Arama

Bilgisayarın sesleri bozuk çıkıyor, ne yapmalıyım? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Mart 2016 Gösterim: 57.350 Cevap: 28
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Mayıs 2014       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilgisayarın sesleri çocuk gibi geliyor ne yapmalıyım...acil?????
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Ağustos 2014       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
abi acil bu sorunu çözmem lazım yardım edin
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ekim 2014       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
varsayılan cıkmıyorki yani basılmıyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Nisan 2015       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
abi ben ses den sonra haporler resmi çıktı varsayılan zaten yapılmış ne yapmalıyım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Nisan 2015       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Windows 8 kullanıyorum casper Nirvana ses kötü çıkıyor nasıl düzeltebilirim
YuSuF>pRoOo.! - avatarı
YuSuF>pRoOo.!
Ziyaretçi
21 Haziran 2015       Mesaj #26
YuSuF>pRoOo.! - avatarı
Ziyaretçi
Kardeşım Ben Sorununu buldum aynisi bende vardı ilk önce Denetim Masası>Donanım Ve Ses>Hd Audio Yöneticisi>Ses Efekti> Çevre Genel Ayarını Tıklayıp Sıfırlanın Yanındaki Gürültü Dengeleyi İşaretle Ve alttaki Ekolayzer i de <Yok> Yapararsan Sorunun Düzelir

1 teşekkür Yeterli.!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2016       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1) sağ altdaki ses simgesini sağ tıkla
2) kayıt aygıtlarına tıklayın
3) kayıttan yürüt deyin ve haparlöre çift tıklayın
4) geliştirmelere gelin ve tüm ses efektleri engelle kutucuğunu işaretleyın işte bu kadar basit .
caner - avatarı
caner
Ziyaretçi
28 Mart 2016       Mesaj #28
caner - avatarı
Ziyaretçi
PC hoparlöründen cızırtılı bir ses geliyor, düzelmesi için ne yapmalıyım?
Son düzenleyen nötrino; 28 Mart 2016 20:09 Sebep: Soru düzeni!
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
30 Mart 2016       Mesaj #29
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Bir çok kullanıcının anlam veremediği bir sıkıntıdır. Aslında sebepleri yine bize dayanır çok nadir donanım sorunlarınıda göz ardı etmemek lazım.

Öncelikle ses sistemini kontrol etmek lazım. Yani harici bir ses sistemimiz donanımımıza takılıysa önce teste ondan başlamak lazım;
Ad:  IMG-20160330-01552.jpg
Gösterim: 301
Boyut:  99.6 KB
Buradaki resimde 2+1 ses sistemi aşağıdaki resimde de uygun soketin takıldıgı anakart gösterilmiştir.

Ad:  IMG-20160330-01553.jpg
Gösterim: 279
Boyut:  78.7 KB

Öncelikle ses sistemimizi eğer mevcutsa ve uygun kablo bağlantısını bir cep telefonu veyahut muzik setinde ses denemesini yapıp ses sisteminin sağlamlığını teyid ederiz.
Sağlamsa ses berrak net ise;
Bu sefer donanım sürücümüze yönlenelim. Öncelikle ses kartımıza ait güncel sürücülerine sahip olduğumuza emin olalaım. Daha sonra kullandığımız işletim sistemine ait ses denetim ozelliklerini kontrol edelim. Bazı ses kartı sürücüleri yanlarında efetk diye tabir ettiğimiz özellikleride ekliyebilir. Örneğin sese eko verme, konser alanı havası, banyo havası vb. özellikleri eklenebiliyor ve kullanıcı sestekı anormalliği sürücüden kaynaklı olarak yorumlayıp tekrar yuklesede aynı sonucla karşılaşıyor. Buna dıkkat etmek gerekır bazen bu buyuk sıkıntı bir iki tıkla çözülebilirken uzun uğraşlara gebe olabılıyor.

Her kullanıcı donanımdan anlamak zorunda değil bilmesi gerekenleri burada açıklımaya resimlerle desteklemeye çabalıyacağım.
Ad:  IMG-20160330-01551.jpg
Gösterim: 266
Boyut:  33.3 KB
işletim sisteminde program ayarları
Ad:  IMG-20160330-01545.jpg
Gösterim: 259
Boyut:  49.7 KB
Ana kartta ses chipinin bulunduğu bölge . Burada kondansatorler şişme delinme söz konusu olabilir buranın kontrolü en azından gözle tespit edilebilir ancak kullanıcı bu bölgelere müdale edemez yetkili servise götürmesi gerekir.

Ad:  IMG-20160330-01544.jpg
Gösterim: 298
Boyut:  38.3 KB

Ana kartın ses çıkış mikrafon line giriş alanları yukardaki resimde görülmektedir. Burada cıkışlar bazı anakartlarda daha fazla olabilir 5+1 sistemler ve yukarsı için extra çıkışlar söz konu olabilir. Bunların takibi anakart kullanım kitapçığından BIOS ayarlarından kontrol edebilirsiniz. Yukardaki 3 adet çıkış/giriş yuvaları renklerle sabitlenmiştir. Turuncu rengine yakın olan Mikrafon soketinin takılacağı soket anlamına, Yeşil renkli soket yuvası ses çıkışına (hoporlorumuzu taktıgımız yer) ve mavi renk soketin bulunduğu alansa line in yani dışardan extra sisteme ses girişi çıkışı yapılması gerektiğinde kullandıgız bolgedır (örneğin rasyo/tv kartlarının ses çıkışını bizim ana ses sistemimize aktarmamız gerektiğinde bu soketi kullanırız.)

Görüldüğü gibi donanıma ait bir sıkıntı olmadıgı sürece sesle ilgili sorunlarınızı mutlak çözüme kavuşturma imkanınız var. Sadece dikkat etmeniz gereken mevcut ses sısteminin sağlam çalışıp çalışmadığını kontrol etmek kabloların sağlamlığı soketlerde burkma çekmeden dolayı içindeki kabloların kopup yada blandajlarının sıyrılmasıyla kısa devre (birbirlerine temas) etmesi sesin kısık çıkmasına düşük veya vınıltı cıkmasına nedendir.