Arama

İslamiyet ve Yahudilik arasındaki farklar nelerdir?

Güncelleme: 20 Aralık 2013 Gösterim: 7.822 Cevap: 1
sivaslı58 - avatarı
sivaslı58
Ziyaretçi
20 Aralık 2013       Mesaj #1
sivaslı58 - avatarı
Ziyaretçi
İslamiyet ve Yahudilik arasındaki farklar nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
Arkadaşlar siyer ödevimi büyük ölçüde hallettim ama şu konuyu hiçbiryerde bulamadım bana bir yardımcı olun lütfeen İslamiyet(Müslümanlık)ile yahudilik arasındaki kısaca farkları yazarsanız sevinirimmm çokk acilll lütdennnnn
Son düzenleyen _Yağmur_; 20 Aralık 2013 12:59 Sebep: soru düzenlendi.
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
20 Aralık 2013       Mesaj #2
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
İslamiyet

Sponsorlu Bağlantılar
MÜSLÜMANLIK VE YAHUDİLİK
Arapça "selem" kökünden alınmış olan islâm, lügatta, "itaat etmek, boyun eğmek, teslim olmak, kötülüklerden salim bulunmak, selamete ulaşmak" vb. anlamlara gelen bir mastardır. islâm Hz. Muhammed (s.a.v)'e Allah tarafından vahiyle bildirilen son ve kâmil dinin adıdır. Genel manada Müslümanlık Allah'ın varlığına, birliğine O'ndan başka ilâh olmadığına Hz. Muhammed'in O'nun kulu ve elçisi olduğuna, O'nun tebliğleriyle temellendirilen sisteme inanmak ve inandıklarını uygulamak yani amel etmek demektir. Bu durumda olan kimseye Müslüman denir.
İslamiyetin kutsal kitabı Kur'an ı Kerim'dir.
Yahudilik
Musevîlik, kurucusu Musa'ya izafetle bu adı almıştır. Yahudi, İbrani, ve İsrail terimleriyle de Musevîlik kastedilir. Musevîliğin tek tanrıcılığın saf bir şekli olduğu söylenmekle beraber O, yalnız başına ne bir mezhep ne bir ırk, ne de modern bir millettir. Yahudiler dünyanın en eski tarihî, dinî cemaatini meydana getirmişlerdir. Dinler Tarihi'nde özel bir yeri bulunan Yahudilik, kutsal kitaplarında Ahd'e geniş yer ayırmasından dolayı bir Ahid dini olarak da telâkki edilmektedir.
Kutsal Kitapları: Tanah ve Talmud'dur.
Günüz Yahudi Mezhepleri:
1. Muhafazakâr Yahudiler,
2. Ortadoks Yahudiler,
3. Reformist Yahudiler.
4. Yeniden Yapılanmacılar
LİNKE KAYNAKÇAYA BAKINIZ LÜTFEN
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove