Arama

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hakkında bilgi verir misiniz?

Güncelleme: 14 Eylül 2012 Gösterim: 2.388 Cevap: 1
uykucu - avatarı
uykucu
Ziyaretçi
14 Eylül 2012       Mesaj #1
uykucu - avatarı
Ziyaretçi
bilen arkadaşlar anlatırsa sevinirim.
Sponsorlu Bağlantılar
eku123 - avatarı
eku123
Ziyaretçi
14 Eylül 2012       Mesaj #2
eku123 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
uykucu adlı kullanıcıdan alıntı

bilen arkadaşlar anlatırsa sevinirim.

AMAÇ

Sponsorlu Bağlantılar
Fakültemizin amacı bilim ve teknolojideki inanılmaz hızlı gelişmelere mezuniyet sonrası da ayak uyduracak öğrenciler yetiştirmektir. Öğrencilerimizin hayata atıldığında çağdaş bilgilerle donatılmış, ezberci düşüncesi olmayan,düşünmesini, sorgulamasını bilen, düşündüklerini uygulamaya cesareti olan, kendine güvenen ve kararlı kişiler olarak yetişmesini sağlayacak bir eğitim programı hedeflenmiştir. Bu konuda incelemeler yapılarak hedefimizi gerçekleştirecek yöntemler saptanmıştır. Ayrıca öğrencilere iş hayatında yönetici olabilecek formasyonu kazandırmak da amaçlarımız arasındadır.

EĞİTİM FELSEFEMİZ
Fakültemiz müfredat programının oluşturulmasında, temel mühendislik kavramını aktaran, ülkemiz ihtiyaçlarına cevap veren, değişen şartlara ve gelişen teknolojilere uyum sağlayabilen, iletişimin, girişimciliğin ve araştırmacılığın teşvik edildiği, çağdaş bir eğitim felsefesi benimsemiştir. Fakültemizde yabancı dil, bilgisayar ve uluslararası güncel bilgi ağları ve kaynakları kullanımı ile destekli tasarım ve uygulama ağırlıklı programların yürütülmesi hedeflenmiştir.

KURULUŞ VE BÖLÜMLER
Fakültemiz 03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı yasa ile (YÖK karar tarih ve sayısı) kurulmuştur. Fakültemiz Bilgisayar Çevre, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Gıda, Jeoloji ve Makine Mühendisliği Bölümlerinden oluşmaktadır. Bunlardan İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümlerine 1998-1999 ve 1999-2000 öğretim yıllarında 33’er öğrenci alınmıştır. 2000-2001 eğitim-öğretim yılında ise Makine Mühendisliği Bölümüne 30 öğrenci alınarak eğitime başlanmış olup, aynı dönemde İnşaat Mühendisliğine 44, Çevre Mühendisliği Bölümüne ise 30 öğrenci alınmıştır. 2002-2003 öğretim yılında ise Jeoloji Mühendisliği Bölümüne 30 öğrenci alınarak eğitime başlanmıştır. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümüne 2008-2009 eğitim öğretim yılında 31 öğrenci alınarak Lisans eğitimine başlanmıştır. Ziraat Fakültesinde yer alan Gıda Mühendisliği Bölümü YÖK'ün 20.01.2009 tarih ve 189 Sayılı onayı ile Fakültemize katılmıştır. Makine mühendisliği Almanca olmak üzere, diğer tüm Bölümlerimizde zorunlu İngilizce hazırlık sınıfları bulunmaktadır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün aktif hale getirilebilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.
GELİŞİM PLAN VE HEDEFLERİMİZ
Canlı yayın yoluyla uzaktan eğitim sistemini uygulama
Diğer bilişim teknolojilerinin (Fakülte içi network aracılığı ile bilgi aktarımı v.b.) yerleşmesini sağlama
Öğrencilerin yurtdışı staj olanaklarını arttırma
Seçmeli ders seçeneklerini arttırma
Üniversite - Sanayi işbirliğinin yoğunlaştırılmasına önem verme (meslek kuruluşları ile iyi iletişim, teknoloji merkezi kurulmasına çaba gösterilmesi, yöre sorunlarına yönelik proje çalışmaları v.b.)
Öğrenciler arasında çeşitli konularda oluşturulan grupların çalışmalarına destek vererek takım çalışması bilincini geliştirme.
Meslek etiğine önem verme ve bunu bir ders olarak programa dahil etme.
ÖĞRETİM
Ders programlarımız ülkemizdeki köklü üniversiteler ile Avrupa ve ABD 'deki üniversitelerin programları taranarak hazırlanmıştır. Küreselleşme olgusu çerçevesinde uluslararası ilişkiler olağanüstü yoğunluk kazanmıştır. Uluslararası öğrenci değişimi, öğretim üyesi değişimi çok kolaylaşmıştır. Bu nedenle çeşitli ülkelerde üniversiteler arasında program ve öğretimin eşdeğerliliği gereksinimi giderek kaçınılmaz olmaktadır. Üniversiteler standardizasyona gitme çabası içine girme zorunda kalmışlardır. Ülkemizde bazı üniversiteler bu çalışmaları başlatmıştır. Fakültemiz ders planları, bu gelişmeler dikkate alınarak değişim ve dönüşüme ayak uydurabilecek yapıda uluslararası standartlaşmaya uygun bir yapıda hazırlanmıştır.

STAJ
Öğrencileri mesleklerine sevdirmek ve mesleki tecrübelerini arttırmak açısından staj yapmak önemli bir yer tutmaktadır. Bu doğrultuda, fakültemizde ikinci yıl sonundan itibaren yaz aylarında staj yapmak zorunludur. Stajlar öğrencinin pratik çalışma deneyimini ve el becerisini arttırmanın yanı sıra sanayideki çok yönlü yapıyı tanımasını sağlayabilmelidir. Ayrıca öğrenciler, sanayide teknik malzemeleri ve işlenebilirliğini tanımalıdır. Stajlar öğrencinin gelecekteki meslekleri hakkında görüşün gelişmesi, deneyim kazanmalarını, sanayi ile ilişkiye girmelerini ve okulda edindikleri bilgilerini uygulamalarını sağlar.

SEMİNERLER
Derslerin dışında Fakültemizde seminerler ve konferanslar düzenlenmektedir. Bu seminerlere meslek odaları üyeleri de davet edilmekte, meslekle ilgili yeni gelişmeleri tanıtmak amaçlanmaktadır.

SOCRATES - ERASMUS PROGRAMLARI
Erasmus programının amacı Avrupa’ da yükseköğretimin kalitesini artırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmektir. Erasmus programı belirtilen amaçları Üniversiteler arasında ülkeler arası işbirliğini sağlayarak ve Avrupa birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunarak gerçekleştirmeye çalışılmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin İşbirliği yaptığı Kurumlar:

Hochschulefür Angewndte Wissenschaftedn Hamburg/ALMANYA

Universtat Hannover/ALMANYA

FH-Frankfurt

Georg – simon – Ohm Fachhochschule Numberg/ALMANYA

MEZUNLARIN ÇALIŞMA ALANLARI
::.Çevre Mühendisliği

Su kirliliği ve kontrolü

Katı atık yönetimi

Çevresel modelleme

Uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri

Hava kirliliği ve kontrolü