Arama

'İstikbal göklerdedir' sözünün anlamı nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ocak 2015 Gösterim: 63.495 Cevap: 31
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istikbal göklerdedir sözünün anlamını açıklarmısınız ltfen
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Atatürk yarım asır önce "İstikbal göklerdedir" diyerek havacılığın önemini vurgulamış ve spor dalı olarak da benimsenmesini arzulamıştır. 3 Mayıs 1935 günü kurulan "Türk Kuşu" ulu önderin Türk havacılığına en büyük armağanıdır.
Milli mücadeleye başlamak, Misak-ı Milli'yi ilan etmek ve Kuvayı Milliye'yi kurmak amacıyla, Samsun'da Anadolu topraklarına ayak bastığı 19 Mayıs 1919 gününü de TBMM'nin 20 Haziran 1938 tarihinde 3466 sayılı kararı ile "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kabul edilmesini sağlamıştır.
Sponsorlu Bağlantılar
Atatürk'ün direktifleriyle hazırlanan ve bugün de Türk Spor Örgütü'nün temelini oluşturan 3530 sayılı "Beden Terbiyesi Kanunu" 29 Haziran 1938 günü kabul edilmiştir. Ata'nın hastalığı yüzünden, TBMM'nin 1 Kasım 1938'deki açılışında Başbakan Celal Bayar tarafından okunan nutkunda spor için söylediği son sözleri şöyledir:
"Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan çok daha ciddi ve dikkatli davranması, Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde itina ile yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır."
"Türk gençliğinin kültürde olduğu gibi spor sahasında da idealine ulaştırılması için Yüksek Kurultay'ın kabul ettiği "Beden Terbiyesi Kanunu'nun takibine gecildiğini görmekle memnunum."
Atatürk'ün ölümü üzerine dönemin en ünlü günlük spor gazetesi L"Auto (Fransa)'da yayınlanan makale aynen şöyledir:
".....Dünyada ilk defa beden eğitimini zorunlu kılan devlet adamıydı. Söylev ve kağıt üzerinde kalmayan icraatlarıyla, stadyumlar ve spor tesisleri yaptırdı. Döneminde Türkiye'de spor gittikçe artan önem ve değer kazandı."
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
30 Kasım 2009       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Atatürk yarım asır önce "İstikbal göklerdedir" diyerek havacılığın önemini vurgulamış ve spor dalı olarak da benimsenmesini arzulamıştır. 3 Mayıs 1935 günü kurulan "Türk Kuşu" ulu önderin Türk havacılığına en büyük armağanıdır.
Milli mücadeleye başlamak, Misak-ı Milli'yi ilan etmek ve Kuvayı Milliye'yi kurmak amacıyla, Samsun'da Anadolu topraklarına ayak bastığı 19 Mayıs 1919 gününü de TBMM'nin 20 Haziran 1938 tarihinde 3466 sayılı kararı ile "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kabul edilmesini sağlamıştır.
Sponsorlu Bağlantılar
Atatürk'ün direktifleriyle hazırlanan ve bugün de Türk Spor Örgütü'nün temelini oluşturan 3530 sayılı "Beden Terbiyesi Kanunu" 29 Haziran 1938 günü kabul edilmiştir. Ata'nın hastalığı yüzünden, TBMM'nin 1 Kasım 1938'deki açılışında Başbakan Celal Bayar tarafından okunan nutkunda spor için söylediği son sözleri şöyledir:
"Her çeşit spor faaliyetlerini, Türk gençliğinin milli terbiyesinin ana unsurlarından saymak lazımdır. Bu işte hükümetin şimdiye kadar olduğundan çok daha ciddi ve dikkatli davranması, Türk gençliğinin spor bakımından da milli heyecan içinde itina ile yetiştirilmesi önemli tutulmalıdır."
"Türk gençliğinin kültürde olduğu gibi spor sahasında da idealine ulaştırılması için Yüksek Kurultay'ın kabul ettiği "Beden Terbiyesi Kanunu'nun takibine gecildiğini görmekle memnunum."
Atatürk'ün ölümü üzerine dönemin en ünlü günlük spor gazetesi L"Auto (Fransa)'da yayınlanan makale aynen şöyledir:
".....Dünyada ilk defa beden eğitimini zorunlu kılan devlet adamıydı. Söylev ve kağıt üzerinde kalmayan icraatlarıyla, stadyumlar ve spor tesisleri yaptırdı. Döneminde Türkiye'de spor gittikçe artan önem ve değer kazandı."
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Aralık 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istikbal göklerdedir bu sözün anlamı nedir?
artvin06 - avatarı
artvin06
Ziyaretçi
8 Şubat 2010       Mesaj #4
artvin06 - avatarı
Ziyaretçi
istikbal göklerdedir sözünü daha sade bir biçimde kim gönderebilir gönderebilirseniz çok sevinirim acil lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Haziran 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu sözün bilim ve teknolojiyle alakası yok değil mi? bana onu söyleyin n'olur?????????????????????
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istediğim atasözünün anlamını bulamadım ya nasıl çıkıyor anlamı atasözü "istikbal göklerdedir" anlamı lüfen söyleyin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Ocak 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bu istikbal göklerdedirin ne demek olduğunu mu anlatıyo ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ocak 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
itikbai göklerdedir sönün anlamı nedir ben bu sözü babama sordum babamda istikbal gelecektedir dedi ama bana tam anlatmadı ve bende sizwe sormak istedim acilen lazım olacak gerekirse öğretmenime sorarım bana net ytani çocukların anlayabileceği şekilde 23 satır saizin fikrinizle öğretmenimin fikrini mkarşılaştıtmak stiyorum. lütfen bana yardım edin.bu arada ismim BUKET SENA YALÇIN. ben babamın işyeri takviminden bakınca gördüm ama analamı yoktu. ve size sormak istedim.
hilalmaraz - avatarı
hilalmaraz
Ziyaretçi
16 Şubat 2011       Mesaj #9
hilalmaraz - avatarı
Ziyaretçi
istikmalın anlamı ne ya bulamadımm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mart 2011       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence ıstıkbal gelecegı görebıldıgımız kadardır. cunku her ınsanın gelecege bakıs acısı farklıdır