Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 102.226|Cevap: 7|Güncelleme: 27 Ocak 2016

Osmanlı Devleti'nin son padişahı kimdir?

Mesaja atla
ALİ YASAR
19 Mart 2011 13:30   |   Mesaj #1   |   
ALİ YASAR - avatarı
Ziyaretçi
OSMANLININ SON PADİŞAHI
Sponsorlu Bağlantılar
me_myself
19 Mart 2011 15:13   |   Mesaj #2   |   
me_myself - avatarı
Ziyaretçi
Sultan Mehmed Vahiduddin (Vahdettin)
Babasi : Sultan Abdülmecid Annesi: Gülistü Kadin Efendi
Dogumu : 2 Subat 1861
Vefati : 15 Mays 1926
Sponsorlu Bağlantılar
Saltanati : 1918 - 1922 (4) sene
pad30

Mehmed Vahidüddin de Istanbul'da dogmustur. Orta boylu, zayü fakat kuvvetli bir vücudu vardi. Kiymetli ulema tarafindan iyi bir tahsil yaptirildi.Tahta çiktiginda Osmanli Devleti en kötü günlerini yasiyordu. Birinci Dünya Savasinda kendi cephelerimizde gâlip gelmemize ragmen yenik çikmistik. En agir sartlari ihtiva eden Mondros ve Sevr anlasmalari yapildi. Devletin tamamen elden çiktigini gören padisahin yüksek seviyede bir gizli toplanti yaparak zamaninin kabiliyetli subaylarina, Anadolu'ya geçip milleti istilâcilara karsi ayaklandirip teslim olmamalarini tavsiye ettigi söylenir. Anadolu'da Milli kiyam harekâti oldu. Milli Meclis tesekkül etti. Yeni meclis Padisahligi kaldirarak, Cumhuriyet idaresini kabul etti. Zaten Istanbul isgal altinda idi.Padisahin elinde ne bir kuvvet ve ne de bir selâhiyet vardi. Padisahligin kaldirilmasi ve Osmanli Hanedanina yapilan tenkitlerin son hadde varmasiyla Istanbul'dan, dolayisiyle Türkiye'den ayrildi. 641 senelik Osmanli Hanedaninin son üyesi, son padisahi ve müslümanlarin yüzüncü halifesinin bu ayrilisinda sene 1922 idi. Avrupa'nin bir çok yerlerine ugradi. Pek çok yerden oturma teklifi aldi. Fakat hiç kimsenin gizli gayesine alet olmadi. Nihayet Italya'nin San Remo sehrinde oturmaya karar verdi. Vefatina kadar orada kaldi. Hayati maddi sikintilar içinde geçti. 15 Mayis 1926 tarihinde vefat etti. Cenazesi Türkiye'den istenmedigi için Türkiye'ye getirilemedi. Borçlari bulundugundan tabutuna haciz kondu. Suriye Devlet Baskani cenazeye sahip çikti ve tabutu Suriye'ye getirtti. Sam'da Sultan Selim Camii avlusuna defnedildi. Vefatinda 65 yasinda idi. Defnedildigi mezarlik 1965 senesinde park haline getirildi. Simdi mezarinin da kat'i olarak nerede oldugu belli degildir. (Allah rahmet eylesin). Son padisahin Seyhülislamlari: Musa Kazim Efendi, Dagistanli Ömer Hulusi Efendi, Hayderi Zâde ibrahim Efendi, Mustafa Sabri Efendi, Dürri Zade Abdullah Efendi, Medeni Mehmed Nuri Efendi.
Sadrazamlari : Talat Pasa, Izzet Pasa, Ahmed Tevfik Pasa,Damad Ferid Pasa, Ali Riza Pasa, Hulusi Salih Pasa ve Tevfik Pasa.
Erkek çocuklari: Mehmed Ertugrul Efendi.
Kiz çocuklari: Rukiye Sultan, Sabiha Sultan,Fatma Ulviye Sultan.
Misafirmeltem
7 Ocak 2013 18:31   |   Mesaj #3   |   
Misafirmeltem - avatarı
Ziyaretçi
osmanlının son padısahı kımdır
7 Ocak 2013 19:07   |   Mesaj #4   |   
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
VI. Mehmed
150px Mehmet VI Vahidettin Vahidettin 150px Tughra of Mehmed VI Saltanatı 3 Temmuz 1918- 17 Kasım 1922 (4 yıl sürmüştür.) Padişahlık Sırası 36 Doğum Tarihi 2 Şubat 1861 Ölüm Tarihi 16 Mayıs 1926 (65 yaşında) Önce V. Mehmet Sonra - (padişahlık kaldırıldı fakat İslam halifeliği Abdülmecit tarafından devam etmiştir.) Soyu Osmanlı Hanedanı Babası Sultan I. Abdülmecit Annesi Gulüstü Kadın Efendi Dini İslam 220px Mehmet Vahdeddin Han
VI. Mehmet (1916)


VI. Mehmet Vahidettin (Osmanlı Türkçesi: واحد الدين, Vâhidüddîn, Mehmed-i Sadis) (d. 2 Şubat 1861, İstanbul – ö. 15 Mayıs 1926, San Remo). Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son padişahı ve 115. İslam halifesidir. Sultan Vahidettin'den sonra Padişahlık kaldırılmış, fakat İslam Halifeliği saltanatı Abdülmecit tarafından devam ettirilmiştir. 3 Mart 1924 tarihinde halifelik saltanatına son verilmiştir.
Şehzadeliği

Sultan Abdülmecit'in sekizinci oğlu ve kendisinden önce tahta geçen V. Murat, II. AbdülhamitV. Mehmet Reşat'ın küçük kardeşidir.
Çok küçük yaşta anne ve babasını kaybetti. Sultan Abdülmecit'in ikballerinden Şayeste Hanımefendi tarafından büyütüldü. Tahta geçiş sıralamasında çok aşağılarda olduğu için gözden uzak bir yaşam sürdü. Gençlik yıllarında gizlice medrese derslerini takip etmiş, bu özelliği ile tahta çıktıktan sonra kendisine arz edilen şer'i konulara müdahale edebilecek derecede yetkinleşmiştir.
İlk evliliğini bu dönemde, ablası Cemile Sultan'ın sarayında görüp beğendiği Emine Nazikeda Hanım ile yapmıştır. Cemile Sultan, çok sevdiği Nazikeda üzerine başka bir eş almaması şartı ile Vahideddin'in talebini kabul edeceğini bildirdiğinde ablasının şartını kabul etmesine rağmen, bu evlilikten dünyaya Sabiha Sultan ve Fatma Ulviye Sultan geldikten sonra doktorların tıbben bir daha doğum yapamayacağı bildirilmesi üzerine eşinin de rızasını alarak başka evlilikler yaptı. 1912'de tek oğlu Mehmet Ertuğrul dünyaya geldi.
Ağabeyi II. Abdülhamit'in uzun padişahlığı sırasında, Çengelköy'de mimar Alexandre Vallaury'ye yaptırdığı köşkünde münzevi bir hayat yaşadı. Diğer şehzadeler hakkında padişaha jurnal yazmakla suçlandı.
V. Mehmet Reşat tahta geçtiğinde, Sultan Abdülaziz'in oğlu Yusuf İzzeddin Efendi veliaht oldu. Yusuf İzzettin'in 1 Şubat 1916'da bir yurt dışı seyahatine çıkacağı gün henüz aydınlatılamayan bir şekilde intiharı üzerine Vahidettin veliahtlık makamına yükseldi. 1917 Aralık ayında yaveri Mustafa Kemal Paşa eşliğinde beş haftalık Almanya seyahatine çıktı. 3 Temmuz 1918'de Sultan Reşat'ın ölümü üzerine 57 yaşında tahta çıktı.
Tahta çıkışından kısa bir süre sonra şöyle dediği anlatılır:
"Ben bu makam için hazırlanmadım. Çocukluğumdan beri vücutça rahatsız olduğumdan layikiyle tahsil edemedim. Yaşım kemale erdi, dünyada bir emelim kalmadı. Biraderle hangimizin evvel gideceğimiz malum olmadığından bu makamı bekleyişte değildim. Fakat takdiri ilahi böyle teveccüh etti, bu ağır vazifeyi deruhde eyledim. Şaşmış bir haldeyim, bana dua ediniz."
Padişahlığı

1918 yazında ordu ve donanmaya bir Hatt-ı Hümâyun göndererek Başkomutanlığı üzerine aldığını bildirdi. Devlet yönetiminde aktif bir rol alacağının işaretlerini vermişti ancak iki büyük sorunla karşı karşıya idi: bir yandan, bir felakete dönüşen I. Dünya Savaşı'nı en az hasarla sona erdirmek; öbür yandan, 1913'ten beri imparatorluğa egemen olan İttihat ve Terakki rejimine karşı bir siyasi alternatif oluşturmak. Tahta geçer geçmez, İttihat ve Terakki önderliğine muhalefetiyle tanınan Mustafa Kemal Paşa'yı Suriye Cephesi kumandanlığına atadı.
8 Ekim 1918'de savaşın kaybedileceğinin anlaşılması üzerine Talat Paşa başkanlığındaki İttihat ve Terakki kabinesi istifa etti. Yerine Ahmet İzzet Paşa başkanlığında bir kabine kuruldu ve bu kabine savaşı bitiren Mondros Mütarekesi'ni 30 Ekim 1918'de imzalandı. İzzet Paşa'nın "artçı" kabinesinin de sadece 25 gün süren iktidardan sonra istifası üzerine Padişah diplomat Ahmet Tevfik Paşa'yı 13 Kasım'da sadrazamlığa getirdi.

Türkiye'den ayrılışı ve sürgün yılları

300px Sultanvahideddin
VI. Mehmed İstanbul'dan ayrılırken


Kurtuluş Savaşı 9 Eylül 1922'de İzmir'in Kurtuluşu ve 13 Ekim 1922'de Mudanya Mütarekesiİtilaf Devletlerinin askeri işgali altındaydı. 6 Ekim'de TBMM ordusunu temsilen Refet Paşa komutasındaki bir askeri birlik İstanbul'a girdi. Bu günlerde basın organları Vahideddin aleyhinde geniş çaplı ve kamuoyunda etki yapan yayınlarda bulundular. Padişah Vahdettin'in Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları hakkında ölüm fermanı imzalamasının ve Milli Mücadele karşıtı tavırlarının, son padişahın vatan haini olduğunu açıkça göstermekte olduğunu düşünen halk arasında bazı gruplarca hakaret ve tehdit içeren gösteriler yapıldı.

Saltanatın Kaldırılması


1 Kasım 1922'de Türkiye Büyük Millet Meclisi, çıkardığı iki maddelik bir kanunla saltanatı kaldırdı. 4 Kasım'da son sadrazam Ahmed Tevfik Paşa istifa etti. 5 Kasım'da Refet Paşa, Babıali'deki bakanlıklara gönderdiği bir genelgeyle işlerine son verildiğini tebliğ etti. 17 Kasım sabahı Vahdettin, küçük oğlu Mehmet Ertuğrul ve hareminin mensuplarıyla birlikte Dolmabahçe Sarayından bir kayığa binerek Boğaziçi'nde demirlemiş olan HMS Malaya adlı İngiliz zırhlısı ile Malta'ya gitti.
İngilizler Vahdettin'in İngiltere'ye gelmesini kabul etmediği için devrik padişah bir süre Malta'da kaldı. 1922 sonunda Hicaz kralı Hüseyin'in daveti üzerine hacca gitti. 20 Nisan 1923'e dek Hicaz'da kaldı. İngiltere'nin baskısı üzerine buradan ayrıldı.
Bir süre İtalya'nın Cenova kentinde yaşadı. 11 Haziran 1923'te San Remo kasabasında Mısır kraliyet ailesinden bir prensin maddi yardımıyla kiralanan bir villaya taşındı. Bu dönemde başlangıç bölümünü kendi el yazısıyla yazdığı, kalan bölümlerini yakınlarına dikte ettirdiği anılarını kayda geçirmiştir.

Sürgünü ve vefatı


İstiklâl Harbi zafer ile neticelendikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümeti 1 Kasım 1922’de hilafet ile saltanatın ayrıldığını ve saltanatın kaldırıldığını bir kanun ile ilan etti. Vahdettin'in adı hutbelerden kaldırıldı. Bunun sonucunda Sultan Vahdettin 17 Kasım 1922 Cuma günü Dolmabahçe Sarayı’ndan Malaya harp gemisi tarafından alınıp Malta Adası’na götürüldü. Oradan Melik Hüseyin’in daveti üzerine Mekke’ye oradan da İtalya’daki San Remo şehrine giderek ikamet etti. Vahdettin 16 Mayıs 1926’da İtalya’da vefat etti. Cenazesi Şam’a getirilerek Sultan Selim Camiî kabristanına defnedildi.
LiSeLi
7 Ocak 2013 19:52   |   Mesaj #5   |   
LiSeLi - avatarı
Ziyaretçi
413px Mehmet Vahdeddin Han


Sponsorlu Bağlantılar
SULTAN MEHMET VAHİDETTİN

VI. Mehmet Vahidettin (Osmanlı Türkçesi: واحد الدين, Vâhidüddîn, Mehmed-i Sadis) (d. 2 Şubat 1861, İstanbul – ö. 15 Mayıs 1926, San Remo). Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son padişahı ve 115. İslam halifesidir. Sultan Vahidettin'den sonra Padişahlık kaldırılmış, fakat İslam Halifeliği saltanatı Abdülmecit tarafından devam ettirilmiştir. 3 Mart 1924 tarihinde halifelik saltanatına son verilmiştir.
1918 yazında ordu ve donanmaya bir Hatt-ı Hümâyun göndererek Başkomutanlığı üzerine aldığını bildirdi. Devlet yönetiminde aktif bir rol alacağının işaretlerini vermişti ancak iki büyük sorunla karşı karşıya idi: bir yandan, bir felakete dönüşen I. Dünya Savaşı'nı en az hasarla sona erdirmek; öbür yandan, 1913'ten beri imparatorluğa egemen olan İttihat ve Terakki rejimine karşı bir siyasi alternatif oluşturmak. Tahta geçer geçmez, İttihat ve Terakki önderliğine muhalefetiyle tanınan Mustafa Kemal Paşa'yı Suriye Cephesi kumandanlığına atadı.
8 Ekim 1918'de savaşın kaybedileceğinin anlaşılması üzerine Talat Paşa başkanlığındaki İttihat ve Terakki kabinesi istifa etti. Yerine Ahmet İzzet Paşa başkanlığında bir kabine kuruldu ve bu kabine savaşı bitiren Mondros Mütarekesi'ni 30 Ekim 1918'de imzalandı. İzzet Paşa'nın "artçı" kabinesinin de sadece 25 gün süren iktidardan sonra istifası üzerine Padişah diplomat Ahmet Tevfik Paşa'yı 13 Kasım'da sadrazamlığa getirdi.

Kurtuluş Savaşı 9 Eylül 1922'de İzmir'in Kurtuluşu ve 13 Ekim 1922'de Mudanya Mütarekesi ile sona erdi. Bu sırada İstanbul henüz İtilaf Devletlerinin askeri işgali altındaydı. 6 Ekim'de TBMM ordusunu temsilen Refet Paşa komutasındaki bir askeri birlik İstanbul'a girdi. Bu günlerde basın organları Vahideddin aleyhinde geniş çaplı ve kamuoyunda etki yapan yayınlarda bulundular. Padişah Vahdettin'in Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları hakkında ölüm fermanı imzalamasının ve Milli Mücadele karşıtı tavırlarının, son padişahın vatan haini olduğunu açıkça göstermekte olduğunu düşünen halk arasında bazı gruplarca hakaret ve tehdit içeren gösteriler yapıldı.

ajan
7 Ocak 2013 22:17   |   Mesaj #6   |   
ajan - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
ALİ YASAR adlı kullanıcıdan alıntı

OSMANLININ SON PADİŞAHI

Mehmed VI. Vahdettin (1918-1922)
10 Ocak 2013 19:16   |   Mesaj #7   |   
mc idil şenay - avatarı
Üye
Otuzaltıneı Osmanlı Padişahı olan Vahidettin aynı zamanda son Osmanlı Padişahıdır. 1861 yılında doğan Vahidettin, Abdülhamit ve V. Mehmet (Mehmet Reşat)'in kardeşidir. 1918 yılında Beşinci Mehmet'in ölümü üzerine 57 yaşında tahta geçmeden önce,amcasının oğlu Veliaht Yusuf İzzettin Efendi'nin intiharıyla 1916 yılında veliaht olmuştu.
VI. Mehmet (Altıncı Mehmet) diye de anılan Vahidettin her şeyden önce şiddetli bir İttihat ve Terakki partisi düşmanıydı. İyi bir öğrenim yapmıştı. Zeki sayılırdı. Fakat korkak, içten pazarlıklı ve sinsiydi. Veliahtlığının büyük bir kısmını saray denilen süslü hapishanenin yüksek duvarları ardında geçirmişti. I. Dünya Savaşının Osmanlı Devleti için yenilgiyle sonuçlanması,bozgunun ülke çapındaki olumsuz tepkileri, İttihatçılar'in iktidarda kalmasına meydan bırakmamıştı. Sadrazam Talat Paşa gerçekçi davranarak istifa etti. İleri gelen İttihatçılar (başta Talat, Enver ve Cemal Paşalar olmak üzere) memleketi terkettiler. VI. Mehmet (yani Vahidettin) büyük ölçüde İttihatçı temizliğine girişti. İttihatçılar'a düşmanlığı, onu koyu bir İngiliz taraflısı yapmıştı. Eniştesi Damad Ferit Paşa'yi pek sevmezdi ama, sırf İngiliz tarafdarı tutumu yüzünden onu Sadrazam yaptı. Ferit Paşa'nın alçaklığı varan gafletine ortak oldu, ihanetlerinde işbirliğinden geri kalmadı. Bazı çevreler, Vahidettin'in Damat Ferit Paşa İngilizler'in istek ve etkisiyle sadrazam yaptığını, gene İngilizler'in zoru ve çaresizlik yüzünden ona uyduğunu ifade ederler. Fakat Vahidettin'in genel tutum ve tavrı, kendiliğinden bir seçme yapmış olduğunun, "Kara Sultan" diye anılmağa hak kazandığının kesin, tartışma kabul etmeyen belirtileridir.
1919 yılında İngiltere'nin "dünya egemenliği" diye tanımlanabilecek durumu, Vahidettin'i adeta büyülemişti. Anadolu'da başlayan Kurtuluş Savaşı'nın, Mustafa Kemal'in tutumunu zararlı,boşuna sayıyordu. Bu nedenle, Türk'ün Kurtuluş Savaşı'na ve bu soylu uğraşın öncüsü Mustafa Kemal'e karşı açık seçik düşmanca bir tavır takındı. I. Dünya Savaşı galiplerinin ağır, Türkün onuru ve gururu için leke niteliğindeki şartlarını benimsedi. Ferit Paşa Sevres(Sevr) Antlaşması'nı imzaladı.
(NOT: Vahidettin nedense bu antlaşmayı imzalamamıştır)
Anadolu'daki soylu ve kahramanca uğraşları zaferle sonuçlanınca, Türk Milleti de hürriyetten yoksun,bağımlı yaşayamayacağını bütün dünyaya kabul ettirmiş oldu. Kötü, ihanete varan bir yönetimin başındaki Vahidettin padişahlık sıfatı kaldırılınca büsbütün korktu. İngilizler'le anlaşarak, bir gece Dolmabahçe rıhtımından bir motora bindi ve açıkta demirli "Malaya" zırhlısına sığındı. İstanbul'dan kaçtı. İhanetinin, aldanışının hakkettirdiği cezayı, bedeli karşılamak, buna katlanmak, hesap vermek yürekliliğini de gösterememişti.
1926 yılında bir sığıntı gibi yaşadığı İtalya'da San Remo sahil kentinde öldü.
27 Ocak 2016 18:03   |   Mesaj #8   |   
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
Osmanlı Devleti'nin Son Padişahı Sultan Vahdettindir.

Sultan Vahdettin Istanbul'da dogmustur.Kiymetli alimler tarafindan iyi bir tahsil yaptirildi.Tahta çiktiginda Osmanli Devleti en kötü günlerini yasiyordu. Birinci Dünya Savasinda kendi cephelerimizde gâlip gelmemize ragmen yenik çikmistik. En agir sartlari ihtiva eden Mondros ve Sevr anlasmalari yapildi. Devletin tamamen elden çiktigini gören padisahin yüksek seviyede bir gizli toplanti yaparak zamaninin kabiliyetli subaylarina, Anadolu'ya geçip milleti istilâcilara karsi ayaklandirip teslim olmamalarini tavsiye ettigi söylenir.Anadolu'da Milli mücadele harekâti oldu.TBMM kuruldu. Yeni meclis Padisahligi kaldirarak, Cumhuriyet idaresini kabul etti. Zaten Istanbul isgal altinda idi.Padisahin elinde ne bir kuvvet ve ne de bir selâhiyet vardi. Padisahligin kaldirilmasi ve Osmanli Hanedanina yapilan eleştirilerin son hadde varmasiyla Istanbul'dan, dolayisiyle Türkiye'den ayrildi. 641 senelik Osmanli Hanedaninin son üyesi, son padisahi ve müslümanlarin yüzüncü halifesinin bu ayrilisinda sene 1922 idi. Avrupa'nin bir çok yerlerine ugradi. Pek çok yerden oturma teklifi aldi. Fakat hiç kimsenin gizli gayesine alet olmadi. Nihayet Italya'nin San Remo sehrinde oturmaya karar verdi. Vefatina kadar orada kaldi. Hayati maddi sikintilar içinde geçti. 15 Mayis 1926 tarihinde vefat etti. Cenazesi Türkiye'den istenmedigi için Türkiye'ye getirilemedi. Borçlari bulundugundan tabutuna haciz kondu. Suriye Devlet Baskani cenazeye sahip çikti ve tabutu Suriye'ye getirtti. Şam'da Sultan Selim Camii avlusuna defnedildi. Vefatinda 65 yasinda idi. Defnedildigi mezarlik 1965 senesinde park haline getirildi. Şimdi mezarinin da kat'i olarak nerede oldugu belli degildir.
Sponsorlu Bağlantılar

Kaynak : Osmanlı Devleti'nin Son Padişahı - Forumdaş

Daha fazla sonuç:
son padişah kimdir

Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç