Arama

Cezayir'in iklimi hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 8 Nisan 2016 Gösterim: 5.161 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mart 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cezayir iklimini bilen var mı?????????
Sponsorlu Bağlantılar
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
29 Mart 2010       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

cezayir iklimini bilen var mı?????????

Cezayir'in iklimi

Sponsorlu Bağlantılar
Ülkenin kuzey bölgesinde Akdeniz iklimi, güneyinde ise çöl iklimi hakimdir. Deniz kıyısındaki yerleşimlerde kış ortalama sıcaklığı 8 ila 15 °C iken Mayısta 25 °C'a yükselir ve Temmuz-Ağustos aylarında 28 ila 30 °C ortalamaya ulaşır. (Skikda'da 28 °C, başkent Cezayir'de 29,5 °C)
Ortadaki Kabile dağlarında ve yaylalarda kışın ortalama sıcaklık 8 °C civarındadır ve -7 °C'a kadar düşer. Kışın bu bölgeye kar yağar. Yazın ise sıcaklık 30 ila 38 °C'a kadar yükselir. (Konstantin'de 36 °C)
Güneydeki Sahra bölgesinde kış sıcaklığı 15 ila 28 °C iken yazın 40 ila 45 °C'a yükselir.
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
7 Nisan 2016       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Cezayir'in iklimi

Kuzeybatı Afrika kıtasında yer alan Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti kıtanın en büyük ikinci ülkesi olan çok eski bir yerleşim birimidir. Geniş bir alana yayılan ülke üç farklı iklim kuşağının etkisi altındadır. Tell Dağları ve Akdeniz sahilleri arasında Akdeniz iklimi, Sahra’nın güneyinden başlayan çöl bölgesinde çöl iklimi, yayla bölgelerinde ise kara iklimi görülür.

Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçen Tell Dağları ve Akdeniz sahillerinde tipik bir Akdeniz ikliminin etkisi görülür. Çöl ikliminin hakim olduğu çöl bölgesinde de mevsimsel özellikler aynı şekildedir. Bu bölgelerde yıllık yağış miktarı ortalama 500 mm’dir. Yıllık sıcaklık ise yazları 25, kışları ise yaklaşık 10 derecedir. Kışların daha ılık ve hafif geçtiği bölgelere oranlar Cezayir’in karasal iklime sahip yayla bölgeleri, sert ve soğuk kışlar yaşar.

Cezayir’de genel olarak yıllık yağış miktarı 250 ve 400 mm arasında değişir. Gece ve gündüz sıcaklık farklarının oldukça belirgin olduğu ülkenin özellikle çöl bölgesinde 40 dereceye varan sıcaklık artışı ve düşüşü yaşanır. Bu durum kış mevsiminde daha da artar. Pek çok Afrika ülkesinde olduğu gibi Cezayir’de de çöl fırtınaları görülür. Bunun yanı sıra bazen çöllerde seneler boyu yağış olmayabilir.

Ülkenin bitki örtüsü, farklı bölgelerin yaşadıkları iklim kuşaklarına göre değişiklik gösterir. Tell Dağları ve Akdeniz sahillerinde maki, Sahra’da dikenli, susuzluğa dayanıklı çöl bitkileri ve palmiyeler yer alır.

Avatarı yok
OneNight
Yasaklı
8 Nisan 2016       Mesaj #4
Avatarı yok
Yasaklı
Cezayir'in İklim

Cezayir üç farklı iklime sahiptir. Tell Dağları ile Akdeniz sahilleri arasında kalan kıyı bölgesinde tipik Akdeniz iklimi hüküm sürerken iki dağ silsilesi arasında daha sert bir iklim hakimdir. Sahra Atlaslarının güneyinden itibaren yer alan çölde ise çöl ikliminin en belirgin özellikleri görülür. Yazların sıcak ve kurak, kışların ise ılık ve yağışlı geçtiği kıyı bölgesinde senelik yağış miktarı ortalama 500 mm civarındadır. Senelik sıcaklık ortalaması ise yazın 25°C, kışın ise 10°C civarındadır. Yazların çok sıcak ve kurak, kışların ise çok soğuk olduğu yayla bölgesinde kara iklimine benzer bir iklim hakimdir. Senelik yağış 250-400 mm arasında değişir, sahrada yazın gündüz 50°C’ye varan sıcaklık gece 10°C’ye kadar düşer. Gece ile gündüz arasındaki bu sıcaklık farkı kışın daha da artar. Kış mevsiminde gece sıcaklığın 0°C’nin altına düştüğü vakidir. Şiddetli kum fırtınalarının estiği, senelerce bir damla yağmur yağmadığı sahrada bazan sağnak halinde yağmurlar da görülür.

Benzer Konular

17 Kasım 2016 / Ziyaretçi Cevaplanmış
8 Aralık 2011 / Misafir Cevaplanmış
3 Aralık 2011 / Misafir Cevaplanmış
28 Kasım 2011 / 1258seret Soru-Cevap
28 Ekim 2011 / Misafir Soru-Cevap