Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 13 Kasım 2014  Gösterim: 31.031  Cevap: 21

"Yurtta barış dünyada barış" sözü Atatürk'ün hangi ilkesiyle ilişkilidir?

Misafir
9 Ekim 2011 14:39       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün yurtta barış dünyada baarış ilkesinin dünya barışı icin gerekli olduğunu destekleyen güncele örnek verinizzz
Sponsorlu Bağlantılar


narnaratir
9 Ekim 2011 20:41       Mesaj #12
narnaratir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar tabiki cevap MİLLİYETÇİLİKTİR.Çünkü Milliyetçilik:

Ataturk Ilkeleri arasinda son derece onemli bir ilke olan milliyetcilik, akilcilik, gercekcilik, bariscilik ve cumhuriyetcilik ilkeleriyle butunlesen ve bu ilkelerle celisen yorumlara kapali bir ilkedir.

Milliyetcilik ilkesi, ulusal savasimin cikis noktasini olusturmus ve tum tutsak uluslarin kurtulus hareketlerine isik tutmustur.

Ataturk'un turlu demec ve soylevlerinde aciklik kazanmis olan bu ilke, Fransiz devriminden sonra dunyaya yayilan ozgurluk dusuncesinin tarihsel gelisimi icinde her ulusun kendi kaderini cizme inancinin dogal bir sonucu olmustur.

Osmanli Imparatorlugunun cokus doneminde, ulusallik niteligini yitirmekte olan dilimizin sadelestirilmesi ve dunyaya yayilmis Turk toplumlarinin arastirilip incelenmesi hareketlerinin ortak adi olarak Turkculuk akimi biciminde belirmistir. Zaman zaman butun Turk toplumlarini birlestirmeyi amaclayan Turancilik, zaman zaman da Islam Birligi kurmak gibi bir amaca yonelik Islamcilik akimlariyla karistirilmaya baslanmisti.

Bugun anayasamizda da yer alan milliyetcilik kavram bir ilke olarak, Turk ulusunun egemenligini kendi iradesine aldigi surec icinde gercek anlamini kazanmistir. Akilci, gercekci, barisci ve cumhuriyetci bir nitelik aldiktan sonra Ataturk tarafindan "Turk Milliyetciligi" deyimiyle butun aciklik ve kapsamini, gercek anlam ve kilavuzlugunu bulmustur. Bugun Ataturk ilkeleri arasinda yer alan milliyetcilik, cagdas anlamiyla siyasal, ekonomik ve kulturel bir devlet sistemi olmustur.

Milliyetcilik ilkesine gore, Turk ulusu buyuk insanlik ailesinin yuksek onurlu bir uyesidir. Bu bakimdan butun insanligi sever; ulusal onur ve cikarlarina dokunulmadikca baska uluslara karsi dusmanlik beslemez ve asilamaz.

Milliyetcilik ilkesi, butun cagdas uluslarla uyum icinde yasamakla birlikte, Turk toplumsal varliginin ozel karakterini ve baslibasina bagimsiz kimligini sakli tutmayi esas sayar. Bu bakimdan kendi ozune aykiri akimlarin ulkeye girmesini ve yayilmasini istemez.


Ataturk milliyetciligi, gerek bagimsiz, gerek baska devletlerin uyrugu olarak yasayan butun Turkleri, hangi dinden olurlarsa olsunlar derin bir kardeslik duygusuyla candan sevmek ve onlarin refah ve gelismesini candan dilemekle birlikte, siyasal sinir olarak Turkiye Cumhuriyeti sinirlarini tanir.

Milliyetcilik ilkesine gore, Turkiye Cumhuriyeti icinde, Turk dili ile konusan, Turk kulturu ile yetisen, Turk ulusunun her yonden yukselmesi dusuncesini benimseyen her birey, hangi dinden olursa olsun Turk'tur.

Milliyetcilik ilkesini, ulusal bilincimize Kurtulus Savasi ile percinleyen guc, Turk toplumunu birbirine baglayan en yuce bagin uluscu bag oldugu inancidir. Bu uluscu bagin en ozlu deyisi "Ulusal Birlik Duygusu"dur.


Milliyetcilik ilkesi ozet olarak: "Turk ulusunun yuksek karakterini, yorulmaz caliskanligini, dogustan gelen zekasini, bilime bagliligini, guzel sanatlara sevgisini, ulusal birlik duygusunu araliksiz olarak ve her turlu arac ve onlemlerle besleyerek gelistirmek"tir.

Milliyetcilik ilkesi, Turk ulusunun "butun bireylerini, kaderde, kivancta ve tasada ortak bir butun halinde ulusal bilinc ve ulkuler cevresinde toplamak" inancidir.

Misafir
3 Kasım 2011 20:37       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk ün yurtta barış düntada barış sözü ne anlama geliyor?
Misafir
11 Kasım 2011 10:28       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
halçılık
Misafir
8 Ocak 2012 15:59       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk 'ün yurtta barış dünyada barış sözünü açıklarmısınız
Misafir
11 Kasım 2012 19:14       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
dünyada
barış
olsunkı
dünyadada
olsun
anlamına
ğelıyor
Msn Grin
derson
13 Kasım 2012 17:57       Mesaj #17
derson - avatarı
Ziyaretçi
yurtta bariş ilkesi en çağdaş ilkedir
Misafir
19 Ekim 2014 15:31       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence halkçılık ve milletçilik olabilirrr
Misafir
22 Ekim 2014 10:01       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE=Misafir;1921318]atatürkün yurtta barış dünyada barış sözü hangi ilkeye bağlıdır

a)milliyetçilik g

b)devletçilik c)laiklik d)halkçılık
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç