Arama

Paganizm ayinleri nasıl yapılır?

Güncelleme: 1 Ekim 2016 Gösterim: 2.072 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ağustos 2016       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
paganizm ayinleri nasıl yapılır neler gerekir
Sponsorlu Bağlantılar
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
26 Eylül 2016       Mesaj #2
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Paganizm içinde Çağdaş Paganizm, Modern Paganizm, ya da Neopaganizm, modern çağ öncesi Avrupa'daki pagan inanışları başta olmak üzere tarihi pagan inanışlarının devamı olduğunu ya da bu inanışlardan türediklerini iddia eden çağdaş dini hareketlere verilen genel ad. Kendi içlerinde birçok benzerlik barındırmalarına rağmen çağdaş Pagan inanışları tek bir inanç, ibadet şekli ya da kutsal metin etrafında toplanmayıp çeşitlilik gösterirler.

Sponsorlu Bağlantılar
Çağdaş Paganizm, tarihsel pratik ile günümüzdeki anlayış arasında sentezlenmiştir ve Hristiyanlık öncesi folklörik ve etnografik kaynaklardan etkilenmiştir. Bugün bu kaynakların Neopaganlarca kullanımı çeşitlilik gösterir. Birçoğu bu dini tamamıyla modern bir anlayışla yorumlarken, bir bölümü de bu dinleri tarihi ve folklörik kaynaklarda gördükleri şekilde canlandırma eğilimi gösterir.Genel olarak politeizm, animizm ve panteizm Pagan teolojisinin ortak unsurlarıdır. Paganların birçok kutlama gününün arasında en yaygın olanları mevsimsel festivaller ve yıl döngüsüdür

Güney yarı küre ve Kuzey yarı kürede farklı tarihlerde kutlanan 8 pagan festivali vardır.

Yule ( kyk: 22 aralık - gyk: 21 haziran )
İmbolc ( kyk: 2 şubat - gyk: 1 ağustos )
Ostara ( kyk: 21 mart - gyk: 21 eylül )
Beltaine ( kyk: 1 mayıs - gyk: 31 ekim )

Midsummer ( kyk: 21 haziran - gyk: aralık 22 )
Lughnasadh ( kyk: ağustos 1 - gyk: 2 şubat )
Mabon ( kyk: 21 eylül - gyk: 21 mart )
Samhain ( kyk: 31 ekim - gyk: 1 mayıs )


YULE:
Gündönümü/noel (22 aralık): noel, en büyük karanlık zaman ve senenin en uzun gecesidir. kış gündönümü, hıristiyanlığın doğumundan çok önceleri, kutsal kral’ın doğum günü ile birleştirilmiştir. güneşin, çok tanrılı dinler geleneğinde erkek tanrıyı temsil ettiği kabul edildiğinden, bu olay güneş tanrısının dönüşü olarak kutlanmaktadır ki tanrıçanın yeniden doğuşudur.

IMBOLC:
Tanrıça genç oğlunu beslerken, ilkbahar gelgitinin fısıltıları duyulmakta. senenin, büyümenin başlangıcı ile birleştirilen bir zamanı olarak imbolc (2 şubat) aynı zamanda birçoğu için de bir başlangıç dönemidir. yılın bu döneminde, gelecek yaz ayları için kurulan hayallerin ve umutların tohumları ekilir.

OSTARA:
İlkbahar ekinoksu (21 mart): ilkbahar gelgitinin ilk gerçek günüdür. genç tanrı, olgunlaşıp büyümeye devam ederken, gece ve gündüz eşittir. ağaçlarda yeni büyümenin filizlerini ve kabaran tohumları görmeye başlarız. günler büyük bir beklenti ile daha sıcak oldukça enerji gelişmektedir.

BELTAINE:
(1 mayıs); Tanrıça ile temsil edilen toprak artık olgun ve bereketlidir ve genç tanrı ona olan aşkını ifade eder. yazın ilk çiçekleri onların şerefine toplanırken bu bizi coşturan bir zamandır.
beltaine sebt günü mayısın 1. gününe denk gelir… samhain’le beraber cadıların takviminde en kutsal günlerden biri olarak bilinir hatta kabul edilir… bu sebt gününde, çember, bahar çiçekleriyle ve özellikle vahşi olanlarla süslenir..ayin esnasında bir may queen çiçeklerden bir çelenkle, ve bir may king yeşil yapraklardan bir çelenkle taçlandırılır…ve törenin ilk etabı basarıyla aşılmış olur.. hayat kıvılcımı fallus’u (bu olay bazı dinlerde erkek uzvuna tapınmayı ) temsil eden bir maypole’un etrafında dans edilir ve havada şeritler sallanırken,heyyoooo super oldu ortam nidalari gokyuzune karışır.. güneşin gücünün giderek artmasını kutlamak üzere bir yandan da dokuz odun kümesi tutuşturulur… tanrıça, onun bir görünümü olan bereketin ak tanrıçası olarak ve tanrı, greenwood tanrısı olarak onurlandırılır… beltaine aynı zamanda kutsal evlilik kutlamasıdır..
beltaine cadı yılının büyük verimlilik şenliğidir. çiçekler ve illbahar tanrıçası flora için sarkılar soylenir danslar edilir. mayıs arifesinde mayıs habercileri köydeki evlerin kapılarını dallar ve çiçeklerle suslerlerdi ve kullandıkları malzeme evin sahibi hakkındaki duyguları gosterirdi. sıgırların buyumelerini engellemek için kuyruklarına uvez dallarından haclar takılırdı. cunku beltaine zamanında cinler ortalıkta gezerdi.
mayıs arifesi aynı zamanda afacanlık zamanıydı. dukkanların levhaları degistirilir, kapılar menteselerinden sokulur, basit sakalar yapılırdı. cinleri uzak tutmak için kapı onune cuha cicekleri konulurdu. eger 1 mayısta gunes battıktan sonra kuyudan su içerseniz periler tarafından kacırılır ve 1 yıl 1 gun boyunca periler ulkesinde tutulursunuz. maypole cevresindeki celenklere buyuk tanrıçanın kan ve sut sırrını yansıtan beyaz ve kırmızı cicekler konurdu. maypole mayıs sabahında agaclıklardan getirilirdi.
beltane, yilin ikinci büyük döngüsünü temsil eder. yeni yilin ve yeni olusumlarinin kutlandigi gündür. tanri ve tanriça’nin evliliklerinden sonra birlestikleri gündür ve aralarindaki iliski bu günde eksik hale gelmis, tamamlanmis olur. eski pagan inanclarinda bu günde seçilen bir çift tanrica’nin huzurunda sevisirlerdi. (bakire kiz tanriça’yi, geyigi avlayan genç erkek tanriyi temsil ederdi) çiçek tanriçalari, kutsal çiftler ve avlanma günüdür.
diger isimleri: may day,bealtaine, rudemas, bhealltainn, giamonios
renkleri: kirmizi (tanri), beyaz (tanriça)
sembolleri: sepet, çiçekler…

MIDSUMMER:
Yaz gündönümü/yaz dönümü (21 haziran): toprak cömertliğini paylaşmaya başladıkça ilk biçilen otların günüdür. günlerin en uzun olduğu bu dönem, ateş festivali olarak kutlanır. ekme ve biçme arasındaki mevsim haziran, aynı zamanda barış ve evlilik için geleneksel aydır.
haziranın 21. yani yılın en uzun günü, midsummer kutlanır… yaz gündönümü. magickal (sihirli denemez ama, ona benzer birşey magic ile magick farklıdır o bağlamdan yani) otlar, wart ve ya da güvercinotu bu yaz döneminde toplanabilir… çember, yaz çiçekleriyle süslenir ki;günebakanlar bunun için bicilmis kaftandir..bugünde şenlik ateşleri yakılır ve güneşin en güçlü döneminde olması kutlanır… cadılar alev yalımlarının üzerinden atlarlar ve üvez ile sedefotundan tılsımlar yaparak evlerine ve korunması amacıyla evcil hayvanlarına takarlar… tanrı, onun bir görünümü olan güneş tanrısı ve tanrıça yeryüzünün anası olarak onurlandırılır gururlandırılır…
midsummer yılın donum noktasını simgeler. gunes onuruna senlik atesleri yakılrı ve danslar edilirdi. bu atesler yunanistanda demeter adına yakılırdı. irlandada ateslerin etrafında atesi sondurup seytanlık yapabilmek için cinlerin ucustugu soylenirdi. atesin kulleri tarlalara verimlilik vermek için serpilirdi. a midsummer nights dreamde midsummer arefesi buyulemelerin etlikemelerin sakaların zamanıdır. bu gecede toplanacak bir suru bitki vardır. cok kucuk oldukları için cıplak gozle gorulemeyen egrelti otu toplayanı gorunmez yaptıgına inanılırdı. midsummer atesleri hep mese ile yakılırdı. bu agac tum simsek tanrıları ve roma ocak tanrıcası vestanın atesleri için kutsaldı. asıklar midsummer da yakılan senlik ateslerinin uzerinden birlikte atlar ve alevlerin uzerine cicekler atarlardı.

LUGHNASADH:
(1 ağustos); İlk hasat. doğa döngüsü devam ettikçe bitkiler gelecek sene için tohumlarını hazırlamaktadır. güneş (oğul) hala parlak bir şekilde yakmaktadır ancak geçen günler sonbaharı müjdelemektedir. yavru hayvanlar neredeyse tamamen büyümüş ve ilkbaharda büyük umutlarla dikilen bitkilerimiz meyvelerini vermeye başlamıştır.

MABON:
Sonbahar ekinoksu (21 eylül): ikinci ya da devam eden hasat. şimdi, ostara da olduğu gibi, günler ve geceler bir kez daha eşittir. bahçeler tamamen çiçek açmıştır ve doğanın bereketiyle yüklüdür. havada hafif bir ayaz vardır ve yakın-uzun soğuk aylar için hazırlıklar yapılmaya başlanmıştır.
eylülün 21.gününde kutlanan bu sebt günüdür…iş bu halde günler ve geceler tekrar eşitlenirler ki bundan sonra artık geceler uzamaya başlar… çember, sonbahar yaprakları,güz gülleri, bezelye ,başak& bakla tohumları ve düşen meyvelerle süslenir… cadılar bu zamanlarda maiden of springi ve mother of summeri uğurlama&yolculama merasimlerine başlarlar… bir nevi doğanın ölüm vs benzeri kış uykusuna yatmaya hazırlanması gibi, cadılarda crone’a ve ölen güneş görünümündeki, ölümün ve yeniden doğuşun tanrısına hoşgeldin kutlamasına hazırlanırlar bu dönemde…sebt günüdür..
bu ikinci ceyrek gundur ve cadı yılının sonudur. hasat meyvelerinin ve azalan yaz gunlerının kutlamasıdırç
son deste tanrıcanın, bakirenin, hasat kralicesinin sembolu olarak somıne uzerıne konurdu. tarlada calısanların en genc kızı desteyı keser ve onu kronun hasat yemegıne tasırdı. bu kiza caillach denirdi. beyaz baslık takılır, giysisiyle calı supurge otu filizleriylye tutturulurdu. hasat solenınde masa basına oturur ve genc erkekler onunla dans ederdı.
kendi mucizesini icinde barindiran gun.

SAMHAIN:
Keltlerin 31 ekim gecesi kutladıkları festival. günümüzde de halloweene çevrilmiş bi şekilde kutlar bunu yabancı memleketlerde insanlar.. (epey sulandırılmış şekilde)katolikler de all souls night şeklinde ölen yakınlarını anarlar.
(31 ekim); en son hasat. toprak, tanrıya hüzünlü bir şekilde el sallamaktadır. tanrıçanın bir daha yeniden doğuşu olacağını ve döngünün devam edeceği bilinir. bu yankı dönemidir. bizden önce yaşamış eskileri şereflendirme ve görme (kehanet) zamanıdır. sene çarkına bakıp düşündükçe, ebedi yaşam döngüsündeki rolümüzü anlamaya başlarız.
birçok craft geleneğinde, yıl döngüsü halloween’le başlar ve bunun eski kelt dilindeki ismi samhain’dir.bu noktada yılın en karanlık dönemi başlar, sonbahar ekinoksu ile kış gündönümü arasındaki bölüm… ruhani dünyanın yaşam dünyasına yaklaştığı ve bu ikisi arasındaki peçenin incecik olduğu zamandır… bu yüzden cadılar, samhain sebt gününde ölülerin ruhlarının gelip kendilerine katılmaları için davet ederler(aps&mail aracılıgı ile)… çember, bal ve sukabakları, sohbahar yaprakları ama özellikle meşe ağacı yapraklarıyla süslenir çünkü bu yaprak ölüm tanrısını sembolize eder… dört ana yöne yerleştirilmesi gereken mumlar, jack o lantern’lerin
içine konur ve batı noktasının solunda ölümün girebileceği bir gateway olmalıdır…ayin sırasında ruhlar çağrılır, ve belki saatin ters yönünde bir spiral dansı yapmak yeniden doğuşu sembolize ettiğinden ayine katılabilir…ouija tahtasi gibi bir aracın da ayrıca çemberin ortasında bulunması gerekir… samhain sebt gününde cadılar yalnızca sevdikleri ve şimdi yanlarından ayrılmış olan ruhlardan mesajlar almayı değil, aynı zamanda craft’larının eskilerinden, pagan atalarından ve akrabalarından da mesajlar almayı umarlar ummaktadırlar.. tanrıça, onun bir görünümü olan karanlık gizemlerin tanrıçası olarak onurlandırılır… tanrı ise, ölümün boynuzlu tanrısı olarak onurlandırılır, ve yalnızca insanlar değil ama bunu hayvanlarda yaparlar…boyle birgundur samhain gunu witchcraftda..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
1 Ekim 2016       Mesaj #3
perlina - avatarı
Ziyaretçi

Malzemeler :Kutsama Yağları
Bu yağları yakmadan önce mumları ve kendinizi kutsamak için kullanın.Mümkün olduğu kadar saf halde almaya çalışın yağları.Sentetik yağlar kullanmayın.Hatta mümkün olursa kendiniz yapmaya çalışın.

Karanfil : Ruhsal yaşamı geliştirme,saflaştırma ve yüceltme.
Sardunya : Eylem,cüret.
Buhur : Ruhsal güç,meditasyon,geleceği görme
Vanilya : Uyuşturucu,afrodizyak
Hanımeli : Düşünürler,iletişimciler,düşsel
Sümbül : Dikkatsiz,değişken,yapmacıklı
Yasemin : Afrodizyak,şans,başarı,sersemletici
Lavanta : Sakinleştirici,yatıştırıcı
İnci çiçeği : Utangaç,çekingen,nazik,duyarlı
Misk : Amaca bağlılık,akılcılık,erotik,duyarlı
Sarı kız : Sihirli,sersemletici,ruhsal,yükseklik,güzel kokan
Patcholi : Hırs,sapkınlık,sersemletici,uyuşturucu
Gül : Duyumsal,aşık,uyumlu,güvenli
Biberiye : Cesaret,enerjik,olağandışılık,koruyucu
Sandal ağacı : Erotik,duyumsal
Mine çiçeği : Güçlü,esnek,ileriyi gören
Menekşe : Nazik,uyumlu,tatlı,dengeli
Ylang ylang : Sersemletici,uyuşturucu,doyumsal,erotik


Altar
Wicca ve cadılar çalışmalarında genellikle bir altar kullanırlar.
Bu çalışmaların yapılacağı,yazılarını yazacağı kendine ait bir köşedir.Toprak Ana’yı sembolize eder.
Bir altarda çesitli semboller,mumlar,heykelcikler,resimler ve diğer şeyler ki bunlar maji ile ilgili çalışmalarda gücü arttıracak,ihtiyaç duyulacak şeylerdir.
Bir Altarın nasıl olması gerektiğine dair kural yokdur.
Geleneksel bir altarsa,sağ tarafda beyaz veya gümüş renkli mum bulunur,bunlar Tanrı ve Tanrısal ışığı sembolize ederler.Sol tarafda siyah veya altın renkli mum bulunur bunlar,Tanrı yi sembolize eder.
Diğer renklerde mumlar,yapılacak rituele göre altar da yerini alır.
Altarın tam merkezinde pentakl yer alır bu Toprak elementini sembolize eden bir daire içine
yerleştirilmiş pentagramdır.Pentakl taşlarla,çizilerek veya altar örtüsünün üzerine bir daire şekli oluşturularak elde edilebilir.Pentaklın arkasında(biraz sola doğru)kadeh bulunur,yanında tuzluk vardır.
Su elementini ve bereketliligi sembolize ederler.
Altarın sağ tarafında,beyaz mumun yanında,tütsü kabı ve tütsüler yeralır bunlar,hava elementini sembolize ederler.
Yine sağda Athame(siyah saplı bıcak) yeralır.Bu iki tarafı da keskin olan seromoniel bir bıçakdır.
Çelik,bronz,gümüş veya bakır olabilir.Diger metaller altarda enerjiyi olumsuz etkiliyeceği için fazla kullanılmaz.
Bu bıçaklar,kesme amaçlı asla kullanılmazlar.Pekçok cadı iki adet bıçaga sahipdir.Athame ve Bolline.
Athame siyah veya koyu renk saplıdır.Bolline ise beyaz saplıdır ve kesme amaçlıdır..
Sadece coven da Bolline kulanılır.Athame ve Bolline beraber Tanrısal butunlugu temsil eder. (siyah-beyaz,erkeklik-kadınlık) Athame ve Bolline de hava elementini sembolize ederler.
Altarın on kısmında değnek bulunur.Bu ateş elementini sembolize eder..Bazen bıçağın yerine kullanılır.
Bu değnek genellikle kişinin kendi bulduğu bir agaç dalı olur.(Ağaçdan koparılmamış,yere düşenlerden)
Cadıların bir kısmı,vücuduna yakın uzunlukda bir asaya da sahipdir ve bunlar genellikle tesaduf eseri bulunmuşlardır.Bunları satın da alabilirsiniz ama herzaman size güzel gelen bir ormanda, parkda bulduğunuz bir değnek bulmak için enerjinizi verdiğinizden çok daha iyidir ve çalışmalarınızda malzemenin nerden geldiğinin bir önemi yokdur.Covenlar genellikle her ikisine de sahipdirler. Uzun olanı aşşağı yukarı çeneden ayağa kadardır.
Bunların dışında altarda Tanrıca heykelcikleri,süsler,yemisler ve sus olarak kullanmak istediğiniz veya çalışma ortamında olmasını istediginiz seyler bulunur.
Başda da dediğimiz gibi bir altarın nasıl olması gerekdiğine dair herhangi bir kural yokdur.
Önemli olan çalışma ortamında sizin kendinizi nasıl iyi hissettiğinizdir.
Altarınızı çok göz önünde olan,herkesin kolaylıkla girip çıkabileceği bir alana kurmamaya özen gösterin.
Altarınızdaki malzemelere,başkalarının dokunmamasına özen gösterin orada sadece sizin enerjiniz mevcut olmalıdır.
Bazı cadılar altarlarını sabit yapmayıp sadece ritüel gerçekleştirecekleri zaman kurarlar.
Altarda esas olan kullanacağınız malzemelerinizin elinizin altinda olmasıdır.

Tütsüler
Bitkiler ayinlerde tütsü olarak kullanılır.Bazende özelde bazı etkileri olduğu için içmemizde gerekebilir.
Tütsü ayine mistik bir hava vermek ve ayinin yaşantısını değiştirmek için hemen hemen tüm büyük inanışlarda ve dinlerde kullanılır.Cadılarda ayinde büyü çalışması yapabilmek için ortamı hazırlarken kullanırlar tütsüleri.
Tütsüler gezegenlerin yönetilişlerine göre karıştırılırlar.Yağlarında etkisiyle bu sersemletici karışımlar,ruhların geçebileceği kanalları açarak büyü yapmaya yardımcı olurlar.
Tütsülerin beden çakrası,duyumlar ve zihin üzerine etkileri vardır.Nasıl çalıştıkları tam olarak bilinemesede,yaygın ve sürekli kullanımda işe yaradıkları kanıtlanmıştır.

Yanan otlar ve yanan yağlar büyüsel özellikleri serbest bırakırlar ve büyü yapmak için gereken ortamı hazırlarlar.Farklı birçok tarif olmasına rağmen tütsünün en genel malzemesi buhurdur.Herkes bitkilerin özelliklerine ve kendi amacını göz önüne alarak, kendi tütsüsünü kendi hazırlayabilir.Bu amaca göre en doğru olanıdır ve şu anda hemen hemen bütün baharatçılarda bu malzemeleri çok rahat bulabiliyoruz.

Gezegen
1)güneş
iyi:sandal,amber,gül ladeni,sandulis
kötü:safran,sarı bahar,karagünlük

2)ay
iyi:sandal,misk,kafur,öd ağacı
kötü:kaşirladen,karagünlük

3)satürn
iyi:misk,masteki,udu hindi,ödağacı
kötü:zift,katır tırnağı,keçi kılı

4)mars
iyi:sandal,karnfil,sakız,akgünlük
kötü:toprak,besbas,katran

5)venüs
iyi:sandal,misk,karanfil,menekşe
kötü:besbas,mistaki

6)jüpiter
iyi:sandal,ödağacı,günlük,kafur
kötü:cavi,mistaki

7)merkür
iyi:ödağacı,günlük,cavi,sümbül
kötü:çamsakızı,kuşdili
burada verdiğim tütsüler gezegen saatlerinde yapılan büyüler için mesela ay saatinde bir büyü yapacağınız zaman iyi ise misk kötü ise karagünlük tütsüsü olsun odada

Mumlar
Mum yakmak herkesin bildigi birseydir.Sinavdan önce veya bir ölünün ardindan mum yakildigini çogumuz biliyoruzdur.
Mumlar çok etkili olabilirler ve bu sebeple de pek çok wiccan tarafindan kullanilirlar.
Mumlar ve ne için kullanildiklarini assagida görebilirsiniz.
Kirmizi : Enerji,güç,hirs,ates
Mavi : Yaraticilik,iletisim,bilgelik,tedavi,korunma,su
Mor : Ruhsal ve fiziksel güç,kapasiteyi arttirmak,kavrayis,tutku
Gümüs rengi : Rüyalar,Tanriça’nin mumu,telapati,sezgi,bayansal güç
Pembe : Sevgi,huzur,romantizm,heyecan
Altinrengi : Tanri’nin mumu,saglik,mutluluk
Siyah : Ruhsallik,korunma,negatifligi disari atma
Bakir : Para,büyüme
Sari : Zeka,hatira ve rüyalar,isiga ulasma
Yesil : Bereketlilik,para,büyüme,kariyer,yaraticilik
Kahverengi : Arkadaslik,iyilik,tarafsizlik
Beyaz : saflik,temizlik,ruhsallik,baris,Tanriça
Turuncu : Çekim gücü,harekete geçme,kisisel güç,otorite,güç,tesvik,uyum yetenegi,mutluluk,ani degisiklik
Civit mavisi(açik mavi) : Duygularin temizligi,korkulardan kurtulma.kötü enerjiye karsi korunma

Mumlarla Maji nedir?
Mumlar belli bir amaç veya kisi için belli bir amaçla yakilabilirler,yukarida da görüldügü gibi
mumlar renklerine göre belli anlamalar tasir.Hangi amaca göre yakacaksaniz ona uygun bir mum seçersiniz.
Mumlarla maji için cadi olmaniza gerek yokdur.Pekçok kisi bu çesit rituelleri bilmeden gerçeklestirir.
Assagida pozitif amaçlar için kullanilacak küçük bir rituel örnegini görebilirsiniz.

Mumlarla Maji nedir?Mumlar belli bir amaç veya kisi için belli bir amaçla yakilabilirler,yukarida da görüldügü gibimumlar renklerine göre belli anlamalar tasir.Hangi amaca göre yakacaksaniz ona uygun bir mum seçersiniz.Mumlarla maji için cadi olmaniza gerek yokdur.Pekçok kisi bu çesit rituelleri bilmeden gerçeklestirir.Assagida pozitif amaçlar için kullanilacak küçük bir rituel örnegini görebilirsiniz.Malzemeler
Amaca uygun renkde mum
Mumu koymak için uygun bir kandil
Kibrit(yakmak için çakmak kullanilmaz)
Ilk önce ihtiyaciniz olan tüm malzemeyi hazirlayin.
Bu rituel için illa bir çembere ihtiyaciniz yok.Normal bir sekilde yapabilirsiniz.
Eger baslamak için hazirsaniz,mumu avuçlarinizin içine alin,derin nefes alin,amacinizi gözünüzde canlandirin.
Kisisel enerjinizi avuçlarinizdaki muma verin,enerjinin muma geçdigini hissedin.
Olmasini istediginiz seyi tanimlayacak kelimeleri söyleyin.
Mumu mumluga yerlestirin.
Kibriti yakin ve mumun uzerinde tutun ve mumun ipi tamamen yanana kadar tutun.
Mumu söndürün ama bunu elinizi sallayarak yapin(üflemeyin)
Elinizi mumun atesinin etrafinda tutun ve enerjiyi hissedin.
Bir kere daha dileginizi göz önünde canlandirin.
Mumu islevini yerine getirmesi için yanar sekilde güvenli biryere birakin.

Mumların uzantıları
kuzey:yeşil
doğu: sarı
güney:kırmızı
batı: mavi

koç: kırmızı
boğa: kırmızı/turuncu
ikizler: turuncu
yengeçc: sarı/ turuncu
aslan: sarı
başak:sarı/yeşil
terazi:yeşil
akrep: mavi/yeşil
yay: mavi
oğlak: mavi/eflatun
kova: eflatun
balık: kırmızı/eflatun

günlere göre mumlar ve kandiller
gün mum kandiller
pazartesi beyaz/gümüş cam/kristal
salı kırmızı demir
çarşamba turuncu/eflatun gümüş
perşembe koyumavi kurşun
cuma pembe/yeşil bakır
cumartesi siyah kalay
pazar sarı/altın rengi altın

Bir mumu çalışabilir yapmak
Malzeme:
10 damla temelyağ (zeytinyağı/bebe yağı))
3 damla venus yağı, örneğin Cuma gününün mumu için
Mumu sol elinize alın. Bu enerjiyi getirmeye yöneliktir.
Sol elin işaret parmağını yağa batırın ve mumun üst kısmından aşşağıya doğru sürün ve
mumunuzu kutsayın:
Mum güçle dolu,
Bu ritüele kırmızı rengi görene kadar devam edin ve bunu yaparken de şunları söyleyin:
Kutsallık ve kutsal tören için
Kutsallığın içinde ve Tanrı ve Tanrıçaların kutsal isimleri için
Fitili yağlamayın!

Bitkiler
Majikal Amaçlara Göre Kullanılabilecek Bitkiler
Arınma : Katırtırnağı,papatya,rezene,lavanta,maydonoz,kediotu.
Arkadaşlık : Çarkıfelek,ıtırşahı.
Başarı : Oğulotu (melisa),uvez,yonca.
Bereket : Havuç,siklamen,nergis,gelincik.
Cesaret : Hodan,ıtırşahı,kekik.
Evi korumak : Sarımsak,ortanca,ayrıkotu,Kabe samanı,yabani çuha çiçeği,devedikeni.
Falcılık : Katırtırnağı,karahindiba,altınbaşak.
Güç : Defne,bin bir delik otu,devedikeni.
Güzellik : Yaban sümbülü,baldırıkara,gül.
Huzur ve uyum : Lavanta,kahkaha çiçeği,güvercin otu,çarkıfelek.
Kişileri korumak : Kara kafes otu,lavanta,sümbül,limon otu,boğanotu,acı fındık,aslanağzı.
Mutluluk : Yaban sümbülü,alıç,müge,ayrıkotu.
Para : Fesleğen,böğürtlen,gözlük otu,yosun,gelincik,menekşe,aslanağzı.
Psisik güçler : Defne,limon otu,hanımeli,kekik,pelin otu,kadife çiçeği.
Rahatlama ve uyku : Papatya,şerbetçiotu,lavanta,marul,kediotu,güvercin otu.
Sağlık : Eğreltiotu,sardunya,mercanköşk,bin bir delik otu,solucan otu,kekik.
Sevgi: Fesleğen,papatya,haseki küpesi,ogulotu(melisa),lavanta,gül,pelin otu,cezayir menekşesi.
Şans : Çan çiçeği,nergis,süpürge otu,gelincik,çilek.
Şifa : Melekotu,defne,çuha çiçeği,rezene,şerbetçiotu,nane,biberiye,menekşe.
Zihinsel güç : Çörekotu,müge,biberiye,sater otu.

A
Abanoz : Korunma,güç
Akasya : Korunma,fiziksel gücü arttırma
Akçaağaç : Dayanıklılık,aşk,para
Aloe : Korunma,mutluluk
Ananas : Mutluluk,para,temizlik
Anason : fiziksel güç,mutluluk
Armut : Arzu,aşk
Arpa : Aşk,korunma,tedavi
Arpacık soğani : temizlik
Avakado : Aşk,istek,güzellik
Afrika menekşesi : Korunma,sprituellik

B
Badem : Para,bilgelik,negatif enerjiyi pozitife çevirme
Bambu : korunma,mutuluk,çalışmaları sona erdirme,arzuları gerçekleştirme
Bezelye : Para,aşk
Biber : Korunma,kötülükleri uzaklaştırma
Biberiye : Anlama gücü,korunma,aşk,kötülükleri uzaklaştırma,temizlik,tedavi,uykuya geçme,gençlik gücü
Böğürtlen : Temizlik,sevgi,başarı,tedavide güç
Buğday : Bereketlilik,para
Brezilya fındığı : Aşk

C
Çay(genel) : Zenginlik,güç,cesaret
Chili biberi : Aşk,çalışmayı bozma(maji)
Çilek : Aşk,mutluluk
Çimen : Fiziksel gücü arttirma,korunma

D
Dişbudak :

E
Eğrelti otu : Temizlik büyüsü,korunma,mutluluk,zenginlik,ruhsal gençlik,sağlık
Elma : Sevgi,tedavi,bahçe majisi,olumsuzluk(kalıcılık)
Erik : Tedavi

F
Fasulye(genel) : korunma,kötülükleri dışarı atma,Siğilleri yok etme,görme gücünü arttırma,güç,sevgi
Fesleğen : Sevgi,refah,korunma
Fındık : Mutluluk,bereketlilik,korunma,arzu,yıldırıma karşı,başarı
Framboaz : Tedavi,korunma

G
Gül : fiziksel gücü arttırma,aşk,tedavi,Tanrıça’yı onurlandırma,mutluluk,korunma
Güzelavratotu : Astral izdüşüm,temizlik,mutluluk,özgürlük(dikkat!!çok zehirli ve ölümcül)

H
Hardal : Bereketlilik,korunma,anlama gücü
Havuç : bereketlilik,arzu
Hindisdan cevizi : Temizlik,korunma
Hurma : Bereketlilik,başarı

I i
İncir : Aşk,Mutluluk,çalışmaları güçlendirici

K
Kaktüs : Korunma,temizlik,güçlülük
Kara buğday : Para,korunma
Kayın ağacı : Dilekleri gerçekleştirme
Kayısı : Sevgi
Kekik : sağlık,tedavi,fiziksel güç,aşk
Kestane : Aşk
Kereviz : Anlama gücünu arttırma,arzu,fiziksel gücü arttırma
Kiraz : Aşk,etkileri arttırır(maji)
Kori : korunma
Koyun Otu :Korunma,derin uyku(uyklusuzluk karşı kullanmayin),belaları uzaklaştırma
Krizantem : Korunma
Kuş üzümü : korunma,para,tedavi,fiziksel gücü arttırma,,tedavi

L
Lahana : Mutluluk
Lavanta : Aşk,korunma,uykuya geçme,temizlik
Limon : Süreklilik,temizlik,ask,arkadaşlık

M
Manolya : evlilik
Marul : Temizlik,korunma,aşk,uyku,etkileri arttırma
Menekşe : Korunma,mutluluk,aşk,güç,arzu,dilekleri gerçekleştirme
Meşe : Korunma,sağlık,para,tedavi,güç,bereketlilik,mutluluk
Mısır : korunma,mutluluk,etkileri arttırma
Mimoza : Korunma,aşk,kehanet için görülen rüyalar
Muz : Bereketlilik,güç,başarı

N
Nane : Korunma,güç,temizlik,uykuya geçme,dayanıklılık,bereketlilik,dilekleri gerçekleştirme
Nilüfer : Korunma,kapanışı açma(maji)

O
Okaliptus : Tedavi,korunma
Orkide : Aşk

P
Pamuk : Mutluluk,korunma,temizlik büyüsü,balık büyüsü
Pancar : Aşk
Papatya : Zenginlik
Papaya : Aşk,korunma
Papirus : Korunma
Patates : Maji sembolu,tedavi
Pirinc : Korunma,yağmur büyüsü,bereketlilik,para
Portakal : Aşk,etkileri arttırma,mutluluk,para

S
Safran : Aşk,hayalleri gerçekleştirme
Susam : Para,başari
Salatalık : Bereketlilik,Temizlik,tedavi
Saray Patı : Aşk
Sardunya : Bereketlilik,sağlık,aşk,korunma
Sarımsak : Korunma,tedavi,kötülükleri defetme,heves,hırsızlığa karşı
Sedir : Tedavi,para,korunma,temizlik
Sıklamen : Bereketlilik,korunma,mutluluk,arzu
Soğan : Korunma,kötülükleri uzaklaştırma,tedavi,para,arzu,kehanet için yatılan rüyalar
Söğüt : Aşk,etkileri arttırma,korunma,tedavi
Sümbül : Aşkı koruma,mutluluk
Şeftali : Aşk,kötülükleri uzaklaştırma,dayanıklılık

T
Turp : Korunma,arzu
Tütün : tedavi,temizlik

V
Vanilya : Aşk,arzu,anlama gücü

Y
Yaban mersini : Korunma
Yonca : Para,başarı,zenginlik,para,başarı,güç

Z
Zambak : süreklilik,aşk büyülerini kırma
Zencefil : Aşk
Zeytin : Güç,özgürlük,tedavi,bereketlilik,korunma,arzu

Pentagram
Pentagram beş köşeli bir yıldızdır. Wicca ve insanı temsil eden bir semboldür.Sevginin işaretidir.Farklı şekillerde Pentagram vardır.Günümüzde insanların çoğu bilmektedir ki pentagramın ucu aşşağı doğru ise Satanistik pentagramdır.
Ucu aşşağı bakan her pentagram negatif değildir.
Satanistik pentagramda üstdeki iki uç şeytanın boynuzlarını temsil eder.
Eğer ucu yukarı doğru ise bu pozitif bir pentagramdır.Elbetdeki
Wiccalıkda kullanılan pentagramın da ucu yukarı doğrudur.
En yukarıdaki uç insan başını ayrıca ruhçuluk,ruh(spritualizm)i sembolize eder.
Diğer dört uç,bir insanın kolları ve bacaklarını ayrıca toprak,hava,ateş,su elementlerini
Sembolize eder.Bunun dışında dört mevsimin deviniminin de işaretidir,beşinci uç tanrısaldır.
Pentagramın anlamı,günlük hayatta sahip olunan ruhsal enerjinin kullanabilme olasılığıdır.
Pentagramdan alınan gücün örnekleri meditasyon veya reiki esnasında hissedilebilir.Tarot veya Runede de doğru kart veya taşı cekmek için bunun gücünden faydalanılabilir.*RUH
*HAVA:Anlayış,iletişim,bilgi,konsantrasyom,meleklerle kontak,telepati,hafıza, kehanet,hız,bilim:atmaca,karga,kartal
*ATEŞ: İçimizdeki enerji,arınmak,cesaret,cesaret etme isteği,yaratıcılık,başarı ve zerafet,transformasyon(dönüşüm)sadakat ve güç:ejderha,aslan
*SU : Sezgi,heyecan,maneviyat,cesaret etmek için gü,akıcı hareketler,sempati ve sevgi,düşünme,hayatın akım ve gelgitleri,rüya ve rüya zamanı:yunus,yengeç
*TOPRAK:Büyümenin gizemi,bereketlilik,doğa ve onun cömertliği ile iletişim,doğum tedavi,iş,endüstri ve işgal:ayı,mantar,geyik

Bu beş element doğal hayatta ve her insanda vardır.
Wicca içinde pekçok akım,pentagramı bir covenın ilk açılışında kullanırlardı.Amerika’da genelde covenlar Satanizmi çağrıştırması nedeni ile bu geleneği bıraktılar.
Pentaram beş köşe olarak da adlandırılır.Bir kerede çizilir ama bu farklı tarzlarda gerçekleşir.Eğer pentagram en üst noktadan aşağı doğru geliyorsa bu bir davet pentagramıdır.Eğer sol üst ucundan başlayarak yukarı doğru gidiyorsa
bu bir çıkartma yada afaroz pentagramıdır.
Davet pentagramı,rituelin başında,görünmeyen canlıları çalışmalara yardımcı olması için çağırmakta kullanılır.Çıkartma pentagramı ise bir ritüelin sonunda görünmeyen canlıları yeniden dairenin dışına çıkartmak ve göndermek için kullanılır.
Eski klasik zamanlarda da pentagram mevcutmuş.O zamanlarda, insanlar sihirli formul(büyü formülü)ünde bu sembolü kullanırlarmış.
Cadılar pentagram ile elementler üzerinde güç sahibi olurlarmış.
Amacına ulaşmak için kişi, mistik güçleri kullanır bunun için de pentagramdan yararlanır.

Sarkaç
SARKAC NEDIR?
Sarkac sert bir agirlikdir,assagiyukari bir dolmakalem
genisliginde ve 3cm uzunlugunda sert ucu sivri bir aracdir.
Sarkac bir zincire bagli sekilde bulunur.Sarkac ile calismak bilmsel bir beceridir.
(bu beceri yer altinda maden yatagi ve su aranan sopada da vardir)
Sarkac icimizdeki analitik ve sezgisel taraflaramiz arasindaki aciklikda
baglanti kurmamiza yarayan bir aracdir.
Ilk once bir sarkacin amacini aciklayayim.

Sarkac sorulariniza cevap bulmak icin sallanarak hareket eder.
Boylece sorulariniza cevap bulmaniza yardim eder.
Bunun disinda kaybolmus birseyinizi bulmanizda,rasyonel ve sezgisel bir bakis acinizi beraber bir dengeye getirmekde bir yardim aracidir.
Ayrica vucunuzdaki hastaliklari bulmakda,bunun neden kaynaklandigini ve cozumunu aramakda da yardimcidir.
Bilincdisi arastirmalar icin bir aracdir,rasyonel dusunemediginiz bir durumda veya bilimsel bir metoda yardimi ile cevap olabilir.
Ayrica ruh cagirma seanslarinda da kullanilir.
Rasyonal dusunuldugunde bir butunun parcasi gibidir.

SARKAC NASIL CALISIR?
Bu soru fazlasiyla yaziya dokulmusdur.
Ama cevap kesin olarak bulunamamisdir ama bununla ilgili birkac teori mevcutdur.
Ilki bir radar iliskisi oldugudur.
Nasil ki sopayla su arandigi zaman(bu sopayi belki biliyorsunuzdur V seklinde olup uc kisminda uzantisi vardir)su olan bolgeye gelince sopanin ucu hareket etmeye baslar.
Belki su yuzeye bir radarda oldugu gibi sinyal gonderiyordur,
Sarkac da belki bunun gibi bir sekilde calisiyordur.
Ikinci olasilik ise belki sudamarinin kendisi sopaya bir sinayal veya baska birsey
gonderiyor ve sopayi o yone dogru hareket ettiriyordur.
Herkes sarkac ile calisabilir.Ama kullanimi kolaylastirmak icin bazi seyleri bilmek gerekir.

BASLANGIC
1. Sarkaci zincirinde sallanacak sekilde serbest birak.Zincirin uzunlugu assagi yukari 15-20 cm arasindadir.
2. Dirsegin masada olmali ve elin de biraz gevsek sekilde durmalidir.
3. Vucudunun ust kismi ve sirtin dik olmalidir.
4. Ayaklarin masanin altinda yan yana durmalidir,Duz sekilde en iyisidir.
5. bos elinin acik sekilde masanin uzerinde olmalidir.
6. Gergin olmamaya ozen goster ve bir kac kere derin nefes al.
7. Dikkatinin baska yone dagilmamasina dikkat et.
8. Yorgun,hasta,depresif olmamaya ozen goster.Eger psikolojik olarak da duyarliysan en iyisi sarkaci kullanmamakdir.
Butun dileklerinden,onyargilarindan,hislerinden arinmaya calis ve dusunceleri beyninden at.Egoist nedenler icin sarkaci kullanma.Baskalarina gostermek icin sarkaci sallandirma.

ALISTIRMALAR
Oncelikle uc temel sorunun yanitini bilmemiz gerekiyor.
Ilk once kisisel “evet” cevabinizi bulmalisiniz.
Yukarida anlatilan sekilde sarkaci alin.
-Benim evetim nasil diyin.
Sarkac hareketleri cesitli sekillerdedir.
Soldan saga donerek,sagdan sola donerek,ileri geri ve saga sola.
Sorunuzdan sonra hangi yone donduyse bu sizin sabit bir sekilde evetinizdir ve hic degismez.
Ayni seyi hayirinizi ogrenmek icin tekrarlayin.
Eger dogru ise simdi farkli bir sekilde hareket etmesi gerekiyor.
Simdi de cevap vermek istemiyorum veya veremem hangisi diye sorun.
Eger dogru ise bunun da diger ikisinden farkli olmasi gerekiyor.
Denemek icin bir kalem alin ve sarkaci kalemin uzerine getirin ve bu kalem mi diye sorun.
Eger sizin evetiniz seklinde hareket ediyorsa o zaman dogru bir baslangic yapmissinizdir demekdir.Bu sekilde denemeler yapdikdan sonra tamamen cevaplarinizin ne oldugunu ogrenince kisisel sorularinizi sorabilirsiniz.
Assagidaki tabloyu bir kagida cizerek .Sorularinizi onaylayabilirsiniz.Bazen yanlis soru sorulabilir.Bunun ici bu tablo uygun olur.Sorularinizin evet hayir cevabi alinacak sekilde olmasina ozen gosterin.Boylece cevap alma olasiliginiz da daha yuksek olacakdir.


Taşlar
Agat :
Renk:Beyazdan siyaha,Gri mavi,kırmızı ve sarıdan kahverengiye
İşlevi:Cesaret verir ve sakinleştirir,güven ve uyum sağlar.Kan basıncını düzenler,
sabah yorgunluğuna,yüksek tansyon ve katarakta iyidir,görmeyi güçlendirir.
Kişilik ve kendine güveni güçlendirir,rahatlatır,sakinlik verir,konuşkanlık yapar,
hamilelik ve doğumda iyidir,aşıri aktif çocuklar için idealdir.
Chakra:boğaz
Burç: ikizler,boğa,aslan,akrep

Aquamarine :
Gök Zümrüt de denilen Aquamarine, soluk mavi-yesil renkli bir tas
olmasindan dolayi, Sakin Tas olarak da bilinir.
Her ne kadar Sakin Tas denilse de, Cesaret tasi olarak adlandirilir
ve onu tasiyana ya da takana özellikle ölüm karsisinda cesaret
verdigi söylenir.
Bu tasi renginden dolayi, özellikle denizciler tilsim diye
kullanirlar. Renginden dolayi kahinler tarafindan gelecegi görmek
için de kullanildigindan Kahin Tasi olarak da anilir.

Akil almaz renklerde bulunabilen Aquamarine, mücevheratta
kullanilir. Ona muhtesem mavi rengi verebilmek için dört yüz
derecede isitilmasi gerekir.
Bu güzel tasin en çarpici örnekleri Brezilya’dan çikar.
Aquamarinin sinirleri yatistirici özelliginin yani sira düsüncenin
berraklasmasi ve yaratici gücün ortaya çikmasinda da büyük rolü
vardir. Böbrek, karaciger, dalak ve tiroid bezlerini kuvvetlendirir,
vücudu temizler.
Astrolojik olarak koç, ikizler, akrep, kova ve balik burçlarinin
taslarindandir.

Akik:
Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir tas olan Akik tasiyani
tehlikeden korur, uyumsuzluklarina son verir.

Akik tasinin bunlarin yani sira uykusuzluga, korkakliga, karabasana,
nazara ve hatta metabolizmanin düzgün çalismasina faydasi oldugu da
bilinen seyler arasindadir.

Akik tasina kimileri de Ates Tasi ya da Gezgin Tasi derler.
Gerçeklerin farkina varilmasinda yardimcidir.
Hemen hemen tüm burç özelliklerine uyar.

Amazonet :
Renk:Yeşilmavi,beyaz ve yeşil hatlarla
İşlevi:Gözler için iyidir,cildin formu için,duygusal durumlar ve negatif ortamlar içindir.
Sinir sistemini sakinleştirmek içindir.İletişimi,hafı za ve beyinfonksyonlarını güçlendirir.
Chakra:Boğaz,kalp
Burç:ikizler,Aslan,Yay

Ametist :
İşlevi:Sakinlik ve ruhsal dinginlik verir,baş ve mide ağrısına karşı en iyi taşdır.
Kuvars ailesinden mor ya da mavi-mor renkli bir tastir.
Boyun ve omuzlardaki gerginliği alır,göz ve ciğerleri güçlendirir.Kusursuz bir meditasyon taşıdır ve
ruhsal gelişimi harekete geçirir.Sarhoşluk,dengesizlik,histeri,sıla hastalığı,
renk körlüğü,migren ve başağrısı,ilgi azlığı,kaygı,mutsuzluk,huzursuzluk,ateş,uykusuzluk
hidropizi(sıskalık),dalgınlık,görme güçlüğü,sınav korkusu,sinirlilik,menapoz döneminde yardımcıdır,
dirsek ve dizkapağında meydana gelen şişkinliklerde.
Chakra:üçüncü göz,tepe chakra.
Asirlar boyunca degisik uygarliklarda sevgi ve begeniyle
kullanilmis, Asya ve Misir’da mühür olarak deger kazanmistir. Eski
çaglarda “sarhoslugu yok eden tas” olarak bilinirdi. O zamanlarda
bir kisim kadeh, çanak, kap gibi seylerin birçogu ametistten
yapilmaktaydi. Ametist, endoktrin ve bagisiklik sistemini
kuvvetlendirir, kani temizler ve enerji verir. Bilinç seviyelerini
aktive eder, yatistirici etkisi vardir.
Ametist astrolojide de basak, oglak, kova ve balik burcu insaninin
tasi olarak da bilinir.

Aventurin :
Metalik pariltilar saçan ve tanecikli bir yapiya sahip, açik yesil
bir Kuvars türü olan Aventurine ayni zamanda Yildiz Tasi da
denmektedir.
Kalbin yakinina yerlestirildiginde, kalbi diger insanlarin
olumsuzluklarindan koruyacak bir enerji yayar.

Bu tasin Yesim tasi ve Pembe Kuvars arasinda bir yumusakligi vardir.
Sizin, fazla hassaslasmadan yumusak ve açik yürekli olmanizi saglar.
Kalbini kapattiktan sonra simdi yeniden açmaya hazirlanan kimseler
için yatistirici bir etki yapar.
Bu pürüzsüz tasi gögsünüzün üzerinde dogrudan cildinize temas
ettirmek en iyi yoldur. Sayet tas sivri ise, o zaman sivri ucu
yukariya getirmek gerekir.
Bu tas sinirsiz imkanlar tasidir, size genis ufuklar açar. Hayal
kuranlarin tasi olarak da taninir. Kendinizi sinirlanmis,
engellenmis, dar düsünce kaliplari ya da modasi geçmis davranislar
içine sikismis hissettiginizde bu tasi kullanabilirsiniz.
Özellikle kendi bildigini okuyan genç insanlar için çok uygundur.

Aytaşı :
Histeri,kısırlık,yolculuk rahatsızlıkları,sıskalık,siğilere karşi,umut verir,zehirlenme,kazalardan korur,
başarı ve mutluluk getirir,hamileliği destekler,bereketliliği arttırır,hava ve kara yolcularını korur,
mutsuzlukdan korur,mideyi güçlendirir,mensturasi rahatsızlıklarına iyi gelir,ana sütünü arttırır,
mide,sinir sistemi,direnç için,stresin neden olduğu gerginliklere karşı kullanılır.
Ay’in pariltisini yansittigi söylentilerinden dolayi bu ismi alan
Aytasi, lenfotik sistemdeki bozukluklari ortadan kaldirir.
Duygusal dengeleyici vasiflara sahiptir.

Tutumlarda esneklik yaratir. Bu tas hakkinda en çok rivayeti ortaya
çikartan yerlerden biri de Hindistan’dir. Hindistan da kutsal bir
tas olarak kabul gören Aytasi’nin sevgilileri daha ihtirasli yaptigi
da söylenir. Aytasi, kadinlar tarafindan kisirliga iyi geldigi ve
üreme organlarinin sorunlarini çözmesi ve de kolay dogum yapmaya
yaradigi için tasinir.
Kisilerdeki egoizmi giderdigi ve fazla yemek yeme dürtülerini
ortadan kaldirdigi da bilinir.

Aytasi üzerine yapilan rivayetlerin en çarpicisi da, onu tilsim
olarak tasiyan kisiyi söhretli ve görünmez yaptigidir.
Burçlar kusagina yengeç, terazi, akrep, kova ve balik burcunun
tasidir.

Azurit :
Bir çesit bakir cevheridir.
Sinir sistemindeki enerji akisini arttirir, oksijenin daha iyi
kullanilmasini saglar.
Psisik güçleri arttirici özelliginin yani sira, düsünceleri
berraklastirir.
Uzun süre araba kullanan ya da bilgisayar basinda çalismaktan dolayi
gözleri yorulanlar için çok iyidir.

Iki tane Azurit tasi adet dönemi kramplarinda ya da yumurtalik
sancilarini gidermek için kullanilir. Azuritin mavi olani
rahatsizlik giderici olarak kullanilabilir.
Azurit ile Malahit tasi birlikte kullanildigi takdirde gömülü olan
duygular ortaya çikar.
Ayni anda bir mücevher olan Azuritten yapilma kolye ya da küpeler,
ruhsal olarak uyanik kalmanizi saglar. Ayrica sizi merkezde tutarak
konuskan olmaniza yardim eder.

Citirine :
Renk: Sarı,kahverengi,şeffaf
İşlevi:Konuşma yeteniğini arttırır,idrar yolu rahatsızlıklarında,yorgunluğu azaltır,neşe verir,
sinirleri güçlendirir,net düşünmeyi sağlar,iç dünyada kontrol sağlar,ağır yorgunluklara,
yüksek tansyona karşı,kendine güven verir,sınavlarda başarılı olmak için kusursuzdur.

Dağ Kristali :
Renk:Süt rengi,şeffaf(cam gibi)
İşlevi:Buluntı,hava deniz kara taşıtları ile ligi rahatsızlıklara,ekzama,ishal,guatr,denge bozukluğu,
mide ve bağırsak rahatsızlıkları,yenilme korkusu,kalp atışlarını düzenlemede,
böbrek fonksyonlarını desteklemede,sırt rahatsızlıklarına(şiş ve ağrılar genel),konsantrasyonu arttırma,
soğuk el ve ayaklar için,vücutdaki bütün bezlerin fonksonlarını desteklemede,sinir ve enerji için,bahar yorgunluğu
Chakra:bütün chakralar.

Elmas :
En sert ve kiymetli tas olan Elmas için “rüyalarin tasi” da
denilmektedir.
Beyin fonksiyonlarini ve kisilikteki blokaji ortadan kaldirici
özelliklere sahiptir ve ayni zamanda temel bir tedavi edici
niteliktedir.
Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yani sira
zihin/ruh/beden üçlüsünü birlestirici ve bütünlestirici gücü de
bulunur.

Bolluk, saflik, masumluk ve sadakat simgesidir.
Mücevher olarak da yüzükten tutun, kolye ve küpeye kadar bir çok
çesitte kullanilmakta olup kiymeti son derece yüksektir.

Hematit :
Hematit, demirin baslica kaynaklarindan biridir.
Narin bir kristal çesididir ve islenirken Mohs’a göre 6,5 sertlikte
olmasindan dolayi çok titiz bir çalisma ister.

Kan dolasimi üzerinde pozitif etkisi vardir. Dalagin dogru
çalismasini saglar. Enerji ve canlilik verir, stresi azaltici etkisi
vardir. Çekim gücü fazla oldugundan, kisisel çekim, nese, cesaret ve
istek verir.
Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir.
Eski çaglarda tilsim olarak kullanilan taslarin basinda gelir, ancak
modern çagda da insanlar bu tasin bel sogukluguna iyi geldigi
inancindadirlar.

Jasper :
Karaciger, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir ve çok kuvvetli bir
tedavi edicidir.
Toprak elementini temsil eder.

Sindirim sistemi ve safrakesesini güçlendirir, endokrin(hormon)
sistemine denge saglar.
Kisinin kendini saglikli, güçlü hissetmesini sagladigi gibi fiziksel
direnci arttirir.
Sevginin ve inanç sisteminin simgesi olarak bilinen bir tastir.

Kalsedon :
Kalsedon, kuvars ailesinin üyesi bir tastir. Seffaf, yari seffaf
veya donuk olabilir. Salkim seklinde sarkitlar halinde ve kaya
oyuklarinin astarlarinda olusur. Bazi zamanlar küçük bir miktar Opal
içerir.
Fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeleyicidir.

Herkes arasinda kardesligi tesvik eden bir tastir. Iyimserlik ve iyi
dilekleri sembolize eder. Düsmanligi, huzursuzlugu ve melankoliyi
yatistirir. Cömertligi, hassasligi, anlayisi arttirir, minerallerin
etkili bir sekilde özümsenmesini saglar.
Zihnin saglamligini arttirarak, bunamayi tedavi eder.

Kaplan Gözü :
Renk:Altinkahverengi
İşlevi: Bronşit,astım,soğukalgınlıgına karşı,Bağırsakları güçlendirir,yaşam gücünü arttırır,
şuuru güçlendirir,yumuşak bir enerji yayar,bundan dolayı en çok çocuklar için iyidir.
Bir kuvars cinsi olan Kaplan Gözü, bazi kesimlerde “Bagimsizlik
Tasi” diye de anilir.

Buna sebep, tasin kendisini üzerinde bulunduran kisileri baska
insanlara karsi daha az bagimli yaptigina inanilmasidir. Bu özelligi
ikili iliskileri zedeledigi gibi, is hayatinda da ortakliklari sona
erdirebilir. Bu sebepten de çeliskili bir tas diye de adlandirilir.
Sindirim sistemi bozukluklari bu tas sayesinde giderilebilir. Dalak,
pankreas ve kolon için faydalidir.

Duygusal denge unsurudur ve inatçiligi azaltan bir tas olarak
bilinir.
Maskulen enerji verdigi gibi, kisilerin olaylari net algilamasinda
rol oynar.
Kaplan Gözü’nün bir özelligi de nazardan koruduguna inanilmasidir.
Daha çok eski zamanlarda bu niyetle kullanilirdi.
Oglak ve yengeç burçlarinin tasi olarak bilinir.

Kehribar :
Renk:Toprak sarısı,kahverengi
İşlevi:Romatizma,astım,aşırı yorgunluk,korku,histeri,,enfeksyon,gut,kramp,
kulak iltahabi,bronşit,malarya,solunum yolu koruma ve tedavisinde,varis,kan basıncı için iyidir,
ateş basması,fobiye karşı,daha iyi duymayı sağlar,çocuk hastalıklarını hafifletir,
çocukların diş çıkarma döneminde yardımcıdır,nazara karşı,felaketleri uzaklaştırmak için,
kalp zayıflıklarına karşı,baş dönmesine karşı.
Bu taşın çok fazla emitasyonu vardır,gerçek bir kehribar bir bardak tuzlu suda su yüzünde kalır.
Tas olarak bilinir ama, reçinenin taslasmasi sonucu olusmustur. Çok
yumusak ve çok hafiftir. Özellikle isitildigi zaman elektriksel ve
manyetik özellikleri açiga çikar.
Yaydigi sicaklik enfeksiyonun yayilmasini önledigi ve soguk
alginligini giderdigi için, genelde boynun çevresine takilir.
Bogaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarini tedavi etme özelligi vardir.

Roma devrinde kehribar, guatri tedavisinde kullanildigi gibi
günümüzde de bu yöntem çok yaygindir.
Bütün sari taslarin aslan burcu insanina iyi geldigi bilinir. Bu
sebeple aslanlara uyarici bir etki yapar.

Krizoprase :
Çok güzel isiltilari olan bir tastir.
Nörotik durumlarda dengeleyici ve iyilestirici özelliklere sahiptir.
Depresif durumlarda ise rahatlatici özellikleri vardir.

Kisinin problemlerini görmesine yardimci olarak, kendini tanimasini
saglar ve iç huzuru verir.
Seks konusunda kaygilari olanlar ya da seksüel bozukluk tasiyan
kisiler bu tasi kullandiklari takdirde bir çok cinsel problemi de
halletmis olurlar.
Bu tas ayni zamanda kisisel yeteneklerin ortaya çikmasinda da büyük
rol oynar.

Kırmızı Kuvartz :
Renk:Kirmizi
İşlevi:Aşkın taşıdır,kan hastalıklarında yardımcı,kalp ve kan dolaşımı
rahatsızlıklarında,ciğer ve böbrek rahatsızlıklarında,ergenlik dönemi problemlerini azaltır,
sanatsal istek yaratır,fantaziyi geliştirir,yaratıcılığı arttırır,sıla hastalığına karşı,
aşk ve sanatı geliştirir,mideyi güçlendirir,duygusal yaralanmalara karşı,bebek odası veya
beşik için iyidir,çocukların sakin ve mutlu kalmasına yardımcı olur.

Kuvars Kristali :
Yüzyillardir tedavi ve sihir alanlarinda kullanilan Kuvars Kristali,
dünya kabugunun yüzde on ikiden fazlasini olusturmaktadir. Oksijen
ve silikonun bilesiminden olusan Kuvars, bugün tedavi edici
nitelikleri en fazla olan taslarin basindadir. Duygusal
dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarini uyarir. Kisinin çevresinde
olusan negatif enerjiyi yok ettigi gibi pozitif enerji toplar,aktive
eder, biriktirir, geçirir ve kuvvetlendirir. Ayrica düsünce
formlarini aktive eden bir özelligi de vardir.
Kuvarsin özellikle güç ve canlilik kaybina karsi koruma sagladigina
inanilir. Kahinlerin kristal küreler kullanarak yorumlarda
bulunmalari, onun zihinsel konsantrasyona ne kadar etki ettiginin de
bir göstergesidir.

Kuvars kristallerinin cinslerine göre çesitli isimleri vardir:

Bildigimiz seffaf kuvarsa halk arasinda kaya kristali denebildigi
gibi, pembe kuvarsa Ask Tasi denir. Onu üzerinde tasiyani öfkeden,
suçluluktan, korku ve kiskançliktan korudugu ve kisirliga karsida
yararli oldugu kabul edilir.
Rüya Tasi olarak da bilinen dumanli kuvarsin umutsuzluga, üzüntüye,
öfkeye, depresyona ve diger negatif etkilere karsi tas sahibini
koruma altina aldigina inanilir.

Çok yönlü bir mineral olmasi onu saatlerde, deterjanlarda, dis
macunlarinda, cam ve elektrik isiklandirmalarinda kullanilir hale
getirmistir.
Kuvars kristalleri hemen hemen tüm burçlarda kullanilabilecek bir
tastir.

Rutilat Kuvarsı:
Depresyonu azaltır. Enerji kaynağıdır. Özellikle meditasyona uygundur. Negatif enerjiden korur.

Sitrin Kuvarsı:
Vücudumuzun tüm dokularıyla etkileşerek güçlendirir. Karaciğer ve safrakesesi işlevlerine yardımcıdır. Toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Cilde serinlik ve sadelik sunar. Cilt hastalıklarına karşı koruyucudur. Görme bozukluklarına iyi gelir. İçimizdeki gücün sembolüdür.

Lal Taşı :
Renk:Koyu kırmızı,eflatun
İşlevi:Depresyon ve strese karşı,cinsel organlardaki hastalıklarda,direnme gücü verir,
kalbi güçlendirir,azim gücünü arttırır,başarı getirir,ateşi önler,kalp atışını düzenler,
cinsel arzuyu arttırır,bereketliliği arttırır,kendine güveni arttırır,
ciğer ve dalağın çalışmasında yardımcıdır.
Dairesel veya oval biçimli bir tastir.
Lal’in erkek türü koyu kirmizi, disi türü ise açik kirmizidir.

Üzerinde tasiyani, bedensel zayifliga ve acimasizliklara karsi
korudugu bilinir.
“Hayal Kuran” ve ” Merhamet Tasi” olarak da bilinir.
Cinsel enerjiyi ve duyarliligi artirdigi, cinsel dengesizlige karsi
koruma tasi olarak bilindiginden bazi yerlerde “Tutkularin Tasi”
olarak da bilinir.
Latince adi Garanatum’dan gelen Lal tasi, Garnet olarak da
adlandirilir.

Kalp seklinde yapilmis tilsim Lal’ler, esleri ve sevgilileri
cezbetmeye yaradiklari gibi, yatak ve yastik altina konuldugunda
kötü rüyalari ve gecenin kötü ruhlarini kovar.
Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandirir. Bilhassa kan damarlari
için çok yararli bir tas olan Lal, hayal gücünü harekete geçirir,
sevgi ve sefkati sembolize eder.
Koç, akrep, oglak ve kova burçlarinin tasi olarak bilinir.

Lapis Lazuli :
Renk:Mavi içinde altın sarısı
İşlevi:Depreyon,epilepsi,korku,fobi,ekzamaya karşı,beyin kanaması,uykusuzluk,kabuslar,
asabilik,allerji,tırnak yeme,bronşit,kalp büyümesi,ağrı ve acıları dindirir,
aşkı,arkadaşlığı güçlendirir,kendine güveni arttırır,yardımsal ve sosyal düşünmeye yardımcı olur,
ilişki problemlerini çözmede yardımcıdır,
Kan ve deri için iyidir,kanı temizler,kan ödemine karşı,tansiyonu düşürür,kandaki oksijeni arttırır,
konsantrasyon ve sakinlik verir,hidropizi(sıskalık)tedavisinde,dalak ve kalbi güclendirir,kepege karşı etkilidir.
Dogadaki taslarin arasinda saf olmayan taslardan biri olan Lapis
Lazuli, lazurit ve diger mavi minerallerin bilesimidir. Bütün buna
ragmen o dünyanin en degerli taslarindan biri olma özelliklerinden
bir sey kaybetmez.
Çok eski medeniyetlerce de bilinen Lapis Lazuli, bir zamanlar Misir
Krali Tutankamon’un mezarini süslerdi.
Bu tas her zaman mavidir, ancak rengin yogunlugu çikarildiklari
bölgelere göre farkliliklar gösterir.

Gece Tasi ya da Gerçek Tasi olarak da adlandirilan Lapis Lazuli,
renginden dolayi göklerin sembolü olarak kabul edilir. Isim anlami
da “Göklerin Tasi” anlamini içermektedir.
Küçük çocuklari korkularindan ve solunum yolu hastaliklarindan uzak
tuttugu için çocuk tasi da denir. Iskeleti kuvvetlendirir, tiroid
bezlerini harekete geçirir. Tansiyon ve kaygiyi azaltici,
canlandirici etkisi vardir. Zihinsel açiklik ve aydinlanma için
kullanilir.
Yaratici ifade, fiziksel yetenekler ve iletisim yetenegini
kuvvetlendirir.
Terazi, yay ve balik burçlarinin tasi olarak bilinir .

Magnezit :
Yeryüzünde bilinen en degerli minerallerden biri olan Magnezit,
hassas islenebilme özelliklerinden dolayi degerli tas olarak pek
tercih edilmez.
Endüstriyel açidan yaygin bir ticari ve tibbi kullanimi olan en
önemli materyallerden biridir.
Beyaz, gri, sari ve kahverengi renklerinde olurlar.

Analiz etmek, kendini tanimak ve arastiricilik ruhunu gelistirmeye
yardimci olan bir tas oldugu gibi, kisileri motive etmesi ve
farkindaligi arttirma özellikleri de bulunur.
Hayal gücünü ve yaraticiligi arttirdigi ve meditasyonlarda iç huzuru
sagladigi da bilinir.
Koç burcunun tasi olarak bilinir.

Malahit :
Malahit, yesil ve üzerinde daha koyu yesil ortak merkezli çizgileri
olan bir tas olup, özünde nese tasir. Isminin anlami da arindirici
demektir.
Sakinlestirici bir tas olup, uyku ve uyumaya yardim eder. Günes
sinir agi chakrasinin üzerinde kullanildiginda, içimize gömdügümüz
acilari tekrar ortaya çikarma gücü vardir.

Bu eski acilarin kendini ifade etmesiyle tasidiginiz kederin
agirligini da üzerinizden atabilir ve nesenize tekrar
kavusabilirsiniz.
Nese enerjisi, hizla dönen bir enerjidir ve her bir chakrayi
çevreleyen enerjiye benzer.

Malahit, iki ayri tondaki yesil rengi ile yeryüzünün titresimlerini
tutar. Siz topragin gücünden etkilenirken, toprak da size sevgi ve
huzur sunar. Bu kendinizi yeterince güçlü hissetmenizi saglar,
böylece eski acilardan da kurtulursunuz. Malahit, ayni zamanda
pankreas ve dalak fonksiyonlarini da arttirdigi gibi, kaygi ve
tansiyonu da dengeleyip, hücreleri yenileme özelligi de sergiler.
Dolasim sistemi ve kalbi kuvvetlendirir ancak bu tasi asiri duygusal
oldugunuz günlerde fazla kullanmamalisiniz.

Mercan :
Kireç karbonati, magnezyum, silis karbonati, magnezyum florüt ve
kalsiyumdan olusmaktadir. Pek çok kisi Mercanin, kalbi ve dalagi
güçlendirdigini söyler.

Ayrica Mercan, nazara iyi geldigi gibi, konsantrasyon eksikligini de
giderici özellige sahiptir.
Basta sedef hastaligi olmak üzere, bir çok cilt hastaliginin da
iyilestirilmesinde kullanilabilir.

Obsidyen :
Renginden dolayi kimileri ona Kara Kadife de derler.
Obsidyen’in en tutulan cinsi üzerinde beyaz lekeler olan Kar Taneli
Obsidyendir.
Bu tür ayni zamanda Saflik Tasi olarak da bilinir.

Karin ve bagirsaklari etkileyerek iyilestirir, zihin ve duyguyu
birlestirir. Maskulen enerji verir, negatif unsurlari yok eder.
Kaygiyi azaltir, bilinçaltindaki blokajlari temizler.
Akil ve sevgi ile baglarimizdan kopmamayi simgeler.
Ikizler ve yay burçlarinin tasidir.

Olivin (Zebercet) :
Kalp, pankreas, dalak ve ciger üzerinde olumlu etkisinin yaninda,
doku bozulmalarini da önleyici özelligi olan bir tastir.
Rengi bagli oldugu Zümrüt familyasi gibi yesil bir tastir.

Bedeni temizleyip vücut-zihin dengesini saglar, kaygiyi düsürüp
zihni açar ve kisisel büyümeyi hizlandirir.

Oniks :
Kaygi azalticidr, kadin/erkek kutuplasmasini dengeler ve ilikleri
kuvvetlendirir.
Kontrol ve denge unsuru bir tas olan Oniks, bagimliliklardan
kurtulmaya da yardim eder.
Degerli bir tastir ve kisinin konsantrasyonunu sagladigi gibi nazara
karsi da kullanilir.

Kimi yerlerde zaman zaman “Ayrilik Tasi” diye de nitelendirilir.
Çesitli renkleri olan Oniks, kisinin hangi konuda enerji destegine
ihtiyaci varsa onu saglayan bir tas olarak da bilinir.
Gelecek kaygilarini yok ettigi gibi kisilerde farkindaligi da
saglar.
Aslan burcuyla iliskilidir.

Opal :
Kuvarsin bir çesididir ve kuvars gibi silis oksittir.
Halk arasinda Gökkusagi Tasi olarak da bilinen Opal, karisik bir
geçmise de sahiptir. Kimisi onu talihsizlik getiren bir tas olarak
nitelerken, kimisi de güven duygusunu taze tutmak ve düsmanlara
karsi güçlü olmak için üzerinde tasir. Ayrica negatif duygulari
emdigine ve duygusal dengeleyici olduguna da inanilir.

Görme duyularini güçlendirip, sezgi arttirici etkisi vardir. Üst
ben’e ulasmak için kullanilabilir.

Özellikle mücevheratta kullanilan Opal, insanin avuç içi isiyla renk
degistirme özelligine de sahip yegane taslardan biridir.
Opal, terazi, akrep, yay ve balik burcu insanlarina iyi gelen bir
tastir.

Pirit :
Üzerinde altin rengi benekler olusmus çok güzel ve degisik görünümde
bir tastir.
Hazimsizlik çekenler için tavsiye edilebilecek bir tastir ve ayni
zamanda da kan dolasimina iyi gelen özellikleri vardir.

Beyin fonksiyonunu arttirici gücü ve kisilerin dünyaya pembe
gözlüklerle bakmasini saglayici fonksiyonlari ile birlikte irade
gücünü de yükseltir.
Diger bireylerle uyumlu çalismanin gerçeklesmesine de yardimci olur.

Safir :
Renk:mavi/gri
İşlevi:Kara büyüye karşı iyi bir korunma sağlar,asabiyet,uykusuzluğa yardımcıdır,gözler için iyidir,
epilepsi,ruhsal rahatsızlıklara,melankoliye karşı,bilincimizin erişilebilir bölgelerinin en uç noktasında çalışır,
samimi ve güvenilir toplulukları(grup)çeker,sezgileri güçlendirir,eklem,sinir,
romatizma ağrılarında,aşıri terlemeye karşı.
Dünyanin en pahali ve degerli taslari arasinda bulunan safirler,
sert isilara dayanikli ve muhtesem mavi renkte ve beyaz damarli
olurlar.
Dünya yüzünde en degerli ve ünlü Safirler Hindistan’dan
çikmislardir.
Mohs ölçegine göre Safir Elmastan sonra gelen sertlik derecesine
sahiptir.

Safirler saf iken renksiz bir mineral olan Korondumun bir çesididir.
Çok degerli bir mücevher olmasi onlari aranilir bir hale
getirmistir.

Bugün bilinen en büyük Safir, 563 kiratlik Hindistan Yildizidir ve
New York Dogal Tarih Müzesinde teshir edilmektedir.
330 kiratlik olan bir diger Safir ise Asyanin Yildizi adli tastir ve
Washington DC’de sergilenmektedir.
Kalp ve böbrekleri kuvvetlendirir ve tüm salgi bezlerini harekete
geçirici özelligi vardir.
Psisik yetenekleri arttirir ve sezgi gücünü güçlendirir. Bundan
dolayi yaratici ifadenin gelismesinde büyük rol oynar. Karisikligin
ortadan kalkmasina neden olup kozmik farkindaligi arttirir.

Sitrin :
Saridan açik kahveye dogru giden bir renk yelpazesi olusturan
sitrin, birçok hastaligin iyilestirilmesinde kullanilmaktadir.

Böbrek, kolon, cigerler, hazim organlari ve kalp için yararlidir.
Tedavi edici enerjinin meydana çikmasini saglar. Kendine güveni
güçlendirir, insanin kendine zarar verici egilimlerini yok eder.

Sitrin masaj yaglarini etkinlestirmek için de kullanilir. Bu tas
yaga enerji vererek, dolasimi hizlandirir ve deriye daha iyi nüfuz
etmesini saglar.
Sitrini ucu asagi gelecek sekilde boynunuzda tasimaniz
gerekmektedir. Bu size güven ve evrensel güç saglar.
Bir diger adi da Tüccar Tasi olan Sitrini, bazi inanan kisiler
kasalarina koyarlar. Bunun nedeni onlarin parasal güçlerini
arttirdiklarina inancidir. Bazi kisilerde onun talihsiz bir tas
oldugu fikrindedir ve her ne olursa olsun ona el sürmemeye
çalisirlar.
Astrolojide aslan ve basak burçlarinin taslarindan biridir.

Sodalit :
Renk:Mavi beyazlılarla
İşlevi:Tansyonu düşürme,sakinlik verir,gerginliği azaltmaya yardımcıdır,soğukalgınlığı,duygusallığa karşı iyidir,
duyguların geneline sakilnlik verir,kalp atışını düzenler.

Topaz :
Renk:Kalpkrizine karşı,damar tıkanıklığına karşı,varis,basura karşı,burun kanaması,
ciğer için ve tad almayı güçlendirir,sevgileri aktif hale getirir,anlayışda keskinlik yaratir.
Eski zamanlarin en kudretli taslarindan biri olan Topaz’in, göz
hastaliklarini ve veba gibi salgin hastaliklari ortadan kaldirdigi
söylenir.
Bir adi da “Ask Tasi” olan Topaz’in pek çok rengi mevcuttur.
Bu tasin sagliksiz insanlari sagligina kavusturdugu, onlari
korkakliktan ve ahlaksizliklardan korudugu bilinir.

Çok güzel ve nadir bulunan taslardan olan Topaz, özellikle mücevher
yapiminda kullanilir.
Dogal ve muhtesem isigiyla göz kamastirici bir tastir ama, renksiz
ve degisik renk gruplarina da rastlanabilirler.
Sari Topazla Turuncu Topaz en degerli çesitleridir.
Bugün dünya yüzünde en degerli Topaz’larin çikarildigi ülke
Brezilya’dir. Topaz kristalleri genelde dörtgen seklinde olur.

Topaz elmasla ayni agirliga sahip yegane dogal degerli bir tastir.
Seffaf Topaz kimi zaman elmastan ayirt edilemez, bu benzerlik ancak
Mohs ölçegiyle ayirt edilebilir.
Aslan, basak ve balik burcunun tasidir.

Turmalin :
Renk:Şeffaf siyahlı/kırmızı,pembe/pembeli yeşil/siyah
İşlevi:Sırt problemleri,kas ağrıları,fıtık,tırnak yeme,siyatik,kekeleme,siğil,sendeleme ve düşmeye karşı,
bastırılmış agrasiflik ve negatifliğe yardım eder,konsantrasyonu arttırır,asabilige yardım eder.

Pozitif ve negatif kutuplara sahip, elektriksel özellikleriyle çok
degisik ve olagandisi bir tastir. Çesitli renklerde ve karisik renk
biçimlerinde bulunan cinsleri vardir.
Mücevher ve süs esyasi yapiminda çokça tercih edilen bir tastir.
Endokrin (hormon) sisteminin dengelenmesine yardimci olur ve uyku
verir.
Beden-zihin ikilisini kuvvetlendirici özelliginin yani sira
duyarlilik ve anlayisi da arttirir. Konsantrasyon ve sezgisel
güçleri arttirdigi gibi, koruyucu etkileri de bulunur.
Aslan, terazi ve oglak burçlari bu tasi kullanabilirler.

Turkuaz :
Bilinen taslarin ve de tilsim olarak kullanilan taslarin en
popüleridir, çok sayida da koruyucu özelligi bulunur.
Bütün bedeni kuvvetlendirir, hücreleri yeniler, kan dolasimi,
cigerler ve solunum sistemini canlandirir.
Sakinlik verir ve yaratici ifadeye güç kazandirir. Duygusal denge,
iletisim, sadakat ve dostlugu sembolize eder.

Turkuvaz eski çaglarda hayvanlari kötü etkilerden korumak için At
Tilsimi olarak da kullanilirdi. Aztek uygarliginda ise bu tasa
“Tanrilarin Tasi ” adi verilmisti.
Turkuvaz, boga, basak, akrep, yay, oglak ve balik burçlarinin tasi
olarak da bilinir.

Yakut :
Renk:kırmızı
İşlevi:Yorgunluk ve melankoliye karşı,kalbi güçlendirir,ateşe,düşüklere karşı,
lösemi gibi kan hastalıklarına karşı,kanın işlevini güçlendirici etkisi vardır.

Güzelligi ve sertligi nedeniyle en degerli taslardan biri olarak
kabul edilir.
Ona, Hindistan’da “Degerli Taslarin Efendisi” adini
yakistirmislardir. Amerika, Avrupa’da çikarilmasina ragmen Hindistan
ve Güneydogu Asya Yakut’un anavatanidir.
Elmas’tan sonra en sert degerli tastir.
Kan dolasimina pozitif canlandirici etkisi vardir. Bagisiklik
sistemini güçlendirir. Kisiyi sinirlamalarindan kurtardigi gibi,
kendinden fazla digerlerini düsünmesine yol açar.

Cesaret, ruhsal gelisme, liderlik, mutluluk duygularini arttirir.
Cinsel asiriliklara da iyi geldigi söylenenler arasindadir.
Astrolojik olarak koç, yengeç, aslan, akrep, yay ve oglak
burçlarinin da tasidir.

Yeşim Taşı:
İşlevi:Böbrek rahasızlıkları,yatağı ıslatma,kese (torba) hastalıklarında,hamilelik bulantılarında,
kalbi rahatlatir,göz ve romatizma için iyidir,denge yaratır,sakinlik verir,bilgiyi destekler.

Binlerce yil öncesinde bu yana Çinliler Yesim tasini en degerli
taslardan biri yapmislardir. Efsaneye göre büyük Çin Ejderinin
yeryüzüne bosalttigi tohumlarin donmus hali Yesim tasinu
olusturmustur.
Günümüzde bile Çinli isadamlari ellerinde Yesimden tilsimlar
tasirlar, bir ise baslamadan önce onu tutar, oksar ve ondan güç
alirlar.
Bu tasin hayvan biçiminde yontulmuslari bugün bile çok revaçtadir.

Ayrica Yesim tasinin akil hastaliklarina, dahili hastaliklara, göz
bozukluguna ve kadinlarin adet ve dogum sancilarina iyi geldigine de
inanilmaktadir.
Astrolojik olarak koç, boga, ikizler, basak ve terazi burçlarinin da
tasidir.

Yılan Taşı :
Genellikle de tilsim yapimi için kullanilan Yilan Tasi, kadim Misir
Uygarligi’ndan beri kullanilmaktadir. Tasin bu ismi almasi, dis
görünümünün bir yilanin derisine benzemesindendir.

Bu sebepten dolayi da her türlü böcek sokmalari, akrep ve yilan
sokmalari gibi durumlar için iyilestirici olarak kullanilir. Ayrica
kisilerde romatizmal rahatsizliklara da iyi geldigi söylenir. Bu
tasla romatizma tedavisi yapmak için, agrili yerlere bu tasi sarmak
gereklidir.
Diger yandan cerahatlerdeki biriken irini akitmak için de
kullanilabilen bir tastir.

Zirkon :
Mücevher olarak kullanilan taslarin en ünlüsü olan Zirkon, tamamen
renksiz olabildigi gibi, kahverengi, yesil, kirmizi ve sari da olur.
Zirkon ayni zamanda Zirkonyum elementinin de baslica kaynagidir.

Mücevher olarak kullanilacak olan Zirkonlarin en deger göreni
renksiz olanlaridir. Elmasa benzetilmesine ragmen sertlik derecesi
elmastan 2,5 Mohs daha azdir.
Zihni kuvvetlendirici bir tas olan Zirkon, ince ve kalin bagirsak
hareketlerine faydali ve uyumayi kolaylastirici özellige de
sahiptir. Bunun yaninda duygusal denge unsuru olarak da
bilinmektedir.
Aslan, basak, yay ve kova burçlarinin tasi olarak bilinir.

Zümrüt :
Renk:Yesil
İslevi:kulak rahatsızlıkları,epilepsi,anlamayı güçlendirir,uykusuzluğa ve bulantıya yardımcıdır,
kalbi ve hafızayı güçlenidir,dengenin bozulduğu heryerde zümrüt dengeyi geri getirir,görme gücünü arttırır.

Dünyanin en kiymetli taslarindan biri olan Zümrütler mitlerin ve
efsanelerin tasidir.
Geçmiste Seytanin Cennet’den kovulurken alnindan düsen tasin ve
Kutsal Kadeh’deki tasin da Zümrüt oldugu söylenir.
Renginin yesil olmasi nedeniyle bu tasin yagmur yagdirdigina
inanilirdi.

Bagisiklik sistemi,sinir sistemi, kalp, ciger ve böbregi
kuvvetlendirdigi bilinir. Beden-ruh-zihin için tonik vazifesi görür
ve kuvvetli bir duygusal dengeleyicidir.
Bolluk, sevgi, iyilik, sakinlik, denge ve sabir unsurlarini içerir.
Zümrüt’e kimi yerlerde “Kosulsuz Ask Tasi” da denmektedir.
Sevgililerin birbirlerine verebilecekleri en iyi armagan olarak
görülür.
Bazi Islam ülkelerinde Zümrüt’ün var olan koruyucu tilsim gücünü
bazi ayetler okunarak daha da güçlendirildigine de rastlanmistir.
Koç, boga ve ikizler burçlarinin tasidir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.

Benzer Konular

27 Haziran 2014 / Misafir Cevaplanmış
31 Mart 2010 / Misafir Cevaplanmış
10 Aralık 2006 / Misafir Din/İlahiyat
24 Mart 2009 / ThinkerBeLL Din/İlahiyat