Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Ocak 2014  Gösterim: 31.586  Cevap: 20

Maki nedir?

Misafir
3 Şubat 2010 15:23       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
maki nedir ???
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

maki nedir ???

MAKİ

Maki, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyunda­ki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsüdür. Bu bitki örtüsüyle kaplı alanlara da makilik denir. Makiler, eskiden ormanlık olan alanların yangın ya da insanlar tarafın­dan yok edilmesi sonucu oluşmuştur.
Sponsorlu Bağlantılar
Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derin köklü, ufak ve sert yapraklı, hatta dikenli ağaççık ya da çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek üzere mumsu ya da reçineli bir katmanla kaplanmış­tır. Makiliklerde rastlanan pek çok bitki türü arasında başlıca yabani zeytin, funda, katran ardıcı, keçiboynuzu, sakızağacı, laden, bö­ğürtlen, defne, menengiç, mersin, kocayemiş, kermes meşesi, pırnal meşesi, süpürgeotu, zakkum ve katırtırnağı sayılabilir. Maki bitki­leri genellikle geçit vermeyecek kadar yoğun bir biçimde gelişerek toprağın yüzeyinde ol­dukça sık bir doku oluşturur. Türkiye'de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege kıyılarında yaygındır; Mar­mara ve Karadeniz kıyılarında ise daha sey­rektir. Akdeniz kıyılarında maki toplulukları deniz düzeyinden 800-900 metre yükseğe ka­dar çıkabilir. Dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ama bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.


Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica


_KleopatrA_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
selimepp
17 Ocak 2011 17:20       Mesaj #3
selimepp - avatarı
Ziyaretçi
maki akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgün ortalama 1-2 metre boyundaki küçük ağaçta oluşturduğu bitki örtüsüdürMsn Happy
Misafir
17 Kasım 2011 20:27       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
makilerin yapraklarının kadife gibi tüylü olmasının sebebi nedir ?
Misafir
1 Aralık 2011 22:28       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bozkır ın tanımı çok acil hadi kankiler lüften aclll
cilgin16
21 Aralık 2011 20:05       Mesaj #6
cilgin16 - avatarı
Ziyaretçi
Maki
200px Flowering garrigue1
Makilik

Maki, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyundaki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsü. Bu bitki örtüsüyle kaplı alanlara makilik denir. Makilikler, eskiden ormanlık olan alanların yangın ya da insanlar tarafından yok edilmesi sonucu da oluşmuş olabilir.
Maki bitkileri Akdeniz ikliminin kurak koşullarına yani ortamdaki yetersiz sudan olabildiğince yararlanmaya uyarlanmış derin köklü, ufak ve sert yapraklı, hatta dikenli ağaçlık ve çalılardır. Bu ufak yaprakların yüzeyi genellikle su kaybını önlemek için yaprakları kalın, sert, cilalı, keçeli veya mumsu reçineli bir katmanla kaplanmıştır. Makiliklerde rastlanan pek çok ağaç türü arasında başlıca yabani zeytin, funda, katran ardıcı, keçiboynuzu, sakız ağacı, laden, böğürtlen, dağ çileği, zakkum, sandal ağacı, Akdeniz defnesi, menengiç, mersin, kocayemiş, kermes meşesi, pırnal meşesi sayılabilir. Maki bitki örtüleri genellikle geçit vermeyecek kadar yoğun bir biçimde gelişerek toprağın yüzeyinde oldukça sık bir doku oluşturur. Çoğu su gereksinimini gecenin neminden sağlar. Özellikle denize bakan yamaçlar, yapraksız dikenli çalılıklarla kaplıdır.
Türkiye'de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır; Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir. Dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ancak bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.
Türkiye'de ayrıca "garrigue" vardır. Makiye göre daha seyrektir. Maki asitli topraklarda yaygınken garrique (Türkçe ismini uzmanlarına bırakıyorum)kalkerli topraklarda yaygındır. Halk arasına hepsine maki dememize rağmen, konunun uzmanları bu ayrımı belirgin bir şekilde yapıp, hem halka öğretmeli hem de okul kitaplarına bunu geçirmelidir.
hkfgohog
27 Aralık 2011 15:52       Mesaj #7
hkfgohog - avatarı
Ziyaretçi
maki hangi ildedir ve hangi bölgededir
Beijing
27 Aralık 2011 18:46       Mesaj #8
Beijing - avatarı
Ziyaretçi
Akdenizin bitki örtüsüdür ! Kısa bodur ağaçlardan oluşan Akdenizin bitki örtüsü olan bitki örtüsüne M A K İ denir !!
Misafir
28 Aralık 2011 16:30       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı
maki nedir???
Misafir
28 Aralık 2011 17:44       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
maki nedir?Daha fazla sonuç:
Maki nedir?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç