Arama

Machu Picchu hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 8 Nisan 2016 Gösterim: 1.312 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2015       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MACHU PİCCHU NERESİ
Sponsorlu Bağlantılar
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
8 Aralık 2015       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Machu Picchu

Sponsorlu Bağlantılar

Machu Picchu (Türkçe: Maçu Pi ççu veya Maçu Pi çu), bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir.
7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.
And Dağları 'nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup. Peru'nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnka'lı bir hükümran olan Pachacutec Yupanqui tarafında 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları feth ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200'den fazla, merdiven sistemiyle birbirne bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hala gayet iyi durumdadır.

Konunun devamı için alttaki kaynak linkine tıklayabilirsiniz.
Kaynak: Dünyanın Yeni Yedi Harikası: Machu Picchu
Avatarı yok
OneNight
Yasaklı
8 Nisan 2016       Mesaj #3
Avatarı yok
Yasaklı
Machu Picchu
Vikipedi, özgür ansiklopedi

220px 80   Machu Picchu   Juin 2009   edit
Machu Picchu (okunuş: Maçu Piççu veya Maçu Piçu,[1] Quechua: Machu Pikchu),[2] bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir.[3] 7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.

And Dağları'nın bir dağının zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru'nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Machu Picchu 200'den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapıdan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hâӀâ gayet iyi durumdadır.

Kuruluş amacı ve anlamı bugüne kadar gelmiş olan tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Şehrin tarım alanı olarak kullanılan teraslardan oluşan bölümleri, Eski Zirve (Quechua dilinde: Machu Picchu) denen dağın eteklerindedir. Şehrin sonunda ise Genç Zirve (Quechua dilinde: Wayna Picchu) yükselir.

Benzer Konular

3 Kasım 2014 / Ziyaretçi Soru-Cevap
24 Mayıs 2011 / Misafir Cevaplanmış
31 Mart 2007 / Misafir Mimarlık