Arama

Şeytan neden kötülüğün simgesidir?

Güncelleme: 17 Şubat 2012 Gösterim: 3.580 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şeytan neden kötülügün sümgesüdir
Sponsorlu Bağlantılar
buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
17 Şubat 2012       Mesaj #2
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
KONU: 4.1. Şeytan Kötülüğün Simgesidir

Sponsorlu Bağlantılar

ANLATIM

Şeytan, ateşten yaratılmış, cinler alemine ait bir varlıktır. Ateşten yaratılmış olmayı ileri sürerek Adem’e secde etmekten kaçınmıştır. Böylece Allah’a isyan etmiş ve Allah’ın lanetine uğramıştır. Cezası kıyamet gününe kadar ertelenmiş ve bu zamana kadar doğru olmayan isyancı insanları saptırmak görevini üstlenmiştir. Kur’an’da onun isyanı şu şekilde anlatılmaktadır;
“Meleklere, Adem’e secde edin demiştik. İblisten başka hepsi secde etmişti. O cinlerden idi, Rabbinin buyruğu dışına çıktı.” (Kef 50)
Allah şeytana buyurdu ki sana emrettiğim vakit seni secde etmekten alıkoyan nedir? İblis; ‘Ben ondan daha hayırlıyım. Çünkü beni ateşten, onu topraktan yarattın.’dedi. Allah ise (cennetten ve meleklerin arasından) ‘oradan in, orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık çünkü sen aşağılıklardansın’ dedi. Şeytan ‘bana tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver’ dedi. Allah ‘haydi sen mühlet verilenlerdensin’ buyurdu” (Araf 12-15)
Şeytan ilk günahı Cennette bulunan Hz. Adem ve Havva’ya işletmiştir. Allah, Cennette bulunan Hz. Adem ve Havva’ya bütün nimetleri serbest bırakmış fakat tek bir ağaca yaklaşmamalarını istemiştir. Şeytanın onlara tuzak kurması sonucu onlar o yasak ağacın meyvesinden yemişler ve Allah’a verdikleri sözü tutmamalarının bir cezası olarak Cennetten çıkarılmışlar ve yeryüzüne gönderilmişlerdir. Bundan sonra şeytan kıyamete kadar insanları Allah’ın yolundan ayırmak ve günah işlemelerini sağlamak amacıyla çalışacaktır.
İnsanın kötü yönüne karşılık şeytan, iyi yönüne karşılık da melek yaratılmıştır. Şeytan, kötülüğün ve şerrin temsilcisi olarak daima kötülüğü telkin ederken, melek de iyiliğin ve hayrın temsilcisi olup daima iyiliği telkin etmektedir.
Şeytan, melek ve cin gibi Kur’an’da varlığı kesin olarak bildirilmiş varlıklardandır. İnsanları kötülüğe çağırmaya gayret eder. Çünkü kibir ve gururundan dolayı Allah’a isyan etmiş ve kıyamete kadar insanları Allah’ın yolundan uzaklaştırmak için bir imtihan aracı olmuştur. Önemli olan, bizlerin kötülüğün sembolü olan şeytanın çağrısına kulak vermemesidir. (Anlatım: Dr. Mustafa Akman -dinibil.com)
Şeytanın neden her türlü kötülüğün simgesi olarak kabul edildiğini maddeler halinde şöyle açıklayabiliriz:
  1. Şeytan Allah'a isyan etmiş, insanın üstünlüğünü çekemeyerek ona kin tutmuştur.
  2. Şeytan, insanı doğru yoldan uzaklaştırmak ister.
  3. Şeytan, insanın kalbini ve duygularını kötülüklerle doldurmak ister.
  4. Şeytan sürekli kötülükten yanadır. (A.K.)

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 0 üye beğendi.
In science we trust.

Benzer Konular

9 Eylül 2012 / asla_asla_deme Mitoloji
20 Haziran 2011 / Ziyaretçi Soru-Cevap
24 Ekim 2012 / İYİLİK Soru-Cevap
8 Kasım 2012 / mehmanperest Soru-Cevap
7 Eylül 2015 / Safi X-Sözlük