Arama

Sıvı ve katıların hacim ölçümlerinde ne farklar vardır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Aralık 2012 Gösterim: 12.174 Cevap: 9
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Aralık 2009       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sıvıların hacmini ölçmek için kullandığımız yöntemle katı maddelerin hacimlerini ölçebilir miyiz?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Alıntı

Sıvıların hacmini ölçmek için kullandığımız yöntemle katı maddelerin hacimlerini ölçebilir miyiz?

Sıvıların hacmi dereceli silindir ya da litre yöntemiyle bulunur.Daha az miktardaki sıvıların hacmi ise mililitre yöntemiyle bulunur.Hacmi bulunacak olan sıvı düz bir zemine konulmalıdır;çünkü sıvılar akışkan oldukları için düz zeminde bulunmayan sıvılar,yanlış bir ölçüme sebep olabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Katı maddelerin hacimlerinin ölçülmesi

Ölçüleri düzgün katı maddelerin hacimleri; yükseklik.uzunluk ölçüsü. genişlik=hacim yöntemiyle bulunur.
Ölçüleri düzgün olmayan katı maddelerin hacimleri ölçülürken;dereceli kaba su konulur katı cisim suyun içine atılır yeni seviye bulunur önceki ölçüm ile cisim atıldıktan sonraki ölçüm karşılaştırılır aradaki fark katı maddenin hacmini verir.İkinci bir yöntem olarak;dereceli bir kaba ağzına kadar su konulur daha sonra bu kap daha geniş bir kap içine bırakılır hacmi istenen katı madde su dolu kaba atılır taşan su dereceli silindire konulur ve ölçülür çıkan sonuç katı maddenin hacmini verir.

nötrino
Yasaklı
5 Aralık 2009       Mesaj #2
Yasaklı
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı

Sıvıların hacmi dereceli silindir ya da litre yöntemiyle bulunur.Daha az miktardaki sıvıların hacmi ise mililitre yöntemiyle bulunur.Hacmi bulunacak olan sıvı düz bir zemine konulmalıdır;çünkü sıvılar akışkan oldukları için düz zeminde bulunmayan sıvılar,yanlış bir ölçüme sebep olabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Ölçüleri düzgün katı maddelerin hacimleri; yükseklik.uzunluk ölçüsü. genişlik=hacim yöntemiyle bulunur.
Ölçüleri düzgün olmayan katı maddelerin hacimleri ölçülürken;dereceli kaba su konulur katı cisim suyun içine atılır yeni seviye bulunur önceki ölçüm ile cisim atıldıktan sonraki ölçüm karşılaştırılır aradaki fark katı maddenin hacmini verir.İkinci bir yöntem olarak;dereceli bir kaba ağzına kadar su konulur daha sonra bu kap daha geniş bir kap içine bırakılır hacmi istenen katı madde su dolu kaba atılır taşan su dereceli silindire konulur ve ölçülür çıkan sonuç katı maddenin hacmini verir.

havva_ - avatarı
havva_
Ziyaretçi
5 Aralık 2009       Mesaj #3
havva_ - avatarı
Ziyaretçi
Sıvıların hacimlerini bölmeli kaplarla buluyoruz ve birimini litre olarak hesaplıyoruz.
1 dm³ = 1 litre
1 cm³ = 1 ml ye eşittir.
1 Lt = 1000 cm³ tür
Futbol toplarını bir çuvalın içerisine doldurduğunuzu düşünün. Öyle ki artık bir tane bile top alacak yer yok.
Çuvala artık top koyamıyorsunuz. Ancak bir kaç avuç BİLYE koyabilirsiniz.
Bu örneği şunun için veriyorum.
Kimi büyük moleküllerden oluşmuş sıvıların içerisine,daha küçük moleküllü sıvılar koyduğunuzda ( çuvalda top olmasına rağmen bilye koyabilmeniz gibi ), küçük moleküllü sıvılar aralardaki boşlukları dolduracağından, sıvıların hacimlerini ölçüyorsak, sıvının hacmi için doğru bir değer bulamayız. Diğer bir deyişle; birbiri içerisinde çözünen iki sıvı karıştırılırsa hacmi sıvıların hacimleri toplamından daha küçük çıkar.
Su ve zeytinyağını aynı kaba koyduğunuzda zeytinyağı üstte, su altta kalacak şekilde bulunurlar.
Su ve zeytinyağı bir birinin içinde çözünmeyen iki sıvıdır.
Bir biri içerisinde çözünmeyen sıvılar karıştırılırsa, karışımın hacmi sıvıların hacimleri toplamına eşit olur.
Bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum.
İlköğretim Fen Bilgisi dersinde de bu konuyu işlemiştiniz. Orada kısaca hacim denilmiş ve geçilmişti ( programı gereği ). Şimdi dikkat ederseniz biraz daha ayrıntılı bilgi verilmekte.
Yapılmak istenen, konu ile ilgili daha fazla ayrıntı verilmesi ve bu konuların matematiksel kullanım yollarının sizlere öğretilmeye çalışılmasıdır.

katıyı bulamadım
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Aralık 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hacmi dereceli silindir ile ölçeriz. ancak bu sıvılarda olduğu gibi katılarda da aynı olmaz.katıyı ölçmek için;

1-) Dereceli silindire su koyun. Suyun hacmini ölçün.
2-) Suyun içine ölçeceğiniz katıyı atın.(kolay olması için önce taş kullanın)
3-) Katı attıktan sonra hacmi ölçün.
4-) Son ölçtüğünüz hacimden ilk hacmi çıkarın. Katının hacmi bu kadardır.
(((((((((((((((son hacim: katıyı attıktan sonraki------ilk hacim ise: sıvının ilk ölçtüğümüz hacmidir))))))))))))
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mayıs 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sıvıların hacimlerini bölmeli kaplarla buluyoruz ve birimini litre olarak hesaplıyoruz.
1 dm³ = 1 litre
1 cm³ = 1 ml ye eşittir.
1 Lt = 1000 cm³ tür
Futbol toplarını bir çuvalın içerisine doldurduğunuzu düşünün. Öyle ki artık bir tane bile top alacak yer yok.
Kimi büyük moleküllerden oluşmuş sıvıların içerisine,daha küçük moleküllü sıvılar koyduğunuzda ( çuvalda top olmasına rağmen bilye koyabilmeniz gibi ), küçük moleküllü sıvılar aralardaki boşlukları dolduracağından, sıvıların hacimlerini ölçüyorsak, sıvının hacmi için doğru bir değer bulamayız. Diğer bir deyişle; birbiri içerisinde çözünen iki sıvı karıştırılırsa hacmi sıvıların hacimleri toplamından daha küçük çıkar.
Su ve zeytinyağını aynı kaba koyduğunuzda zeytinyağı üstte, su altta kalacak şekilde bulunurlar.
Bir biri içerisinde çözünmeyen sıvılar karıştırılırsa, karışımın hacmi sıvıların hacimleri toplamına eşit olur.
İlköğretim Fen Bilgisi dersinde de bu konuyu işlemiştiniz. Orada kısaca hacim denilmiş ve geçilmişti ( programı gereği ). Şimdi dikkat ederseniz biraz daha ayrıntılı bilgi verilmekte.
Yapılmak istenen, konu ile ilgili daha fazla ayrıntı verilmesi ve bu konuların matematiksel kullanım yollarının sizlere öğretilmeye çalışılmasıdır.

Ölçüleri düzgün olmayan katı maddelerin hacimleri ölçülürken;dereceli kaba su konulur katı cisim suyun içine atılır yeni seviye bulunur önceki ölçüm ile cisim atıldıktan sonraki ölçüm karşılaştırılır aradaki fark katı maddenin hacmini verir.İkinci bir yöntem olarak;dereceli bir kaba ağzına kadar su konulur daha sonra bu kap daha geniş bir kap içine bırakılır hacmi istenen katı madde su dolu kaba atılır taşan su dereceli silindire konulur ve ölçülür çıkan sonuç katı maddenin hacmini verir

#4 (mesaj-linki)
Misafir
hacmi dereceli silindir ile ölçeriz. ancak bu sıvılarda olduğu gibi katılarda da aynı olmaz.katıyı ölçmek için;

1-) Dereceli silindire su koyun. Suyun hacmini ölçün.
2-) Suyun içine ölçeceğiniz katıyı atın.(kolay olması için önce taş kullanın)
3-) Katı attıktan sonra hacmi ölçün.
4-) Son ölçtüğünüz hacimden ilk hacmi çıkarın. Katının hacmi bu kadardır.

son hacim: katıyı attıktan sonraki ilk hacim ise: sıvının ilk ölçtüğümüz hacmidir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Aralık 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
3.Sıvıların hacimlerinin ölçülmesi
1 dm³ = 1 litre
1 cm³ = 1 ml ye eşittir.
1 Lt = 1000 cm³ tür
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Şubat 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
4.sınıf sıvıları ne ile ölçeriz acil cevap bekliyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
litre
kafa1500 - avatarı
kafa1500
Ziyaretçi
30 Ekim 2012       Mesaj #9
kafa1500 - avatarı
Ziyaretçi
3.Sıvıların hacimlerinin ölçülmesi
1 dm³ = 1 litre
1 cm³ = 1 ml ye eşittir.
1 Lt = 1000 cm³ tür

Kaynak: Sıvı ve katıların hacim ölçümlerinde ne farklar vardır?
Msn Grin
aynur güzel - avatarı
aynur güzel
Ziyaretçi
3 Aralık 2012       Mesaj #10
aynur güzel - avatarı
Ziyaretçi
sıvı şeyler şunlar örnek verim su çay kolanya süt kahve gibi şeyler