Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Nisan 2015  Gösterim: 56.646  Cevap: 2

İl, ilçe ve köy nedir, özellikleri nelerdir?

Misafir
16 Aralık 2010 20:04       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
il ilçe köy nedir
özellikleri nedir
EN İYİ CEVABI Deadlylady verdi
İl, merkezî yönetimin taşra birimlerinin en büyüğüne verilen isim. Merkezî yönetimin kendi taşra temsilcilerine yetki devretmesi anlamına gelen "yetki genişliği" ilkesi uyarınca kurulan illerin bağımsız hukuksal varlıkları ve tüzel kişilikleri yoktur, ama tüzel kişiliğe sahip il özel idaresi aracılığıyla, yerinden yönetim birimi özellikleri taşırlar.

ilçeNedir
Sponsorlu Bağlantılar
Yönetim bakımından yurt bölümlemesinde ilden sonra gelen bölüm kaymakamlık kaza ilçe idari bakımından mülki taksimatta ilden sonra gelen yerleşim birimidir ilçelerin Genel DurumuMerkezi idarenin taşra teşkilatındaki ikinci bölüm ilçe, idaresidir iller birden fazla ilçeden oluşur ilçelerin, kurulup kaldırılması ve değiştirilmesi de tıpkı illerde olduğu gibi kanunla olmaktadır Buna karşılık ilçenin komşu il olan sınırlarının yeniden düzenlenmesi içişleri Bakanlığının hazırlayacağı müşterek kararname ile olur Bugün ülkemizde 850 adet ilçe idaresi vardır.

Köy Genel idare teşkilatının en küçük yerleşim yeri, tüzel kişiliğe sahip bir mahalli idare. İlk insan ve ilk peygamber hazret-i adem’in çocukları çoğalıp yerleşmeye başladıkları zamanlarda yerleşim yerleri meydana gelmiştir. Tarih boyunca çeşitli milletler tarafından köyler kurulmuş, insanlar buralarda hayatlarına devam etmişlerdir. Kuruldukları yerlerin özelliklerine ve geçim şekillerine göre köyleri sınıflandırmak mümkündür. Dağ, ova, kıyı, yayla köyleri veya balıkçı, ekinci, hayvancı, bahçeci köyleri gibi.


Deadlylady tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
misafir
26 Nisan 2015 23:31       Mesaj #3
misafir - avatarı
Ziyaretçi
ili kim yönetir


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç