Arama

Yasal yollardan isim değiştirme veya eklettirme nasıl yapılır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Eylül 2013 Gösterim: 47.909 Cevap: 21
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Temmuz 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi akşamlar benim adım yaşar. bu isim genelde erkeklerde kullanıldığı için bende bir bayan olarak çok zorluk çekiyorum. iletilerde belirtildiği gibi kimse beni başka bi isimle tanımıyor ama dalga konusu olmaktan bazı yerlerde yasadıgım zorluklardan dolayı isim eklettirmek istiyorum bunun için mahkemede nasıl bi gerekçe göstereyim ki ismim degişsin yardımcı olursanız cok sevinirim.
EN İYİ CEVABI biruni verdi
18 yaşından küçüklere anne veya babası açabilir. velayaten sorumlu kimse o açar.

Sponsorlu Bağlantılar
18 yaşından büyükler kendi açabilir.

adliyeye, asliye hukuk odasına gideceksiniz. asliye hukuk nüfüs müdürlüğüne dava açacak.

neden isim değiştirmek istediğine birşeyler hazırlarsın arttık. ;)

buyur dava dilekçe örneği

......ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :
ASRESİ :

DAVALI : … Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Her ne kadar nüfus kayıtlarında …..... ismiyle kayıtlı olsam bile aile ve arkadaşlarım ve hatta çalıştığım işyerinde çevremde bile......... ismiyle tanınmakyım.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatımda ve iş hayatımda karışıklığa neden olmaktadır.

3- Bu nedenle nüfus kayıtlarında ....... olarak geçen ismimin ........ olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmam zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığım sebeplerle nüfusta ......ismiyle kayıtlı olan adımın........ olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin çocuğumun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. …/…/…

Davazı

Adı ve Soyadı

İmza.

----------------
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
31 Temmuz 2010       Mesaj #2
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
18 yaşından küçüklere anne veya babası açabilir. velayaten sorumlu kimse o açar.

Sponsorlu Bağlantılar
18 yaşından büyükler kendi açabilir.

adliyeye, asliye hukuk odasına gideceksiniz. asliye hukuk nüfüs müdürlüğüne dava açacak.

neden isim değiştirmek istediğine birşeyler hazırlarsın arttık. Msn Wink

buyur dava dilekçe örneği

......ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI :
ASRESİ :

DAVALI : … Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

AÇIKLAMALAR :

1- Her ne kadar nüfus kayıtlarında …..... ismiyle kayıtlı olsam bile aile ve arkadaşlarım ve hatta çalıştığım işyerinde çevremde bile......... ismiyle tanınmakyım.

2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatımda ve iş hayatımda karışıklığa neden olmaktadır.

3- Bu nedenle nüfus kayıtlarında ....... olarak geçen ismimin ........ olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmam zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığım sebeplerle nüfusta ......ismiyle kayıtlı olan adımın........ olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin çocuğumun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim. …/…/…

Davazı

Adı ve Soyadı

İmza.

----------------
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Şubat 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iyi akşamlar benim ismim arif ozan ben ismimi orhan olarak değiştirmek istiyorum yaşım 21 isim değiştirmekte hakkım bulunuyormu acaba
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Şubat 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende kızımın adını değiştirmek istiorum. daha 3 aylık adı meryem rüya bu isim yüzünden lohusalık senduromundan çıkamadım.. kafayı yicem nasıl değiştirebilirim..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Şubat 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba bnm adım gülşen ben adımı değiştirmek istiyorum ve sorun çıkacağından endişeleniyorum çünkü sadece 1 bhakkımız warmış yardımcı olur musunuz lütfen 21 ağusts 93 doğumluyum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba benim ismim mustafa 21 yaşındayım bu ismi değiştirebilmem için ne yapmam gerek
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Haziran 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
adım ilayda 13 yaşındayım ismimi değiştircek bir neden yok ama ben ismimi beğenmiorum.İsmimi değiştirebilirmiyim ?
DERUNİ - avatarı
DERUNİ
Ziyaretçi
30 Haziran 2011       Mesaj #8
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

adım ilayda 13 yaşındayım ismimi değiştircek bir neden yok ama ben ismimi beğenmiorum.İsmimi değiştirebilirmiyim ?

konunuzla ilgili il yada ilçe nüfus müdürlüğüne müracaatınız halinde tarafınıza gerekli bilgi verilecektir.
seramiksır - avatarı
seramiksır
VIP VIP Üye
30 Haziran 2011       Mesaj #9
seramiksır - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

reşit olmadığınız için isim değiştirme işleminizi siz yapamassınız ebeveynlerinizin onayı olmadan gerçekleştiremessiniz.
18 yaşınıza geldiğinizde mahkeme kararı ile değiştirebilirsiniz.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SIKINTILARINIZ YILDIZLAR KADAR UZAK, HAYALLERİNİZ GÜN GİBİ PARLAK OLSUN DOSTLAR...
efsane38trtc - avatarı
efsane38trtc
Ziyaretçi
30 Haziran 2011       Mesaj #10
efsane38trtc - avatarı
Ziyaretçi
Yasal olmayan yoluda mı varmış bunun Msn Grin