Arama

Nikah memuru nasıl olunur?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Şubat 2014 Gösterim: 47.070 Cevap: 12
Misafiresra - avatarı
Misafiresra
Ziyaretçi
21 Mart 2010       Mesaj #1
Misafiresra - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

nikah memuru olma sartlari

ve nikah memuru olmak için üniv. bitimek gerekirmi nasıl olunur bu meslekle ilgili ne kdr bilgi varsa lütfen lazım...
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
hayır. nikah memuru olmak için üniversite bitirmek gerekmez. çünkü, nikah memurluğu için bir bölüm de yok zaten. !!
nikah memuru belediyeye bağlı çalışır. belediyeden maaş alır. ayriyetten kıydığı nikahlardan sonra bahşiş alır. gerekli bilgiyi belediyeye sorabilirsiniz. en azından belediyede çalışan yetkili bir kişiye.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ekim 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
hayır. nikah memuru olmak için üniversite bitirmek gerekmez. çünkü, nikah memurluğu için bir bölüm de yok zaten. !!
nikah memuru belediyeye bağlı çalışır. belediyeden maaş alır. ayriyetten kıydığı nikahlardan sonra bahşiş alır. gerekli bilgiyi belediyeye sorabilirsiniz. en azından belediyede çalışan yetkili bir kişiye.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nikah memuru olmak için aranan şartlar neler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Temmuz 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben nikah memeuru olmak istiyorum ve bunun için nereleri okumalıyım hangi liseye ve üniversiteye gitmeliyim lütfen yardımcı olun?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Ağustos 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nikah memuru olmak için hangi bölümü okumak lazım nikah memuru nasıl olunur ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ekim 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
valla arkadaşlar çok acil bilgiye ihtiyacım var nikah memuru olmak istiyorum yardım edin rumuz:crm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ekim 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim bildiğim kadarıyla nikah memuru olmak için yerel yönetim okumak yeterli diye biliyorum...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nikah memuru olmak istiyorum . yardımcı olun ne yapmam lazm ?? nereyi okumalıyım hangi bölüm yada
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
25 Şubat 2012       Mesaj #9
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Nikah memuru olmak için devlet memuru olmanız ve bir belediye çalışanı olmanız yeterli olacaktır. Tabi ki nikah memuru kadrosuna atanmanız belediye başkanınca onaylandıktan sonra nikah kıyma yetkisine sahip olabilirsiniz. İşçi statüsünde kadrolu olsanız dahi kesinlikle nikah kıyma yetkisine sahip olamazsınız. Bahşiş olayına gelince her zaman olmasa da ve yasal olmasa da ara sıra bahşiş durumları oluşabiliyor.

Bunu da doğal karşılamak lazım çünkü Türkiye'de düğün bitmez. Nikah memurları da mesai saatleri dışında (belediyelerin durumuna göre) memur olmalarına rağmen haftanın 7 günü (akşamlar dahil) çalışmaktalar.

Riskli yönleri bulunmaktadır. Kadınların iddet yani 300 günlük hamile olabilme(eski evlilik) süresinden önce ya da yaşı evlilik ehliyetine uymadan dikkatten kaçan evliliklerde evrakta sahtecilik suçundan mahkeme önüne çıkma riski de bulunmaktadır. Yani nikah memurları sadece "gelin hanımı ya da damat beyi zevceliğe kabul ediyor musunuz? " ifadeleri ile yapılan bir meslek değil. Evrak takibi de gerektiren bir meslektir.
ayşegül şahinn - avatarı
ayşegül şahinn
Ziyaretçi
17 Temmuz 2012       Mesaj #10
ayşegül şahinn - avatarı
Ziyaretçi
ben büyüdüğümde nikah memuru olmak istiyorum