuzey bölgesinde kışın kayak yapmak oldukça popülerdir ve ülkenin her yanında çeşitli seviyeler için kayak pistleri vardır. Meyilli tepe kayakçıları Lapland’e ya da Finlandiya’nın ormanlık bölgelerindeki tesislere giderler.
Botla gezmek hem denizde hem de nehirde oldukça hoştur ama ana yelkencilik bölgesi şehirden biraz uzaktaki Turku takımadasıdır. Kanoya binmek için en uygun bölge Åland takımadasıdır. Şehrin biraz dışında olan Avrupa’daki en geniş vahşi orman bölgesi her yıl bir çok uzun yürüyüşler yapmayı sevenleri etkilemeye devam etmektedir.
Helsinki sayısı otuzu geçen müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapar. Sayısız parkları ve kanalları 1800’lerin başlarındaki neoklasik binaların akımı neticesiyle oluşturulan bir çok mimari tarz ve 20.yy ortalarında modernist Finlandiyalı tasarımcıların çalışmalarıyla bir bütün gibidir.
2000 senesinde Helsinki 450. yıl dönümünü kutladı. Bu güzel şehir geçmişinin güzelliğini, verimliliğini ve modern kalmasını koruyarak zerafetle yaşlandı. Otobüsler, tramvaylar ve metro dahil olmak üzere halk ulaşımı temiz, hızlı, ucuz ve güvenilirdir. İstasyonda tren garının dışında metro durağı ve bir de büyük yeraltı alışveriş merkezi vardır. Görünümü siyah çatısı ve pembe granit üzerine yeşil dekorasyonu ile göz alıcıdır. 1905’te Eliel Saarinen tarafından tasarlanan istasyon Helsinki’nin iki mimari tarzını birleştirir; ulusal romantizmini ve işlveselciliğini.
Finlandiya yemeklerinde çeşitliliği ve yöresel tatlarıyla İsveç ve Rusya mutfağının malzemeleri vardır. Patates esas unsurdur ve lezzetli balık ve et soslarıyla servis edilir. Bazı geleneksel Finlandiya yemekleri orman tavuğu, rengeyiği, salatalık turşusu ve çok pişmiş som balığı içerir. Restoranlar ve oteller en iyi mevsimsel Finlandiya malzemelerini içeren çok çeşitli yemekler sunar. Klasik Avrupa tarzı hazırlanmış tatlar da vardır.
Temmuz Finlandiya’yı ziyaret için en çok seçilen aydır. Gökyüzünde genellikle mavi bulutlar vardır ve bazen yağmur yağar. Yaz yağmuru ılık ve kısa sürelidir. Geceler yazın aydınlıktır. Geceyarısı genellikle ışık açmadan kitap bile okuyabilirsiniz; bir günde yeterli zaman yok diyenler için idealdir.
Alışverişçiler yıl boyunca çok fazla seçeneğin ve yüksek kaliteli ürünlerin olması nedeniyle epey mutludurlar. Esplanadi ve Pazar Meydanı kafeler ve yiyecek, yöresel kıyafetler ve elişleri satan açık hava tezgahlarıyla doludur. Ziyaretçilerin sevdiği en popüler alışveriş mağazası olan Stockmann geniş, modern ve kıyafetten aksesuarlara her türden ürünün bulunduğu bir yerdir.
Seramikte (Arabia), tekstilde (Finlayson, Marimekko), cam ürünlerde (Iittala, Nuutajärvi) gibi Finlandiya’nın en ünlü isimleri hususi mağazalarda bulunabilir ve pazarlığı ise şehir içinde ve çevresindeki imalatçı fabrikaların satış mağazalarında yapabilirsiniz. Ayrıca Finlandiya’nın bir diğer ünlü telefon ve elektronik firması Nokia’yı da unutmayın.
Yıl boyunca bir çok büyük kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. İlk bahar ve yaz festivalleri müzik ve tiyatro etkinliklerine sahne olur. Müzik, dans, tiyatro, film ve yüksek kaliteli sergiler fesitival programını doldurur. Her yıl düzenlenen Helsinki festivalinin amacı uluslararası anlamda kültürel faaliyetlerle yaz etkinliklerini doruğa çıkarmaktır. Festival kapsamında senfoni çalışmaları da dahil Sanat Festivali Gecesi, en iyi Barok orkestraları ve Senato meydanında Piazza Gecesi vardır. Çocuklar için de özel geceler yapılmaktadır.
Heyecanlı ve güzel doğa harikaları arasında rahatlatıcı bir tatil vaad eden Helsinki seçeneklerin mekanıdır. Şehri gezerken zamanın su gibi akıp geçtiğini hissedeceksiniz. Deniziyle takım adalarıyla sizi saran şehir bu hoş gezinizde ailenizi memnun edecek bir ortam sağlamaktadır.
alinti
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
ya lütfen finlandiyanın giyinme ve yeme içme özelliklerini bulunnnnnnnnnnnnnnnnnn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
norveçin giyim ve yemesini bulun ne olur

.
Son düzenleyen Misafir; 30 Kasım 2009 13:46 Sebep: yanlış cevap
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kış ayları oldukça soğuk olduğundan kışlık giysiler alınması,yaz aylarında ise baharlık giysilerin alınması tavsiye edilir.ancak yağmurluk ve şemsiye şarttır.her an yağmur yağabilir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben cevap gönderdim şimdid soruyorum norveçin içme ve giyimini lütfen arkadaşlar bulun yarına gitceeeek
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar norveç hakkında kısaca giyim ve içme bilgisi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
banada finlandiyanın elbise tarzlarını söyleyin noooooluuuuuuuuurrrrrrr
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yemesi finlandiyanın
yeme kültürü yaz bul
giyimi gönderdim içmesinide dur
işte;
FİNLANDİYA

DEVLETİN ADI: Finlandiya Cumhûriyeti
BAŞŞEHRİ: Helsinki
YÜZÖLÇÜMÜ: 338.145 km2
NÜFUSU: 5.001.000
RESMİ DİLİ: Fince, İsveççe
DİNİ: % 88 Protestan, % 12 diğer dinler
PARA BİRİMİ: Fin Markkası
Bir kuzey Avrupa ülkesi. Doğudan Rusya Federasyonu, kuzeyden Norveç, kuzeybatıdan İsveç, Botni Körfezi, güney ve güneybatıdan Baltık Denizi (Botni ve Finlandiya Körfezi) tarafından çevrelenmiştir. Aynı zamanda Aland Adaları da bu ülkeye dâhildir. 60° ve 70° kuzey enlemleri ile 20 ve 32° doğu boylamları arasında yer alır.

Târihi

Asıl Finliler, Volga ve Ural nehirleri arasındaki bölgeden M.Ö. 3000 yıllarında göç ederek buraya yerleşmişlerdir. Daha sonra ikinci bin yılda, Orta Avrupa’dan gelen kavimler yerleşmişlerse de, mîlâdî yılın başlangıcında ortadan kaybolmuşlardır. Çok geçmeden Estonya Finlileri ülkenin güneyine yerleştiler. Bu sırada ülkeye Fino-Ugriyen asıllı kavimler gelip yavaş yavaş ülkenin güneyini işgâl etmeye başladılar. Bunlar, ülke Vikingler tarafından istilâ edilinceye kadar rahat bir kürk ticâreti yaptılar.

Henüz tam anlamıyla siyâsî varlığını ispatlamayan Finlandiya, 1150 yılında İsveçliler tarafından işgâl edildi. Böylece Hıristiyanlık ülkeye girmiş oldu. On üçüncü yüzyılda Finlandiya, İsveç’e bağlı bir dükalık hâline geldi. İşte bu târihten îtibâren ülkede bağımsızlık fikri gelişmeye ve kendi başına bir hareket serbestliği kazanmaya başladı. On dördüncü yüzyılda Finlandiya ve İsveç arasında hukuk yönünden birleşme tamamlandı. Çok sayıda Almanın ülkeye geldiği sırada, bir İsveç asiller heyeti memleketin bütün kadrolarını elde etmişlerdir. Onlara göre, İsveç kültürü ve dili Finlandiya’da bir tesir bırakmalı idi.

Gustave Vasa’nın 1555’te Helsinki’yi kurarak bütün kilise varlıklarına el koymasıyla birlikte ülkede reform hareketleri görüldü. Rusya ile zâten var olan mücâdele yeniden canlandı. Finlandiya halkı Rusya ile yapılan savaşlarda çok yıprandı. On sekizinci yüzyılda ardarda gelen kayıplarından sonra 1809’da Birinci Alexandre tarafından Hamina Antlaşmasıyla ülke bütünüyle istilâ edildi. Rus hâkimiyeti ilk önce halka bâzı hürriyetler tanıdı. Kültürel ve politik faaliyetlere izin verdi. Fakat 19. yüzyıldan îtibâren gelişen yeni bir Rus akımı (Panislavizm) sonucunda bütün bu serbestlikler sona erdi. Finlandiya, bağımsızlığını ancak Sovyet ihtilâli sırasında elde edebildi.

Beyaz Ordunun başında bulunan General Mannerheim, bilhassa Almanlar’dan gördüğü yardımlarla Ruslarla bir sene mücâdele etti ve onları yendi.

Kısa bir krallık denemesinden sonra 1919’da Cumhuriyet îlân edildi ve bağımsız Finlandiya devleti kuruldu. 1920’de de Turku Antlaşması ile Rusya tarafından tanındı.

Ülkede komünist ayaklanmaların yer aldığı bir dönemden sonra, Lapua çiftçi hareketi muhâfazakârların zaferini sağladı. Bu hareketi sâyesinde ülkede bir ekonomik ve sosyal kalkınma görüldü. Çiftçilerin % 90’ı kendi topraklarına yeniden sâhip olabildiler. Buna rağmen bu ilerlemeler 30 Kasım 1939’da başlayan Rus istilâsıyla durduruldu. Büyük teknoloji ve insan gücü üstünlüklerine rağmen, bölgeyi ve bölge şartlarını iyi tanımayan Ruslar, kesif bir mukâvemetle de karşılaşınca, ağır kayıplar verdiler. Ancak 12 Mart 1940’ta imzâlanan barış antlaşması siyâsî zayıflıklarından dolayı Finlandiya’nın aleyhinde sonuçlandı. Anlaşmaya göre doğu Karelya’nın tamâmı ve Laponya’nın bir kısmı Ruslara bırakıldı. Böylece Finlandiya’nın toplam nüfûsunun % 12’si, zirâî ve endüstriyel kaynaklarının da % 11’i, SSCB sınırları dâhilinde kalmış oldu. Anlaşmaya rağmen devâm eden siyâsî baskı, Finleri Almanların karşısında yeralmaya zorlarken, Almanya 22 Haziran günü Rusya’ya savaş açarak Laponya’yı işgâl etti. Rusya’ya âit uçakların Finlandiya’yı bombalaması, Finlandiya’nın da İkinci Dünyâ Savaşına girmesini kaçınılmaz hâle getirdi. Cumhurbaşkanı Mannerheim tarafından idâre edilen Fin orduları, 1939 savaşında kaybettikleri yerleri geri aldılar. Ancak 1944’te Ruslar tekrar bölgeye girerek Finlandiya sınırına kadar ilerlediler. Yapılan anlaşmalarla her iki devlet de bugünkü sınırı kabul ettiler. Savaşlar Finlandiya’ya 100.000 Finli’nin ölümüne, 50.000’inin sakat kalmasına, büyük toprak parçaları ve bu vesileyle mühim iktisâdî kaynak kaybına, bundan ayrı olarak da 445 milyon dolarlık maddî zarara mal oldu.

İkinci Dünyâ Savaşında büyük başarılar elde eden Mannerheim, 1944’te Cumhurbaşkanlığını Juho Kutsi Paosikivi’ye bıraktı. Paosikivi, SSCB ve diğer komşuları ile münâsebetlerini ilerleterek kültürel ve ekonomik bakımdan uygun bir ortam meydana gelmesini sağladı. 1955’te Birleşmiş Milletler’e kabul edilen Finlandiya’da bir sene sonra yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Çiftçi Partisi lideri Urho Kekkonen kazandı. Paosikivi’nin yolunu izleyen Kekkonen hükûmeti Finlandiya’yı güçlü bir antikomünist ülke hâline getirdi. Ancak halk üzerine yapılan komünist propogandalar, barış taraftarlığı gibi akımlar beş-altı sene içerisinde menfi bir sonuç meydana getirdi. 1966’da yapılan seçimleri kazanan Sosyal Demokrat Partisi, içerisinde komünistlerin de bulunduğu bâzı partilerle koalisyon kurdu. Yirminci yüzyılın ikinci yarısı boyunca ülke hep sosyalist partiler ağırlıkta koalisyonlar tarafından yönetildi ise de, 1987 senesi Finlandiya’da siyâsal hayâtın bir dönüm noktası oldu. Bu târihe kadar hep muhâlefette kalmış olan Muhâfazakâr KOK Partisi hükûmete katılacak oy aldı. Kırsal tabanlı Merkez Parti iktidar dışı kaldı. 1991’de yapılan seçimleri ise Merkez Parti kazandı. Parlamentoda en büyük grubu meydana getiren SosyalDemokrat Parti muhalefete geçti. Finlandiya târihinin en genç başbakanı olan 36 yaşındaki Esko Aho’nun kurduğu hükümette Merkez Partisinin yanısıra Muhafazakarlar, İsveç Halk Partisi ve Finlandiya Hıristiyan Birliğinin üyeleri de yer aldı.

Fizikî Yapı

Finlandiya, granit özelliği taşıyan, dalgalı, geniş buzulların buzultaş sıraları meydana getirdiği dördüncü zamanda meydana geldiği zannolunan oldukça kuvvetli yontulmuş ovalardan meydana gelmiştir.

Salpausselka, ülkenin güney ve güneybatısında kum ve çakılla karışık bir yapıda olan bir çift su bölümü çizgisi meydana getirir. Rakım ortalama 120 m olup, kuzey uca kadar alçak yayla hâlinde uzanır. Bu uçta İskandinav zincirine dâhil olan dağlar bulunur. Bu dağlar “Holtiatuntiri”de ülkenin en yüksek noktasına ulaşır (1324 m).

Çok sayıdaki göller (yaklaşık 60.000), ülkenin hemen hemen onda birini kaplar. Göllerin toplam yüzölçümü yaklaşık olarak 33.522 km2dir. Özellikle güneyde birbiriyle bağlantılı, gemi ulaşımına elverişli bir göller sistemi meydana gelmiştir. Salmaa ve Paijanne ülkenin en büyük gölleridir. Irmaklar düzgün akışlı değildir. Birçok yerde çağlayanlarla kesilmiştir. En büyük çağlayanı Imatra Çağlayanıdır. Genellikle nakliyâta müsâit değildirler. Çok girintili çıkıntılı olan kıyılar, sayısız küçük odacıklarla çevrelenmiştir.

İklimi

Finlandiya yüksek enlemlerde olması dolayısıyla sert bir iklime sâhiptir. Bununla berâber bâzen güneydoğu rüzgârlarının yumuşatıcı etkilerine mâruz kalır. Mevsimler pek az görülür. Yaz çok kısa ılık ve nemlidir. Kış uzun ve sert geçer. Sıcaklık ortalamaları Helsinki’de kışın -8°C, yazın ise 16,9°C civârında olur. Kar çoğu zaman yerden kalkmaz (hemen hemen bir yılın üçte biri). Bâzen ise Botni ve Finlandiya Körfezinin buzlarla kaplandığı görülmektedir.

Tabiî Kaynaklar

Ormanlar ülkenin yaklaşık üçte ikisini kaplamaktadır. Kozalaklılar ve kayın ağaçları kuzeyde ve merkezde, iğne yapraklılar ise (çam, akağaç, karaağaç) Finlandiya Körfezinin yakınında görülmektedir. İnari Gölünün kuzeyinde tundra bölgesi başlar.

Mâdenleri bakımından genel bir zenginlik göze çarpmaz. Ülkede en çok bulunan mâden bakırdır. Ayrıca sülfür, demir, nikel ve çinko da mevcut olan belli başlı mâdenlerdir.

Nüfus ve Sosyal Hayat

Yaklaşık 5.001.000 olan nüfûsunun % 90’dan fazlasını Finliler teşkil eder. Bundan başka kuzeyde Laponlar, güney ve batı kesimlerinde ise İsveçliler yaşamaktadır. Finlilerin karakteristik özellikleri, uzun boylu, sarı saçlı, mâvi veya gri gözlü olmalarıdır. Her etnik grup kendi lisanlarını konuşur. Ülkenin resmî dili ise Fincedir. Nüfus yoğunluğu güneyde çok fazladır. Kuzeyde ise gittikçe azalır. Nüfûsun % 20’si başşehri olan Helsinki civârındadır. Çoğunluk şehirlerde yaşar. Nüfûsun % 91,6 sı Hıristiyanlığın Protestan mezhebine, kalanı değişik mezheplere bağlıdırlar. Geri kalan dînî azınlığın büyük kısmını Yunan Ortodokslar meydana getirir. Çok az bir miktar da Yahûdî vardır. Eğitim ve öğretimin parasız olduğu Finlandiya’da 20 üniversite mevcuttur. 7-15 yaş arası eğitim ve öğretimin mecbûrî olduğu ülkede okuma yazma bilenlerin oranı yaklaşık % 100’dür. Çalışan nüfûsun %25’i zirâat ve ormancılıkla uğraşır. Kuzeyde yaşayan Laponlar an’anevî olan ren geyiği çobanlığı ve avcılığı ile geçinirler. Yıllık nüfus artışı % 0,3’tür. Kilometrekareye 14,7 kişi düşer.

Siyâsî Hayat

İdâre şekli cumhûriyetdir. 1919 senesinde kabûl edilen bir anayasası ve 300 üyeden teşekkül eden bir Millet Meclisi vardır. Meclis üyeleri 4 sene için halk tarafından, Cumhurbaşkanı ise 6 sene için Meclis tarafından seçilir. İdârî bakımdan ülke 12 bölgeye ayrılmıştır. Seçmen yaşı 21’dir.

Ekonomi

1920’lerden îtibâren uygulanan müsbet kararlar ekonomiyi istikrarlı bir gelişmeye sokmasına rağmen, 1930’ların başındaki kriz bu gelişmeye mâni oldu. Bu ekonomik buhran atlatılmadan geçilen 1939 Kış Savaşı ve İkinci Dünyâ Savaşı sırasında önemli iktisâdî kaynakların kaybedilmesi, gelişmeyi daha da yavaşlattı. İkinci Dünyâ Savaşından sonra ekonomisi tekrar iyi yola giren Finlandiya, bugün devlet iştirakinin % 25 oranında olduğu bir karma ekonomi sistemini benimsemiştir.

Tarım: Küçük âile çiftliklerinin, tarımın temelini teşkil ettiği Finlandiya, uzun bir zamandan beri zirâî bakımdan kendisini besleyen bir devlettir. Ayrıca bölgede et, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi mahsullerin büyük bir ihrâcatçısı durumundadır. Buğday ve çavdar, ülkenin üretim sezonunun 200 günün üzerinde olduğu güneybatı kesiminin ana ürünleridir. Bunları yine büyük miktarlarda yetişen yulaf, arpa, patates ve çavdar tâkib eder. Üretim sezonunun 150 günün altına düştüğü kuzey bölgelerindeki tarım arâzisi ise, geniş otlaklardan meydana gelir. Bu otlaklarda özellikle süt üretimi için iki milyon civârında küçük ve yine iki milyon civârında da büyükbaş hayvan beslenmektedir. Ülkenin her yerinde görülen ve toplam yüzölçüm içerisinde önemli bir yer kaplayan göllerde de geniş ölçüde balıkçılık yapılır.

Ormanlar da Finlandiya’nın tabiî kaynakları arasında büyük öneme sâhiptirler. Bunların % 46 sını çam, % 36’sını ladin, % 16’sını huş, geri kalan % 2’sini de diğer çeşit ağaçlar teşkil eder. Devlet, kuzeydeki ormanların tamâmına, diğer bölgelerde de bir kısmına sâhiptir. Ormanların % 60’ının özel sektöre, % 40’ının devlete âit olmasına rağmen, özel sektör ürettiklerinin % 16’sını devlete bırakmak mecbûriyetindedir. Toplam yüzölçümünün % 65’ini ormanların teşkil ettiği Finlandiya’da senede yaklaşık 40 milyon metreküp kereste işlenmektedir.

Endüstri: Finlandiya endüstrisi, ülke ihtiyacını karşılayacak şekilde çalışmaktadır. Ahşap işleri, kâğıt, kâğıt hamuru îmâli Fin endüstrisi içerisinde en büyük yer tutar. Aynı zamanda ihrâcatta da % 27,5 gibi büyük bir paya sâhib olan sanâyi dalıdır. aaaal ve mühendislik endüstrileri çok yaygın olmamakla birlikte, Finlandiya’nın en hızlı gelişen sanâyi koludur. Bunlar da sanâyi üretimine % 22 nisbetinde katılırlar. Finlandiya ülkede aaaal endüstrisi için kaynak bulunmadığından hammadde ihtiyâcını Rusya Federasyonundan karşılamaktadır. Hidroelektrik enerjisi ülkenin ana enerji kaynağıdır. Kömür, petrol ve tabiî gaz bulunmaması sebebiyle bu alandaki ihtiyaç ithâlat yolu ile temin edilmektedir. 1970’lerden beri sürdürülen çalışmalar ise Atom enerjisinden geniş ölçüde faydalanmayı hedef almaktadır.

Ticâret: Finlandiya, diğer küçük Avrupa devletleri gibi ithâlata büyük ölçüde ihtiyaç duyar. Ülke ithâlatının en önemli bölümünü hammadde, akaryakıt ve kömür teşkil eder. İhrâcatta ise kâğıt sanâyi ürünleri ilk sırayı almaktadır. Makina, gemi gibi ağır sanâyi ürünleri de ihraç edilen malzeme arasına girmeye başlamıştır. EFTA (Avrupa Serbest Ticâret Organizasyonu) ve AET üyesi olan Finlandiya, sosyalist temayüllü bir devlet olması sebebiyle, 1991 öncesi doğu bloku iktisâdî teşkilâtı olan Comecon üyeleri ile de alışverişte bulunmaktadır.

Ulaşım: Karayolu taşımacılığı ülke içi ulaşımda ilk sırayı alır. Bunu sıra ile deniz, demiryolu ve havayolu nakliyatı takib eder. 1960’larda karayolu ulaşımına verilen ağırlık üzerine, Finlandiya günümüzde bu bakımdan oldukça gelişmiş bir ülkedir. Dış ticâret ve yolcu bağlantılarının % 90’ı deniz yoluyla sağlanır. Kış boyunca çalışan buzkıranlar, güneybatıdaki önemli limanları dâimâ açık tutarlar. Ülke içindeki göl, nehir ve kanallarda da taşımacılık yapılmakla birlikte, bunun ulaşım içerisinde önemli bir yeri yoktur. Finlandiya demiryollarındaki ray arası açıklığı Rusya Federasyonu demiryollarıyla aynı, fakat Türkiye’de de kullanılan standart dünyâ ölçüsünden farklıdır. Bu yüzden Rusya dışındaki komşularıyla demiryolu bağlantısı yoktur. 1924’ten beri milletlerarası havayollarının önemli bir bağlantı yeri olan Finlandiya’da düzenli iç hat seferleri devamlı çalışmaktadır.
bunlar vardı tek umarım işine yarar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya elbise tarzı deil bana siz norveç içme ve giyimi söyleyin gerçekten hepsini buldum hepsini size göndercem söz
fadedliver sen gnder hadi lütfen kaç tane bulun die mesaj gönderdim norveç ile ilgili hpsi benm mesajım

Benzer Konular

26 Kasım 2010 / Ziyaretçi Cevaplanmış
6 Mayıs 2014 / Misafir Soru-Cevap
19 Mayıs 2013 / sanane Soru-Cevap
1 Kasım 2012 / Misafir Cevaplanmış
2 Aralık 2013 / Misafir Soru-Cevap