Arama

Nodül ameliyatı hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 10 Aralık 2011 Gösterim: 7.499 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Şubat 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nodul amelıyatı tehlıkelımıdır ucretı ne kadardır ssk karsılarmı
Sponsorlu Bağlantılar
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
2 Şubat 2011       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

nodul amelıyatı tehlıkelımıdır ucretı ne kadardır ssk karsılarmı

Ameliyat ile tedavi
Ameliyattan önce mutlaka tiroid hormon düzeyine bakılması lazım. Eğer hipertiroidi (yani tiroid hormon fazlalığı) varsa, hasta ameliyat edilemez. Çünkü. hasta ameliyat esnasında kriz geçirebilir. Bu nedenle önce ilaç yardımı ile hormonlar normal seviyeye getirilmeli ki. herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmasın. Hormonların normal seviyeye indirilmesi işlemi bazen aylar sürebilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi yaklaşık 1 saattir. Boyunda, guatrın hemen önünde, yaklaşık 4 cm'lik bir kesi yapılarak tiroid dokusuna ulaşılır. Bilateral subtotal tiroidek tomi dediğimiz teknikle tiroid dokusunun çoğu alınır.
Sponsorlu Bağlantılar
Ameliyat sonrası
İyi yapılan ameliyatlardan sonra tekrarlama ihtimali çok azdır. Kötü yapılan ameliyatlarda içerde fazla tiroid dokusu bırakıldığı için tekrar büyüme veya nodül gelişme ihtimali vardır. Ama bilateral subtotal tiroidektomi usulune uygun yapılırsa, çok az doku bırakıldığı için tekrarlama riski yok denecek kadar azdır .Kanserli vakalarda bilateral total tiroidektomi yani tüm tiroid dokusu çıkartılır. Ameliyatın en büyük riski ses kıslklığı veya tamamen ses kaybıdır. Genelde kanserli vakalarda bu durumla karşılaşılır. Ses tellerine giden sinir hemen tiroid dokusunun arkasında yer almaktadır .Dünyanın en iyi merkezlerinde 100 tiroid kanseri ameliyatında 1ses teli sinir kesilmesi oluyor. Şunu iftiharla söyleyebilirim ki, bugüne kadar birçok guatr ameliyatı yapmış olmamıza rağmen, kliniğimizde şimdiye kadar böyle bir komplikasyona rastlanmadı. Bazen ameliyat sonrası geçici ses kıslklığı oluşur, ama, bu ses kıslklığı birkaç gün ile birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu geçici ses kısıklığı ameliyat sonrası dokularda gelişen ödeme (şişkinliğe) bağlıdır.

Devamı için >>
Guatr

Ücret için operasyon olmak istediğiniz hastaneye danışmalısınız.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Aralık 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hepatit B yim.
Yaptırdığım biypopsi sonucunda 4 yıldır Hepatat B için tedavi görüyorum. Entecavir Baraclude kullanıyorum. Her altı ayda bir HBV DNA testi yaptırıyorum. Son üç test sonucum negatif çıktı. Ancak çektirdiğim ultrasyonda karaciğerimde 13,9 mm çapında nodül görünüyor. Nodül 1 yıl önce çektirdiğim ultrasyonda da gözüktü ve 1 yıllık önceki boyutu değişmemiş. Safra Kesemde de rahatsızlık vermeyen 14 mm"lik taş var. MR. ç ektirdim sonucunu bekliyorum.
Durumum hakkında beni bilgilendirir misiniz?
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

7 Şubat 2018 / Misafir Cevaplanmış
12 Mart 2018 / Ziyaretçi Tıp Bilimleri
16 Temmuz 2016 / Misafir Cevaplanmış