Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Haziran 2015  Gösterim: 69.887  Cevap: 3

Kasıktaki şişlik ne olabilir?

Misafir
5 Temmuz 2011 12:26       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrhb.benim son 3 haftadır sağ kasığımda daha doğrusu sezeryanlı bölgemin üstünde misket büyüklüğünde sert bi kitle gibi şişlik meydana geldi dış görünümden belli olmuyor fakat içeriden hissediliyor.dokunduğumda hafiften mide bulantısı yapıyor.arada sızlıyor kitle mi yoksa fıtıkmı bu konuda yönlendirirseniz çok sewinirim iyi günler
EN İYİ CEVABI Valeria verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

mrhb.benim son 3 haftadır sağ kasığımda daha doğrusu sezeryanlı bölgemin üstünde misket büyüklüğünde sert bi kitle gibi şişlik meydana geldi dış görünümden belli olmuyor fakat içeriden hissediliyor.dokunduğumda hafiften mide bulantısı yapıyor.arada sızlıyor kitle mi yoksa fıtıkmı bu konuda yönlendirirseniz çok sewinirim iyi günler

Öncelikle geçmiş olsun.Aşağıda verilen bilgiler tavsiye nitelğinde olup; uzman bir hekime görünmelisiniz.Sağlıklı günler..

Alıntı

Kasıkta şişlik

Sponsorlu Bağlantılar
En yaygın nedeni infeksiyona bağlı olarak lenf bezinin şişmesidir (bkz, bezler, şiş­miş). Sık görülen bir başka neden de kar­nın içindeki bazı organların, karın duvarı­nın zayıf olduğu bir nokdadan dışarı fırla­dığı fıtıktır. Nadiren erkeklerde yerine in­memiş bir testis kasıkta yumruya neden olabilir (bkz. Yerine inmemiş testis). Te­davi nedene göre değişir.
kasıkta incinme/zorlanma
Koşarken ya da spor yaparken olduğu gibi bir kasın aşırı gerilmesi sonucunda kasık­ta oluşan aşırı ağrı ve hassasiyet. Etkile­nen kaslar daha çok addüktör (uyluğun iç kısmında yakınlaştırıcı kas) ve rektus femoristir (uyluğun ön kısmında). Kasık incinmesi daha çok fizyoterapiyle tedavi edilir ama iyileşme zaman alır.

Kaynak

Alıntı

KASIK FITIĞI (İnguinal Herni)
Kasık fıtıkları en sık yapılan genel cerrahi ameliyatlarından biri olmasına karşın, anatomik anlaşmazlıklarla dolu çok ilginç bir konudur. Nedeni de, kasık bölgesinin anatomisinin, karışık yapılardan oluşmasıdır.

Kasık fıtığının belirtileri nelerdir?

Kasık fıtıkları en sık yapılan genel cerrahi ameliyatlarından biri olmasına karşın, anatomik anlaşmazlıklarla dolu çok ilginç bir konudur. Nedeni de, kasık bölgesinin anatomisinin, karışık yapılardan oluşmasıdır. Genelde hastalar kasık bölgesinde şişlik (özellikle öksürmeyle ıkınma ve hapşırmalarda artan) ve ağrı şikayeti ile başvururlar. Şişlik genelde hastalar tarafından saptanır ve elleriyle şişliği geri itebilirler. Bazen de fıtık nedeniyle oluşan şişlik karın içerisine itilemez.
Kasık fıtığı neden meydana gelir?
Kasık fıtıkları konjenital veya edinseldir. Konjenital alanlarda doğuştan potansiyel bir herni kesesi vardır. Bu kese tüm karın içerisini döşeyen karın zarının bir parçasıdır. Bu zarda oluşan gevşeme, yıllar sonra veya doğumdan sonra fıtık olarak kendini gösterir. Kasık fıtığının edinsel nedenleri arasında ise karın içi basıncını artıran her türlü olayı, geçirilmiş ameliyatları, şişmanlığı, tümörleri, karındaki asit toplanmalarını, ağır yük kaldırmaları, prostat hastalıklarını saymak mümkündür.
Görülme sıklığı açısından kadın ve erkek arasında fark var mı?
Kasık fıtıkları erkeklerde daha fazla görülür. Kasık fıtıkları genelde üçe ayrılır:
1-İndirekt inguinal herni (kasık kordon kanalından geçerek oluşanlar) % 50
2-Direkt İnguinal Herni (kasık kordon kanalından geçmeyenler) % 25
3-Femoral Herni % 6 ve diğerleri...

Kasık fıtıklarının yüzde 85’i erkeklerde görülür. Nedeni de erkeklerde testislerin kadın yumurtaları olan Over’in aksine karın dışında bulunması ve dışarı çıkarken izlediği yolun herhangi bir dönemde zayıflayıp fıtıklaşabilmesidir.
Tek tedavi yöntemi ameliyat mıdır?
Kasık fıtıklarının tek tedavisi cerrahidir. Fıtıklaşan doku çeşitli yöntemlerle tamir edilerek sağlamlaştırılmaktadır. Halk arasında yaygın olarak kullanılan kasık bağı ise bir tedavi yöntemi değildir. Aksine bu bağ, kasık kanalını baskı ile zayıflatmaktadır.
Ameliyat teknikleri nelerdir?
Fıtıklar için yapılan ameliyatlar iki ana başlık altında toplanabilir.
1-Klasik cerrahi yöntemleri
2-Laparoskopik cerrahi girişimleri

Klasik cerrahi yöntem; ‘kasık bölgesine yapılan insizyonla, fıtıklaşan bölümün bulunup karın içine reddedilmesi ve üstünün bazı cerrahi tekniklerle yama kullanılarak sağlamlaştırılması’ şeklinde gerçekleştirilmektedir. Laporoskopi ise karın duvarında belirli bölgelerde açılan ufak kesi deliklerinden girilerek, bazı aletler yardımıyla fıtık bulunan bölgeye yama yapılmasıdır.
Ameliyatların avantaj ve dezavantajları nelerdir?
Klasik cerrahi yöntemler lokal veya genel anestezi altında yapılabildiği gibi, laporoskopik yöntem sadece genel anestezi altında yapılmaktadır. Kasık fıtıkları, mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Klasik cerrahi yöntemler, eğer lokal anestezi altında yapılırsa, hasta o gece evine gönderilebilir. Laparoskopik ameliyat sonrasında da hasta, kesi yerinin küçük olmasından dolayı az ağrı hissettiği gibi işine de erken döner. Her iki yöntem arasında çok büyük farklar yoktur.
Kasık fıtığı, ameliyattan sonra tekrarlar mı?
Kasık fıtığı ameliyatlarından sonra hastalığın tekrar nüksetmesi ihtimali yüzde 1 ila 10 arasında değişir. Bu da, genellikle cerrahın deneyimine, kullanılan yöntemin hasta için doğruluğu gibi nedenlere bağlıdır.
Fıtık olmamak için nelere dikkat etmek gerekir?
Fıtık olmamak için; aşırı ağır yük kaldırılmamalı, karın içi basıncını artırıcı olaylardan uzak durulmalı, aşırı kilo alıp verilmemeli, sigara kullanılmamalı, sebze meyve ağırlıklı gıdalarla beslenilmeli, kabızlık ve uzun süreli akciğer hastalıklarıyla mücadele edilmeli.

Kaynak


Valeria tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
misafirim
6 Kasım 2014 21:52       Mesaj #3
misafirim - avatarı
Ziyaretçi
sağ kasığım da fındık var gibi his ediyorum ne yapmalıyım teşekkür ederim
Misafir
20 Haziran 2015 17:05       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar benim bir sorum var sol testisin ust tarafinda kasikla birlesim noktasinda ara ara sislik oluyor doktora gitmedim sebebi nedir tesekkur ederim


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç