Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 27 Mart 2014  Gösterim: 11.217  Cevap: 4

Müzikte mızıka nedir, ne anlama gelir?

Misafir
30 Eylül 2010 18:20       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
müzikte mısıka ne anlama geliyor
EN İYİ CEVABI oyuncu_girl verdi
Ağız armonikası ya da çoğumuzun bildiği adla mızıka, ülkemizde bir eşlik çalgısı olarak tanınmış olsa da, dünyada yıllardır popülerliğini koruyan bir solist çalgı. İlk kez, 1820'lerde Christian Friedrich Buschmann adlı Thuringli bir genç tarafından yapılır armonika. Buschmann, kardeşine yazdığı bir mektupta yeni buluşunu şöyle anlatır: "Çok dikkate değer bir estrüman daha yaptım. Çapı 10 cm... Ancak pianossimodan kreşendoya kadar, klavyesiz, tam 21 nota değeri verebiliyor. Üstelik, notayı istenilen uzunlukta seslendirebiliyorsun..." Ancak, biraz kompleks bir enstrümandır bu. Bir Bohemyalı, Joseph Richter bunu basitleştirir. Bir İngiliz, Sir Charles Winston ise son şeklini verir. 1857'de Matthias Hohner bu enstrümanın gelecek vaadettiğini görür ve seri üretimine başlar. 1880'lere gelindiğinde armonika, Amerika başta olmak üzere bütün dünyayı sarmıştır.

Armonika, çoğumuzun aklında western filmlerinden kalmıştır. Gece çökerken, çölün sessizliğinde esas kovboyun, gömleğinin cebinden çıkartarak hüzünlü melodiler çaldığı küçük çalgıdır o. Kolay taşınabilir olması, her yerde bulunabilmesi ve hüznü, yalnızlığı sesinde yansıtabilmesi itibariyle, kovboyların vazgeçilmez çalgısıdır ve bu yüzden hemen tüm western filmlerinde (ya da Red Kit gibi çizgi romanlarda! ) önemli bir yer işgal etmesi tesadüf değildir. Armonika, Amerika'da o kadar popülerdir ki, Lincoln, 1858'de yürüttüğü seçim kampanyasında halkla aynı konumda olduğunu göstermek için armonikayı kullanmıştır. Armonika aslında yoksul çalgısıdır ama herkes tarafından kullanılabilme özelliğine sahiptir; Amerikan başkanlarından Eisenhower'in armonikayı virtüoz ustalığında çaldığı bilinir.
Sponsorlu Bağlantılar
083746ad5d9613cf95263be455cc69ec 1279635981

oyuncu_girl tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
4 Mart 2011 13:57       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar ben Mızıka adını arama motoruna yazdığımda üzülerek söylemem gerekiyor sadece üflemeli mızıka ile ilgili resim ve anlatımlar çıkıyor.
Herkesin bilmesi gereken birde Akardiyon'un küçük ve biraz daha ses sistemi düşük olan çalgı aleti vardır.
Bu aleti özellikle Çerkes yani Kafkasya kültüründe en önemli ikinci çalgı aleti olarak görebilirsiniz.Ülkemizdede çok kullanılan her yörede mutlaka bilinen bir çalgı aletidir.
Bunu eklemek istedim.herkese teşekkür ederim.
Saygılarımla
Misafir
19 Nisan 2011 00:54       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha çok bilgi lütfen her internet sitesi bu bilgiyimi pylaşmak zorunda mağdur durumdayım ama çok teşekkür edrim
Misafir
27 Mart 2014 15:17       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mızıka nedir?


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç