Arama

İrrasyonel sayılar olmasaydı hayatımızda neler değişirdi ?

Güncelleme: 14 Ocak 2013 Gösterim: 6.787 Cevap: 2
Evanescence - avatarı
Evanescence
Ziyaretçi
13 Ocak 2013       Mesaj #1
Evanescence - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar matematik performans ödevim için lazım her yerde aradım ama bulamadım İrrasyonel sayılar olmasaydı hayatımızda ne gibi değişimler olurdu? Yardım ederseniz sevinirim Msn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
Electrify - avatarı
Electrify
Ziyaretçi
13 Ocak 2013       Mesaj #2
Electrify - avatarı
Ziyaretçi
İrrasyonel sayılar, Rasyonel sayılar kümesine dahil olmayan gerçel sayılardır. Kesir olarak ifade edilemeyen bu sayılara , ve örnek verilebilir. Q' veya I ile gösterilir. Bu sayılar belli bir düzeni olmaksızın sonsuza kadar devam eden ondalık sayılar (örneğin pi sayısı) veya oranlı karşılığı olmayan kökler olabilir.
Her zaman bir dik üçgenin dik kenarları aynı uzunlukta ve rasyonel sayı ile ifade edilebiliyorsa, hipotenüs her zaman irrasyoneldir. Dik kenar ise, hipotenüs olacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
Normalde rasyonel sayılar olarak ifade edilen sayılar.
şeklindedir.
irrasyonel sayılarda ise c ifadesini karşılayacak
gösterimi yoktur c gibi bir sayının-ki biz buna irrasyonel sayı deriz- eşiti olacak a ve b gibi sayılar yoktur. Bir yönüyle İrrasyonel sayılar Asal sayıların tersidir.Çünkü asal sayılar iki asalın çarpımı ile elde edilemez veya eldeki sayı asal olmaz c=a*b olacak bir asal yoktur.

Örnekler

irrasyonel sayıdır irrasyonel sayıdır irrasyonel sayıdır irrasyonel sayı değildir çünkü rasyonel karşılığı vardır irrasyonel sayı değildir çünkü rasyonel karşılığı vardır

iceslush - avatarı
iceslush
VIP ETC
14 Ocak 2013       Mesaj #3
iceslush - avatarı
VIP ETC
Bu sayıların kullanması gereken işlemlerde,problemlerde başka bir yöntem oluşturulmak zorunda kalınırdı.
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic813898_4.gif