Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Mayıs 2014  Gösterim: 12.608  Cevap: 5

Eskiden hangi oyuncaklar hangi malzemelerden yapılırlardı?

help 987
30 Mayıs 2010 17:52       Mesaj #1
help 987 - avatarı
Ziyaretçi
eski oyuncaklar ve nedn yapıldıkları ile ilgili kısa bilgi ACİLLLL
EN İYİ CEVABI LaDy verdi
Neler zamana yenik düşmüyor ki. Eski bayramlar, eski aşklar, eski dostlar, derken eskilerin arasında şimdilerde oyuncaklar da katıldı. Eskiden çocukların el becerilerini ve ufuklarını da geliştiren oyuncaklar şimdilerde yerini play stationlara bıraktı. Deyim yerindeyse oyuncak teknolojiye yenildi.

b27199 nerede o eski oyuncaklar
Sponsorlu Bağlantılar

Çocukların vazgeçilmez uğraşları oyuncaklar zamana yenik düşüyor. Oyun ve oyuncak kültürü değişirken, çocukların gelişimleri de bu değişimden nasibini alıyor. Çocukların hayal dünyası olan oyuncaklar teknolojiye yenik düşüyor
Oyuncak satışlarında son dönemlerde önemli ölçüde düşüş yaşandığı kaydediliyor. Oyuncakçı Ramazan Güzelbaba, yaşanan ekonomik krizin de etkisi ile ailelerin çocuklarına oyuncak alamadığını belirtti. Bir taraftan oyuncak kültürü değişirken, diğer taraftan da teğet geçti denilen kriz çocukları da vuruyor.

OYUNCAKLAR NOSTALJİ OLUYOR
Geçmişte oynanan birçok oyuncak günümüzde sadece nostalji olarak hatırlanıyor. Eskilerin oyunları ve oyuncakları yerlerini artık teknolojik oyunlara ve oyuncaklara bırakıyor. Çocuklar ve gençler daha çok teknolojik oyunlarla oyalanmaya çalışırken, birçok çocuk da gelişen teknolojiye ayak uydurarak oyun şekilleri bulmaya çalışıyor.

BEZ BEBEKLER PLASTİK OLDU
Geçmişten günümüze sadece oyunların tarzları kalırken, oyunda kullanılan malzemeler de değişikliğe uğradı. Bezlerle yapılan bebeklerin yerini plastikten yapılan ve konuşan ağlayan bebekler alırken, çelik-çomak oyunun yerini ise bilgisayarda savaş oyunları aldı. At üstünde cirit oynayan gençler, bilgisayar masalarında ellerinde silahlarla düşman ve terörist avına çıkarken, körebe, ip atlama gibi oyun oynayan çocuklar ise bowling, bilardo gibi oyunları oynamayı tercih etmeye başladı.

KRİZ ÇOCUKLARI DA MI VURDU?
Bir taraftan oyun ve oyuncak kültürü değişirken diğer taraftan da ekonomik koşullar ailelerin çocuklarına oyuncak almaları önünde engel oluşturuyor. Isparta'da oyuncak satışı yapan Toy’s Cıty işletmecisi Murat Güzelbaba, oyuncak satışlarında yaşanan düşüşün, oyun kültürünün değişmesinin yanı sıra ekonomik koşullarla da ilgili olduğunu kaydetti. Güzelbaba, “Eskiden satışlarımız daha fazlaydı. Ama şimdi, sanıyorum ki ekonomik kriz yüzünden bu satışlar düşüyor. Aileleriyle iş yerimizin önünden geçen çocuklar buraya girmek ve oyuncak almak istiyorlar. Ama aileleri pek yanaşmıyor” dedi. Güzelbaba, “Aileler, eski Türk filmlerinde canlandırılan alacaklılardan kaçar gibi şimdi de çocuklarıyla gezerken oyuncakçıların yanından geçmek istemiyor” şeklinde konuştu
AlıntıdırLaDy tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
17 Şubat 2011 19:52       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana oyuncaklar nasıl yapılır anlatır mısınız
king1334
12 Ocak 2014 21:34       Mesaj #4
king1334 - avatarı
Ziyaretçi
oyuncaklar nasil yailir
Misafir
30 Mart 2014 15:59       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Eskiden hangi oyuncaklar vardır?
Son düzenleyen _Yağmur_; 31 Mart 2014 15:16
iroy
6 Mayıs 2014 17:06       Mesaj #6
iroy - avatarı
Ziyaretçi
eskiden oyuncaklar elişiyle yepılırdi şimdi ise çin felan geliyo Msn Cry rezillik ötesi bir duygu


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç