Arama

Doğal kaynakların tükenmemesi için ne yapılabilir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Nisan 2013 Gösterim: 13.876 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Aralık 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bütün sitelerde: Doğal Kaynakların Tükenmemesi İçin Ne Yapılabilir ? SORUSUNUN cevabını aradım ama bulamadım lütfen bu sorunun cevabını yazınız .... YAZARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM ......Msn Wink Msn Wink Msn Happy
EN İYİ CEVABI Chelsea_Eny verdi

Sponsorlu Bağlantılar
Doğal kaynakların tükenmesi yada bitmesi sonucunda insan yaşamı sona erer. Çünkü insanın doğanın bir parçası doğal kaynaklar ise doğal yaşamın nedeni. Doğal kaynaklar, insanların ve diğer canlıların yaşama nedenleridir. Doğal kaynakların yok olması demek hayatın durması ve yaşamın sona ermesi anlamına gelir. Bu nedenle elimizdeki kaynakları dikkatlice kullanmalı, tasarruf etmekten kaçınmamalı, ışığı gerektiği zaman açık tutmalı, ocağımızdaki gazı gerektiği kadar açmalı ve zamanında kapamalı, musluğumuzda bir arıza varsa gidermeli ve suyun damla damla akıyor olsa dahi boşa akmasını önlemeli, dişimizi fırçalarken musluğumuzu kapamalı, yazı yazarken sadece bir sayfayı değil bir dalın her iki tarafınıda kullanmalı, kağıtları tasarruflu kullanmalı ve çöpe atmak yerine kağıt atık depolarının özel konteynerlerine atmalı, vb. birçok eylemi sadece şu yada bu kişi gerçekleştirmiyor. Düşünün ben şuan dişimi fırçalıyorum ve dakikada 5 litre su boşa akıyor sadece dişimi fırçalarken. Benim gibi 10 bin kişi aynı şeyi yapacak olursa ne olur görelim.

5 x 10.000 = 50.000 litre başka bir değişle 50 ton su boşa akıyor. Ne bir yerimizi temizliyor, ne bir ağacı suluyor, nede baska bir işe yarıyor sadece boşa akıyor. Bir şeyi doğal kaynağı kullanırken sadece kendinizin kullandığınızı düşünmemelisiniz sizin gibi yüz milyonlarca insan aynı şekilde doğal kaynağı kullanıyor. Bu nedenle kaynaklarımızı dikkatlice tüketmeliyiz. Tasarruf etmememiz bile gerekmiyor yeterki gereklice kullanalım ve boşa harcanan kaynaklarımızı boşa harcamak yerine hiç kullanmamayı tercih edelim. O zaman bizden sonraki nesillerinde yaşamasına katkımız olur.

Kaynak:doğal kaynaklarımızın tükenmesini önlemek için alınabilecek önlemler - Türkçe Bilgi S
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
13 Aralık 2011       Mesaj #2
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Dünya alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor.

Sponsorlu Bağlantılar
Bu kaynakların başında güneş ve rüzgar enerjisi yer alıyor. Güneş yüzyıllardır dünyadaki bütün yaşamın kaynağı. Bugün güneş ve rüzgar enerjisi dünyamızı bir çevre felaketinin eşiğine getiren fosil yakıtlara alternatif olacak güce erişti. Günümüzde enerji üretmek amacıyla kulanılmakta olan petrol ve kömür gibi yakıtlar, içinde bulunduğumuz yüzyıl sona ermeden tükenecek. Bu yakıtlara alternatif olabilecek kaynaklar ise yenilenebilir enerjilerdir.

Doğa Dostu Enerji

Yeryüzünün kullanılmakta olan tüm yenilenebilir enerjilerin kaynağı güneştir. Hava tabakalarının farklı sıcaklıklarda ısınıyor olması rüzgarı oluşturur. Bioenerjide kullanılan metan gazı, yeşil bitkilerin güneş ışığı sayesinde depoladıkları karbondioksitin sonucudur. Güneş ışığı aynı zamanda denizlerdeki dalga enerjisi ve sıcaklık farklarıyla enerji elde edilmesini de sağlar.

Kaynak: Alternatif Enerji Kaynakları

konusunda ki içerikte olduğu gibi alternatif kaynaklar yaratılmalı veyahutta mevcut enerjı kaynaklarının devamlılığı sağlanmalıdır.

Alternatif enerji kaynakları nelerdir?
Çevreye Duyarlı Alternatif Enerji Kaynağı
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Chelsea_Eny - avatarı
Chelsea_Eny
Ziyaretçi
13 Aralık 2011       Mesaj #3
Chelsea_Eny - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Doğal kaynakların tükenmesi yada bitmesi sonucunda insan yaşamı sona erer. Çünkü insanın doğanın bir parçası doğal kaynaklar ise doğal yaşamın nedeni. Doğal kaynaklar, insanların ve diğer canlıların yaşama nedenleridir. Doğal kaynakların yok olması demek hayatın durması ve yaşamın sona ermesi anlamına gelir. Bu nedenle elimizdeki kaynakları dikkatlice kullanmalı, tasarruf etmekten kaçınmamalı, ışığı gerektiği zaman açık tutmalı, ocağımızdaki gazı gerektiği kadar açmalı ve zamanında kapamalı, musluğumuzda bir arıza varsa gidermeli ve suyun damla damla akıyor olsa dahi boşa akmasını önlemeli, dişimizi fırçalarken musluğumuzu kapamalı, yazı yazarken sadece bir sayfayı değil bir dalın her iki tarafınıda kullanmalı, kağıtları tasarruflu kullanmalı ve çöpe atmak yerine kağıt atık depolarının özel konteynerlerine atmalı, vb. birçok eylemi sadece şu yada bu kişi gerçekleştirmiyor. Düşünün ben şuan dişimi fırçalıyorum ve dakikada 5 litre su boşa akıyor sadece dişimi fırçalarken. Benim gibi 10 bin kişi aynı şeyi yapacak olursa ne olur görelim.

5 x 10.000 = 50.000 litre başka bir değişle 50 ton su boşa akıyor. Ne bir yerimizi temizliyor, ne bir ağacı suluyor, nede baska bir işe yarıyor sadece boşa akıyor. Bir şeyi doğal kaynağı kullanırken sadece kendinizin kullandığınızı düşünmemelisiniz sizin gibi yüz milyonlarca insan aynı şekilde doğal kaynağı kullanıyor. Bu nedenle kaynaklarımızı dikkatlice tüketmeliyiz. Tasarruf etmememiz bile gerekmiyor yeterki gereklice kullanalım ve boşa harcanan kaynaklarımızı boşa harcamak yerine hiç kullanmamayı tercih edelim. O zaman bizden sonraki nesillerinde yaşamasına katkımız olur.

Kaynak:doğal kaynaklarımızın tükenmesini önlemek için alınabilecek önlemler - Türkçe Bilgi S
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
ocean97 - avatarı
ocean97
Ziyaretçi
13 Aralık 2011       Mesaj #4
ocean97 - avatarı
Ziyaretçi
En kısa şekilde kömür petrol ve doğalgaz türü şeyleri az kullanmamız gerekli.
1.Bunlar çabuk tükenir ve bir daha olması için yaklaşık 1000 yıl geçmesi gerekir
2.Bunlar tükenerek çevreye zarar vermekle kalmıyor çıkardıkları gazlarlada dünyayı ve ozonu etkiliyorlar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Nisan 2013       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doğal kaynakların tükenmesinin nedenleri ve çözüm yolları neledir