Arama

Genetik mühendisliği bölümü kaç yıldır, hazırlık sınıfı var mıdır?

Güncelleme: 3 Ağustos 2012 Gösterim: 14.615 Cevap: 3
misafirl - avatarı
misafirl
Ziyaretçi
8 Aralık 2010       Mesaj #1
misafirl - avatarı
Ziyaretçi
genetik mühendisleri üniversitede kaç yıl okurlar ve hazırlık okuyorlar mı
Sponsorlu Bağlantılar
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
1 Ağustos 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
misafirl adlı kullanıcıdan alıntı

genetik mühendisleri üniversitede kaç yıl okurlar ve hazırlık okuyorlar mı

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Sponsorlu Bağlantılar
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Türkiye'nin ilk moleküler biyoloji bölümü olarak 1977'de kurulmasından sonra, konusundaki birçok alanı kapsayacak biçimde gelişmiştir. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının yanı sıra, Fizik, Kimya ve Matematik bölümleriyle çift anadal programları sunmaktadır. Tam zamanlı 12 öğretim üyesi, bir öğretim görevlisi ve 11 araştırma görevlisinden oluşan 25 kişilik bir öğretim kadrosu bulunmaktadır. Öğretim elemanları kendi konularında sürdürdükleri bilimsel araştırmalara lisans öğrencilerinin de katılmalarını teşvik ederler. Öğrenciler derslerde kazandıkları sağlam kuramsal temelleri laboratuar dersleri ve araştırma projelerine katılımla desteklerler. Bölümün amacı öğrencilere iyi bir araştırıcı olabilmek için gerekli temel eğitimi vermektir; bunun sonucunda da mezunların çoğu yurt içinde ya da yurt dışında lisansüstü öğrenimlerini sürdürürler.

Lisans programının ilk iki yılı ağırlıklı olarak matematik, fizik, kimya ve biyolojiye giriş dersleri gibi temel derslerden oluşur. Son iki yılda ise genetik, biyokimya, fizyoloji, moleküler biyoloji ve mikrobiyoloji gibi kuramsal dersler ile onlarla ilgili laboratuar dersleri bulunur. Öğrenciler deneysel kısmını tamamen kendilerinin gerçekleştirdiği proje dersleri de alabilirler. Ayrıca programda bölüm seçmeli derslerinden ve diğer bölümlerden seçilebilir birçok ders bulunmaktadır.

Bölümde çok çeşitli konularda bilimsel araştırma yürütülmektedir. Ülkemizde genetik tanının ve yeni hastalık genleri aranmasına yönelik araştırmaların ilk kez yapıldığı bölümde, araştırmaların önemli bir kısmı insan genetiği alanındadır. Bölüm araştırma konularında örnek olarak sinir ve kas sistemlerini etkileyen hastalıklar, kan hastalıkları ve nadir hastalıkların genetiği ile retina gelişimi, bitki genetiği ve protein sentezi sayılabilir. Son yıllarda bölüme yeni katılan öğretim üyelerimiz kanserde etkin yeni onkogenlerin veya tümör baskılayıcı genlerin belirlenmesi, programlı hücre ölümü ile kanser ilişkisi gibi konularda araştırma konularımıza zenginlik katmıştır.

Araştırma Konuları
  • Bitki Genetiği
    • Hastalıklara Direnç Genlerinin Tanımlanması
    • Akrabalık Tanımlama Yöntemlerinin Geliştirilmesi
  • Gelişim Biyolojisi
    • Biyolojik Sinyal İletim Mekanizmaları
    • Hücre Bölünmesinin Kontrolü
    • Büyüme Faktörlerinin Rolleri
  • Gen Anlatımı
    • Protein Sentezinin Kontrol Mekanizmaları
    • Patolojik Dokularda Gen Anlatım Profilinin Analizi
    • Hücre Kontrolünde Etken Yerni Molekülerlin Tanımlanması
    • Yüksek Isıda Yaşayan Bakterilere Özgü Enzimler
  • Kalıtsal Hastalıkları
    • Yeni Hastalık Genleri Belirlenmesi
    • Bilinen Hastalık Genlerindeki Değişimlerin Analizi
    • Genetik Hastalık Tanı Yöntemlerinin Geliştirilmesi
  • Programlı Hücre Ölümü Mekanizmaları
Çift Anadal Programları
Matematik, Kimya, Fizik Bölümleri ile çift anadal programı mevcuttur.

Kaynak
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tamam da kaç yıl okunması gerekiyor ?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi