Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 29 Eylül 2014  Gösterim: 70.802  Cevap: 14

İnsan ve diğer canlılar arasındaki farklılıklar ve benzerlikler nelerdir?

Misafir
1 Kasım 2011 16:26       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İnsan ve diger canlılar arasındaki benzerlik ve farklılıklar
(çok acil lütfen)
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Hayvanlar ve insanlar arasında ki benzerlikler :
 • Hayvanların büyük bir bölümünün insanlar gibi 2 gözü, 2 kulağı, 1 ağzı ve 2 burun deliği vardır.
 • Fizyolojik ihtiyaçlarımız.(uyku, yemek, su içmek, nefes almak vs. gibi)
 • Hayvanlar da insanlar gibi ölümlüdür.
 • Annelik iç güdüleri.
Hayvanlar ve insanlar arasında ki farklar :
Sponsorlu Bağlantılar
 • Hayvanlar ihtiyaçları dışında avlanmazlar. Kışkırtılmadan ya da delirmemişse saldırmazlar, ama insanlar zevk olsun diye avlanabilir ve nedensiz saldırabilir.
  Hayvan hayvana tecavüz etmez; bir insana ise hiç.
 • Hayvanın aklı vardır ama fikir yürütmezler.
 • Hayvanların büyük bir bölümü kendi cinsini öldürmez, İnsanlar öldürür.
 • Hayvanlar da utanma duygusu yoktur.
 • İnsanların parmak izi vardır hayvanların ise yoktur.SaKLI tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
21 Kasım 2011 19:40       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen bitki ve insan arasındaki benzerlik ve farklarıda yazınız. veya insan ve hayvan arasındaki benzerlik ve farklılıkları çoğaltmanızı rica ederim Lütfen bunu dikkat'e almanızı temenni ederim allaha emanet olsun saygılar..!
Misafir
4 Aralık 2012 15:54       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BİTKİLER FOTOSENTEZ YAPAR İNSANLAR
BİTKİLER HAREKET EDEMEZ İNSANLAR EDER
BİTKİLER KENDİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAZLAR İNSANLAR KARŞILAR
BİTKİLER DÜŞÜNEMEZLER İNSANLAR DÜŞÜNÜRLER
BİTKİLER YENİRLER İNSANLAR YENMEZLER
Misafir
11 Aralık 2012 21:28       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
biraz daha uzun cevaplar
lazım
11 Aralık 2012 21:59       Mesaj #6
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Evrimleşen Tek Şey Bilimdir.


İnsan İle Diğer Canlılar Arasındaki Farklılıklar:

İnsanlarla diğer canlılar arasındaki benzeşim ve farklılıkları şöyle sıralayabiliriz.

a)-İnsanlarda diğer canlılar gibi aynı malzemeden var edilmişlerdir. Örneğin bütün canlılar hücrelerden, hücreler proteinlerden, proteinlerde aminoasit dizimlerinden oluşmuşlardır. Canlılar bu hücrelerden ya da bu hücrelerin oluşturdukları kompleks sistemlerden meydana gelirler. Evren aynı maddelerden meydana geldiğine göre (varsa) dünya dışı canlılarında aynı malzemelerden var edilmiş olmaları gerekir.

b)-Canlı türlerinin kendilerine özel yapı şablonları vardır. Şablon bilgileri en küçük ayrıntısına kadar gen şifreleri ile tespit edilmiştir. Kromozomlar bu bilgilerin kümeleridir. Her canlı türünün kendineözel gen bilgisi ve kromozom sayısı vardır. Bir şablondan bir başka şablona geçilmesi (milyarlarca ayrıntının bir anda değişmesi, yeni oluşumunda rastlantılarla daha gelişkin kompleks sistemler meydana getirmesi gerektirdiğinden) mümkün değildir.

c)-Gen bilgilerindeki benzerlik ya da kromozom sayılarının aynılığı türden türe geçişi ya da canlılar arasındaki evrimsel akrabalığı göstermez. Gen bilgilerindeki büyük oranda benzeşim gösteren ya da kromozom sayıları aynı olan, yapı olarak tamamen ayrı pek çok canlı türü vardır. (Örneğin patatesin kromozom sayısı insanla aynı yani 46’dır)

d)-Canlılar kendilerine özel yapı şablonlarına sahip olsalar da aynı malzemeden var edilmiş olmaları nedeniyle benzer organlara sahip olabilirler. Örneğin sıcakkanlı hayvanlarda sindirim, solunum, boşaltım vb.. sistemler hemen, hemen aynıdır. Bunun benzerleri soğukkanlı hayvanlar içinde geçerlidir.

e)-İnsanları diğer hayvanlardan kısmen ayıran en büyük fiziksel özellik dik durabilmeleri, dik yürüyebilmeleri, koşabilmeleri, dik hareket edebilmeleridir. İnsan buna uygun var edilmiştir. Pelvis kemiği, omurgalar, dengeyi sağlayan iç kulak yapısı vb… gibi farklılıklar insanları diğer canlılardan fiziksel olarak ayırır.

f)-İnsanın dik durup hareket edebilme özelliği bazı hayvanlarda kısmen de olsa vardır. Örneğin maymunlar, ayılar kısa süreli de olsa dik durup yürüyebilirler. Fakat bu bir benzeşimden öteye gitmez. İnsanların maymunlardan ya da ayılardan evrimleştiği anlamına gelmez.

g)-İnsanları hayvanlardan ayıran en büyük özellik aklını kullanma, düşünebilme, öğrenme, öğrendiklerini aktarabilme, öğrendiklerini kullanma, muhakeme edebilme, bilinçli olarak uzun vadeli amaçlara yönelebilme, hayal kurabilme, sorumluluk, vicdan, merhamet, sevgi, vefa duyguları gibi canlılarda bulunmayan yada yetersiz bulunan insansı meziyetlerdir. Bu meziyetlerin kaynağı ise insana özel beyin ve ruhsal yapılarıdır. Bu meziyetlerin maddesel bir açıklaması yoktur. Enzimlerin, hormonların doğrudan sonucu değildir. Maddeye bindirilmiştir fakat madde üzeridir. Madde sadece bir vasıtadır. Bu nedenle maddeye indirgenemez.
İnsanlar bu meziyetleriyle etrafı tetkik eder, araştırır, bir şeyler öğrenir, muhakeme yapar, öğrendiklerini kullanarak icatlarda bulunur, sanat eserleri meydana getirir. Hiç bir hayvan en küçük ve basit bir alet dahi yapıp geliştirme meziyetine sahip değildir. Hayvanların yaptıkları bir içgüdü ya da şartlı refleksten öteye gitmez.

h)-Hayvanlarda gördüğümüz şaşırtıcı meziyetler (arının bal yapması, örümceğin ağ örmesi, göçmen kuşların yollarını bulabilmesi vb.. gibi.) belirli bir kalıbın içinde kalır. Bu meziyetlerin bilgisi var edilişlerinde kendilerinde vardır. Öğrenilmez ve öğretilmez. Ne azalır, ne çoğalır. Hayvanlar bu meziyetlerinin bilincinde değildir. İnsansı meziyetler ise bilinçlidir, artıp eksilebilir, bu nedenle sınırsızdır.
Evrim teorisinin canlılar tek bir hücreden evrimleşti varsayımı akıl ve mantık dışı olduğu kadar bilimsel verilerle de ters düşer.
İnsanlar diğer canlılar gibi yeri ve zamanı geldiğinde mükemmel olarak var edilmişler, aniden ortaya çıkmışlardır.

Kaynak:maxicep.com
Misafir
2 Ocak 2013 16:25       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
canlıları diğer canlılardan ayıran benzerlikler ve farklılıklar nelerdir acil
Misafir
8 Ocak 2013 15:05       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bence bitkiler arasındaki farklarıda yazın size zahmet
Misafir
8 Ocak 2013 16:00       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
peki bitkilerle hayvanlar arasındaki farklarıda yazsanız olmazmı her şeyi eksik yazıyosunuz onuda yazın acil acil acil acil
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç