Arama

Dünyaca ünlü Türk halk bilimine örnek verir misiniz? - Sayfa 23

En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Kasım 2013 Gösterim: 165.507 Cevap: 225
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2013       Mesaj #221
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Halk bilimi, bir milletin halkının öz kültürüdür. Türkiye’de halk bilimi çalışmaları ciddi anlamda Cumhuriyet’in kuruluşuyla başlamıştır. Halkbilimi kültür içindeki önemini kavranmasını ve alanla ilgili daha fazla çalışılmasını sağlayacak girişimler başlatmak amacıyla eğitim veren bir bölümdür. Çalışma Alanları : Dilin bir araç olarak kullanıldığı sözel anlatımlar, geleneksel gösteri sanatları, toplumsal uygulamalar, festivaller ve ritüeller doğa ve evrenle ilgili uygulamalar, el sanatları geleneği şeklinde beş alt başlık altında toplanmaktadır. Bu öğelerin araştırıldığı, derlendiği, arşiv ve dokümantasyon merkezlerinde, müzelerde, öğretim kurumlarında ders olarak okutulması halinde eğitim kurumlarında, kitle iletişim araçlarında çalışabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2013       Mesaj #222
misafir - avatarı
Ziyaretçi
gerekli bilgiyii hiç bir site vermemiş ne olur yardım edin
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2013       Mesaj #223
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar dünyaca ünlü Türk Halk Bilimi'ne örnekler verebilirmisiniz?

mevlana , nevruz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Kasım 2013       Mesaj #224
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen yardım edin bu konudaa
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Kasım 2013       Mesaj #225
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bu yazılan kısa ve öz. Umarım yardımım dokunur . Bizim öğretmenimiz bunu beğendi .

Halkbiliminin diğer adı Folklordur. Belirli bir ülke veya bölge halkının kültürünü araştıran, bunları kendine özgü yöntemlerle derleyen, sınıflandıran, çözümleyen, yorumlayan bir bilim ve belirli bir popülasyon için ortak olan ve içinde halkoyunları, masallar, müzik, dans, efsaneler, sözlü tarih, atasözleri, şakalar, popüler inançlar, adetler, maddi kültür vb. gibi kültür öğelerinin bütününe verilen addır.
Folklor kelimesi ile sadece halkoyunları algılanagelmiştir. Fakat yanlış kullanılmaktadır. Folklor tüm Halk kültürünün tamamını kapsar.

Dünyaca Ünlü Türk Halk Bilimi Örnekleri

Orhun Kitabeleri
Dîvânü Lügâti’t Türk (Kaşgarlı Mahmut)
Kutadgu Bilig (Yusuf Has Hacip)
Dede Korkut Hikayeleri
Keloğlan Masalları
Nasreddin Hoca
Karagöz ile Hacivat
Yunus Emre
Mevlana
Yağlı güreş
Cirit sporu
Okçuluk
Nevruz
-Kaşagarlı Mahmut
-Yusuf Han Hacip
-Dede Korkut Hikayeleri
-Keloğlan Masalları
-Nasreddin Hoca Hikayeleri
-Karagöz ile Hacivat
-Yunus Emre
-Mevlana
RealEsra27 - avatarı
RealEsra27
Ziyaretçi
15 Kasım 2013       Mesaj #226
RealEsra27 - avatarı
Ziyaretçi
Verilebilecek örnekleri şu şekilde sıralamak mümkün:

Orhun Kitabeleri
Dîvânü Lügâti't Türk (Kaşgarlı Mahmut)
Kutadgu Bilig (Yusuf Has Hacip)
Dede Korkut Hikayeleri
Keloğlan Masalları
Nasreddin Hoca
Karagöz ile Hacivat
Yunus Emre
Mevlana
Yağlı güreş
Cirit sporu
Okçuluk
Nevruz
Kaşagarlı Mahmut
Yusuf Han Hacip
Dede Korkut Hikayeleri
Keloğlan Masalları
Nasreddin Hoca Hikayeleri
Karagöz ile Hacivat
Yunus Emre-Mevlana

Halk bilimi, bir milletin halkının öz kültürüdür. Türkiye’de halk bilimi çalışmaları ciddi anlamda Cumhuriyet’in kuruluşuyla başlamıştır.

Halkbilimi kültür içindeki önemini kavranmasını ve alanla ilgili daha fazla çalışılmasını sağlayacak girişimler başlatmak amacıyla eğitim veren bir bölümdür.

Çalışma Alanları :
Dilin bir araç olarak kullanıldığı sözel anlatımlar, geleneksel gösteri sanatları, toplumsal uygulamalar, festivaller ve ritüeller doğa ve evrenle ilgili uygulamalar, el sanatları geleneği şeklinde beş alt başlık altında toplanmaktadır. Bu öğelerin araştırıldığı, derlendiği, arşiv ve dokümantasyon merkezlerinde, müzelerde, öğretim kurumlarında ders olarak okutulması halinde eğitim kurumlarında, kitle iletişim araçlarında çalışabilirler.

(alın size daha özeti)Msn HappyMsn Happy
kaynak:ForumLord
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.