Arama

Bilim ve teknolojinin günlük yaşantımızdaki önemi nedir?

Güncelleme: 28 Kasım 2012 Gösterim: 1.569 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Kasım 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen hemen lazımm ....
Sponsorlu Bağlantılar
sade - avatarı
sade
VIP hazan
28 Kasım 2012       Mesaj #2
sade - avatarı
VIP hazan
Tarihi süreç içerisinde bilim ve bilim insanları öyle bir yere gelmiştir ki, artık bilim işlenerek teknolojik ürün haline dönüştürülmüş , seri üretim yapılmaya başlanmıştır.17. yüzyılda insanın bilimi kendi isteği dogrultusunda yönlenirip ürün elde etmesi , maddeyi kendi hükmü altına alması seri üretimin oluşmasını sağlamıştır.Ekonomi tarihçilerin sanayi devrimi olarak anlattığı bu önemde ortaya çıkan seri üretim modeli , üretim tekniklerinde meydana getirdiği gelişmenin yanı sıra iç ve dış pazarlarda büyük bir rekabeti e bereberinde getirmiştir.Üretim modelindeki bu gelişmeler sanayicileri, finansörleri v.b yeni arayışlara yöneltmiştir.Üretimin emrine sunulan yeni makineler , bu duruma ayak uyurmayan sanayiciyi pazarın gerisine iterek yeni rekabet türünün ortaya çıkmasına neden olmuştur.
---Teknolojik bilgi bu yeni dönemde sanayiye aktarıldığı ölçüde imkanı sunmuş gelişme imkanı bulmuş, ayrıca bu gelişmenin kaynağının sistemli biçimde araştırılıp geliştirilmesi sağlanmıştır.Böylece doğayı , evreni bir bütün olarak kavramayı temel alan bilimsel araştırmanın ortaya koyduğu bulgulara sırtını dayayan teknoloji,bu bulgulardan yola çıkarak yaşadığı doğayı değiştirmenin , maddeyi işletmenin bilgisi , deneyimi haline dönüşmüştür.Bu teknolojiyi kullanan toplumlarda refah seviyelerini arttırmışlardır.Daha önceleri bilim, kişiler tarafından isipline edilmemiş grup çalışması olarak yapılıyor ve kişisel çabalar olarak kalıyordu.Bilim bir meziyet olarak kabul ediliyor veya ihtiyaçlar sebebiyle öğrenilen bilgiler olarak gelişiyordu.Ancak üretim tarzındaki değişim ve buna bağlı olarak rekabetin boyutlarındaki gelişme bilimi araşırma , geliştirme faaliyetlerini disiplin altında yapılan bir yarış haline getirmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar