Arama

Astsubaylar kıdemli başçavuş rütbesinden sonra teğmen rütbesine geçebiliyor mu?

Güncelleme: 23 Ekim 2010 Gösterim: 2.858 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ekim 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben endüstri meslek lisesinde okuyorum.Allah izin verirse lise sonda deniz astsubay okuluna girmek istiyorum.Diyelimki girdim ve astsubay oldum.Kıdemli başçvuş rütbesinden sonra teğmen rütbesine geçebiliyormuyuz yoksa emekli oluncaya kadar kıdemli başçavuş rütbesinde mi kalıyoruz.Lütfen beni aydınlatırmısınız birde d.a.m.y.o kriterleri nelerdir? sırasıyla aşamaları yazarmısınız? şimdiden herkese teşekkür ederim....
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ekim 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kardeş öncelikle hayırlı olsun. astsubay olduğunda ilk önce astsubay çavuş rütbesinde başlıyorsun göreve. tabii bunun ömcesinde 2 yıllık astsubay meslek yüksek okulu var. her 3 yılda bir rütbe aldığını düşünürsek sırasıyla kıdemli çavus üst çavus kıdemlı ust çavus başcavus ve kıdemli başçavuş rütbelerini alman gerekiyor. yani kıdemli başçavuş olduğun zaman bayağı yol alıyorsun. yani kıdemli başçavuş olman için 12 yıl geçmesi gerekir. halbuki teğmenliğe geçmen için üst çavuşluktan başçavuşluğa kadar olan sürede geçebilirsin yada başvurabilirsin diyelim. 4 yıllık üniversite mezunu olman vede sicilin iyi olması gerekiyor anlaşılan. sen netten incelersen daha iyi olur.
Sponsorlu Bağlantılar